Lacné Android boxy: dostupný prístup k obsahu alebo skryté nebezpečenstvo?

Napísal Torben 1 dňa 14 august 2023 do kategórie Magazín, Android boxy, Špeciál

Riziká spojené s TV boxami s modifikovanými verziami Androidu

Alternatívne metódy prístupu k video obsahu sa stávajú čoraz populárnejšími, či už kvôli vysokým nákladom, v súčte na predplatné jednotlivých streamovacích služieb, ale aj kvôli vyššej cene certifikovaných zariadení potrebných na plnohodnotné reprodukovanie služieb streamingových platforiem typu Netflix, či Disney+.

lacne android boxy fb ikona 65654

A tak sa trh zaplavil lacnými streamovacími boxmi s tzv. „mobilným“ Androidom, sú ľahko dostupné na rôznych online trhoviskách ako napr. Ali Express alebo Amazon priamo od čínskych predajcov a často s už predinštalovanými a modifikovanými TV aplikáciami. Za cenu návštevy rodiny v reštaurácii rýchleho občerstvenia tak dostanete zdá sa to isté, ako u certifikovaného TV boxu. Veď mnohé aplikácie pre streaming, či TV služby sú predsa funkčné aj na takýchto boxoch, tak v čom je problém?

Predinštalované "Backdoors" a malvéry

Nedávna správa spoločnosti DesktopEcho naznačuje, že tieto zariadenia môžu byť kompromitované. Objavili predinštalovaný backdoor (tzv. zadné vrátka) v zariadení s lowcost Allwinner chipsetom, ktorý umožňuje malvérom, ako je napr. CopyCat, zakoreniť sa do zariadenia, ovládať sieťovú aktivitu a integrovať sa do aplikácií, ktoré používate.

To zákonite viedlo k otázke, či je to len jednotlivý prípad, alebo sa jedná o rozšírený problém. Ďalšie analýzy užívateľov žiaľ odhalili, že mnoho podobných zariadení sú často infikované malvérom s názvom Core Java, ktorý má obrovský potenciál škodlivých aktivít.

echosprava 9998987

Dôsledky môžu byť závažné, vrátane zneužitia vašej siete a krádeže prihlasovacích údajovAko sme už na našich stránkach upozorňovali, neodporúčame sa preto v takýchto boxoch prihlasovať do svojho Google účtu, či iných dôležitých účtov, nie to ešte zadávať svoje platobné údaje.

Aké sú ďalšie hrozby a riziká?

Zariadenia s týmto systémom sú často predrootované, čiže poskytujú plný prístup uživateľa k systému a tým pádom aj potenciálnemu útočníkovi. Sú vybavené alternatívnymi obchodmi s aplikáciami a modifikovanou verziou Kodi, čo z nich robí potenciálne ohrozenie vašej digitálnej bezpečnosti.

Okrem iného tieto zariadenia často postrádajú prémiové funkcie, ako je podpora najnovších video kódekov, certifikácie a kontroly digitálnych práv (DRM), pokročilé možnosti ovládania hlasom alebo integrácia s ekosystémom inteligentných domácností.

Ak sa u takéhoto zariadenia rozhodnete podstúpiť zložité pokusy o vylepšenie softvéru formou nahratia „čistého“ Androidu, tak sa pravdepodobne ocitnete na začiatku - a možno opäť so záhadným priečinkom Core Java a všetkými potenciálnymi problémami, ktoré s ním súvisia.

rizika android boxov 654668

Ako rozoznať rizikový TV box?

Aby sme pochopili o akú rizikovú skupinu TV boxov ide, v krátkosti rýchle vysvetlenie jednotlivých Android operačných systémov v TV boxoch.

Android TV je certifikovaný systém od spoločnosti Google, ktorý je plne optimalizovaný pre použitie s televíznymi zariadeniami. Google TV je ďalší certifikovaný systém od Google, ktorý je založený na Android TV, ale prináša ešte lepšiu integráciu s Google službami. Fire OS je operačný systém od Amazonu, ktorý je tiež založený na Android TV, ale je prispôsobený a optimalizovaný pre zariadenia Amazon.

A nakoniec spomínaný „mobilný“ Android v TV boxoch -  ide o modifikovanú verziu Android systému, ktorá je obvykle založená na tabletovej verzii Androidu alebo na Android Open Source Project (AOSP).

Nedá sa však automaticky hádzať všetky takéto boxy do jedného vreca a teda ani tvrdiť, že všetky takéto boxy majú automaticky backdoor, alebo malvér, ale riziko jeho výskytu je u veľmi lacných boxov, s „mobilným“ Androidom a od neovereného predajcu najvyššie.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


HW: Realita versus reklama

Osobitnou kapitolou je, či dostanete také HW vybavenie TV boxu, aké je u predajcu deklarované. Nie každý užívateľ si vie overiť skutočné HW parametre boxu, pretože výrobca to vie zakamuflovať v upravenom softvéri, takže mnohí užívatelia sa potom čudujú, prečo je ich box pomalý.

V našej praxi sme sa už stretli naozaj s kadečím. Jedným z vrcholných "zážitkov" bolo, že hoci TV box sľuboval 4K výstup, v skutočnosti bol box obmedzený na rozlíšenie 1080p. Pritom v nastaveniach rozlíšenia hrdo svietil údaj 2160p.

Stalo sa nám  aj to, že výrobca deklaroval 4 GB RAM, systém hlásil 4GB RAM, po nazretí na základnú dosku bolo vidieť 4 pamäťové moduly, avšak skutočná dostupná pamäť bola len 2GB.

ramsss 654654 

Obdobne je to s ethernet portom. Predajca na svojej stránke uvádzal 1Gbps ethernet port a pri našom testovaní rýchlosť nepresiahla 95 Mbps (v lepšom prípade).

Ak rýchlosť ethernetu budete chcieť následne kompenzovať aspoň rýchlou Wifi, tak Vás sklameme. Najčastejším problémom u lacných boxov je práve rýchlosť Wifi, pretože použité čipy a antény pre Wifi sú veľmi nekvalitné a rýchlosti v sieti dosahujú podpriemerné hodnoty.

slaba wifi 65454

V konečnom dôsledku síce ušetríte, ale nedostanete to, za čo ste zaplatili. Aj preto je dobré zvážiť kúpu u renomovaného predajcu, ktorý si každý model pred spustením do predaja dôkladne otestuje a tak vie čo predáva. A presne to u nás robíme a to nielen u multimediálnych centier, ale aj u satelitných prijímačov, set-top boxov, projektorov a mnohých ďalších produktov z našej ponuky. 

Ak teda kúpiť TV box?

Pri výbere je dôležité zvážiť, čo očakávate od svojho zariadenia. Vo veľa prípadoch môže stačiť kúpiť overený Android box s mobilným Androidom, ak však chcete mať pokoj na duši, v každom prípade vám odporúčame kúpiť radšej certifikovaný TV box. A to nielen kvôli kompatibilite, ale najmä kvôli bezpečnosti, pretože tieto sa pravidelne aktualizujú, aby zabezpečili najlepšiu možnú ochranu užívateľa a spokojnosť s používanými aplikáciami.

Či už to bude Android TV, Google TV, alebo Fire OS záleží na Vašich preferenciách, ale je to lepšie ako znášať ochotu čeliť potenciálnym bezpečnostným rizikám. O rozdieloch medzi nimi si môžete prečítať v našom článku o certifikovaných a necertifikovaných TV boxoch.

Ak máte dilemu, či nezvoliť namiesto systému Android TV už radšej rovno systém Google TV, zvážte svoje rozhodnutie, aspoň pokým Google naplno nespustí svoje TV služby na Slovensku. Viac Vám to tom povie náš článok Google TV vs Android TV.

Ktoré značky certifikovaných TV boxov sú tie naj?

Investovanie do známej značky môže byť na prvý pohľad dražšie, ale v dlhodobom horizonte môže priniesť väčšiu hodnotu vďaka lepšej podpore, vyššej kvalite a väčšej bezpečnosti.

Medzi najlepšie značky patria Nokia, VU+, Homatics, Xiaomi, či Google. Tieto značky sú dôveryhodné a ponúkajú vysokokvalitné produkty s podporou, kvalitným HW a na všetkých funguje nielen Netflix, ale aj KODI.

Chybu však neurobíte ani pri kúpe značiek Mecool, Strong, Tesla, či Thomson.


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu