Ako jednoducho inštalovať do multibootu OpenPLI: Online inštalácia rôznych images priamo z OpenATV!

Napísal Ivan 1 dňa 15 apríl 2024 do kategórie Digitálna škola, Magazín

Rýchlejšia cesta k multibootu: online inštalácia images priamo z OpenATV!

V dnešnom článku sa zameriame na praktický spôsob, ako si môžete jednoducho a efektívne pridať rôzne distribúcie Enigma2 do multibootu vášho prijímača, a to priamo cez online rozhranie vášho aktuálne nainštalovaného systému OpenATV 7.3.

multiboot online navod openatv openpli 564

Ukážeme si, ako môžete bez nutnosti hľadania image súborov na internete a použitia USB kľúča, online nainštalovať alternatívne distribúcie ako OpenPLI, OpenBH, OpenHDF, či OpenSPA. Tento postup je ideálny pre tých, ktorí chcú skúsiť nové verzie alebo iné distribúcie Enigma2 bez zbytočného zdržania či komplikácií a zároveň si zachovať aktuálne nainštalovaný OpenATV 7.3.

Tento návod je prioritne určený pre linuxové prijímače s OS Enigma2, ktoré podporujú hardvérový multiboot (majú flash pamäť rozdelenú na viac častí a majú tzv. multiboot recovery menu), jedná sa hlavne o 4K prijímače s Hisilicon chipsetom. Použiť sa dá aj pre prijímače, ktoré HW multiboot nemajú, ale v takom prípade Vám nový čistý image preinštaluje (t.j. zmaže) aktuálny, takže pozor na to. 

Ako na to?

1. Ako prvé musíte pripojiť do USB portu prijímača USB kľúč, formátovaný na EXT/FAT32, alebo NTFS. USB kľúč musí byť mountnutý (pripojený) do media/hdd, prípadne do media/USB.

Pripojenie a nastavenie mountu USB kľúča skontrolujete / upravíte v rýchlom menu, ktoré si zobrazíte stlačením modrého tlačidla na diaľkovom ovládači. V zobrazenom rýchlom menu prejdete na položku Pripojenia -> Správca zariadení. Pokiaľ v zobrazenom okne Správca pripojení (obr. vpravo nižšie) máte na položke Pripojiť: /media/hdd, alebo Pripojiť: /media/usb, tak máte USB pripojené a môžete pokračovať ďalším krokom. 

10 11

Pokiaľ nemáte USB mountnuté, tak by ste mali vidieť tomto okne na položke Pripojiť - voľbu Žiadny. Vtedy by malo stačiť stlačiť červené tlačidlo (Použiť ako HDD) a USB Vám moutne do media/hdd

2. V ďalšom kroku prejdete k výberu image E2 a samotnej inštalácii E2. Pre zobrazenie Rýchleho menu stlačte modré tlačidlo na diaľkovom ovládači a prejdite v ňom na Správca softvéru -> Online flashovanie. Zobrazí sa okno pre online flashovanie rôznych verzií enigmy OpenATV - čiže verzie 7.4/7.3/7.2 a 6.4 (obr. vpravo nižšie).

1 2

3. Pokiaľ však v tomto okne (obr. vpravo vyššie) stlačíte žlté tlačidlo na diaľkovom, tak sa Vám zobrazia rôzné iné distribúcie Enigma 2, určené pre Váš model prijímača.

Pre prijímač uClan Ustym 4K PRO sú dostupné distribúcie E2 OpenATV/ OpenPLI / OpenBH / OpenHDF a OpenSPA (obr. vľavo nižšie).

4. V našom prípade sme na inštaláciu vybrali image od OpenBH, ktorého inštaláciu sme potvrdili tlačidlom OK. Vyberiete si následne verziu daného image a stlačíte tlačidlo OK.

3 45. Zo zobrazených image musíte pre online inštaláciu vybrať image s koncovkou súboru _mmc.zip (nie ten s označením recovery_emmc.zip), ako vidieť na obr. vľavo nižšie a potvrdíte ho tlačidlom OK.

6. V ďalšom zobrazenom okne si vyberte, do ktorého slotu sa má nainštalovať nový image E2. Nie však do Slotu 1, v ktorom máte hlavný image OpenATV (resp. nie do slotu, ktorý nechcete vymazať / prepísať novým image) a stlačíte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači.

6 6 

7. V ďalšom okne (obr. vľavo nižšie) potvrdíte tlačidlom OK voľbu Vyčistiť(len flash a spustiť čisté)

7 8

Následne sa vybraný image E2 stiahne online na pripojený USB kľúč, image sa potom rozbalí (extrahuje) a nakoniec nainštaluje do vybraného slotu multibootu prijímača.

9 12

8. Po dokončení inštalácie sa zobrazí hláška o úspešnom nainštalovaní image (obr. vľavo nižšie). Po stlačení tlačidla OK sa zobrazí okno multibootu (obr. vpravo nižšie), kde si môžete vybrať spustenie práve nainštalovaného image E2.

13 14

Po spustení Vám nabootuje Enigma2 tohto image do úvodných nastavení prijímača. 

15 16

Po prevedení úvodných nastavení image E2 Vám nič nebráni vyskúšať nainštalovanú enigmu inej distribúcie.

17 18

Pokiaľ sa budete chcieť vrátiť do Vášho hlavného image, tak v hlavnom menu vyberiete voľbu Standby a restart a v položke Multiboot Image selector spustíte image uložený v Slote 1.

19

Veríme, že sa Vám článok pomôže a zostanete aj naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK. Nezabudnite, že u nás si linuxový prijímač zakúpite s konfiguráciou a podporou v cene.

Zobraziť ponuku satelitných prijímačov s Enigma2


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu