freeSAT ukončil prevádzku systému CryptoWorks

Napísal Ivan P. 1 dňa 29 marec 2016 do kategórie Magazín, Správy

upc.jpg

Luxemburská mediálna skupina UPC DTH ukončila prevádzku systému podmieneného prístupu CryptoWorks (CAID 0D02) s výnimkou programov Minimax a Viasat Explore. UPC DTH prevádzkuje v Českej republike a na Slovensku platformu freeSAT a v Maďarsku UPC Direct. Práve v týchto troch krajinách prebiehala zhruba 15 mesiacov plošná výmena starých dekódovacích kariet CryptoWorks za nové Irdeto ICE karty, ktoré sú schopné pracovať v nových dekodéroch so systémom Irdeto a takisto aj v rade prístrojov so starším systémom CryptoWorks. Výmena kariet na Slovensku, neskôr aj v Česku skončila už v minulom roku.

freeSAT vstúpil na český, slovenský a maďarský trh v septembri 2000 pod jednou značkou UPC Direct. Od začiatku bol hlavným kódovacím systémom práve CryptoWorks. Počas rokov došlo v kryptovacích systémoch k značným zmenám. Systém CryptoWorks od spoločnosti CryptoTec - Philips pred desiatimi rokmi - teda v roku 2006 - prevzala spoločnosť Irdeto. Nový majiteľ sa rozhodol ukončiť aktívnu podporu pre zastaraný CA systém CryptoWorks a svojim zákazníkom z radu operátorov DTH a DTC platforiem ponúkla nové riešenie v podobe systému Irdeto a spomínaných ICE kariet, ktoré pracujú v pôvodných i nových dekodéroch Irdeto.

UPC DTH používa viac systémov podmieneného prístupu. Vedľa pôvodného systému CryptoWorks spoločnosť UPC v roku 2007 predstavila prvý HD set top box s integrovaným dekodérom Nagra MA (tzv. Nagravision). Pre pôvodný systém CryptoWorks už licencie na výrobu HD prijímačov neboli udeľované. Vlastné HD programy predstavil operátor až s presunom platformy na satelitný systém Thor, teda na pozícii 0,8 ° W.

V roku 2011 spoločnosť UPC DTH začala postupnú migráciu na nový systém Irdeto a uviedla do prevádzky CA systém pre Irdeto a ICE karty (CAID 0D97, 0653). V septembri minulého roka bol k programom UPC DTH pre český, slovenský a maďarský trh pridaný ďalší CAS - Conax, ktorý prevádzkovateľ používal v Rumunsku. Conax je určený pre nové HD prijímače.

CryptoWorks bol vo svojej dobe značne populárny v Česku a na Slovensku. Ako systém podmieneného prístupu si ho zvolili aj vtedajšie platformy Czech Link a Slovak Link, respektíve CS Link a Skylink. Systém CryptoWorks u týchto dvoch platforiem skončil pred rokom.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget