Test ovládačov s airmouse a touchpadom v Enigma 2

Napísal Ivan P. 1 dňa 15 október 2020 do kategórie Magazín, Špeciál

porovnanie funkcií ovládačov openbox, maxytec a tesla

Mnohí z Vás určite uvažujú nad praktickejším ovládaním multimediálneho centra, alebo linuxového prijímača s E2, aké ponúka pribalený diaľkový ovládač. To logicky mnohých privedie k dileme, či kúpiť klávesnicu s Airmouse, alebo mini klávesnicu s touchpadom. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, čo si vybrať, tak v tomto článku Vám prinášame porovnanie ovládania Android a E2 boxov s ovládačmi s airmouse, alebo s touchpadom.

Ovládače s Airmouse majú v sebe zabudovaný gyroskopický senzor, ktorý zabezpečuje zachytávanie pohybov ovládača vo všetkých smeroch. Tie potom premieňa do simulácie kurzoru na obrazovke, podobne ako ked pohybujete klasickou myšou. Pre "kliknutie" sú na ovládači mechanické tlačídlá. Niektoré takéto ovládače majú na druhej strane aj zabudovanú klávesnicu.

Ovládače s touchpadom sú vlastne miniklávesnice s dodatočnou dotykovou plochou, po ktorej keď pohybujete prstom, tak takisto simulujete pohyb kurzoru po obrazovke. Pre kliknutie stačí poklepať po ploche rôznym počtom prstov súčasne.

LOGOELLANO2018GLOW.png

Do porovnania sme zahrnuli tri produkty: Openbox AIRMOUSE, a dve mini klávesnice s touchpadom Tesla TEA001 a Maxytec S90.

 

Openbox AIRMOUSE

Openbox AIRMOUSE je vlastne niečo ako diaľkový ovládač, ale s klávesnicou a myšou. Predná strana má zabudované ovládacie tlačidlá, pre ovládanie hlasitosti zvuku, OK (enter), aktivácia a deaktivácia módu "myš", zap. a vyp. prijímača, menu a home/return.

Zadnú stranu ovládača tvorí QWERTY klávesnica, ktorou môžete písať a vyhľadávať v rôzných aplikáciach.  AIR MOUSE má zabudovaný gyroskop, ktorý slúži na ovládanie kurzoru myši (ako pohnete s ovládačom v ruke, tak sa bude pohybovať kurzor myši na obrazovke).

openbox airmouse 1 openbox airmouse

AIR MOUSE má zabudovanú nabíjaciu batériu lithium 500mA, ktorú je možné nabíjať cez kábel micro USB/USB, z akéhokoľvek USB portu nejakého zariadenia (PC, STB, multimediálne centrum, TV a pod.)

Technické údaje:

• QWERTY klávesnica s gyroskopom
• 2.4 GHz bezdrôtové pripojenie
• Frekvencia prevádzky: 2.400 - 2.483 GHz
• Dosah: cca 10 metrov
• Indikácia: 1x LED
• Rozmery ovládanie: 151 x 45 x 14 mm
• Hmotnosť ovládanie: 65 g
• Rozmery USB: 18.58 x 14.59 x 6.7 mm
• Batéria lithium: 500 mA
• Kompatibilné so systémami: Windows, Mac OS, Linux, Android

Obsah balenia:

Air Mouse
Kábel Micro USB (asi 50 cm)
USB dongle
Stručný manuál

Postup pripojenia OPENBOX AIRMOUSE k zariadeniam - PC/multimediálne centrum/STB/Smart TV/ linuxový-android prijímač

 1. Pripojte USB wifi dongle do USB portu zariadenia, ktoré chcete ovládať za pomoci AIR MOUSE.
 2. Namierte AIRMOUSE na USB wifi dongle (ktorý je zasunutý v USB porte zariadenia).
 3. Stlačte súčasne tlačidlá OK a RETURN (šípka späť), na prednej strane AIRMOUSE, po dobu 2 až 5 sekúnd.
 4. Úspešné spárovanie Vám bude signalizovať LED dióda a na obrazovke TV, alebo displeji PC, sa zobrazí ikonka kurzoru (väčšinou šípka, prípadne iný znak).

Ovládanie linuxového prijímača s OS enigma2 za pomoci AIRMOUSE OPENBOX

Pri testovaní funkčnosti s linuxovým prijímačom s OS enigma2, sa nám podarilo úspešne otestovať tieto funkcie a tlačidlá AIRMOUSE:

Funkčnosť tlačidiel v E2:

 • Vol+vol- funguje na zvuk
 • Vyp. a zap. do standby funguje červeným tlač. (medzi vol+ a vol-)
 • Šípky funkčné
 • OK- tlačidlo nefunguje ako OK (treba použiť tl. na zadnej strane, viď nižšie)
 • Tlačidlo pre zobrazenie menu na prednej strane nefunguje (treba použiť tl. na zadnej strane, viď nižšie)
 • Back/return - nefuguje
 • Číselnými tlačidlami na klavesnici Air mouse sa dá prepínať medzi stanicami zvolením čísla stanice
 • Tlačidlo I zobrazí "info" o vysielanej udalosti
 • Tlačidlo SPACE – zobrazí MENU
 • ENTER – slúži ako tlačidlo OK pre potvrdenie

Funkčnosť tlačidiel v pluginoch E2:

Youtube TV - tento plugin je dostupný len u 4K prijímačov VU+ a prijímačov Gigablue 4K s ARM procesorom.

Dá sa klávesnicou písať vo vyhľadávaní videí, potvrdiť vyhľadávanie treba tlač. ENTER

Šípkami následne vyberiete dané video a spustíte ho Enterom.

Chýba však funkčné tlačidlo späť, čiže nie je možné sa vrátiť do vyhľadávania. Funkcia myši nie je v tomto plugine podporovaná.

Plugin Youtube - tu klávesnica nefunguje vôbec.

Archívy CZ SK- dá sa písať klávesnicou vo vyhľadávaní, pohyb v menu funguje šípkami, pre potvrdenie položky treba použiť ENTER.

KODI- tu funguje aj funkcia myši, fungujú ale aj smerové tlačidlá. Tlačidlo OK na prednej strane funguje ako OK, ale tlačidlo back nefunguje, tam sa musí použiť tlačidlo na zadnej strane (backspace pod enterom).

Tlačidlá hlasitosti (+-) fungujú.

Webbrovser chromium  - tento plugin je dostupný len u 4K prijímačov VU+ a prijímačov Gigablue 4K s ARM procesorom.

Myš funguje, klávesnica funguje, môžete zadávať url adresy, alebo dopyty pre vyhľadávanie v hornom riadku (tam kde sa zadáva url adresa).

Keď to zhrnieme, OPENBOX AIRMOUSE je možné použiť aj pre prijímače s OS ENIGMA2, no funkčnosť je čiastočne obmedzená. Najväčším problém je tlačidlo BACK, ktorý nemá alternatívu ani na zadnej strane a tlačidlo OK, ktoré je funkčné len na zadnej strane ovládača. Klasický ovládač teda plnohodnotne nenahradí, ale oceníte ho pri vyhľadávaní v niektorých pluginoch a surfovaní v web prehliadači Chromium.


 

Tesla TEA001

Mini klávesnica Tesla TEA001 je ergonomicky tvarovaná, má dva krížové ovládače pre ovládanie pohybu v menu, hlasitosti a ovládanie prehrávača. V strede medzi krížovými ovládačmi je umiestnený touchpad (dotyková plocha, ktorú poznáte napr. z notebookov), slúži pre ovládanie kurzoru myši a posúvanie a prehliadanie internetových stránok. Podpruje aj tzv. gestá

Okolo touchpadu je umiestnených niekoľko špeciálnych tlačidiel, ako napr. vyhľadávanie, home, vyp. zvuku, email, pravé a ľavé tlačidlo myši a ďalšie. V spodnej časti je umiestnená plnohodnotná anglická klávesnica QWERTY.

Tlačidlom Fn + tlačidla s modrým popisom sa ovládajú ďalšie funkcie. Tu by sme chceli upozorniť na kombináciu Fn+F8, ktorá postupným stláčaním týchto tlačidiel, postupne vypne touchpad a aj klávesnicu a zdá sa, že je klávesnica úplne nefunkčná. Opätovne však touchpad aj klávesnicu zapnete stlačením kombinácie tlačidiel Fn+F8. 

 

telsa klav and 1 tesla klav and 2

Klávesnica je napájaná dvomi batériami AAA (nie sú súčasťou balenia). Klávesnica disponuje indikáciou vybitej batérie a režimom spánku pre jej úsporu.

Indikáciu LED diódov má aj zapnuté napájanie klávesnice a dotyk prstami na touchpad.

 tesla1

Technické údaje

    bezdrôtová technológia: Bluetooth 2.4GHz
    kompatibilita s iOS, Android a Windows
    materiál: plast
    rozmery: 150 x 100 x 20 mm
    farba: čierna

balenie obsahuje

    klávesnica
    USB dongle
    návod CZ / SK


Hmotnosť produktu:0.3 kg

Postup pripojenia TESLA TEA001 k zariadeniam - PC/multimediálne centrum/STB/Smart TV/ linuxový-android prijímač

 1. Pripojte USB wifi dongle do USB portu zariadenia, ktoré chcete ovládať za pomoci klávesnice.
 2. Zapnite vypínač klávesnice (je umiestnený na hornej /bočnej časti ovládača)
 3. tesla2
 4.  Tým sa automaticky klávesnica pripojí.

Ovládanie linuxového prijímača s OS enigma2 za pomoci klávesnice TESLA

Pri testovaní funkčnosti s linuxovým prijímačom s OS enigma2 sa nám podarilo otestovať tieto funkcie a tlačidlá klávesnice TESLA:

Funkčnosť tlačiel v E2:

MENU - do menu sa dostanete cez tl. SPACE (medzerník)

Back (späť) - na to slúži tl. ESC

Pohyb šípkami, potvrdenie OK 

Smerové tlačidlá (krížový ovládač vpravo hore s tl. OK v strede) - šípky hore a dole vyvolajú zoznam programov, hore a dolu slúžia na prepínanie programov

Multimediálne tlačidlá (krížový ovládač vľavo hore s tl. Play/Pauza v strede) - tl. V+ a V- funkčné pre ovládanie hlasitosti,

MUTE - funkčné pod tl. s prečiaknutým reproduktorm

Enter - funguje pre zobrazenie infobaru, 2x enter - info o programe

F6 - zap. a vyp. funkcie PIP (obraz v obraze)

F5 - zoznam časovačov

F4 - vyvolá Správcu rozšírení, pre zvolenie dalších funkcií Enigmy

F1 - pomocník

Číslami sa dá prepínať na zvolené číslo stanice

I - vyvolá EPG danej stanice

Funkčnosť tlačidiel v pluginoch E2:

Youtube - pri vyhľadávaní sa stlačí fn+PgUp a presunie sa kurzor do okna vyhľadavania  a dá sa písať vo vyhľadávaní klavesnicou.

Youtube TV – sa dá celkom dobre ovládať. Šípkami je možný pohyb v plugine Youtube TV, pomocou písmen a čísel klávesnice je možné písať pri vyhľadávaní videí, tlačidlo ESC slúži ako tlačidlo späť, pre návrat a odchod z pluginu. Myš nie je podporovaná v tomto plugine. Kombináciou tlačidiel OK a šipkami doľava, alebo doprava je možné pretáčanie videí. Tlačidlom ESC ukončíte prehrávanie videa.

KODI - dá sa ovládať plnohodnotne. Podporované je ovládanie kurzorom myši a aj smerovými šípkami krížového ovládača. Položky sa potvrdzujú tlačidlom OK  Pre návrat späť slúži tlačidlo ESC. Takto sa dá ovládať aj KODI v Androide, prípadne iné systémy s KODI ako COreelec, Libreelec a pod. 

Archívy CZ/SK - dá sa klávesnicou vyhľadávať, šípkami pohybovať v menu pluginu a tlačidlom OK potvrdzovať vybrané položky. Tlačidlo ESC slúži pre návrat späť a odchod z pluginu. V prehrávanom videu sa dá posúvať (pretáčať) ľavým krížovým ovládačom (šipky doprava a doľava) a aj spustiť, či pozastaviť stredovým tlačidlom ľavého krížového ovládača. Myš nie je podporovaná pluginom. Video sa vypne tlačidlom ESC.

Chromium webbrovser - dá sa plnohodnotne prehliadať internet. Podporuje aj funkciu myši, takže sa kurzorom myši možete pohybovať a potvrdzovať položky za pomoci touchpadu (tak ako funguje touchpad notebooku). Tlačidlom BACK vymažete text (napr. url adresu a pod). Číselnými a znakovými klávesami zadávate url adresu a dopyt vo vyhľadávaní, tlačidlom OK potvrdíte vyhľadávanie a url adresu. Chromium sa dá vypnúť kliknutím kurzorom myši na ikonu s hodinami a následne kliknutím na ikonu Vypnúť.

Takže v zhrnutí tejto klávesnice môžem skonštatovať, že pre Enigmu 2 je mini klávesnica pre mnohých lepšia voľba ako AIRMOUSE, pretože má viac funkčných tlačidiel. Je to ale aj o zvyku, keďže niekomu môže viac vyhovovať Airmouse. Klávesnicu je možné použiť aj v android/linuxových systémoch a multimediálnych systémoch ako COREELEC, LIBREELEC a pod. Problém môže byť však večer, kedy na klávesnicu nevidíte, kedže nemá podsvietenie. Podsvietenie a aj lepšie riešené napájanie má však posledný testovaný ovládač, na ktorý sa teraz pozrieme. 


 

Maxytec S90

Mini klávesnica Maxytec S90 je takmer ten istý výrobok, ako vyššie spomínaná mini klávesnica TESLA TEA001.

Rozdiel je iba v spôsobe napájania klávesnice a v tom, že má aj podsvietenie v niekoľkých farbách, čo je výhodné večer. Tento model klávesnice je napájaný lítium-iónovou, nabíjateľnou batériou s kapacitou 300 mAh, ktorá sa dobíja z USB portu akéhokoľek zariadenia, ktoré má USB port, a to káblom micro-USB/USB.

Ostatné funkcie sú rovnaké ako u modelu TESLA TEA001, toisté platí aj pre funkčnosť tlačidiel, ako je popísané u TESLA TEA001.

maxytec s90 wireless mini tastatur combo 01 s90 maxytec s90 wireless mini tastatur combo 06 s90

Vlastnosti


- Bezdrôtové pripojenie 2,4 GHz
- Inovatívny dizajn
- Automatická funkcia spánku a prebudenia klávesnice
- USB rozhranie
- OS Android, Windows 7,8,10
- Kompatibilné s prehrávačmi HD / TV / STB / DVD / VCD / CD
- Multifunkčná mini klávesnica s touchpadom
- audio chat
- inteligentný a prenosný formát
- Typ rozhrania: USB
- Typ: bezdrôtové pripojenie 2,4 GHz

Obsah balenia


1x diaľkový ovládač / klávesnica Maxytec S90
1x USB kábel
1x stručný popis
1x USB prijímač (v zariadení)
1x batéria (v prístroji)


Hmotnosť produktu:0.3 kg

Klávesnicu je možné použiť aj v android/linuxových systémoch a multimediálnych systémoch ako COREELEC, LIBREELEC a pod.


Záver

Ovládanie OS Android, či už v Android boxe, alebo v Smart TV  je bezproblémové aj s použitím Openbox AIRMOUSE aj s použitím mini klávesnice. Tam môžete využívať funkciu myši a aj  kurzorové  a znakové tlačidlí takmer neobmedzene.

Openbox AIRMOUSE a klávesnice s touchpadom Tesla TEA001 a Maxytec S90, si môžete zakúpiť v našom e-shope ELLANO.SK.

Pokiaľ Vás zaujíma, ako fungujú v Enigme aj iné ovládače s klávesnicou, airmouse, alebo s touchpadom, prečítajte si naše ďalšie testy produktov Golden Media Supervision, Amiko WLK-100, alebo Amiko WLT-80.

Veríme, že ovládanie Vášho prijímača, alebo multimediálneho centra bude, za pomoci týchto produktov, v niektorých prípadoch oveľa lepšie a pohodlnejšie, ako cez diaľkové ovládanie prijímača. 

Dúfame, že sa Vám článok páčil a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (4 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Dokončite úlohu

TOPlist

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu