TV Óčko prechádza na Astre do MPEG-4

Napísal Ivan P. 1 dňa 08 marec 2019 do kategórie Magazín, Správy

ocko.png

Česká hudobná televízna stanica Óčko prechádza na satelite Astra 3B z kodeku MPEG-2 na novší MPEG-4. V súčasnej dobe prebiehajú súbežne distribúcie v starom aj novom formáte. Vysielanie je naďalej poskytované bezplatne (FTA).

Televízia Óčko začala distribúciu v modernejšom kodeku MPEG-4 / H.264. Vysielanie v novom formáte je poskytované naďalej v klasickom SD rozlíšení. Video bit rate sa pohybuje okolo cca 1,7 Mbit / s. Zvukový sprievod je v MPEG v kvalite 128 kbit / s.

Z pohľadu diváka sa príliš veľa nezmenilo - na pôvodnom service ID (Side) sa vysiela Óčko pod novými identifikátormi - video PIDE 54 a audio PIDE 53. Väčšina prijímačov si s touto zmenou poradia a automaticky nájde Óčko s novými PIDy. Ak divákom Óčko nefunguje, stačí vykonať nové vyhľadávanie.

Diváci sa staršími MPEG-2 prijímačmi môžu vysielanie televízie Óčko sledovať aj naďalej. Program sa vysiela na pôvodnej frekvencii s pôvodnými identifikátormi - video PIDE 160 a audio PIDE 80 ale s novým service ID 5202. Táto verzia v MPEG-2 sa vysiela s video bit rate cca 2,7 Mbit / sa zvukom v kvalite 128 kbit / s . Video rozlíšenie je u oboch distribúciou rovnaké - 720x576.

technické parametre
satelit: Astra 3B (23,5 ° E)
kmitočet: 12,168 GHz
polarizácia: vertikálna
SR: 27500
FEC: 3/4
norma: DVB-S
modulácia: QPSK

Óčko
service ID: 5201
video PID: 54 (MPEG-2 / SD)
audio PID: 53 (MPEG)
CA systém: žiadny (FTA)

Óčko
service ID: 5202
video PID: 160 (MPEG-2 / SD)
audio PID: 80 (MPEG)
CA systém: žiadny (FTA)

Stanica Óčko bola prakticky jediným českým FTA programom na satelite Astra 3B, ktorý sa vysielal ešte v starom kodeku MPEG-2. Prakticky všetci diváci, ktorí sledujú programy na satelite Astra 3B, kde vysiela aj česko-slovenská Skylink, by už mali mať novší prijímač s podporou vyspelejších video a audio kodekov.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget