Od pádu lietadla po temné tajomstvá: Úchvatný príbeh prežitia Yellowjackets

Napísal misterz 1 dňa 05 apríl 2024 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Prečo si nesmiete nechať ujsť seriál Yellowjackets?

Seriál Yellowjackets si vzala pod svoj patronát televízna spoločnosť Showtime a už teraz je zrejmé, že vsadila na dobrú kartu. Zatiaľ má projekt dve série, pričom autori  Ashley Lyle a Bart Nickerson, spolu s tímom režisérov, naplánovali ešte tri sezóny. Či ale k tomu naozaj dôjde, je vo hviezdach. Na druhú stranu, ozývajú sa aj hlasy o klesajúcej kvalite seriálu, takže bude zaujímavé sledovať, kam až celý príbeh dospeje a ako sa rozvinie. Svojich skalných fanúšikov by si mal však udržať až do konca. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa.


yellowjackets serial 66894

Aký je prvý dojem?

Seriál Yellowjackets je multižánrový projekt, ktorý v sebe spája prvky drámy, hororu, thrilleru a mystéria. Avšak to, čo povyšuje Yellowjackets nad väčšinu súčasných hororov a thrillerov je fakt, že poskytuje priestor pre psychologický dopad ohľadom dievčenského futbalového družstva, ktoré strávi 19 mesiacov hladovaním v divočine niekde v odľahlej časti Ontária. Navyše aj napriek tomu, že tu hlavným postavám zomierajú priatelia a členky družstva, nájdu sa tu i prvky štiplavého vtipu a samozrejme aj všadeprítomného napätia.

Yellowjackets nie je subtílne rozprávanie, je to niečo viac. Rozhodne si divák užije zaujímavú formu príbehu, ktorá sa zakladá na prelínaní dvoch časových línií - súčasnosti a survivalu v roku 1996. Hneď na začiatku síce nadobudnete dojem, že tu pôjde hlavne o kanibalizmus, no verte, to je to najmenej, čo si tu hlavné hrdinky zažili.

Na druhú stranu, tragikomédia je tu zosobnená v postave chudáka trénera Scotta (Steven Krueger) - úbohá duša, ktorá sa nemôže dostať preč, má len jednu nohu a tak je odsúdený deliť sa o svoje nové útočisko s dievčatami.

yellowjackets serial 66893

A verte, nie je to žiaden med lízať, pretože ako časť plynie, dievčatá sa stávajú čoraz viac čudnejšie a nebezpečnejšie. Ale tak to asi funguje v prírode keď ide o prežitie. Respektíve tak to fungovalo kedysi dávno v praveku. V tomto smere zažiarila hlavne postava Misty (Samantha Hanratty) - inteligentná teenagerka, no o to viac nebezpečnejšia psychopatka. 

A v neposlednom rade udrie do očí zjavný zámer priblížiť a predostrieť divákovy možné dôsledky takéhoto strádania v divočine, kde ustavičný hlad a boj o prežitie majú svoje trvalé miesto. Ako to bude s nimi po ich záchrane? Podarí sa im presadiť v dospeláckom živote? Ponesú si so sebou minulosť? Vyjdú na povrch strašné tajomstvá dievčat? Čo s tým urobia? Na to všetko sa môžete tešiť v druhej časovej rovine, ktorá sa odohráva viac ako 20 rokov po ich záchrane

O čom to je?

Poďme si teraz povedať niečo viac o dejovej linke. Ako som už zmienil, príbeh sa skladá z dvoch časových línií. Všetko začína udalosťou, pri ktorej sa dievčatá z futbalového tímu Yellowjackets stanú šampiónkami a chystajú sa na najväčší turnaj svojho života - Národný šampionát. Ten sa ale koná na druhom konci USA a tak otec jednej z nich objedná súkromné lietadlo, ktoré sa však počas letu zrúti. Tí, ktorí prežili, skončia uprostred kanadskej divočiny. Celý tím tak čaká zúfalý boj o prežitie v nehostinných podmienkach.

V priamej úmere so stratou nádeje na záchranu, začínajú medzi dievčatami narastať obavy ohľadom nedostatku potravy. Zima sa totiž blíži a ako sa tak zdá, v blízkom okolí zmizli všetky zvieratá, ktoré by sa dali zjesť. A k tomu sa pridávajú aj ďalšie nástrahy nehostinnej divočiny - vlci, treskúca zima…

yellowjackets serial 66891

Napätie si ale divák užije aj v druhej časovej línii. Shauna (Melanie Lynskey), hlavná postava príbehu, je ženou v domácnosti, ktorá vychováva dcéru so svojím manželom. Ten bol kedysi priateľom jej najlepšej kamarátky Jackie (Ella Purnell). Ambiciózna Taissa (Tawny Cypress) sa uchádza o post senátorky, voľnomyšlienkárska Natalie (Juliette Lewis) má za sebou niekoľko problémov so závislosťami a kontrolou posadnutá Misty (Christina Ricci) pracuje ako opatrovateľka v zariadení pre seniorov.

Všetky sa snažia žiť svoje životy a nevracať sa k minulosti, no tá sa začne ozývať hlasnejšie, keď ich niekto začne vydierať a zároveň zomrie jeden z chlapcov, ktorý prežil pád lietadla. A to je len začiatok.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok na streame so super obrazom v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Čo divák ocení?

Určite hlavne prvotriedny casting, ktorý sa vydaril na 100%. Herci zvládajú svoje úlohy bravúrne, čo prispieva k výbornej atmosfére. Poteší aj pekné prostredie a kombinácia flashbackov medzi rokmi 1996 a 2021 funguje úplne ideálne.

V druhej sérii sa prepletanie časových línií a príbehov stáva komplexnejším vďaka predstaveniu dospelej verzie Lottie (Simone Kessell) - duchovnej vodkyne s psychickou poruchou. Príbeh sa zaujímavým spôsobom vyvinie aj vo svojej survivalovej časti, kde atmosféru zahalí opar mysticizmu a všadeprítomného napätia prameniaceho z boja o záchranu.

yellowjackets serial 66892

Sem-tam diváka prekvapí aj správanie dievčat, ktoré je miestami naozaj bizarné. Napríklad keď Shauna hovorí v kôlni s mŕtvolou kamarátky, halucinogénne orgie a nôž na krku jedného z chlapcov a podobne. Mnohých divákov tiež poteší rockový soundtrack 90. rokov.

Prirodzene, oceníte aj postupné nastoľovanie a odkrývanie záhad, ktoré sa dostavia už od prvej časti. Navyše, ako plynie dej, začne vás správanie postáv nútiť aj premýšľať - prejde im ten ohromujúci počet zločinov, ktoré spáchali? Koľko tabu ešte treba prelomiť? Nájde si Misty konečne priateľa?Čo mohlo byť lepšie?

Yellowjackets možno sklame čistokrvného hororového diváka, ktorý tu čaká orgie kanibalizmu, no nedočká sa ich. Využívanie hororových prvkov je vôbec tou najväčšou slabinou tohto projektu. Je tu toho menej a využívajú sa len v malej miere. Takže ide skôr o drsnú drámu a napínavý thriller.

Problémom tiež môže byť trochu pomalší štart, keď sa súčasné postavy medzi sebou rozprávajú a hovoria niečo v zmysle „kvôli tomu, čo sme tam urobili“. Také zbytočné naťahovanie deja. Táto pomalšia dynamika vývoja príbehu sa sem-tam vracia aj neskôr, čo najmä u konzumného diváka môže byť problém.

yellowjackets serial 66898

Záver

Seriál Yellowjackets si zaslúži uznanie za svoj odvážny prístup k zložitému príbehu a vynikajúci herecký výkon svojho ansámblu. Je to práve výborný casting, ktorý prispieva k slušnej atmosfére seriálu. Navyše kombinácia žánrov - od drámy až po horor - poskytuje divákovi pestrý zážitok. Rovnako aj prepletanie dvoch časových línií a prezentácia dospelých verzií postáv, dodáva príbehu zaujímavú dynamiku a hlbší význam. 

Môžeme síce len hádať, čo nám prinesie tretia séria, no ak ste nechali zlákať na tieto dve, určite si ju nenechajte ujsť. Natáčanie 3. série sa začína už tento mesiac, opäť v kanadskej divočine.

Kde sledovať Yellowjackets?

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.   

Hodnotenie článku

3.7/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu