Alma S-2200 HD

Napísal Matúš H. 1 dňa 19 január 2012 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

RECENZIA


V tejto recenzii som sa pozrel na jeden z najlacnejších HD satelitných prijímačov a to na prijímač Alma S2200. Tento veľkosťou malý prijímač dokáže oveľa viac ako sa na prvý pohľad podľa ceny zdá.


Tento satelitný prijímač na prvý pohľad vyzerá na to, že okrem pozerania televízie nedokáže nič viac. Ale opak je pravda, tento prijímač obsahuje multimediálny prehrávač viacerých video a audio formátov. Ďalej je vybavený konektorom na pripojenie k sieti Internet pre čítanie RSS správ a počasia a aj prehrávačom Youtube videí, univerzálnou čítačkou kariet Conax ktorej nerobia problém aj nové karty Irdeto. Nechýba mu ani najrozšírenejší USB konektor, pre pripojenie k TV má SCART konektor, nechýbajú mu ani Cinch konektory a servisný RS 232 konektor a HDMI. Pre ochranu je pod sieťovým káblom aj sieťový vypínač.

Balenie
Alma S2200 je dodávaný v otváracej krabici  v ktorej je zabalený samotný prijímač spolu s diaľkovým ovládačom a batériami. Nezvyčajný, ale praktický je audio video kábel na pripojenie k cinch.

imag0115

Diaľkový ovládač
Diaľkový ovládač je v celku dobre uchopiteľný a dobre sa drží v ruke. Ovládač je farebne rozdelený na tri časti. V hornej sivej časti sú číslicové tlačidlá a tlačidlá na ovládanie hlasitosti zvuku a na posúvanie medzi programami. Na pravej strane sú modré tlačidlá na vyhľadávanie kanálov, tlačidlo pre favoritné skupiny a tlačidlá na posúvanie kanálov. V čiernej časti sú tlačidlá na ovládanie nahrávania a prehrávania, na nastavenie zvuku, tituliek a a teletext. Celkom dole sú tlačidlá na rýchlejšie a pomalšie pretáčanie prehrávaných súborov.

 IMAG0102

Predný panel

Predný panel je okrášlený v hornej časti sivým pásom. Na paneli dominuje otvárateľný kryt ktorý presahuje cez polovicu panelu, za ním sú ukryte tlačidlá na vstup do menu a aj tlačidlo Exit na vrátenie sa na obrazovku. Vedľa nich sú smerové tlačidlá a jedno stredové na pohyb a potvrdenie zvolenej položky v menu. A nechýba tam ani slot na dekódovaciu kartu. Na ľavej strane je štvorčíslicový displej, ktorý informuje o čísle sledovaného kanálu, no zobrazovanie času v pohotovostnom režime treba zapnúť v nastaveniach. Nechýba ani informačná dióda na indikovanie stavu prijímača. Pod ňou je tlačidlo na zapnutie alebo vypnutie prijímača ohraničená oranžovým lemovaním.

imag0119

Zadný panel
Dominantou je konektor SCART pre pripojenie k televízii, vedľa neho je skupinka troch konektorov a to servisný RS 232 a pod ním sa nachádzajú USB a ethernet konektor na pripojenie k internetu. Ďalšiu skupinku posunutú úplne na pravo tvoria CINCH konektory na audio pripojenie, SPDIF a vývod na 12 V. Pri nich je aj privedený sieťový kábel a aj sieťový vypínač.

imag0122

Menu

Hlavné menu je veľmi pekne graficky vyriešené či je to z stánky grafickej alebo stránky priehľadnosti. Po menu sa pohybuje smerovými tlačidlami.
V zozname kanálov sa dajú kanály triediť, mazať a aj vymazať úplne všetky kanály.

imag0140

Inštalácia

V tejto časti menu nájdeme akú máme pripojenú anténu jej nastavenia a aj zoznam satelitov. Tento prijímač nemá v pamäti uloženú družicu Astra 3B a ani jej transpondéry (všetko sa dá nájsť na internete a prijímač pomáha v jednoduchom zadaní).

imag0142


Nástroje

Prijímač ponúka aj o mnoho rozšírené nástrojové menu na nastavenie jazyka, obrazu, televízie, časovačov nahrávania ale aj rodičovský zámok a v tejto ponuke sa je možnosť navštíviť predpoveď počasia, Youtube, alebo čítač RSS správ. Tu sa nachádza aj súpis nahrávok a multimediálny prehrávač médií.

imag0145

Youtube ponúka aj menu na vyhľadávanie videí alebo rôzne sekcie zoradených videí.

imag0182

Aj prezeranie RSS správ ponúka už vopred nastavené 3 servery na prezeranie správ.

imag0186

Pri predpovedi počasia je potrebné zadať mesto pre zobrazenie počasia. Po zadaní sa načíta počasie s predpoveďou pre zadané mesto.


Hry

Nielen pre najmenších sú tu aj dve hry pre rozptýlenie a to Sudoku a Othelo.

imag0148

Nahrávanie

Môžeme si pozrieť stav pripojeného USB alebo externého HDD, nastavenie PVR a aj ich bezpečné odstránenie.

Clipboard01


Inštalácia kanálov
Pri vyhľadávaní je možnosť si vybrať aké kanály chceme vyhľadať a z akej družice ich chceme vyhľadať.

imag0135
Počas vyhľadávania nám ukazuje stav a počet nájdených programov a aj stavy vyhľadávania na danej frekvencii, ktorú už prehľadal.

imag0132 imag0137

Ešte pred vyhľadávaním sa nám zobrazí stav zvoleného satelitu, kvalitu a silu jeho signálu.

Nahrávanie a prehrávanie súborov


Prijímač je v tejto oblasti veľmi šikovný, prehráva hudobné mp3 súbory, alebo MKV formát, vyskúšal som či zvládne aj avi formát, čo mu tiež nerobilo problém. Prijímač si poradil aj z obrázkami v JPG formáte.

imag0170 imag0172

Prehrávanie je sprostredkované multimediálnym prehrávačom na hudbu, fotky, videá a na vlastné nahrávky. Medzi zobrazovaním obrázkov, hudby a videí  sa prepína nulou, je to trocha  ťažké prísť na to, aj mne to trvalo.

Pri pripojenom USB alebo externom HDD je možné aj nahrávanie sledovaného programu, všetko je ovládané tlačidlami na diaľkovom ovládači, pomocou nich je ho možné aj zastaviť.

imag0173

Prijímač okrem kódovanej nahrávky vo formáte TS vytvára aj ďalšie dva súbory vo formáte DVR.

Po zatlačení stredového tlačidla sa nám zobrazí súpis kanálov uložených v prijímači.

Clipboard02 Clipboard03

Prijímač je vybavený aj elektronickým programovým sprievodcom (EPG), ktorý je veľmi priehľadný a jednoduchý na ovládanie.

Zaujímavosťou je aj vždy fungujúce ZOOM ako pri pozeraní televízie alebo obrázkov.

Clipboard04 Clipboard05

Pri prepínaní sa nám zobrazí oznam o sledovanom programe, aká relácia je vysielaná a aká nasleduje aj z časovým harmonogramom. Nechýba ani zobrazenie aktuálneho dátumu a času.

K prijímaču je možné dokúpiť aj Wifi USB kľúč, ktorý pasuje z Amika (nájdete ho tu) a s ktorým je možné sa pripojiť na internet a takisto umožňuje pre skúsených užívateľov funkcie multiroomu.

Prijímač korektne zobrazuje slovenskú diakritiku v menu, takisto v teletexte aj v EPG, preto mu udeľujem certifikát "Vie dobre po slovensky"

certifikat_vie_dobre_po_slovensky_web


Tento HD satelitný prijímač má veľmi dobrý a jasný obraz, podobne je to aj so zvukom. Na to, že tento prijímač nestojí veľa, svojimi funkciami dokáže zaujať aj trochu náročnejšieho užívateľa, ktorý okrem klasického sledovania chce aj prístup na internet a prehrávať filmy zo svojho HDD, alebo USB kľúča.
Jedinou jeho nevýhodou je, že nepozná niektoré družice, čo však nie je problém manuálne nastaviť, ale inak je to výborný prijímač za málo peňazí.

Kúpiť si ho môžete za super cenu v eshope Ellano.sk


Alma sa dodáva aj v lacnejšej verzii, s označením Alma S-2100, ktorý je v podstate taký istý, akurát nemá pripojenie na internet. S najnovším softvérom sa dá aj s ním využívať funkcie multiroomu pomocou USB Wifi.


Fotografie v plnom rozlíšení nájdete v galérii pod článkom.

Hodnotenie článku

4.5/5 hodnotení (29 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (12)

 • miriama

  miriama

  21 apríl 2013 v 07:44 |
  Dobrý den rada by som sa opýtala ako nastavím aby mi zobrazovalo TV program na príslusnom programe. dakujem
  • Gretak

   Gretak

   22 máj 2013 v 23:35 |
   Myslíte usporiadanie staníc podla Vami zadaného poradia?
 • Tibor Kužel

  Tibor Kužel

  19 máj 2013 v 14:16 |
  horko-ťažko som sa doklepal sem aby som zistil, že návod-uživateľská príručka tu nie je. Tak prosím vás ako a kde ju najdem. Mám už takmer 80 a veru nie som tak zbehlý aby som labzoval po internete a naviac v prvotnej informácii vašej stránky je uvedené, že tu nájdem uživateľskú príručku.
 • Gretak

  Gretak

  22 máj 2013 v 23:33 |
  Návod nájdete vo fóre na tejto stránke.
 • Rastik

  Rastik

  14 júl 2013 v 21:34 |
  Da sa naplanovat nahravanie z EPG?
  Niekde na tejto obrazovke: http://digitalne.ellano.sk/images/stories/recenzie/Alma_2200/Clipboard03.jpg stlacit tlacitko nahravania a mohlo by to nahravat vybranty program?
 • Martin Furman

  Martin Furman

  06 september 2013 v 20:04 |
  Vedel by mi niekto vysvetliť, prečo pri niektorých staniciach mi dolu na spodku obrazovky pekne vypíše akú reláciu práve pozerám, ale pri niektorých (cca 40%) vôbec nič??? Podotýkam že na mojom starom lacnom sat. prijímači to info išlo pekne pri všetkých staniciach...
  • fubko

   fubko

   12 september 2013 v 22:16 |
   Sksu si pozriet ci mas sprvne nastaveny format casu a casove pasmo
 • JohnCenaWWE

  JohnCenaWWE

  14 september 2013 v 08:34 |
  skus na novo preskenovat
 • Rasto

  Rasto

  12 august 2015 v 22:27 |
  Dobry vecer neviem prist na to aky kod ma na naladenie universalneho ovladaca.Dakujem Sarnecky
  • ZdenekMi

   ZdenekMi

   14 august 2015 v 14:21 |
   U univerzálního ovladače by měl být seznam kódů pro jednotlivé výrobce, které podporuje. U každého univerzálního dálkového ovladače to totiž může být různé. U některých je automatický postup jak nastavení pro konkrétní přijímač najít, ale to by mělo být zase napsané v návodu k ovladači.
 • Erik Vitos

  Erik Vitos

  10 január 2017 v 08:31 |
  chcel by som sa spýtať, prečo mi prestal sám od seba isť prijímač, resp. vypisuje,že je odpojený od internetu, pričom, internet ide bez problémov (wifi) ide o nastavenia lokálnej siete. príjímač fungoval x dní a zrazu nič. píše že je odpojený od siete a neviem s tým pohnúť ďalej. ďakujem za info
  • IvanP

   IvanP

   10 január 2017 v 18:02 |
   Dobrý deň.
   Je možné že sa pokazil wifi USB adaptér keď píšete že ste ho pripájali ku wifi.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget