Týchto 10 filmov vám navodí jesennú náladu raz dva

Napísal Waerwulf 1 dňa 17 november 2021 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Tipy na sychravé jesenné večery

Žiadne ročné obdobie nie je farebnejšie ako jeseň. Rovnako pestrý ako koruny stromov je aj výber filmov, ktoré vám naladia tú správnu jesennú náladu. Uvarte si hrnček čaju a pripravte misku horúcich pukancov, čaká vás jazda, pri ktorej zabudnete na všetky starosti.

people 3281583 1280

Coraline (2009)

Tento animák si v čase svojej slávy vyslúžil rozporuplné hodnotenia. Niektorí ho zbožňovali (a zrejme ešte zbožňujú), ďalší ho odsúdili ako príliš temný, strašidelný a zvláštny. Najviac rozprávka pobúrila rodičov menších detí, ktorí boli z depresívneho námetu poriadne rozčarovaní.

Nech si hovorí, kto chce, čo chce, Coraline má perfektnú jesennú atmosféru. Sú tam magické bytosti, rozprávajúca čierna mačka, tma, sychravo… A k tomu tá mierne znepokojivá animácia, ktorá nenechá nikoho chladným. Odvážite sa spolu s mladou Coraline nazrieť do čarovných dverí? To, čo tam nájdete, rozhodne nečakáte.

Knives Out (2019)

Táto kriminálka s nádychom komédie v hlavnej úlohe s Danielom Craigom zožala obrovské ovácie a dodnes má na recenzných portáloch jedno z najlepších hodnotení. To ale nie je jediný dôvod, prečo by ste si Knives Out mali pozrieť.

Scenéria filmu vyzerá úplne rovnako, ako keď sa počas sychravej jesene pozriete z okna. Obloha je oceľovo sivá, vlhkou trávou pohupuje studený vietor. Postavy majú oblečené teplé svetre, kabáty a bundy.

Knives Out Character Posters

Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001)

U nás je táto čarodejnícka klasika známejšia pod titulom Harry Potter a kameň mudrcov. To ale nič nemení na tom, že prvá časť úspešnej ságy tento rok oslávila dvadsať rokov. Daniel Radcliffe, ktorý stvárnil malého Harryho, už dávno nie je dieťa a čarovný prútik zavesil na klinec.

Po internetových fórach sa síce šušká, že vznikne ďalšie pokračovanie Harryho Pottera, ale o Harrym Potterovi sa toho už toľko narozprávalo, že si radšej nerobíme nádeje. Úplne nám bude stačiť, keď sa do kín konečne dostane ďalšie pokračovanie Fantastických zverov.

Ale späť k Harrymu. Viete, ako vám tento film pomôže naladiť sa na jesennú vlnu? Ďakovať za to môžete Anglicku, kde sa film natáčal. Daždivé počasie sa s touto krajinou neodmysliteľne spája a film nie je výnimkou. Okrem teplých kabátov, dažďa a vetra sa však pokocháte aj pohľadom na škótsku vysočinu, ktorá hýri podmanivými jesennými odtieňmi.

 


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


 

The Silence of the Lambs (1991)

Tento legendárny horor (po slovensky Mlčanie jahniat) má s jeseňou spoločné viac než len mrazivú atmosféru a strach. Počnúc mladou F.B.I vyšetrovateľkou až po usvedčeného vraha, ktorí zvláštnym spôsobom spolupracujú na dolapení ďalšieho šialeného vraha, majú všetky postavy vo filme oblečené kabáty a svetre s dlhými rukávmi. Verte či nie, po niekoľkých minútach sledovania tohto hororu nebudete vedieť odolať a zatúžite po teplej deke alebo aspoň mikine.

silence of the lambs.0

Mona Lisa Smile (2003)

Hlavnou postavou filmu Mona Lisa Smile je Katherine Watson, ktorá sa sťahuje zo západného pobrežia na východné, aby sa stala učiteľkou v dievčenskej škole. Na prvý pohľad to môže vyzerať, že Mona Lisa Smile s jeseňou mnoho spoločného nemá. Stačí si však pozrieť trailer. Vyskočia na vás odtiene oranžovej, žltej a hnedej a okamžite vás prenesú do jesennej nálady.

Coco (2017)

Ako lepšie osláviť jeseň, ak nie filmom Coco? Táto pestrofarebná rozprávka ponúka okrem rozkošnej animácie hlbokú myšlienku. Kladie do popredia rodinu a lásku. Malý mexický chlapec Miguel sa musí vybrať do záhrobia, aby sa mu konečne splnil jeho sen a mohol robiť to, čo ho baví.

Možno ste si pri slove “záhrobie” predstavili ponurú jaskyňu so zatuchnutým vzduchom, plnú zombie a iných strašidiel. Tu vás musíme poopraviť. Vo filme Coco nie je nič ponuré ani zatuchnuté. Z animácie sála teplo rodinného krbu, “zombíci” sú vlastne celkom fajn a tmu nahradilo svetlo, ktorým je celý film presýtený.

Nechajte sa unášať dobrodružným príbehom plným hudby a krásnych efektov. Nechceme prezrádzať, ale je dosť možné, že vám vybehnú aj slzy.

coco movie

Dead Poets Society (1989)

Každý, kto tvrdí, že filmy z minulého tisícročia (áno, znie to desivo) patria do starého železa, by sa mal ešte raz zamyslieť. Patrí snáď Dead Poets Society do starého železa? To ťažko. Len sotva by sme v modernej kinematografii narazili na podobný kúsok. Dead Poets Society má dušu, ktorá hýri farbami. Možno to je ten dôvod, pre ktorý sa objavil na tomto zozname. A možno je ten dôvod niekde inde.

Jeseň sa nám všetkým spája so školou. Tí, ktorí z nej už vyšli, si na školské časy určite radi zaspomínajú. Niet nad jesennú dávku nostalgie. Dead Poets Society vám časy v školskej lavici pripomenie viac než presne.

Príbeh sa točí okolo kontroverzného učiteľa, zbožňovaného svojimi žiakmi. Hlavnej role sa zhostil neopakovateľný Robin Williams, ktorý je sám o sebe zárukou kvalitného filmového zážitku.

Little Women (2019)

Malé ženy sú klasika, ktorú by si mal pozrieť každý. Jedine verzia z roku 2019 vo vás ale navodí tú pravú jesennú atmosféru. Vhodne zvolené dekorácie a kostýmy vytvárajú dojem útulnosti a rodinnej pohody. Obľúbený príbeh sestier Marchových, štyroch mladých žien, z ktorých každá je odhodlaná prežiť život podľa svojho, je nadčasovým a veľmi aktuálnym aj v tejto dobe.

little women poster

Murder on the Orient Express (1974)

Ako tomu býva, majster zostal dodnes neporazený. Verzia kultového príbehu Agathy Christie z roku 2017 nesiaha tej z roku 1974 ani po členky. Zápletka filmu spočíva v tom, že vo vlaku smerujúcom z Istanbulu do Paríža sa stane vražda. Podozrivý je každý a cestujúci sú vtiahnutí do psychologickej hry plnej intríg. Šikovne dávkované napätie, perfektne zvládnuté dialógy a scenár s dynamickým spádom sú dôvodom, prečo má Murder on the Orient Express množstvo fanúšikov ešte aj dnes. Svoj podiel na tom majú aj hviezdy ako Sean Connery, Lauren Bacall, Albert Finney a Ingrid Bergman.

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005)

Tento zoznam by nebol kompletný, keby na ňom nefiguroval tento, v tých časoch najkultovejší dobrodružný fantasy film. O réžiu sa postaral Andrew Adamson a snáď nikto nebude namietať, keď povieme, že odviedol kus dobrej práce.

Zrovnávať Narniu s Harrym Potterom či Pánom prsteňov nie je práve šťastné rozhodnutie. Oproti dvom rozsiahlym ságam pôsobí Narnia priam infantilne. Z času na čas je ale príjemné sledovať niečo jednoduché, priamočiare a pekné. Hlavne počas jesene, keď na vás budú teplé kožuchy a kabáty z filmu pôsobiť ako hrejivé objatie.

narnia poster

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (6 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Napíšte výsledok príkladu : 78 + 33 =
Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu