Babylon zaujme hereckým obsadením

Napísal Waerwulf 1 dňa 28 júl 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Výnimočný film, aké sa dnes už netočia

Dej filmu Babylon sa odohráva v Hollywoode 20. a 30. rokov minulého storočia, keď nemé filmy vystriedali hovorené. Každá scéna je ohromne intenzívna. Hudba, sex a farby dominujú každému voľnému kúsku priestoru a zvuku: piskot jazzových trubiek, mľaskavý rytmus orgií, nechutné šnupanie kokaínu. Smrť je častým vedľajším vtipom, ale daň sa zvyšuje. Je to príbeh o závislosti, nielen na alkohole, drogách a hazardných hrách, ale aj na Hollywoode, mieste, ktoré sa zrodilo a prežíva zo zúfalstva a fantázie. Ako hlboko však siaha?

babylon film fb ikona 89874857

Obsadenie, ktoré stojí za to

Herecké výkony sú fenomenálne, pričom hlavným úlohám dodávajú na vážnosti skutočné inšpirácie a ich trochu trpké konce. Nellie La Roy, ktorú hrá Margot Robbie, je inšpirovaná hviezdou nemej éry Clarou Bow.

Jack Conrad, ktorého hrá Brad Pitt, hviezdou nemej éry Johnom Gilbertom. Manny Torres, ktorého hrá Diego Calva, režisérmi ako Enrique Juan Vallejo a René Cardona.

Lady Fay Zhu, ktorú hrá Li Jun Li, Annou May Wong, prvou Američankou čínskeho pôvodu, ktorá sa presadila na filmovom plátne a Sidney Palmer, ktorého hrá Jovan Adepo, Curtisom Mosbym.

Margot Robbie ako príťažlivá fúria

Robbie ako Nellie je nutkavá, agresívna, zvodná začínajúca herečka z New Jersey: zlodejka scén, ktorá za úspech vystrieda kohokoľvek, po kom stúpa. Nellie vie, ako využiť svoju bezostyšnú sexualitu, aby pritiahla kameru, zmanipulovala mužov a naštvala ženy.

Pre žiaru reflektorov urobí čokoľvek, ale úsvit hovoreného filmu ňou otriasa rovnako ako Bowom. S obyčajným prízvukom z New Jersey a bez citu pre etiketu sa jej nepodarí preraziť v "in" dave Rothschildovcov, finančníkov a milovníkov kultúry z vyššej spoločnosti a zostane vyvrheľom s čoraz menšími ilúziami.

babylon_1.jpg

Temné pozadie

V skutočnom živote aj vo fikcii trpí Clara/Nellie istým druhom schizofrénie, ktorá sa zhoršuje, keď sa jej sláva stáva intenzívnejšou. V jednom momente Nellie navštívi svoju matku v sanatóriu: je to vzácna tichá scéna, ktorá ponúka určitý kontext vysvetľujúci, ako zúfalo mladá herečka túži uniknúť z reality nielen svojej rodiny, ale aj z večných osídiel vlastnej hlavy, ktoré akoby podľahli drogám.

babylon folm 65464

Aj Pitt má čo povedať…

V úlohe Jacka Conrada Pitt rýchlo strieda zdanlivo hlboké myšlienky s komédiou. Jeho príbeh je drsný. Je chválou mesta - s každým sa kamaráti, každú chvíľu má novú ženu - až kým zrazu nie je... a on je posledný, kto o tom vie. Conrad je pekný, obľúbený a neuveriteľne bohatý. Hral v najmenej 80 filmoch a napriek svojej ochote vyvíjať sa, vytvárať kinematografiu zajtrajška, zlyháva. Urobí čokoľvek, aby sa udržal.


Nemáš na čom sledovať filmy v 4K kvalite?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v ponuke máme desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Ďalší herci

Diego Calva v úlohe Mannyho, Nellinho milenca, prechádza Hollywoodom od detskej emigrácie z Mexika do Los Angeles až po "kreténa" La La Landu - vulgárnu partiu, ktorú takto nazval Tobey McGuire v úlohe napudrovaného zločinca podobného Cháronovi, Jamesa McKaya.

Od začiatku je ochotný urobiť čokoľvek, aby sa dostal na filmové plátno: chce byť súčasťou niečoho väčšieho, než je on sám. Od pasenia slona, cez naháňanie nožov Skid Rowers do role komparzistov v bojovej scéne, ktorá sa skončí skutočnou vraždou až po získanie hlavnej úlohy, robí všetko. Peniaze a úspech sa nakoniec dostavia, ale výzvy sú čoraz hlbšie, temnejšie a smrteľnejšie.

Li Jun Li hrá lady Fay Zhu, kabaretnú hviezdu, s jemnou zmyselnou silou, ktorá drží všetkých týchto hercov - a ich neporiadok - vo svojej moci. Jej charizma sa vymyká z radu: zdá sa, že v tomto meste plnom zmätku je jedinou osobou, ktorá má všetko pod kontrolou.

babylon-trailer-damien-chazelle-brad-pitt-margot-robbie.jpg

Babylon vie dojať až k slzám

​​Jedným z najdojímavejších momentov filmu je, keď Jovana Adepa, ktorý hrá černošského džezového hudobníka Sidneyho Palmera, požiadajú, aby si ešte viac stmavil pleť: kolegovia z kapely, ktorých najali do filmu, v ktorom hrá, majú tmavšiu pleť ako on. Manny mu vysvetlí, že ak si neztmaví tvár, diváci nebudú vedieť, že je černoch.

Latinoameričan žiada černocha, aby sa zmenil; to ukazuje, aký zvrátený môže byť tento priemysel. Na túto žiadosť reaguje mrazivým mlčaním. Detailný záber na Palmerove oči. Záblesk chvenia. Otvorí plechovku s mejkapom a natrie si ho, pretože ak to neurobí, kapela nedostane zaplatené, a potom odovzdá svoju priepustku a odíde. Urobil všetko - dokonca aj toto -, ale nič viac.


Chceš si užiť skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Záver

Je tmavá púštna noc, ale určite nie tichá. Je tu Margot Robbie šnupajúca kokaín zo zlatých podnosov, sotva oblečená v trblietavom červenom kostýme šoumenky. Slon, jazz, orgie a kabaret. Polomŕtva prostitútka; Brad Pitt chlipkajúci martini v čiernej kravate a slnečných okuliaroch; pokus o samovraždu. Tanec, hranie kariet a opojná cesta domov za denného svetla. To je zdrvujúci úvod filmu Babylon Damiena Chazella, ktorý je už aj na streame.

Kde sledovať Babylon?

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu