ČT bude mať štúdio priamo na OH

Napísal Torben N. 1 dňa 11 júl 2012 do kategórie Magazín, Správy

STV v HD cez satelit vysielať OH nebude

 

48 hodín olympijského programu denne chystá verejnoprávna televízia ČT na programoch ČT2 a ČT4. Olympijský program sa bude skladať zo 468 prenosov a celkom 768 hodín olympijského vysielania. Vôbec po prvýkrát bude mať ČT svoje olympijské štúdio priamo v dejisku olympijských hier.

"Vysielanie tak významnej športovej a spoločenskej udalosti, ako sú olympijské hry, patrí k základným predpokladom plnenia verejnej služby. Česká televízia ako tradičné vysielateľ olympijských hier ponúkne aj tentoraz bohatý vysielací program v kvalite, ktorú diváci od Českej televízie očakávajú," hovorí generálny riaditeľ ČT Petr Dvořák.

Prvé letné olympijské hry odvysielala vtedajšia Československá televízia z Ríma v roku 1960 v rozsahu 35 hodín. Od hier v Mexiku v roku 1968 sa stali pravidlom rozsiahle bloky živých prenosov. ČT doteraz svojim divákom sprostredkovala 12 letných olympijských hier.

Vysielacie štúdio ČT priamo v Českom olympijskom dome v Londýne prinesie divákom možnosť interakcie s fanúšikmi a umožní tiež spovedať športovcov priamo v mieste konania hier.

Olympijské vysielanie na kanáloch ČT4 a ČT2 bude denne od 10:00 hodín do polnoci. V noci a ráno sa budú vysielať vybrané reprízy. "Presný program vysielania olympiády v tejto chvíli nemožno zostaviť, pretože je v hre stále veľké množstvo faktorov, ktoré do skladby programu môžu zasiahnuť napríklad aj deň pred začatím olympijských hier. Záležať bude hlavne na rozlosovaní postupových súťaží, ako je napríklad tenis, stolný tenis a plážový volejbal, kde nie je možné určiť presný čas vysielania, "hovorí šéfkomentátor ČT a autor olympijského projektu ČT 2012 Robert Záruba.

ČT sprostredkuje LOH z Londýna tiež on-line. "Pripravili sme celú plejádu projektov pre internet, sociálne siete či hybridný vysielania HbbTV," podotýka výkonná riaditeľka ČT Nové médiá Pavlína Kvapilová. Pôjde predovšetkým o špeciál na stránke ww.loh.cz. Vedľa komplexného spravodajstvo, výsledkového servisu, video zostrihov, najzaujímavejších momentov a reportáží prinesie tiež štruktúrovaný program hier, pohľady do zákulisia, súťaže a obsiahlu video sekciu. Diváci v SR budú môcť sledovať nielen olympijské vysielanie na ČT2 a ČT4 ale aj navyše ďalších osem exkluzívnych video kanálov z jednotlivých olympijských športovísk.

Slovenská verejnoprávna médium RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) nechystá vysielať letné olympijské hry z Londýna vo vysokom rozlíšení (HDTV) cez satelit. Dôvodom sú vysoké náklady za tento typ vysielania.

"Priame prenosy z letných olympijských hier v Londýne, napríklad atletika a najzaujímavejšie súťaže pre slovenského diváka v priamom prenose v čase od 14.30 do približne 16.30 hod. bude v HD kvalite na jednotku HD v pozemnom digitálnom vysielaní a u vybraných operátorov," uviedol na otázku Pravda. sk hovorkyňa RTVS Richard Šümeghy.

Pre príjem kanálu Jednotka HD je potrebný modernejší televízor alebo set top box s podporou MPEG-4/HD. Jednotka HD je súčasťou verejnoprávneho DVB-T multiplexu. Ďalej je HD verzia Jednotky dostupná pre zákazníkov Slovenského Telekomu so službou Magio cez optický kábel, Orange s FiberTV či UPC so službou Digital.

zdroj: parabola.cz, čt.cz, pravda.sk

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget