Prečo je lepší interný HDD v Enigme 2?

Napísal Ivan P. 1 dňa 25 jún 2013 do kategórie Magazín, Digitálna škola

Nahrávanie v operačnom systéme Enigma2.

 tux

 

V dnešnom článku by som Vás chcel oboznámiť o tom, aké problémy môžu nastať pri nahrávaní na nesprávny formát externého disku, alebo USB kľúč a prečo je vhodnejší prijímač s interným HDD v linuxovom satelitnom prijímači.

 

Nahrávanie v operačnom systéme Enigma2 má aj pár nevýhod a možných problémov pri nahrávaní na nesprávny formát disku a to najmä preto, lebo mnohý užívatelia používajú na nahrávanie externé HDD a USB kľúče , ktoré používajú na prenos dát do PC. Tieto disky majú užívatelia naformátované väčšinou formátom FAT32 , alebo NTFS. Lenže musíte si uvedomiť že operačný systém Enigma 2 je LINUXOVÝ operačný systém a preto si najlepšie rozumie z linuxovým formátom disku a to EXT3 alebo EXT4.

 

Formát disku EXT3 alebo EXT4:

Pri takomto formáte disku nebudete mať problémy pri žiadnom type nahrávania a nie ste obmedzený ani dátovou veľkosťou nahrávky.

Ale je aj určitá nevýhoda pri naformátovaní disku formátom EXT3 alebo EXT4 a to taká, že po pripojení takéhoto disku k PC z operačným systémom Windows neprehráte z neho nahrávky a nebude z PC použiteľný, pretože tento formát disku nie je kompatibilný z operačným systémom Windows.

Pokiaľ pripojíte disk z formátom EXT3 alebo EXT4, tak Windows po jeho načítaní vypíše hlásenie: Disk nie je naformátovaný!

Existuje spôsob, ktorým sa dá HDD naformátovaný pod linuxom používať aj vo Windows, ale o tom si povieme v ďalšom článku nabudúce.

Iná situácia je po pripojení k PC z operačným systémom LINUX napr: UBUNTU, ktorý disk načíta a zobrazí všetky jeho súbory .

 

Formát disku FAT32:

 

Pokiaľ nahrávate na disk z formátom FAT32 tak prijímač tiež bezproblémovo nahráva, až na jeden nedostatok formátu FAT32 a to taký, že formát FAT 32 dokáže pracovať zo súbormi o maximálnej veľkosti 4GB!

Čo tým chcem povedať?

To že ak dosiahne nahrávka na disku z formátom FAT32 veľkosť 4GB tak prijímač nahrávku ukončí a vypíše oznam Disk je plný!

Napriek tomu aj tak prijímač dokáže nahrať do 4GB aj cca 2hod HD alebo 3-4 hodiny SD programu, záleží na bitovom toku nahrávaného programu.

Výhoda je že s týmto formátom disku nahrávku prehráte aj v PC z operačným systémom Windows.

 

Formát disku NTFS:

 

Je pre nahrávanie v Enigme2 "vďaka" enormnému zaťaženiu procesoru v prijímači podľa mňa nepoužiteľný!

 

Na aký formát disku nahrávať?

Záleží to na každom užívateľovi, reálne možnosti sú tieto:

1.Ak chce naň nahrávať a zároveň z neho pozerať filmy, či iné multimediálne formáty a pripájať ho k PC z OS Windows tak musí použiť FAT32.

2.Ďalšia možnosť je, že rozdelíte externý disk na dve časti a to EXT3 a druhú na FAT32, alebo NTFS. Na EXT3 budete nahrávať a na druhej časti FAT32/NTFS budete mať uložené multimediálne súbory, ktoré môžete v prijímači prehrávať.

Oddiel z formátom FAT32/NTFS Vám načíta aj PC z OS Windows, ale oddiel z formátom EXT Vám nezobrazí.

3.Ďalšia možnosť je iba formát EXT3/4

 

Prečo je lepší interný HDD v Enigme 2?

 

Pokiaľ uvažujete nad kúpou linuxového prijímača a Vašou prioritou je nahrávanie, jednoznačne Vám odporúčam satelitný prijímač zo zabudovaným HDD.

Navyše Vám na prijímači zostanú voľné USB porty kde môžete pripojiť napr: wifi USB adaptér, klávesnicu, myš alebo USB kľúč z formátom NTFS/FAT32 z ktorého si môžete prehrať multimediálne súbory.

Tu je niekoľko prijímačov z interným HDD:

 

        SKYTEC BLACKBOX:                                            VU+UNO:                         

skytec               VUUNO

 

   

 

                  VU+ULTIMO:                                     VU+SOLO2:

VU Ultimo     VU Solo2

 

 

 

       XTREND 6500:                                   DREAMBOX 800SE:

xtrend6500   dr

 

 

 Tieto a iné prijímače z možnosťou vloženia HDD, alebo už s nainštalovaným HDD môžete zakúpiť v Eshope ELLANO.SK

 

 Dúfam že Vám tento článok pomohol ozrejmiť túto problematiku a že zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (10)

 • puzzo

  puzzo

  30 jún 2013 v 09:31 |
  V dnesnej dobe je uz lepsie polozit otazku preco je lepsi NAS server od interneho HDD ;)
  • Digitálne Ellano.sk

   Digitálne Ellano.sk

   02 júl 2013 v 23:33 |
   Dík za námet na ďalší článok :)

   Tento bol hlavne na objasnenie pre tých, ktorí plánujú s linuxom používať USB HDD
 • Jano

  Jano

  28 október 2013 v 08:09 |
  Nemam pocit ze by bola odpovedana otazka preco interny a nie externy, jedinym arumentom je tam ze "jednoznacne interny". Ale preco? V com je lepsi ako externy? Predpokladajme ze mi je ukradnute ze budem mat o 1 USB port menej. Logicky aj externy aj interny musia vediet robit to iste - zapis dat na platnu/flash. Potom sa mi praze zda ze ext. ma vyhodu v tom ze ho odpojim, pichnem do PC a cez EXT3 emulator hravo a hlavne ovela rychlejsie ako cez ethernet, alebo wifi prekopirujem nahravku do PC. Je to tak?
  Co spotreba el. (W) interny vs.externy?
  • Peter

   Peter

   28 október 2013 v 19:14 |
   Pretože nemáš problém s mountom disku (hlavne po reštarte) u niektorých images, s jeho uspatím a následným problémovým zobudením pri časovanom nahrávaní (nie u všetkých toto platí) z deep standby, spotreba (pri 3,5" ext. HDD je vyššia ako u interného), alebo spustenie 4 a viac streamov (je jedno či PVR, alebo klasický stream) pri 2,5" ext. HDD pre nedostatočné napájanie z USB.

   Jasné, že výhoda externého HDD je rýchlejšie kopírovanie do HDD v PC, ale po mojich skúsenostiach s USB HDD v minulosti, by som už do linuxu bez interného disku nešiel.

   Ale myslím, že autor sa snažil priblížiť skôr to, že aké problémy sú ak USB HDD nebude v EXT3, v nejakom dalšom článku tu som videl návod ako používať ext. HDD v PC cez tebou spomínaný emulátor.
 • Vlado

  Vlado

  09 január 2014 v 08:20 |
  Mal by fungovat kazdy HDD v tychto prijimacoch? Ja som nahodil Toshibacky z mojeho notebooku a do Skytecu Blackbox a vobec mi ho system nevie najst.
  • Vlado

   Vlado

   09 január 2014 v 09:20 |
   Tak som si to uz aj vyriesil. Jeden sata port bol chybny.. musel som vymenit externy a interny
 • Marcel

  Marcel

  03 február 2016 v 18:01 |
  Mam problem s tym programom Ext mgr na citanie Hdd vo wind 10 .Disk sice vidim ale ked postupujem podla vasich pokynov:v Tools kliknut na Servis Management tak sa mi nerozsvieti Start tlacitko a teda neviem sa dostat tym padom do disku-hoci ho program Ext vidí
  • IvanP

   IvanP

   03 február 2016 v 18:34 |
   Žiaľ neviem či je win10 kompatibilný s týmto programom.NA win7 mi to išlo, win10 nemám takže to nemám ako otestovať.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget