Budeme znova meniť set top boxy? Chystá sa nástupca za HEVC

Napísal Ivan P. 1 dňa 27 september 2017 do kategórie Magazín, Správy

h265.jpg

Spoločnosť Moving Pictures Expert Group (MPEG) a Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) niekoľko mesiacov pracovali na nástupcovi videokodeku HEVC (H.265). Prvé výsledky zverejnil Spoločný tím pre výskum videa (JVET).

Podľa MPEG, nástupca HEVC ponúka vynikajúce výsledky pri kompresii videoobsahu.

Nový videokodek dokáže dosiahnuť rovnakú kvalitu technického obrazu ako HEVC, ale zvyčajne dosahuje 35% alebo dokonca o 60% nižšiu prenosovú rýchlosť.

Nevýhodou je kódovanie videa do nového kodeku, ktorý trvá 12x až 60x dlhšie ako HEVC. Dekódovanie trvá 2,5x až 10x dlhšie ako kodek videa HEVC. Tieto hodnoty platia výhradne pre implementovaný softvér. Optimalizácia by mala tieto hodnoty znížiť.

Prvá stabilná verzia nového videokodeku bude uvedená na jeseň roku 2020.

Aktuálne najnovší video kodek HEVC na satelite používajú DTH platformy Flix TV a Antik Sat a tiež Skylink u prvého 4K programu Insight UHD. Ostatné platformy a programy používajú najmä MPEG-4 / AVC. Operátor freeSAT stále používa starší kodek videa MPEG-2 vo väčšom rozsahu.

Video kodek HEVC využívajú v Českej republike aj prechodové DVB-T2 multiplexy. V roku 2020 sa začne blokovanie existujúcich sietí DVB-T a prepnutie na posledný multiplex DVB-T2. To znamená, že v čase prechodu Českej republiky na DVB-T2 / HEVC bude trh ekonomickejším videokodekom.

zdroj: Digital Fernsehen

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (1 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget