ČRa: Do DVB-T2 muxu sa zmestí 7 HD programov aj 3 UHD stanice

Napísal Ivan P. 1 dňa 04 september 2019 do kategórie Správy, Magazín

dvb_t2.png

Terestrálne multiplexy sú technicky schopné ponúknuť aj programy v ďalších generáciách obrazového formátu. Popri staníciach vo vysokom rozlíšení (HDTV) aj programy v Ultra HD vo formáte 4K.

Do jedného DVB-T2 multiplexu sa podľa prepočtov spoločnosti České Radiokomunikace (ČRa), jedného z prevádzkovateľov pozemného vysielania, zmestí až 7 televíznych programov vo full HD rozlíšení alebo až 3 programy vo 4K. To je však teória. Reálne o distribúciu programov v HD rozlíšení príliš veľký záujem nie je. Vo full HD vysielajú všetky programy ČT (tj. ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, ČT24 HD, ČT: D HD / ČT art HD) a po spustení finálnych sietí v HD ready kvalite (1440x1080) tiež stanice Barrandov HD a Seznam.czTV HD. Ostatný vysielatelia nemajú o bezplatné HD šírenie záujem.

V minulých mesiacoch prebiehali HD testy programov Prima Comedy Central HD a JOJ Family HD v celoplošnej distribúcii prechodového DVB-T2 multiplexu 13 (PS13) a regionálne šírených V1 HD a Polar HD u konkurenčného operátora Digital Broadcasting. Tieto programy v tichosti prešli z HD do klasického SD rozlíšenia. Ochutnávka lepšej kvality tak skončila.

HD distribúcia je doménou platených služieb. Radu HD programov ale môže divák sledovať úplne zadarmo cez satelit.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu