Nový detský kanál ČT:D

Napísal Torben N. 1 dňa 04 jún 2013 do kategórie Magazín, Správy

ČESKÁ TELEVÍZIA V STREDU ZVEREJNILA NA SEMINÁRI MEDZINÁRODNÉHO FESTIVALU FILMOV PRE DETI A MLÁDEŽ V ZLÍNE ĎALŠIE PODROBNOSTI O DETSKOM KANÁLI ČT: D, KTORÝ ODŠTARTUJE 31. AUGUSTA.

Nemecký verejnoprávny Kinder Kanal (Kika) bol hlavným vzorom pri zostavovaní koncepcie detského kanálu Českej televízie, ktorý začne vysielať v sobotu 31. augusta prostrednítcvom pozemné Regionálnej siete 7, satelitu a káblovej televízie. Na seminári o ČT: D, ktorý prebehol na medzinárodnom festivale filmov pre deti a mládež v Zlíne, to v stredu povedal generálny riaditeľ ČT Petr Dvořák. "Detský kanál bol jedným z tromfov môjho kandidátskeho projektu na generálneho riaditeľa, ale keď som s touto myšlienkou pred dvoma rokmi v júli alebo auguste prišiel, nemal som ju nijako premyslenú," priznal Dvořák."Mal som obavy, aby niektorý z mojich protikandidátov neprišiel s rovnakou myšlienkou. To sa nakoniec nestalo, a potom, čo som bol zvolený riaditeľom, som začal riešiť otázku koncepcie takéhoto programu, "opísal šéf ČT. Už ako generálny riaditeľ sa vypravil na jednu z prvých zahraničných ciest do nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, ktorá už od 90. rokov minulého storočia prevádzkuje detský kanál KIKA. "Intendantka ARD mi premietla podobný promo film o KIKA, ktorý bežal tu na seminári a v tej chvíli som si povedal, že nemá zmysel vymýšľať čokoľvek nové. Že to už je vymyslené, "dodal Dvořák.

ctdlogoKoncepcia ČT: D je nemeckému Kika naozaj veľa podobná. Cielia na deti vo veku od štyroch do dvanástich rokov, Kika a jej materská ARD navyše oslovuje ešte teenegerov a adolescentov. Tým sa ale venujú v neskorších vysielacích časoch, ktoré ČT u nového kanálu využije pre vysielanie ďalšej novej stanice ČT art, zameranej na kultúru a umenie. Aj žánrová pestrosť je u nemeckého a českého detského kanála podobná. Obaja počítajú s animovanými seriálmi a filmami, zábavno-vzdelávacími magazíny, detským spravodajstvom, dramatickými seriály, rozprávkami a rodinnými filmami. A predstavitelia oboch týchto televízií svorne hovoria, že im nejde o sledovanosť. Nemecký aj český televízny trh je nasýtený platenými detskými kanálmi na satelite a v kábli, preto verejnoprávna televízia vsádza predovšetkým na vlastnú tvorbu a kvalitnú akvizíciu. Petr Dvořák v Zlíne zopakoval, že odmieta na ČT: D vysielať "ázijské animované strieľačky". Podľa mediálneho teoretika Milana Šmída z pražskej Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej nebude ČT: D ani prvým čisto českým detským kanálom. Tým je káblový a satelitný CS Mini, vysielajúci v dopoludňajších hodinách na programovej pozícii CS Filmu od Československej filmovej spoločnosti Leoša Pohla a Jána Jurka. "Tento program ale vysiela výhradne archívnu tvorbu," upozornil Šmíd.Večerníček zostane po spustení ČT: D aj na Dvojke. Výkonný riaditeľ ČT: D Petr Hvizdák na zlínskom seminári rozptyľoval obavy divákov, ktorí nebudú v dosahu signálu nového programu, že ich deti prídu o každodenného Večerníčka: "Do doby, než sa pokrytie ČT: D vylepší, budeme Večerníčka súbežne vysielať ako na detskom kanáli , tak na ČT 2. V rovnakom čase ako teraz, teda od 18:45 hod "ČT: D totiž nemôže spočiatku počítať s tým, že by pozemnou cestou dosiahol k rovnakému počtu divákov ako verejnoprávny multiplex 1 sa súčasnými štyrmi programami ČT. Regionálna sieť 7, v ktorej sa objaví, totiž nebude pokrývať signálom aspoň 95 percent populácie Česka, ako to u programov verejnoprávnej televízie vyžaduje zákon.Napriek tomu sa dá čakať, že dosah Regionálne siete 7 ešte pred štartom ČT: D porastie. Serveru DigiZone.cz to na stredajšom seminári v Zlíne potvrdil jej prevádzkovateľ Radim Pařízek. Podľa jeho slov sa tento multiplex v priebehu niekoľkých málo dní rozšíri na Ostravsko a plánuje pokryť aj ďalšie regióny. "Razom tu bude miesto štyroch (celoplošných) multiplexov rovno päť," uviedol doslova (už dnes siedma regionálna sieť pokrýva cez 70 percent obyvateľov Česka). Česká televízia si ale pre istotu poistí vysielanie aj ďalších vybraných detských relácií na programoch ČT 1 a ČT 2. Napríklad premiérové ​​rozprávky, najmä vianočné, odvysiela najprv Jednička a až potom detský kanál ČT: D.

Jednička naopak oželie dva premiérové ​​pôvodné seriály, ktoré pôvodne vznikali práve pre prvý program ČT: Špačkovi v sieti času od režiséra Karla Smyczka a Mazalove - sitcom o "spolužití jednej príšernej rodiny a prekvapivo sympatických hradných strašidiel". Obaja sa objaví iba na ČT: D. Vo výrobe sú aj nové Večerníčky Tarbíci, Najmenší slon na svete, Králik Fiala, Biela pani na stráženie, Chaloupka na vršku a nové diely Štaflíka a Špagetky. Václav Chaloupek pre detský kanál ČT pripravuje nový seriál Méďové na cestách a prostredníctvom zábavného cyklu o logickom myslení Chytrosť nie sú žiadne čiary sa medzi externou tvorca ČT po rokoch vracia Miloš Čermák s Milanom Simo, autori niekdajšej relácie Zavináč o internete. Stredajší seminár ČT o detskom kanáli prilákal do Zlína pomerne dosť známych ľudí z odboru. V publiku okrem prevádzkovateľa Regionálne siete 7 Radima Pařízka nechýbala bývalá programová riaditeľka ČT Kateřina Fričová, režiséri Jiří Strach a Jiří Svoboda, a niekoľko členov Rady ČT, ktorí mali ten istý deň v Zlíne výjazdové zasadnutie.

zdroj: digizone.cz

Stiahni súvisiaci súbor k článku

Download

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget