XPEED LX - nový image, DVB-T2/C tuner a WIFI dongle

Napísal Ivan P. 1 dňa 07 október 2013 do kategórie Magazín, Špeciál

Nová nakonfigurovaná E2 ELLANO.SK pre XPEED LX1 a XPEED LX2


V dnešnom článku Vás oboznámim s novou nakonfigurovanou enigmou 2 od firmy ELLANO.SK pre satelitné prijímače XPEED LX1XPEED LX2 a otestujem DVB-T/T2/C vymeniteľný tuner v prijímači XPEED LX2 a aj nový typ wifi USB adaptéra s predĺženou anténkou.

Zároveň musím podotknúť, že sú už v novej enigme opravené nedostatky z predošlej verzie.

V novej verzii sa už dá nahrávať na pripojené USB médium formátu EXT3.  V prijímači USB inicializujete (naformátujete na formát ext3, alebo ext4) a tým pádom nie ste obmedzený veľkosťou nahrávky ako je to u formátu FAT32, kde je limit veľkosti súboru nahrávky 4GB. Nahrávanie na formát EXT3/4 je úplne bezproblémové.

Ďalej je už pre tento prijímač k dispozícii funkčná HbbTV (hybridná TV) a aj webbrowser Opera (internetový prehliadač) i keď rýchlosť načítavania je pomalšia ako u prijímačov s dvojjadrovým procesorom, vzhľadom na cenu Xpeedu je však viac ako výborná.

Najskôr prejdeme ku samotným testom DVB-T/T2/C a wifi USB.

DVB-T/T2/C

Konečne sa mi dostala možnosť otestovať aj vymeniteľný hybridný tuner DVB-T/T2/C určený pre prijímač Xpeed LX2.

Tento tuner podporuje digitálne terestriálne a digitálne káblové vysielanie. Tuner podporuje aj novú normu terestriálneho vysielania s označením T2.

 

T1 T2

Výmena tuneru je jednoduchá a spočíva z demontáže vrchného krytu prijímača, povolenie skrutky, ktorá upevńuje tuner s prijímačom. Potom tuner ťahom nahor tuner vyberieme zo slotu a zasunieme nový tuner, ktorý upevníme skrutkou. Nakoniec nasadíme a upevníme vrchný kryt prijímača.

 

T3

Po zapnutí prijímača sa v nastaveniach tuneru v pozícii druhého tuneru objavil DVBT/T2 tuner.

dvbt2 dvbt1

Najskôr som otestoval DVB-T príjem. V nastaveniach tuneru som nastavil napájanie zosilňovača 5V z prijímača a bol som zvedavý či napájanie bude fungovať. Pretože nie všetky prijímače dokážu napájať anténny zosilňovač.

Spustil som skenovanie DVB-T a na moje prekvapenie prijímač vyhľadal automatickým vyhľadávaním všetky dostupné stanice v našom regióne. Toto je možné naozaj u málo prijímačov, väčšinou je nutné manuálne skenovanie po kanáloch. Vyhľadávanie programov trvalo cca 5min.

DVBT-auto DVBT-auto2

Nakoľko bývam v oblasti so slabším signálom, tak používam na príjem DVB-T anténu sito Plzeň veľké + zosilňovač IVO. Zosilňovač musí byť napájaný napätím 5-12V a tak veľká výhoda je, že funguje napájanie zosilňovača 5V priamo z prijímača.

Terestriálne vysielanie má tiež veľmi pekný, ostrý obraz. Tuner má veľmi dobrú citlivosť, všetky programy mi išli bez nejakého výpadku, alebo kockovania.

dvbt-obraz dvb-t-obraz2

DVB-C

Otestoval som aj digitálne káblové vysielanie. V nastavení tuneru som musel najskôr prepnúť tuner z DVB-T/T2 na DVB-C. Následne som spustil skenovanie.

dvbcnast DVBCnastav2

Po spustení vyhľadávania prijímač najskôr vyhľadal transpondery v káblovke a potom vyhľadal všetky programy. Vyhľadávanie programov trvalo cca 5min.

DVBCladenie DVBCladenie2

DVB-C príjem je tak isto bezproblémový. Rýchlosť prepínania programov u DVB-T aj DVB-C je do 2 sekúnd.

DVBCprehlad DVBCinfo

Skúšal som aj funkciu nahrávania. Môžete 2 programy nahrávať a tretí pozerať. Tzn. že môžete napr. nahrávať satelitné vysielanie a súbežne môžete pozerať, alebo nahrávať aj DVB-T/T2/C. 

2xreca3poz

 

WIFI USB

Prijímač je možné pripojiť k internetovej sieti aj za pomoci USB wifi adaptéra od firmy Golden Interstar.

Rýchlosť prenosu wifi je až 150Mbps v 2,4GHz sieti.

Táto nová verzia USB wifi adaptéra má dlhšiu anténku ako predchádzajúci typ. Anténka má dĺžku 15cm čím sa zvyšuje aj dosah a príjem wifi pripojenia. Nemal som problém príjmu wifi cez 3 za sebou idúce priečky izieb. Signál bol stále stabilný a bez výpadku.

WIFI wifi2

Teraz Vám predstavím novú nakonfigurovanú E2 ELLANO.SK, ktorú automaticky získate pri kúpe niektorého z uvedených prijímačov v eshope ELLANO.SK. Samozrejmosťou je i poskytnutie updatu novej verzie E2 klientom, ktorý už majú tento prijímač XPEED LX zakúpený v eshope ELLANO.SK a požiadajú o poskytnutie updatu firmu ELLANO.SK.

 

Ako základ je použitá E2 OPEN ATV zo dňa 21.9.2013.

V E2 sú naladené programy Skylink, Freesat UPC a iné, doplné sú aj picony (logá programov, satelitov, providerov a iné), ktoré sa zobrazujú v tom najlepšom dostupnom skine pre E2 a to HDGlass16

Infobar:

Infobar zobrazuje veľmi podrobné údaje. Ak pri zobrazenom infobare stlačíte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači, tak sa Vám zobrazí počasie Vami zvoleného mesta, ktoré si nadefinujete v nastavení skinu HDGlass16. Takto získate rýchly prístup ku aktuálnemu i dlhodobému počasiu vo Vami vybratom meste.

infbar infbar2

Prehľad programov:

Prehľad programov je tiež veľmi pekne a podrobne spracovaný. Vedľa programu sa zobrazuje aj graficky priebeh vysielaného programu.

 

preh preh2

Menu:

Menu HDGlass 16 je nakonfigurované pre zobrazovanie menu štýlom ikons bar, ktoré je veľmi prehľadné a efektné. Tzn. ak vyberiete niektorú položku (ikonu) menu, tak daná ikona sa zasunie smerom nadol a prepne Vás do ďalšieho podmenu.

 

menu menu2

EPG:

Pre zobrazovanie EPG(elektronického programového sprievodcu) je nainštalovaný plugin Cool TV guide pomocou, ktorého si zobrazíte TV program na 1-7 dní dopredu. Pokiaľ si vyberiete z EPG požadovaný program(reláciu), môžete si jednoducho pomocou EPG aj nastaviť časové nahrávanie daného programu.

epg1 epg2 epg3

Pluginy:

V enigme sú nainštalované tie najlepšie pluginy.

 

 pl1 pl2

 

Archívy CZ/SK- slúži na prehrávanie internetových streamov z archívov vybratých televízii a streamov videí z internetových portálov.

Tento plugin môžete použiť i na sledovanie videí z plateného portálu VOYO.SK.

arch

 

CSFD: slúži na zobrazenie informácii aj z hodnotením práve vysielaného TV programu, priamo z česko-slovenskej filmovej databázy.

 

csfd

 

Foreca:

Tento plugin súži na predpoveď počasia. Môžete si vybrať až tri favoritné mestá pre zobrazenie počasia. Na výber je v nastavení pluginu niekoľko desiatok slovenských miest. Plugin zobrazuje aj viac dennú grafickú predpoveď a zobrazí aj meteorologické mapy.

 

foreca

Webbradiofs : je výborný prehrávač internetových rádií. Rádiá sú zobrazené podľa hudobných žánrov.

webrad werad2

Webové rozhranie : pomocou tohto pluginu môžete cez internetovú sieť ovládať satelitný prijímač a streamovať satelitné vysielanie do PC alebo mobilu/tabletu z OS Android.

Picture player: je prehliadač obrázkov PNG,JPG, alebo fotiek. Môžete si spustiť na obrazovke TV aj napr:fotky formou prezentácie.

Infotunebar: výborný plugin pre zobrazovanie priebehu nahrávania na obrazovke TV aj s popisom času nahrávania.

IPTVupdater: slúži na pozeranie rôzných internetových streamov.

 

iptv

 Mediacenter a mediaplayer2: sú dva nezávyslé multimediálne prehrávače pre prehrávanie videa a hudby formátov MKV,DivX,Xvid,TS, MP3 a iné.

med2 media

MYTUBE: aktualizovaný prehrávač videí z portálu youtube. Funkčné aj prehrávanie videí VEVO.

myt1 myt2

Mediaportal: ďalší plugin pomocou ktorého môžete sledovať streamy z rôznych zahraničných portálov.

medport medport2

Ďalšie pluginy si môžete stiahnuť priamo v enigme v menu/moduly/zelené tlačidlo.

Zoznam dostupných pluginov sa načíta cca za 20 sekúnd. Z neho si vyberiete požadovaný plugin, stlačíte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači a plugin sa Vám za pár sekúnd nainštaluje. Po reštarte E2 ho nájdete v zozname pluginov v menu/moduly

Takýmto štýlom si môžete doinštalovať aj HbbTV a webbrowser v jednom viď obrázky nižšie..

 

hbb2 hbb3 hbb4

 IMG 0941 IMG 0942 IMG 0949

Pri stlačení modrého tlačidla na diaľkovom ovládači sa Vám zobrazí Quick launch panel, kde v položke Mounts/Device manager mountnete USB pamäťové médium a inicializujete ho (naformátujete na EXT3 alebo EXT4) v položke Pevný disk/Iniciálizácia. Tým si nastavíte nahrávanie na formát EXT3.

rec1 rec2 rec3

Enigma je nastavená na čítanie dekódovacích kariet Skylink CRW aj IRDETO a Freesat UPC CRW a ICE.

Prijímač nedokáže čítať karty Skylink s označením Štandard M7!

 

Prijímač pripojíte ku internetu ethernetom alebo cez wifi pomocou wifi USB adaptéru.

FTP: pre úpravu enigmy môžete použiť FTP pripojenie.

Meno: root

Heslo: root

Rozlíšenie obrazu je nastavené na 720p. Pokiaľ chcete dosiahnúť vyššiu kvalitu obrazu, nastavenie obrazu je možné zvýšiť až na 1080p/60Hz.

Natavenie tuneru si nastavíte podľa seba.

V E2 je nastavené:

Tuner1: DISEqC 1- Astra 23,5E

           DISEqC 2- THOR 0,8W

Tuner2: nenakonfigurovaný

 

Záver:

Verím že takto nastavená enigma pomôže hlavne menej skúseným užívateľom satelitných prijímačov s OS Enigma2 a tak isto sa bude aj páčiť jej konfigurácia a jej užívatelia budú maximálne spokojný. Dovolím si tvrdiť, že aktuálne majú Xpeedy najlepší pomer cena/výkon v daných cenových kategóriách, najmä pre použitý procesor a kvalitu obrazu.

Celú recenziu pre tieto prijímače nájdete TU.

Nezabudnite že kúpou v eshope ELLANO.SK nekupujete iba prijímač, ale i softwarovú podporu!

Verím že zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.3/5 hodnotení (10 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (14)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget