Towercom sa chystá na DVB-T2, HD a HEVC

1 dňa 14 marec 2016 do kategórie Magazín, Správy

towercom.png

Digitálnú pozemnú televíziu čaká na Slovensku rad noviniek a zmien. Počas tohto roka chce operátor celoplošných terestrických multiplexov, spoločnosť Towercom, spustiť programy vo vysokomrozlíšení (HDTV). Cez pozemné vysielače zatiaľ ponúka jeden HD kanál a to od verejnoprávneho vysielateľa RTVS.

HD vysielanie bude prevádzkované v novom multiplexe, ktorý bude pracovať v DVB-T2. Spoločnosť otestuje rad funkcií, vrátane interaktívnych služieb a kompresný formát HEVC, ktorý je spojený najmä s distribúciou programov v Ultra HD rozlíšení. Avšak v HEVC sa môžu vysielať programy v HD ale aj v SD rozlíšení.

Slovensko a rovnako tak aj ďalšie krajiny musia uvoľniť pásmo 700 MHz (kanály 49 až 60), ktoré budú novo vyhradené pre mobilné širokopásmové služby. Uvoľnenie pásma 700 dvbt.pngMHz by malo byť spojené s prechodom do DVB-T2. Podľa Towercomu je prechod do DVB-T2 nutným procesom, ktorý ale bude mať negatívny dopad na zákazníkov. Domácnosti budú pre príjem programov v druhej generácii pozemného vysielania potrebovať novší televízor alebo set top box, ktorý bude podporovať DVB-T2 a HEVC. Existujúce zariadenia väčšinou tieto požiadavky nespĺňajú.

Prioritou Towercomu je kontinuita a dlhodobo udržateľná prevádzka DVB-T a efektívne využitie existujúcej infraštruktúry.

zdroj: BroadbandTVnews

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget