ČT chystá regionálne vysielanie aj do DVB-T2

Napísal Ivan P. 1 dňa 25 apríl 2018 do kategórie Magazín, Správy

ct.png

Regionálne vysielanie Českej televízie TS Brno a TS Ostrava zatiaľ nemôžu sledovať diváci v druhej generácii pozemného vysielania. ČT v jedenástom prechodnom multiplexe vysiela celoplošne svoj prvý program vo verzii pre Čechy. V budúcnosti sa to zmení.

Od 29. marca 2018 môžu diváci na celom území Českej republiky sledovať všetky programy Českej televízie vo vysokom rozlíšení (HDTV). ČT v uvedený deň spustila svoj prechodový DVB-T2 multiplex do ktorého umiestnila všetky svoje programy v HEVC / HD a vybrané programové služby Českého rozhlasu.

Nová terestriálna sieť ČT nesie označenie PS11 a možno ju naladiť na väčšine územia Česka na K26 s výnimkou severných a južných Čiech, kde sa vysiela vysielanie na iných kanáloch. Po celom Česku si tak môžu diváci vychutnať programy ČT v HD. S istým obmedzením sa ale stretávajú diváci na Morave, kde sa šírená verzia ČT1 s regionálnym spravodajstvom pre Čechy. Regionálne vysielanie tu bude dostupné hneď ako bude ČT technicky pripravená poskytovať regionálne odpojováky aj v druhej generácii pozemného vysielania.

"Dostupné bude po instalaci finálního headendu, který pak bude využívat i finální síť," vysvetľuje webu parabola.cz hovorca Českej televízie Karolína Blinková. "IInstalaci se budeme snažit co nejvíce urychlit, konkrétní termín zatím není finálně stanoven" dodáva.

Diváci na Morave preto musia regionálne bloky na ČT1 dočasne vyhľadávať z pôvodného DVB-T multiplexu 1, kde vysiela ČT1 v MPEG-2 / SD rozlíšení.

Ako je už uvedené vyššie, väčšina vysielačov PS11 pracuje na K26. Ako bude ČT1 vo verzii pre Južnej Moravu a Severnej Moravu technicky zabezpečené? "Regionální vysílání bude dostupné celoplošně. Stejně, jako je tomu dnes u satelitního příjmu," uviedla webu parabola.cz hovorkyňa Českej televízie Karolína Blinková.

Na satelite Astra 3B vysiela ČT1 jeden feed, v čase regionálneho vysielania sa rozdeľuje na tri samostatné streamy - verziu pre Čechy, mutáciu pre Severnú Moravu a verziu pre Južnej Moravu. Diváci pozemného vysielania získajú v budúcnosti v DVB-T2 možnosť sledovať všetky tri verzie regionálneho vysielania ČT1.

ČT začala vysielať v DVB-T2 ako posledný z hlavných vysielateľov v Česku. Prvý DVB-T2 multiplex odštartoval v Česku v marci 2017 s programami televíznych skupín Prima, Barrandov a ďalších vysielateľov. Aktuálne v Česku pôsobí tri celoplošné DVB-T2 siete - spomínaná PS11 (HD programy ČT), PS12 a PS13.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget