Ultra HD otestované už aj na satelite

Napísal Torben N. 1 dňa 18 jún 2013 do kategórie Magazín, Správy

Dočkáme sa MS 2014 už v 4K?

Satelitný operátor SES (Astra) previedol technické testy televízie v ultravysokom rozlíšení (UHDTV). Prvý nekódovaný Ultra HD kanál vysielaný na európskom satelitnom systéme Astra (19,2 ° E) obsahoval niekoľkominútovú slučku. Promo slučka v Ultra HD sa objavila na novom transpondéri na frekvencii 10,906 GHz, pol V. Multiplex obsahoval len jednu programovú pozíciu v kompresnom formáte MPEG-4/Ultra HD v rozlíšení 3840x2160 s video bit rate 38 Mbit / sa zvukom v kvalite 320 kbit / s, vysielanie nebolo kódované.

ultra-hdSlučka obsahovala zábery z každodenného života a slúžila na predstavenie nástupcu televízie vo vysokom rozlíšení (HDTV), ktorý poskytuje 4 vyššie rozlíšenie než existujúce HD. Príjem Ultra HDTV je zatiaľ možný len s výkonným počítačom a DVB PC kartou - na trhu totiž zatiaľ nie sú klasické stolové prijímače, ktoré by podporovali Ultra HD formát. Pre sledovanie UHDTV obsahu sa odporúčajú tiež televízory Ultra HD Ready. Ešte v deň začatia testov večer bola promo slučka Astra v Ultra HD rozlíšení opäť odpojená.

Sony a FIFA budú testovať technológiu Ultra HD počas troch zápasov Konfederačního pohára. Má im pomôcť sa rozhodnúť, či UHDTV bude využívať aj počas MS vo futbale 2014 v Brazílii. "Ukazuje sa, že môžeme zrealizovať živé futbalové prenosy MS vo 4K. Potom FIFA sa môže rozhodnúť," uviedol Mark Grinyer, programový manažér Sony pre MS 2014.

ms-2014-brazilia oficialne-logo 4Pokiaľ budú 4K testy úspešné, FIFA bude ponúkať paket vysielacích práv pre MS 2014 v UHDTV formáte. Môže sa jednať aj o špeciálne vysielanie pre kiná v rozlíšení 4K. "Je veľký záujem, ale bude záležať na tom, ako sa FIFA rozhodne ponúkať práva," uviedol Grinyer pre The Hollywood Reporter. Len pred 3 rokmi bolo v Južnej Afrike vyrobených 25 stretnutí v 3D formáte. Odhaduje sa, že svetový futbalový šampionát bude v roku 2014 sledovať 3,2 miliardy ľudí. Pre potreby testov v UHDTV sa budú vysielať priame futbalové prenosy v dňoch 17. a 22. júna a tiež semifinále 26. júna 2013 na štadióne Estdio Mineirao v Belo Horizonte. Prenosový voz 4K firmy Telegenic bol o niekoľko dní skôr vypravený do Brazílie. Voz je vybavený mimo iného prototypom adaptéra do kamier Sony CA-4000 4K prepojenie s optickým káblom. Sony bude používať kamery Sony F55 v hodnote 34.900 dolárov. FIFA chce zistiť, či budú vhodné pre športové vysielanie.

zdroj: parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget