Inštalácia interného disku do linuxového satelitného prístroja X Trend ET 9500

Napísal Radovan M. 1 dňa 05 jún 2012 do kategórie Magazín, Digitálna škola

Inštalácia interného SATA disku do satelitného prístroja  X Trend 9500 

Ako som sa už zmienil v poslednom článku o možnosti montáže interného disku do prístroja VU + Ultimo, je možnosť montáže interného disku priamo do prístroja v poslednej dobe veľmi obľúbená a využívá  u čoraz viac užívateľov. Zvlášť ak vezmeme  do úvahy, že si disk môžete nechať namontovať priamo u predajcu alebo si ho užívateľ môže namontovať sám.

Dnes si prestavíme možnosť montáže interného disku do linuxového satelitného prístroja  X-Trend ET 9500. Vzhľadom k tomu, že satelitný prístroj X trend ET 9500 je menší a má tedy aj menší obal ako je tomu u zmieňovaného Ultima, je možnosť montáže disku trochu náročnějšia a to práve vzhľadom k oveľa menšiemu priestoru v satelitným prístroji.

Samotná instalacia vám zaberie maximálne 15 minút.

Postup instalacia je nasledovný

Satelitný prístroj je vypnutý a odpojený od  všetkých káblov.

Najprv je nutné odskrutkovať vrchný kryt satelitného prístroja (5 skrutiek), ktorý nie je chránený, žiadnou pečaťou/plombou, ktorej porušením by Vám skončila záruka. Po odskrutkovaní krytu sa naskytne pohľad do prístroja, kde je vidieť predpripravené miesto pre interný 3, 5 "SATA disk

14 vnitrni pohled

17 msto pro intern disk v leve casti

Najprv je nutné lôžko pre interný disk z prístroja vymontovať (3 skrutky v rohoch, pozor jedna skrutka je z vonkajšieho boku satelitného prístroja)

18 msto pro intern disk v leve casti bocni pohled

Vnútro prístroja bez diskového ložka.

23 vitrni pohled leva cast bez diskoveho loze

Samotné lôžko pre interný disk

19 luzko pro interni disk

Ako príslušenstvo k satelitnému prístroju sa dodávájú skrutky (na prichytenie diska k lôžku). 

20 osazeny disk v luzku

Tu chýbajú gumové tlmiace podložky, ktory by zabezpečili aby sa disk vo vnútri prístroja nechvel  a nevydával nepríjemné zvuky od prípadných vibrácií. U niektorých typov diskov môže k tomuto nepríjemnému javu dochádzať, preto treba pri kúpe zvoliť tichý disk, napr. od Seagate.

21 spodni srouby disku bez podlozek

Kábel sa musí zapojiť do disku až nakoniec, pretože je pod ním umiestnená jedna z upevňovacích skrutiek disku.

24 sroubek pod konektorem disku


Ked disk je priskrutkovaný v satelitnom prístroji, pripojte dátový a napájací kábel disku (súčasť dodávky príslušenstvo satelitného prístroja).

25 pripojeni disku sata kabelem

Druhý koniec kábla pripojte do zakladnej dosky satelitného prístroj do pripravených konektorov. Tým je inštalácia disku po hardvérovej stránke hotová.

26 pripojeni napajeni disku

27 zapojeny disk

Priskrutkujte späť vrchný kryt satelitného prístroja, pripojte všetky kable pre satelitný prístroj.Posledná časť spočíva v inicializácii disku cez menu satelitného prístroja. Táto funkcia disk inicializuje a po jej skončení, už možete disk používať na nahrávanie relácií.

Záver:

Výrobca pripravil tento sateliný prístroj pre umiestenie interného disku a to aj o velkosti 3,5 ",  ktorý je umiestnením mimo všetku elektroniku prístroja a nezahrieva prístroj samotný.  Je priamo  pod ním umiestnený ventilátor. Chýbajú vibračné podložky pre odhlučnenie disku od šasi satelitného prístroj Osobne hodnotím toto riešenie ako dobré, ako zápor je veľmi málo miesta  pri prichytávanie interného disku do prístroja a chýbajúce vibračné podložky.


Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (1 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (7)

 • vladimír.33

  vladimír.33

  08 september 2012 v 19:28 |
  Namontoval som podľa návodu aj typ hdd som použil ako na obrázku návodu a výsledok je že STb HDD nevidí, niet čo inicializovať. Bohužiaľ ani pri zapojení ext. HDD do USB funcia nahrávania nie je funkčná.
  • RAMSES

   RAMSES

   09 september 2012 v 11:04 |
   Aky image tam maš ??..
   Podľa mńa to treba preflashovať novým posledným image, buď CT offico suport image V4, nájdeš ho na offico fóre, alebo posledným PLi. V ňom potom zinicializovať HDD a moutnuť ho na media/hdd a pôjde bez problémov.
   Ak nevieš o čom píšem, vráť stb predajcovi, nech Ti to urobí za pár drobných, škoda by bolo, keby si v ňom niečo domrvil...
 • vladimír.33

  vladimír.33

  15 september 2012 v 20:31 |
  Open PLi 2.1, LINUX 3.3.0
  • vladimír.33

   vladimír.33

   15 september 2012 v 20:34 |
   podrobnejší popis mi to nechce zobrať
 • Jozef Vašarheli

  Jozef Vašarheli

  30 september 2015 v 05:33 |
  pre nováčika v linuxe je inicializácia v xtrende 9500 dôležitá a v návode o nej ani slovo, škoda...
 • Jozef Vašarheli

  Jozef Vašarheli

  26 jún 2017 v 10:09 |
  Disk 2,5 Samsung odporúčaný a zakúpený v Elano má odber cca 1A. Môj XTrend 9500 sa (podľa mňa) príliš zahrieva a ventilátor ani pri nastavených max. otáčkach nestačí (teplota 56"C) nehovoriac o jeho hlučnosti a tak som ho z prístroja odobral. Bol by so zvedavý či aj ostatné sat. prijímače rady XTrend majú také poddimenzované zdroje alebo ktoré zo zariadení v prijímači sa tak prehrieva. V AB fóre som našiel riešenie práve pre tento typ - riešením bol prevodník napätia 5v na 12 a nový ventilátor.
 • Jozef Vašarheli

  Jozef Vašarheli

  02 júl 2017 v 10:09 |
  Chcem podotknúť že sa jednalo o XTrend rady 8000. V XTrend 9x00 stači na zlepšenie chladenia zakúpiť ventilátor 60x60x10 s minimálnou hlučnosťou, odberom prúdu okolo 0.1A, počtom otáčok cca 4000 a nahradiť pôvodný (40x40x10) do pripraveného osadenia. Pretože ventilátor ofukuje len čiastočne zakrytý HDD disk je dobrým riešením filtračná podložka f. Philips ktorá na rozmer 60x60 je bežne v e-shopoch v predaji.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget