Magic Mike sa vrátil: Sexy tanečník alebo svätý fešák?

Napísal Waerwulf 1 dňa 27 október 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Prečo posledný tanec nemusí byť tým najlepším!?

Mike Lane zvykol mať charakter. Má ho ešte aj dnes? Na stream dorazil film Magic Mike's Last Dance, v ktorom si šarmantný Channing Tatum zahrá po boku príťažlivej dračice Salmy Hayek. Film je sexy, ale kritici nešetria ostrými slovami. Oplatí sa pozrieť si ho doma s priateľkou, aby ste ju trochu zahriali, alebo si radšej znovu pozrieť dvojku?

magic mike posledny tanec 654656

Vynaliezavý biznismen

V roku 2012 sa vo filme Magic Mike Stevena Soderbergha predstavila postava Channinga Tatuma ako geniálny podvodník, ktorý pozná nebezpečenstvo príliš dlhého zotrvania na večierku - hlučná odpoveď na newyorskú eskortku, ktorú hrala Sasha Grey v predchádzajúcom, odľahčenejšom Soderberghovom filme The Girlfriend Experience z roku 2009.

Oba filmy sa zaoberajú zložitosťou biznisu s intimitou (alebo aspoň jej ilúziou) a prekypujú daňovou úzkosťou: Mike sa snaží našetriť dosť peňazí, aby si mohol založiť vlastný podnik a odísť z tanečného priemyslu, v ktorom nevidí žiadnu budúcnosť.

magic mike posledny tanec 654655

Vášnivý striptér

Keď sa však Magic Mike v roku 2015 dočkal pokračovania (Magic Mike XXL v réžii Gregoryho Jacobsa), tento ekonomický kontext bol vynechaný, čo sa ukázalo ako to najlepšie, čo sa sérii mohlo stať. Mike sa zmenil z chlapíka s problémami a ambíciami na postavu, o ktorej nikto netušil, že ju potrebuje: magického Casanovu, ktorý vystupuje nie pre peniaze, ale pre samotné uspokojenie z toho, že ženy kričia a usmievajú sa. Práve s ním sa opäť stretávame vo filme Magic Mike's Last Dance.

Zásadný rozdiel medzi jednotkou a dvojkou

Tatum si z hrania hlupákov so zlatým srdcom urobil živobytie. V týchto filmoch by to mohlo pôsobiť samoúčelne, keby to nebolo také radikálne. Prvý film sa sústreďuje na mužské postavy, ktoré považujú uspokojovanie potrieb a túžob žien za podvodný spôsob, ako ľahko prísť k peniazom.

V druhom filme sa z toho však stáva takmer posvätné povolanie, ktoré je rovnako o pozornosti ako o žiadostivosti - od epického vystúpenia Joea Manganiella so zvukom Backstreet Boys pre znudenú pokladníčku v minimarkete až po cudný flirt Mikea s fotografkou.

Nestáva sa často, aby sa postava zlepšila tým, že má menej charakteru, ale Mike, stavaný ako tehlový dom a disponujúci geniálnym EQ, je oveľa zaujímavejší ako fantazijná postava než ako konvenčný protagonista. Je sebavedomým sexuálnym objektom, mužnosťou bez toxicity a splneným snom každej ženy: niekto, kto je zároveň sexi a starostlivý.

magic mike posledny tanec 654654

Stojí Last Dance za to?

​​Ak raz zmeníte postavu na objekt ženskej túžby, je ťažké vrátiť sa do starých koľají. Soderbergh sa na režisérsku stoličku vrátil s Posledným tancom Magic Mikea a film, ktorý nakrútil, sa rozpačito vznáša medzi režimami svojich predchodcov a nie je si istý, ako zaobchádzať so svojím hlavným hrdinom.

Mike skončil so striptízom, keď sa film začína. Skončil aj so svojím snom stať sa dizajnérom nábytku, keďže v pandémii prišiel o svoju firmu, a teraz je vo veku 40 rokov na mizine. Magic Mike's Last Dance je dosť prezieravý, aby sa vyhol mužským neduhom stredného veku. Namiesto toho vrhá Mikeovi do cesty Maxandru Mendozu (Salma Hayek Pinault), odcudzenú manželku bohatého britského mediálneho magnáta, ktorá chce odísť z dusivého manželstva, ale nie z luxusného života.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


VAROVANIE: Nasleduje spoiler

Počas barmanskej akcie na charitatívnej akcii v Maxinom miamskom sídle jej Mike nakoniec predvedie nádherný súkromný tanec - so zaviazanými očami a takmer akoby mimochodom, decentne mimo obrazovky.

Maxandra sa rozhodne, že chce, aby Mike režíroval revue v divadle, ktoré vlastní, sčasti na truc jej nevernému manželovi, ktorého priezvisko zdobí miesto konania, a sčasti preto, že chce poskytnúť iným ženám podobný zážitok, aký mala ona. Odvezie ho do Londýna na mesačné platené angažmán, o ktorom prisahá, že bude platonické.

Napriek tomu, že je to napoly párty film a napoly romantická komédia, dva žánre určené na potešenie, Magic Mike's Last Dance nikdy nedosiahne uspokojenie. Tanec smeruje skôr k choreografickým výkonom než k lascívnemu obcovaniu s publikom a film trpí prístupom "rozprávaj, neukazuj". Scenár Reida Carolina obsahuje hlúpe vety ako "Toto je o ženách!", zatiaľ čo Maxova predčasne vyspelá dcéra Zadie (Jemelia George) sucho komentuje spojenie medzi láskou a tancom vo voice-overi.

magic-mike-posledny-tanec-02.jpg

Mike to má za sebou

Ale skutočným problémom je Mike. Hoci Tatum a Hayek sú poriadne sexi, vedľajším produktom toho, že Mike sa stáva viac konceptom než postavou, je to, že nedokáže udržať svoju časť milostného príbehu. Mike je svätý fešák a jeho vlastné túžby pôsobia ako vedľajšie - ťažká vec, keď máte ukázať veľkú vášeň. Max je tá, ktorá má vnútorný nepokoj a všetko môže stratiť, zatiaľ čo Mike jej poskytuje službu tým, že jej pomáha prekonať ťažké obdobie a vrátiť sa do kontaktu so sebou samou, kým sa obráti na svojho ďalšieho pacienta.

Záver

Magic Mike's Last Dance je údajne posledným z týchto filmov (hoci stojí za zmienku, že Magic Mike XXL bol tiež propagovaný ako posledný film). Je až príliš jednoduché predstaviť si, že Tatum pri tom zostane navždy, pričom Mike zošedne, ale inak sa nezmení. Či to tak bude, to ukáže až čas.

Kde sledovať Magic Mike: Posledný tanec?

 

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu