freeSAT zavádza Conax. Kvôli novým HD boxom

Napísal Ivan P. 1 dňa 10 september 2015 do kategórie Magazín, Správy

freesat.gif

Satelitná platforma freeSAT bude v Česku a na Slovensku používať ďalší systém podmieneného prístupu (CAS) - Conax. Ten je určený pre nové HD prijímača operátora, ktoré sa majú v budúcnosti objaviť na trhu.

Počet kódovacích systémov, ktoré používa UPC DTH pre svoju platformu, sa mohol na českom a slovenskom trhu znížiť - nedávno totiž u abonentov v Českej republike skončila plošná výmena starých dekódovacích kariet CryptoWorks (CAID 0D02). Ešte pred dokončením výmeny kariet tohto systému v Maďarsku ale UPC DTH začala programy pre český, slovenský a maďarský trh postupne zaobstarávať systémom Conax (CAID 0B02).  Tento systém bol doplnený k programom VIMN (Viacom International Media Network), aj k programu Universal Channel Czechia prevádzkovateľa NBC Universal.

UPC DTH má v úmysle ponúkať svojim zákazníkom freeSAT v Česku i na Slovensku nové HD prijímače, ktoré budú mať integrovaný dekodér Conax. Vzhľadom k tomu, že tento CAS u nás operátor nepoužíva, simulcrypt u šírených programov sa musel rozšíriť o spomínaný Conax.

Stredoeurópsky operátor platenej televízie UPC DTH má a používa v súčasnej dobe na rovnakom trhu niekoľko kódovacích systémov a dá sa povedať, že v tomto smere je to unikát. Avšak inštalácia jednotlivých systémov má svoju históriu a dôvody.

Spoločnosť UPC spustila platenú televíziu v Česku, na Slovensku a v Maďarsku pred 15 rokmi. Vtedy si vybrala systém CryptoWorks. Spočiatku k satelitnej televízii UPC Direct ponúkala vlastné prijímača, neskôr aj samostatné karty pre zákazníkov, ktorí už vlastnia set top box opatrený týmto systémom alebo externý modul CryptoWorks. V marci 2007 začala spoločnosť testy systému Nagravision (Nagra MA) a neskôr v tom istom roku začala ponúkať prvý HD prijímača. Karta s prijímačom sú v tomto prípade spárované. V roku 2011 sa firma rozhodla začať prechod na nové karty Irdeto ICE a kódovanie Irdeto (CAID 0D97, 0653) z dôvodu ohláseného konca podpory starého systému CryptoWorks zo strany jeho vlastníka. Starý systém CryptoWorks skončí po skončení výmeny kariet v Maďarsku.

Prečo teda Conax? Ponúka sa odpoveď, že rozhodol trh. UPC DTH má najviac zákazníkov v Rumunsku, kde ju používa platforma Focus Sat. Preto rozhodnutie operátora mohlo byť relatívne jednoduché.

Existujúce CAS operátora UPC DTH:

- CryptoWorks (bude odpojený)
- Irdeto (náhrada za CryptoWorks)
- Nagra MA (pre HD boxy operátora)
- Conax (pre nové HD prijímače)

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget