Česká a Slovenská televízia pripravujú spoločné promo vysielanie Ultra HD na satelite

Napísal Ivan P. 1 dňa 18 september 2014 do kategórie Magazín, Správy

rtvs.jpgObsah v rozlíšení 4K sa objaví na promo kanáli spoločnosti Astra. Termín nasadenia zatiaľ televízie nekomentujú, Slovenská televízia prispeje zábermi z adventných koncertov.
Spoločné testy vysielania v Ultra HD kvalite na satelite pripravujú verejnoprávna Česká televízia a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Serveru DigiZone.cz to povedal technický riaditeľ RTVS Andrej Doležal. "Spoločne s ČT sme dali dohromady obsah, ktorý bude čoskoro vidieť aj v rámci promo Ultra HD kanála na Astre. Zatiaľ je ten materiál v postprodukcii, vyberáme si najkrajšie zábery, "uviedol Doležal v rozhovore pre DigiZone.cz. Slovenská televízia v rámci spoločného promo vysielania ponúkne zábery z vybraných adventných koncertov, ktoré natočila v minulom roku na zapožičanú Ultra HD kameru od spoločnosti Sony.

 Technický riaditeľ RTVS Andrej Doležal: Slovenská televízia chce výhľadovo vysielať len v HD

"Pri bežnom HD prenose sme zároveň točili aj na 4K kameru. Nasledovala postprodukcia, colorgrading a výsledkom je zhruba hodinový materiál, na ktorom sme sa niečo naučili a otestovali si produkciu v Ultra HD. Adventné koncerty ešte obohatíme o ďalšie zábery z miest a prírody, "priblížil šéf techniky RTVS. Spoločne s ČT teraz Slovenská televízia vyberá zábery, ktoré by boli naozaj reprezentatívne a ukázali opodstatnenie formátu Ultra HD. Rovnaký obsah by sa mal objaviť aj v prebiehajúcom teste Ultra HD, ktorý v Prahe prevádzkujú České Radiokomunikacie v experimentálnom multiplexe DVB-T2 z vysielača Žižkov.ultra-hd-logo-1-thumb.jpg

Testy Ultra HD sú tu, (skoro) nikto ich však nemôže sledovať

Skúšobné vysielanie Ultra HD cez DVB-T2 plánovala aj spoločnosť Towercom na Slovensku. Experiment, ktorý mal prebiehať z hlavného bratislavského vysielača Kamzík, bol ale pozdržaný kvôli medzinárodnej koordinácií kmitočtu. "Hraničná poloha nášho hlavného mesta nie je z pohľadu získavania medzinárodných súhlasov na prevádzku nových frekvenčných prídelov nijako jednoduchá," vysvetľuje Andrej Doležal. RTVS sa podľa neho rada pripravovaného testu spoločnosti Towercom, ktorej akvizíciu nedávno oznámil majiteľ Českých Rádiokomunikácií, zúčastní.

zdroj:digizone.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget