Kolja v HD na ČT HD

Napísal Torben N. 1 dňa 15 február 2011 do kategórie Magazín, Správy

Kolja vo vysokom rozlíšení HD

Zdeněk Svěrák v príbehu muža, ktorý myslel, že nemôže byť horšie, a prežíval pritom najkrajšie roky svojho života. Slávny český oscarový film, ktorý získal šesť Českých levov a množstvo ďalších ocenení. Filmový večer začne 15. februára o 20:00 na ČT1 dokument z cyklu Rozmarná leta českého filmu o hlavných udalostiach roku 1996.

l56183 

20 filmových sezón v Českej televízii - historicky prvé ucelené ohliadnutie za dejinami slovenského hraného celovečerného filmu po nežnej revolúcii. Jadrom projektu je cyklus dvadsiatich päťdesiatminútovými dokumentov s názvom Rozmarná leta českého filmu, ktoré pre ČT pripravuje v produkcii Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Ide o akúsi filmovú kroniku, ktorá mapuje najzásadnejšie udalosti, historické míľniky a tvorivé počiny v domácom filmovom svete posledného dvadsaťročia. Utorok, 15. februára odhalí tajomstvo roku 1996: Kedy zažil Zdeněk Svěrák sekundu absolútneho šťastia? Čo s filmovým priemyslom ako takým urobil nástup lesklých placiek nazývaných DVD? Čo donútilo mamičku Tomáša Vorla, aby si kľakla na kolená pred Barrandovským riaditeľom? Kto láskal nahatého Pavla Nového najrôznejšími kožušinka a kefami? Prečo si všetci mysleli, že sa režisér Vladimír Michálek zbláznil? Ktorá hviezda béčkových filmov prinútila českých producentov, aby do nej investovali milión dolárov?

 873

Na dokument nadviaže na ČT1 od 20:55 film Kolja. Slávna oscarová snímka má všetky rysy "svěrákovské" poetiky: dobre napísaný a prekomponovaný príbeh, presné charaktery, zmysel pre detail i celok, inteligentný humor a dojímavá ľudskosť. Zdeněk Svěrák v úlohe starnúceho muža, ktorému sa pripletie do života chlapec, ktorého v Čechách " zabudla "jeho ruská mamička. Dva svety, dva odlišné prístupy, odlišné videnie sveta, a láskavo naivné približovanie sa dvoch "chlapov", to je najúspešnejší český film roka 1996. Mladý predstaviteľ druhej hlavnej úlohy Andrej Chalimon bol nájdený Janom a Zdeňkom Svěrákovými v Moskve v agentúre Nikitu Michalkova. "Keď mi otecko predčítal kúsky scenára, môj prvý dojem bol, že sa tam stále nič nedeje. Proste mi tam stále chýbala nejaké dráma, tú som uvidel, až keď som text prečítal celý a ucítil, ako bude film vyzerať, "spomína režisér Jan Svěrák. Ďalej hrajú: L. Šafránková, O. Vetchý, S. Zázvorková, L. Smoljak, S. Budínová, N. Boudová, J. Sovák, K. Harmanček, L. Malkina a ďalšie. Scenár Z. Svěrák, kamera V. Smutný. Kolja získal rad ocenení, z medzinárodných sú to napr.  Oscar 96, Zlatý glóbus 96, Grand Prix, cena na festivale v Benátkach, z domácich Český lev 1996 v šiestich kategóriách, Cenu filmových kritikov, Finále Plzeň 1997 a ďalšie.

2009-09-01_logo-ct1-hd 

Snímku môžu diváci sledovať na ČT1 v štandardnom rozlíšení a v rovnakom čase (utorok 15. 2. od 20:55) aj na ČT HD vo vysokom rozlíšení.

 

Ladislav Šticha

tlačový hovorca ČT

Video k článku

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget