Amiko SHD-8340 CICX

Napísal Matúš H. 1 dňa 28 august 2012 do kategórie Digitálne prijímače, Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

RECENZIA

 

V tejto recenzii sa pozrieme na Full HD satelitný prijímač, nástupcu populárneho modelu Amiko SHD-8000 a to na Amiko SHD-8340. Prijímač pochádza z dielne známeho maďarského výrobcu Amiko ponúkajúceho u nás naozaj širokú základňu satelitnej techniky a jej príslušenstva. Táto,  pomerne novinka medzi HD satelitnými prijímačmi je vo svojej cenovej relácii celkom zaujímavý kúsok, ktorý prináša ďalšiu možnosť výberu medzi konkurentmi ako Ferguson Ariva 202, Cryptobox 450HD a podobne.

Amiko_SHD-8340_CICX_19

Prijímač je vyrábaný v rámci novej série Amiko prijímačov – 8300 series. Dostupné sú v nasledovných variantách:

Amiko SHD-8320 CX – čítačka kariet,

Amiko SHD-8320 CICX – čítačka kariet, CI slot, Wifi

Amiko SHD-8330 CX – čítačka kariet, Ethernet, Wifi

Amiko SHD-8340 CICX – čítačka kariet, CI slot, Ethernet, Wifi

Charakteristika:

Amiko 8340 obsahuje Full HD výstup 1080p, čítačku kariet Conax, ktorá po nahratí alternatívneho softvéru bez problémov spolupracuje s kartami Skylink, CS link a UPC Freesat typu ICE. Podporuje prehrávanie video súborov MKV, AVI, MPG, MP4, MOV, VOB a TS,  hudobných MP3 súborov a JPEG obrázkov, čím sa stáva multimediálnym centrom vo Vašej obývačke.  Prijímač disponuje aj CI slotom a možnosťou pripojenia na internet cez Ethernetový port, alebo cez Wifi adaptér, samozrejmosťou je USB (2x), podpora Diseqc 1.0, 1.1, 1.2 a USALS.

Balenie

Prijímač je dodávaný v kufríku, v ktorom je pribalený diaľkový ovládač spolu s batériami, ďalej je to manuál vo viacerých jazykoch spolu aj so slovenským prekladom a priloženou obrázkovou dokumentáciou. Predajca k nemu dokonca pribaľuje ako bonus HDMI kábel zdarma.

Amiko_SHD-8340_CICX_21

Diaľkový ovládač

Diaľkový ovládač má trochu väčšie rozmery, ale je veľmi dobre uchopiteľný. Rozloženie tlačidiel ale v celku primerané, navyše obsahuje tlačidlá na priame ovládanie nahrávania, alebo prehrávania nahrávok z pripojeného USB a aj na pretáčanie nahrávok. Navyše obsahuje aj ochranu proti strate krytu batérií. Smerové tlačidlá slúžia na posun medzi kanálmi a na ovládanie hlasitosti. Novinkou je tlačidlo na bezpečné odstránenie pripojeného externého zariadenia. V spodnej časti sa nachádzajú tlačidlá pre zobrazenie titulkov, nastavenie zvuku, obrazu a FAV a aj na prehliadanie teletextu.

Amiko_SHD-8340_CICX_200

Predný panel

Na prednom paneli prevláda v strede umiestený alfanumerický VFD displej s názvami staníc v on-line režime, ladený do zelenej farby, ktorý pri zapnutom, alebo vypnutom stave stále ukazuje aktuálny čas. Úplne na ľavo je umiestnené kruhové tlačidlo na prepínanie kanálov a ovládanie hlasitosti zvuku. Vedľa neho sa nachádza tlačidlo na zapnutie a vypnutie prijímača. Na pravo sa nachádza kryt pod ktorým je ukrytý slot na dekódovaciu kartu, šachta  CI pre vloženie dekódovacieho modulu a jeden z USB portov pre jednoduché pripojenie externých zariadení.

Amiko_SHD-8340_CICX_18

Amiko_SHD-8340_CICX_22

Zadný panel

Zadný panel okrem CINCH konektorov pre audio/video výstup a konektorov na pripojenie koaxiálneho káblu (aj LOOP), obsahuje ešte Ethernet konektor pre pripojenie k internetu, servisný RS232 konektor, HDMI výstup, digitálny optický a aj koaxiálny výstup S/PDIF. A pri sieťovom kábli sa nachádza aj sieťový vypínač. Pre pripojenie k staršiemu typu televízoru nechýba SCART konektor. Samozrejmosťou je konektor na pripojenie externého zariadenia potrebujúce 12V,  napr. prepínača.

Amiko_SHD-8340_CICX_17

Menu

Hlavné menu je najmä po prehľadnosti vyriešené veľmi dobre, je ladené do modrej farby a jednoducho sa v ňom orientuje. Aj keď nie je veľmi graficky výrazné, je rozčlenené na dva stĺpce, v ktorom jeden z nich je na výber inštalácie satelitu, úpravu nastavení, pripojení k internetu, alebo spustenie hry. A na pravom stĺpci sa zobrazuje rozšírená ponuka inštalácie, nastavení, pripojení atď.

Amiko_SHD-8340_CICX_11


Inštalácia

Po vstupe do ponuky inštalácie satelitu sa nám zobrazí ponuka satelitov, z ktorých chceme načítať programy. Po zvolení žiadaného satelitu máme na výber čo chceme vyhľadať. Vyzdvihnúť by som chcel spoľahlivosť AutoDiseqc funkcie, ktorá sa stáva pri prijímačoch značky Amiko už štandardom, fungovala bez najmenšieho problému aj pri zložitejšom systéme príjmu viacerých družíc a ktorá iste uľahčí nastavenie prijímača laikovi.

Amiko_SHD-8340_CICX_14

Amiko_SHD-8340_CICX_15


Funkcie

Prijímač je vybavený pripojením na internet a má vopred nainštalovaný prehliadač on-line počasia, internetový vyhľadávač Yahoo web search, čítačku RSS správ a prehrávač on-line videí z kanálu Youtube. Možná je aj inštalácia softvéru cez FTP server, alebo HTTP server.

Amiko_SHD-8340_CICX_10

Amiko_SHD-8340_CICX_25

V zariadení je nainštalované aj niečo pre najmenších a to sú hry.  Ovládané sú tlačidlami na ovládači.

Po zatlačení stredového tlačidla OK sa zobrazí celková ponuka televíznych kanálov zoradených do troch stĺpcov, medzi ktorými sa pohybuje smerovými šípkami a zvolený kanál sa opäť potvrdzuje tlačidlom OK. Do prijímača je možné uložiť až 6000 TV a rádiových programov. Zoznam kanálov je prehľadné, programy sa dajú triediť do favoritných skupín, triediť podľa parametrov, nechýba tu tlačidlo pre priamy vstup do EPG.

Amiko_SHD-8340_CICX_7

Po pripojení externého zariadenia (USB flash disk, alebo USB HDD) je možné nahrávať filmy priamo na USB, používať funkciu Timeshift, alebo prehrávať filmy rôznych formátov. Prijímač podporuje aj prehrávanie audio mp3 formátov a aj obrázkov v JPEG formáte. Problémy mu nerobí ani prehrávanie MKV, MPG, MP4, AVI, MPEG, TS, VOB súborov, samozrejme obmedzenie niektorých kódekov tu je, napr. formát zvuku v DTS nie je podporovaný, Dolby Digital bit stream mu cez optický výstup S/PDIF nerobí problém.

Amiko_SHD-8340_CICX_8

Nahrávky vytvorené prijímačom sú ukladané vo formáte mpg, alebo TS a sú kódované, to znamená, že ich nie je možné ďalej upravovať, alebo prehrávať v PC. Na vyvolanie nahrávok uložených na externom zariadení je v spodnej časti DO umiestnené tlačidlo Folder, po jeho zatlačení sa zobrazí súpis nahrávok, ktoré sú uložené na USB. Nahrávky sú roztriedené podľa formátov či sú to video nahrávky, audio nahrávky, obrázky, alebo systémové súbory, ktoré môžu slúžiť aj na upgrade softvéru, alebo sú to súbory uložené prijímačom.

Amiko_SHD-8340_CICX_26

Jednou z najpoužívanejších funkcii je aj elektronický programový sprievodca(EPG).  Po vyvolaní tejto funkcie  máme možnosť si vybrať z práve bežiacich relácií, čo bude nasledovať, alebo si vybrať  časove vlákno zobrazujúce nasledujúce relácie za sebou, či zobraziť prehľad nastavených časovačov nahrávania, alebo prepnutia daných programov. Sprievodcu je možné zobraziť v rôznych grafických variáciách, podľa vkusu užívateľa.

Amiko_SHD-8340_CICX_6

Pri prezeraní obrázkov alebo fotografií je možnosť použiť zoom pre detailné prezeranie obrázku. Možnosť maximálneho priblíženia je až 16x.

Možnosťou je aj vyhľadanie kanálu vo virtuálnej klávesnici z celej ponuky kanálov uložených v ponuke.

Amiko_SHD-8340_CICX_4

Pri prepínaní medzi kanálmi sa nám v spodnej časti zobrazí okno, ktoré zobrazuje názov kanálu, relácia, ktorá je vysielaná na kanále, aktuálny čas a či sú dostupné titulky, teletext, EPG, či je chránený heslom, alebo je zaradený do niektorej z favoritných skupín.

Amiko_SHD-8340_CICX_13

Zhrnutie:

Kvalita obrazu tohto prijímača je podľa môjho názoru naozaj výborná, aj v SD a dokonca aj cez SCART výstup. V nastaveniach obrazu je možné meniť nastavenia obrazu medzi 4:3 a 16:9. Pri prehrávaní mp3 súborov, alebo pozeraní TV bola kvalita zvuku viac než uspokojivá.

Prijímač dokáže nahrávať v rámci jedného transpondéru dva programy a zároveň tretí sledovať. Povolená je aj funkcia Timeshiftingu spolu s nahrávaním sledovaného programu. Výborný je čas prepínania programov, v čítačke s nainštalovaným softvérom MCAS prepínal SD programy  takmer do jednej sekundy, HD programy od dvoch do troch sekúnd.

Amiko_SHD-8340_CICX_9

Pripojenie cez Ethernetový port fungovalo bezproblémovo, prijímač získal cez DHCP adresu korektne, s Wifi adaptérom obdobne – bez problémov. Prijímač poskytuje možnosť inštalácie alternatívneho softvéru, ktorý podporuje viacero protokolov, dokonca aj cez RS232, čo je už pri novších modeloch satelitných prijímačov rarita.

Amiko_SHD-8340_CICX_23

Prijímaču slovenčina nerobí žiadny problém, ani v menu, ani v titulkoch, či teletexte som nenarazil na žiadny problém.

Čo ma najviac zarazilo, bolo pomalšie zapínanie zo Stand by režimu, dá sa to síce upraviť v menu prijímača tak, že nastavíte tzv. FAKE Stand By režim, avšak tým síce získate rýchlejší štart, avšak na spotrebe to veľmi neuberie. Spotreba je v prevádzke približne do 20 W.

Vo svojej cenovej relácii je tento HD prijímač až viac než nadpriemerný. Jeho konkurentmi sú najmä nový Cryptobox 550HD, alebo Ferguson Ariva 202E, v porovnaní s nimi by som povedal, že oproti Cryptoboxu mu chýba FTP manažér, ale vyniká cenovo, oproti Arive má zas výhodu v alfanumerickom displeji. Od oboch sa vyznačuje najmä funkciou semi-tuner, ktorá umožňuje nahrávať a sledovať dva zakódované programy v rámci jedného transpondéru. Od predajcu som získal štatistiku reklamácií, kde musím povedať, že spomedzi týchto troch je na tom najlepšie práve značka Amiko, Ariva sa nachádza na poslednom mieste.

Svojimi parametrami a výkonom, až na relatívne pomalý štart je tento satelitný prijímač určený pre tých, ktorý nechcú platiť veľa, ale mať multimediálny prijímač s internetovými funkciami a naozaj veľmi spoľahlivý a stabilný stroj

Hodnotenie článku

3.9/5 hodnotení (8 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (6)

 • Marco

  Marco

  15 október 2012 v 17:42 |
  DObrý popis,vše je O.K.,já jen teď řeším v poslední dodávce těchto přístrojů zmatek v ladění a tranpondérech.Když chci doplnit nový kmitočet s nabídkou,tak vše probíhá stndartně dle menu.Upravit či přidat transpondér a pak proladit.Sice kanály najde,i je někam do seznamu programu uloží.Ty se dají i najít a fungují.Ale pak mi přestanou fungovat programi na jediném a určitém transpondéru.Když zadám jejich daný transpondér,tak mi zase přestanou jít programy na jiném transpondéru a tak pořád dokola.Asi jediná cesta je zapnout auto scan a snad se zadaří.
 • jano

  jano

  30 október 2012 v 23:56 |
  ako je to s kartou od spolocnosti digi tv?je mozne aby fungovala s tymto zariadenim?dakujem.
 • Martin

  Martin

  22 január 2013 v 17:45 |
  AMIKO je to len dalsi klon Opticum Orton atd...
  treba si najst lepsiu znacku...
 • Jan

  Jan

  26 január 2013 v 15:38 |
  Ja mam AB Cryptobox 550HD a som velmi spokojny!!! a je ovela lepsi ako som mal Opticum 7300 a viem ze je to podobny ako AMIKO...
  • john

   john

   12 február 2013 v 13:52 |
   pro jan
   chci se zeptat ab cryptobox 550hd je lepší než amiko 8340 díky
 • bido

  bido

  14 február 2013 v 08:25 |
  urcite lebo aj ked maju rovnake procesory ALI ale mal som aj Amiko a je vidiet rozdiel ze AB BOX je pctate lepsi...

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget