Novinky u Digi TV

Napísal Torben N. 1 dňa 07 február 2013 do kategórie Magazín, Správy

prvé testy v HD, ale aj Strata Premiere League

 

RCS / RDS, poskytovateľ medzinárodnej satelitnej platenej televízie Digi TV, začal na maďarskom trhu testovacie vysielanie programov vo vysokom rozlíšení (HDTV). Platforma Digi TV využíva pre tieto potreby novú kapacitu na satelite Thor 6 (0,8 ° W) u škandinávskeho satelitného operátora Telenor Satellite Broadcasting (TSBc). Je to v poradí druhý transpondér Digi TV na tejto družici.

digi-tv-v2

Prvý DVB-S2 multiplex Digi TV pracuje na frekvencii 11,823 GHz av súčasnosti obsahuje 4 programové pozície - DIGI Animal World HD, Digi Sport 1 HD Hungary, Sport 1 HD Hungary a M1 HD. Všetky tieto stanice sú určené pre potreby maďarského trhu. Testovacia pozície sa vysielajú vo formáte MPEG-4/HD s video bit rate v rozmedzí 10 až 12,3 Mbit / s

Nový multiplex pracuje s pomerne vysokým FEC 5/6 v norme DVB-S2 pri nasadení modulácie 8PSK. Znamená to, pre príjem HD vysielania musí mať užívateľ správne nasmerovanou parabolu na satelit Thor 6. Prevádzkovateľ satelitnej platformy touto konfiguráciou získava celkom 68,1 Mbit / s, čo je kapacita, ktorá bude postačovať aj pre pridanie ďalších HD programov.

technické parametre:

satelit: Thor 6 (0,8 ° W)
kmitočet: 11,823 GHz
polarizácia: horizontálna
SR: 30000 ksymb / s (prvé testy s SR 27500)
FEC: 5/6
norma: DVB-S2
modulácia: 8PSK
CA systém: Nagra Media Access (tzv. Nagravision
CAID: 1802, 1880

ID: DIGI Sport 1 HD HU (Digi Sport 1 HD Hungary)
service ID: 4020
video PID: 4076 (MPEG-4/HD)
audio PID: 4100 maďarsky

ID: SPORT 1 HD HU (Sport 1 Hungary)
service ID: 4030
video PID: 4077 (MPEG-4/HD)
audio PID: 4101 maďarsky

ID: M1 HD
service ID: 4040
video PID: 4078 (MPEG-4/HD)
audio PID: 4102 maďarsky (AC3)

ID: DIGI Animal World HD
service ID: 4050
video PID: 4079 (MPEG-4/HD)
audio PID: 4103, 4104

Digi TV od začiatku tohto mesiaca poskytuje novým zákazníkom v Maďarsku nové HD set top boxy Kaon. Existujúcim klientom ich bude ponúkať od 18.2.2013.

Digi TV pôsobí v šiestich krajinách strednej a východnej Európy - v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku, Chorvátsku a tiež v Českej republike a na Slovensku. A Maďarsko sa pravdepodobne stane prvým trhom, na ktorom bude spoločnosť poskytovať HD obsah. Digi TV sa chystá tiež poskytovať HD obsah na slovensku.


Prevádzkovateľ satelitnej platenej televízie Digi TV zrejme prišiel o atraktívne vysielacie práva na anglickú futbalovú Premier League.

Vysielacie práva pre Českú republiku získala spoločnosť Pragosport, ktorú riadi Jaroslav Vacek.

Informoval o tom denník Insider. Podľa neho je tak najpravdepodobnejšie, že sa prenosy z tejto ligy sa v nasledujúcich troch sezónach objaví na televízii Nova Sport. Píše Aktuálne.sk.

"V súlade s antitrustovým zákonom už sme s ponukou vysielacích práv na Premier League oslovili všetky tuzemské televízie," citoval denník Insider Jaroslava Vacka, bývalého podpredsedu futbalového zväzu.

Pragosport zvíťazil v tendri, keď ponúkol 9 miliónov eur. Teda zhruba 230 miliónov korún. O prenosy z Premier League sa pravdepodobne podelí dva subjekty - vedľa Nova Sport zrejme s Prima Cool alebo Sport1.


Raketovým tempom chce prevádzkovateľ satelitnej služby Digi TV, rumunská spoločnosť RCS & RDS, ponúknuť svojim zákazníkom hneď v niekoľkých krajinách, kde pôsobí, programy vo vysokom rozlíšení obrazu (HDTV).

Digi TV doteraz HD kanály vôbec neponúkala. Programy v tejto kvalite boli výhradne distribuované v káblových alebo IPTV sieťach jej "sestry". Informácie o blížiacom sa zaradenie HD programov sa objavila na facebookovej profilu spoločnosti Digi Slovakia.

"Dobrá správa pre klientov a budúcich klientov satelitnej platformy Digi TV! DIGI Slovakia už čoskoro začne s distribúciou nových HD boxov, čo znamená, že aj príjem programov cez satelit bude v HD kvalite! Našou konkurencii opäť vytvoríme vrásky na čelách a to už na konci februára! Sme radi, že ste nám zostali verní, oplatilo sa. Perfektnými službami a stabilne nízkymi cenami zabojujeme o Vašu priazeň a pozíciu lídra na slovenskom trhu, "uviedla firma Digi Slovakia na Facebooku.

Server DigiZone.cz vás už včera ráno informoval o tom, že na satelitnú pozíciu 1 stupeň západne (družice Thor), teda presne tam, kde Digi TV svoje programy k zákazníkom distribuuje, sa v rámci jej balíku objavili prvé kanály vo vysokom rozlíšení obrazu. Tie sú určené pre potreby maďarského trhu. Ide konkrétne o Digi Animal World HD, Digi Sport 1 HD Hungary, m1 HD (verejnoprávne TV) a Sport 1 HD Hungary. Ktoré HD kanály chce prevádzkovateľ Digi TV na slovenskú, prípadne v Česku, ponúknuť, zatiaľ nespresnil.

 

Technické testy prevádzkovateľa satelitnej pay-tv platformy Digi TV pokračujú. Spoločnosť RCS / RDS, vlastník medzinárodné satelitné služby, zvýšil symbol rate u svojho prvého DVB-S2 multiplexu na satelite Thor 6 (0,8 ° W).

Hodnota symbol rate sa zvýšila z 27500 ksymb / s na 30000 ksym / s Ostatné parametre zostali zachované. Navýšením SR sa zvýšila celková kapacita multiplexu z cca 68,2 Mbit / s na 74,4 Mbit / s, teda o cca 6,2 Mbit / s

Vyššia kapacita umožní vysielať viac programov v multiplexe, eventuálne šíriť stanice v lepšej obrazovej kvalite, prípadne ďalšie doplnkové služby.

technické parametre:

* Thor 6 (0,8 ° W), freq. 11,823 GHz, pol H, SR 30000, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK, CA Nagravision

Multiplex aktuálne obsahuje programy Digi Sport 1 HD Hungary, Sport 1 HD Hungary, Digi World HD a M1 HD.

zdroj: parabola.cz, digizone.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget