Najviac Európanov sleduje televíziu cez satelit.

Napísal Matúš H. 1 dňa 26 apríl 2012 do kategórie Magazín, Správy

 

Najviac ľudí v Európe sleduje televíziu prostredníctvom satelitu, ktorý tak predstihol káblové aj terestriálne vysielanie. Ako vyplýva z údajov Satelitného monitoru spoločnosti SES za uplynulý rok, približne 84 miliónov európskych domácností vlastní satelit a využíva ho ako hlavný spôsob príjmu televízneho signálu. Za ostatné štyri roky pritom ich počet vzrástol o 22 %. Televíziu cez internet prijímalo ku koncu minulého roka 16 mil. domácností v Európe. „Trend z Nemecka, kde satelitný príjem predbehol káblový, zaznamenávame aj vo Veľkej Británii, ale aj celkovo v Európe, kde sa satelitu podarilo predbehnúť ostatné formy TV príjmu," uviedol senior viceprezident spoločnosti SES pre obchod v Európe Norbert Hölzle.

Príjem televízneho vysielania cez satelit je čoraz populárnejší aj v strednej a východnej Európe, kde vlani medziročne posilnil o 10 %. Celkovo tak satelitný príjem využíva 12,7 mil. domácností v tomto regióne. Na prvom mieste je káblové vysielanie, ktoré v minulom roku využívalo 17,4 mil. domácností, no medziročne sa ich počet zvýšil len o jedno percento. Naopak, terestriálne vysielanie zaznamenalo úbytok o 13 % na 9,2 mil. domácností, zatiaľ čo internetová televízia prudko rástla na úrovni 13 %, keď ju využívalo 1,23 mil. domácností v strednej a východnej Európe.

Satelit je však preferovanou voľbou pre príjem digitálneho vysielania v tomto regióne, keď dosiahol trhový podiel 56 %. Satelitný príjem televízneho vysielania je najpopulárnejší aj na Slovensku. Podľa údajov Telekomunikačného úradu SR k 30. júnu uplynulého roka malo viac ako 800 tis. ľudí zmluvne zabezpečený príjem televízneho vysielania cez satelit, čo predstavuje 52-percentný podiel. Druhým najčastejším spôsobom je káblová televízia s podielom 38 %, ktorú využíva 592 tis. ľudí. Internetová televízia skončila na treťom mieste so 7-percentným podielom, keď prostredníctvom nej prijímalo televízny a rozhlasový signál takmer 103 tis. obyvateľov Slovenska.

Zdroj: živé.sk

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget