Rai spustí 1. júla celodenný kanál v rozlíšení 4K

Napísal Ivan P. 1 dňa 10 máj 2019 do kategórie Magazín, Správy

rai.png

Taliansky verejnoprávny vysielateľ Rai ohlásil spustenie celodenného programu v Ultra HD rozlíšení - Rai 4K. Vysielanie bude spustené už 1. júla 2019 a nahradia tým doposiaľ príležitostné vysielanie v 4K.

Talianska Rai bude prvou verejnoprávnou televíziou v Európe, ktorá bude vysielať 24 hodín denne v novom obrazovom formáte.

Rai dokončila úpravu svojich milánskych a rímskych štúdií a sú tak plne pripravená na výrobu a vysielanie v Ultra HD rozlíšení.

Programová schéma stanice Rai 4K bude zložená ako z vlastných relácií, ako aj akvizícií v podobe filmov, seriálov či dokumentárnych relácií. Filmové ponuky budú vybrané filmové tituly z katalógu Sony Pictures a 20th Century Fox.

Rai 4K bude mať vlastné programovú schému - nebude teda vysielať súbežne s inými kanálmi Rai. Iba vo výnimočných prípadoch ako sú športové prenosy a podobne.

Celodenný kanál Rai 4K bude vysielať cez satelitný systém Eutelsat Hot Bird na pozícii 13 ° E. Vysielanie bude fungovať ako FTA / FTV (free to view) kanál podobne ako hlavná stanica Rai. Niektoré relácie budú vysielané voľne (nekódovane) a pre niektoré bude nutná prístupová karta TivúSat.

Vedľa satelitnej distribúcie bude Rai 4K vysielať aj v talianskej DVB-T2, kde sa objaví v roku 2020, vrátane stanice v 8K. Z kapacitných dôvodov vysiela Rai 4K teraz v regionálnych multiplexoch.

technické parametre - Rai 4K:

satelit: Eutelsat Hot Bird 13B (13 ° E)
frekvencia: 11,727 GHz
polarizácia: vertikálna
SR: 27500
FEC: 2/3
norma: DVB-S2
modulácia: 8PSK

Vedľa 4K kanálu sa taliansky vysielateľ chystá aj na ďalšiu generáciu televízneho vysielania - Ultra HD v rozlíšení 8K. Program Rai 8K bude spustený pri príležitosti letných olympijských hier 2020.

Ultra HD / 4K prináša rozlíšenie 3840x2160, tj. 4x vyššie rozlíšenie ako HD. Ultra HD / 8K ponúka 4x vyššie rozlíšenie ako 4K, tj. 7680x4320. Vyššie rozlíšenie sú pochopiteľne náročnejšie na kapacitu. Kým pre 4K sa používajú dátové toky okolo 16 až 25 Mbit / s, pre 8K ich používajú vyššia (80 Mbit / s a ​​viac).

Programov v UHD / 4K je na satelitoch pomerne málo. Ešte menej je už v Ultra HD / 8K. V tomto formáte sa vysiela demonštračný kanál tureckého satelitného operátora Turks na pozíciách 42 ° E a 50 ° E a nedávno spustil vlastný propagačný kanál v 8K luxemburský operátor SES (Astra) z pozície 28,2 ° E.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget