XPEED LX - nový image, DVB-T2/C tuner a WIFI dongle

Napísal Ivan P. 1 dňa 07 október 2013 do kategórie Magazín, Špeciál

Nová nakonfigurovaná E2 ELLANO.SK pre XPEED LX1 a XPEED LX2


V dnešnom článku Vás oboznámim s novou nakonfigurovanou enigmou 2 od firmy ELLANO.SK pre satelitné prijímače XPEED LX1XPEED LX2 a otestujem DVB-T/T2/C vymeniteľný tuner v prijímači XPEED LX2 a aj nový typ wifi USB adaptéra s predĺženou anténkou.

Zároveň musím podotknúť, že sú už v novej enigme opravené nedostatky z predošlej verzie.

V novej verzii sa už dá nahrávať na pripojené USB médium formátu EXT3.  V prijímači USB inicializujete (naformátujete na formát ext3, alebo ext4) a tým pádom nie ste obmedzený veľkosťou nahrávky ako je to u formátu FAT32, kde je limit veľkosti súboru nahrávky 4GB. Nahrávanie na formát EXT3/4 je úplne bezproblémové.

Ďalej je už pre tento prijímač k dispozícii funkčná HbbTV (hybridná TV) a aj webbrowser Opera (internetový prehliadač) i keď rýchlosť načítavania je pomalšia ako u prijímačov s dvojjadrovým procesorom, vzhľadom na cenu Xpeedu je však viac ako výborná.

Najskôr prejdeme ku samotným testom DVB-T/T2/C a wifi USB.

DVB-T/T2/C

Konečne sa mi dostala možnosť otestovať aj vymeniteľný hybridný tuner DVB-T/T2/C určený pre prijímač Xpeed LX2.

Tento tuner podporuje digitálne terestriálne a digitálne káblové vysielanie. Tuner podporuje aj novú normu terestriálneho vysielania s označením T2.

 

T1 T2

Výmena tuneru je jednoduchá a spočíva z demontáže vrchného krytu prijímača, povolenie skrutky, ktorá upevńuje tuner s prijímačom. Potom tuner ťahom nahor tuner vyberieme zo slotu a zasunieme nový tuner, ktorý upevníme skrutkou. Nakoniec nasadíme a upevníme vrchný kryt prijímača.

 

T3

Po zapnutí prijímača sa v nastaveniach tuneru v pozícii druhého tuneru objavil DVBT/T2 tuner.

dvbt2 dvbt1

Najskôr som otestoval DVB-T príjem. V nastaveniach tuneru som nastavil napájanie zosilňovača 5V z prijímača a bol som zvedavý či napájanie bude fungovať. Pretože nie všetky prijímače dokážu napájať anténny zosilňovač.

Spustil som skenovanie DVB-T a na moje prekvapenie prijímač vyhľadal automatickým vyhľadávaním všetky dostupné stanice v našom regióne. Toto je možné naozaj u málo prijímačov, väčšinou je nutné manuálne skenovanie po kanáloch. Vyhľadávanie programov trvalo cca 5min.

DVBT-auto DVBT-auto2

Nakoľko bývam v oblasti so slabším signálom, tak používam na príjem DVB-T anténu sito Plzeň veľké + zosilňovač IVO. Zosilňovač musí byť napájaný napätím 5-12V a tak veľká výhoda je, že funguje napájanie zosilňovača 5V priamo z prijímača.

Terestriálne vysielanie má tiež veľmi pekný, ostrý obraz. Tuner má veľmi dobrú citlivosť, všetky programy mi išli bez nejakého výpadku, alebo kockovania.

dvbt-obraz dvb-t-obraz2

DVB-C

Otestoval som aj digitálne káblové vysielanie. V nastavení tuneru som musel najskôr prepnúť tuner z DVB-T/T2 na DVB-C. Následne som spustil skenovanie.

dvbcnast DVBCnastav2

Po spustení vyhľadávania prijímač najskôr vyhľadal transpondery v káblovke a potom vyhľadal všetky programy. Vyhľadávanie programov trvalo cca 5min.

DVBCladenie DVBCladenie2

DVB-C príjem je tak isto bezproblémový. Rýchlosť prepínania programov u DVB-T aj DVB-C je do 2 sekúnd.

DVBCprehlad DVBCinfo

Skúšal som aj funkciu nahrávania. Môžete 2 programy nahrávať a tretí pozerať. Tzn. že môžete napr. nahrávať satelitné vysielanie a súbežne môžete pozerať, alebo nahrávať aj DVB-T/T2/C. 

2xreca3poz

 

WIFI USB

Prijímač je možné pripojiť k internetovej sieti aj za pomoci USB wifi adaptéra od firmy Golden Interstar.

Rýchlosť prenosu wifi je až 150Mbps v 2,4GHz sieti.

Táto nová verzia USB wifi adaptéra má dlhšiu anténku ako predchádzajúci typ. Anténka má dĺžku 15cm čím sa zvyšuje aj dosah a príjem wifi pripojenia. Nemal som problém príjmu wifi cez 3 za sebou idúce priečky izieb. Signál bol stále stabilný a bez výpadku.

WIFI wifi2

Teraz Vám predstavím novú nakonfigurovanú E2 ELLANO.SK, ktorú automaticky získate pri kúpe niektorého z uvedených prijímačov v eshope ELLANO.SK. Samozrejmosťou je i poskytnutie updatu novej verzie E2 klientom, ktorý už majú tento prijímač XPEED LX zakúpený v eshope ELLANO.SK a požiadajú o poskytnutie updatu firmu ELLANO.SK.

 

Ako základ je použitá E2 OPEN ATV zo dňa 21.9.2013.

V E2 sú naladené programy Skylink, Freesat UPC a iné, doplné sú aj picony (logá programov, satelitov, providerov a iné), ktoré sa zobrazujú v tom najlepšom dostupnom skine pre E2 a to HDGlass16

Infobar:

Infobar zobrazuje veľmi podrobné údaje. Ak pri zobrazenom infobare stlačíte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači, tak sa Vám zobrazí počasie Vami zvoleného mesta, ktoré si nadefinujete v nastavení skinu HDGlass16. Takto získate rýchly prístup ku aktuálnemu i dlhodobému počasiu vo Vami vybratom meste.

infbar infbar2

Prehľad programov:

Prehľad programov je tiež veľmi pekne a podrobne spracovaný. Vedľa programu sa zobrazuje aj graficky priebeh vysielaného programu.

 

preh preh2

Menu:

Menu HDGlass 16 je nakonfigurované pre zobrazovanie menu štýlom ikons bar, ktoré je veľmi prehľadné a efektné. Tzn. ak vyberiete niektorú položku (ikonu) menu, tak daná ikona sa zasunie smerom nadol a prepne Vás do ďalšieho podmenu.

 

menu menu2

EPG:

Pre zobrazovanie EPG(elektronického programového sprievodcu) je nainštalovaný plugin Cool TV guide pomocou, ktorého si zobrazíte TV program na 1-7 dní dopredu. Pokiaľ si vyberiete z EPG požadovaný program(reláciu), môžete si jednoducho pomocou EPG aj nastaviť časové nahrávanie daného programu.

epg1 epg2 epg3

Pluginy:

V enigme sú nainštalované tie najlepšie pluginy.

 

 pl1 pl2

 

Archívy CZ/SK- slúži na prehrávanie internetových streamov z archívov vybratých televízii a streamov videí z internetových portálov.

Tento plugin môžete použiť i na sledovanie videí z plateného portálu VOYO.SK.

arch

 

CSFD: slúži na zobrazenie informácii aj z hodnotením práve vysielaného TV programu, priamo z česko-slovenskej filmovej databázy.

 

csfd

 

Foreca:

Tento plugin súži na predpoveď počasia. Môžete si vybrať až tri favoritné mestá pre zobrazenie počasia. Na výber je v nastavení pluginu niekoľko desiatok slovenských miest. Plugin zobrazuje aj viac dennú grafickú predpoveď a zobrazí aj meteorologické mapy.

 

foreca

Webbradiofs : je výborný prehrávač internetových rádií. Rádiá sú zobrazené podľa hudobných žánrov.

webrad werad2

Webové rozhranie : pomocou tohto pluginu môžete cez internetovú sieť ovládať satelitný prijímač a streamovať satelitné vysielanie do PC alebo mobilu/tabletu z OS Android.

Picture player: je prehliadač obrázkov PNG,JPG, alebo fotiek. Môžete si spustiť na obrazovke TV aj napr:fotky formou prezentácie.

Infotunebar: výborný plugin pre zobrazovanie priebehu nahrávania na obrazovke TV aj s popisom času nahrávania.

IPTVupdater: slúži na pozeranie rôzných internetových streamov.

 

iptv

 Mediacenter a mediaplayer2: sú dva nezávyslé multimediálne prehrávače pre prehrávanie videa a hudby formátov MKV,DivX,Xvid,TS, MP3 a iné.

med2 media

MYTUBE: aktualizovaný prehrávač videí z portálu youtube. Funkčné aj prehrávanie videí VEVO.

myt1 myt2

Mediaportal: ďalší plugin pomocou ktorého môžete sledovať streamy z rôznych zahraničných portálov.

medport medport2

Ďalšie pluginy si môžete stiahnuť priamo v enigme v menu/moduly/zelené tlačidlo.

Zoznam dostupných pluginov sa načíta cca za 20 sekúnd. Z neho si vyberiete požadovaný plugin, stlačíte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači a plugin sa Vám za pár sekúnd nainštaluje. Po reštarte E2 ho nájdete v zozname pluginov v menu/moduly

Takýmto štýlom si môžete doinštalovať aj HbbTV a webbrowser v jednom viď obrázky nižšie..

 

hbb2 hbb3 hbb4

 IMG 0941 IMG 0942 IMG 0949

Pri stlačení modrého tlačidla na diaľkovom ovládači sa Vám zobrazí Quick launch panel, kde v položke Mounts/Device manager mountnete USB pamäťové médium a inicializujete ho (naformátujete na EXT3 alebo EXT4) v položke Pevný disk/Iniciálizácia. Tým si nastavíte nahrávanie na formát EXT3.

rec1 rec2 rec3

Enigma je nastavená na čítanie dekódovacích kariet Skylink CRW aj IRDETO a Freesat UPC CRW a ICE.

Prijímač nedokáže čítať karty Skylink s označením Štandard M7!

 

Prijímač pripojíte ku internetu ethernetom alebo cez wifi pomocou wifi USB adaptéru.

FTP: pre úpravu enigmy môžete použiť FTP pripojenie.

Meno: root

Heslo: root

Rozlíšenie obrazu je nastavené na 720p. Pokiaľ chcete dosiahnúť vyššiu kvalitu obrazu, nastavenie obrazu je možné zvýšiť až na 1080p/60Hz.

Natavenie tuneru si nastavíte podľa seba.

V E2 je nastavené:

Tuner1: DISEqC 1- Astra 23,5E

           DISEqC 2- THOR 0,8W

Tuner2: nenakonfigurovaný

 

Záver:

Verím že takto nastavená enigma pomôže hlavne menej skúseným užívateľom satelitných prijímačov s OS Enigma2 a tak isto sa bude aj páčiť jej konfigurácia a jej užívatelia budú maximálne spokojný. Dovolím si tvrdiť, že aktuálne majú Xpeedy najlepší pomer cena/výkon v daných cenových kategóriách, najmä pre použitý procesor a kvalitu obrazu.

Celú recenziu pre tieto prijímače nájdete TU.

Nezabudnite že kúpou v eshope ELLANO.SK nekupujete iba prijímač, ale i softwarovú podporu!

Verím že zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.3/5 hodnotení (10 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (14)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Skylink: MTV Dance, MTV Hits, MTV Rocks, VH1 a VH1 Classic s novými parametry. Od 20.3.2018 najdou zákazníci... https://t.co/Vm4C1ygLGr

Preview: Tiviar Alpha plus. TROJTUNEROVÝ LINUXOVÝ MIPSEL PRIJÍMAČ S E2 ZA BEZKONKURENČNÚ CENU! V dnešnom... https://t.co/Fn0Wd7KRkF