ČRa: Do DVB-T2 muxu sa zmestí 7 HD programov aj 3 UHD stanice

Napísal Ivan P. 1 dňa 04 september 2019 do kategórie Magazín, Správy

dvb_t2.png

Terestrálne multiplexy sú technicky schopné ponúknuť aj programy v ďalších generáciách obrazového formátu. Popri staníciach vo vysokom rozlíšení (HDTV) aj programy v Ultra HD vo formáte 4K.

Do jedného DVB-T2 multiplexu sa podľa prepočtov spoločnosti České Radiokomunikace (ČRa), jedného z prevádzkovateľov pozemného vysielania, zmestí až 7 televíznych programov vo full HD rozlíšení alebo až 3 programy vo 4K. To je však teória. Reálne o distribúciu programov v HD rozlíšení príliš veľký záujem nie je. Vo full HD vysielajú všetky programy ČT (tj. ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, ČT24 HD, ČT: D HD / ČT art HD) a po spustení finálnych sietí v HD ready kvalite (1440x1080) tiež stanice Barrandov HD a Seznam.czTV HD. Ostatný vysielatelia nemajú o bezplatné HD šírenie záujem.

V minulých mesiacoch prebiehali HD testy programov Prima Comedy Central HD a JOJ Family HD v celoplošnej distribúcii prechodového DVB-T2 multiplexu 13 (PS13) a regionálne šírených V1 HD a Polar HD u konkurenčného operátora Digital Broadcasting. Tieto programy v tichosti prešli z HD do klasického SD rozlíšenia. Ochutnávka lepšej kvality tak skončila.

HD distribúcia je doménou platených služieb. Radu HD programov ale môže divák sledovať úplne zadarmo cez satelit.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget