Sieťové nastavenia v OS Enigma 2

Napísal Torben N., Ivan P. 1 dňa 12 júl 2021 do kategórie Magazín, Enigma 2 manuál

nastavenie lan a wlan

V tejto kapitole manuálu k operačnému systému Enigma2 Vám vysvetlíme ako pripojiť prijímač k sieti a nastaviť internetové pripojenie LAN (káblové pripojenie), alebo WLAN (Wifi) v linuxovom prijímači s OS enigma2. Linuxové prijímače je viac ako vhodné pripojiť na sieť, pretože až tak získate prístup k mnohým jeho funkciám, či už k pluginom ako Youtube, Netflix, a pod., alebo pre správu a riadenie prijímača cez vzdialený prístup.

LOGOELLANO2018GLOW.png

tux_2017.jpg

OBSAH:


Sieťové nastavenia

Pre nastavenie internetového pripojenia prijímača prejdite do Menu /Nastavenie / Systém / Sieť / Nastavenia zariadenia .

 1

Pokiaľ máte v prijímači zabudovaný interný wifi adaptér, alebo máte k prijímaču pripojený kompatibilný wifi USB adaptér (a nainštalovaný wifi USB driver daného chipsetu wifi USB adaptéra), tak sa Vám po vstupe do Menu /Nastavenie / Systém / Sieť / Nastavenia zariadenia zobrazí káblové pripojenie LAN a aj bezdrôtové pripojenie WLAN. Pokiaľ Wifi prijímač zabudovanú nemá (a nie je pripojený ani USB Wifi dongle), zobrazí sa tu iba možnosť LAN pripojenie a nie je na výber aj WLAN. 

Vyberte teda požadované pripojenie a potvrdťe ho tlačítkom OK. Pozor, zapnuté môže byť vždy iba jedno pripojenie, nie je možné mať súčasne pripojenie aj cez LAN aj cez WLAN.


2

Nastavenia LAN

Dostupné sú tu nasledovné možnosti:
3 

Nastavenia adaptéra

Použiť internet

Tu môžete zapnúť / vypnúť sieťový adaptér pre sieť LAN.

Použiť DHCP

Určuje, či bude IP adresa získaná automaticky z DHCP serveru (routeru). Pokiaľ vaša sieť používa bežné nastavenia, odporúčame prepnúť použiť DHCP na áno. Toto nastavenie je odporúčané, poretože prijímač si automaticky vyžiada od routeru IP adresu a Vy nemusíte nič viac nastavovať.

4

Použiť manuálny server DNS 

Odporúčané nastavenie je na NIE, túto voľbu by mali nastavovať len užívatelia, ktorí majú pokročilé znalosti v sieťových nastaveniach.

Povoliť Wake On Lan

WOL je funkcia, pomocou ktorej dokážete ciez sieť na diaľku zapnúť prijímač, aj ked je vypnutý v Hlbokom režime.

Po nastavení nezabudnite nastavenia uložiť zeleným tlačítkom.

 

Manuálne priradenie IP adresy

Týmto nastavením docielite priradenie pevnej (nemennej) IP adresy prijímaču. Je to vhodné v prípade, ak napríklad používate vzdialené ovládanie prijímača cez webrozhranie, alebo cez aplikáciu v smartfóne, alebo v prípade ak je prijímač využívaný ako serverový prijímač pre streamovanie do smartfonu, tabletu, či ďalšieho zariadenia.

Pokiaľ chcete priradiť prijímaču pevnú IP adresu, použite šípky na diaľkovom ovládači ◄► musíte prepnúť Použiť DHCP na Nie a zadajte požadovanú IP adresu (musí súhlasiť s vaším sieťovým nastavením routeru) a masku siete (základné nastavenie 255.255.255.0) a uložte nastavenia stlačením tlačidla OK

Keď to nastavíte, tak je ešte dôležité prepnúť Použiť bránu na Áno a vložiť IP adresu vašej brány. (je to IP adresa Vášho routra). Nastavenia potvrdíte stlačením tlačidla OK.

5 6

Nastavenie DNS:

Odporúčané je túto voľbu nenastavovať, resp. ju ponechať nastavenú tak ako je. V opačnom prípade by totonastavenie mali nastavovať len užívatelia, ktorí majú pokročilé znalosti v sieťových nastaveniach. V takom prípade vložte adresu DNS 1 a 2 (väčšinou je to IP adresa Vášho routra a dalších switchov) a uložte stlačením tlačidla OK.

Test siete:

16

Po úspešnom nastavení siete by pri teste siete mali byť všetky položky testu označené zelenou farbou. Posledná položka DNS môže byť v niektorých prípadoch červená, nemusí to však znamenať chybné nastavenia a pripojenie bude plne funkčné. 

Test sa spustí stlačením ZELENÉHO tlačidla.

ZELENÉ znamená úspešné, ČERVENÉ neúspešné. Pretože DHCP je vypnuté a nie sú dostupné žiadne schválenia pre internú sieť, zobrazujú sa ČERVENE. Pre ukončenie stlačte ČERVENÉ tlačidlo.

Reštartovať sieť:

Pomocou tejto možnosti môžete reštartovať sieťové nastavenia vášho prijímača. Odporúča sa použiť v prípade výpadku siete, alebo v prípade, ak došlo k zmene nastavení Va vašej sieti, prípadne ak došlo k fyzickému odpojeniu LAN kábla od prijímača a k jeho opätovenému pripojeniu.

Sprievodca sieťou

Jednoduchý sprievodca sieťou Vám pomôže pri nastavovaní vašej siete.

18

Nastavenie MAC adresy:

17

MAC adresa je identifikačné číslo sieťového adaptéra slúžiace na jednoznačnú identifikáciu sieťového rozhrania v lokálnych počítačových sieťach typu Ethernet. Každý sieťový adaptér (sieťová karta) má zaručenú jedinečnú MAC adresu. MAC adresa je pevne nastavená v HW prijímača a nemal by sa meniť. V špecifických prípadoch je ju možné zmeniť práve v týchto nastaveniach.

Nastavenia WLAN

Tieto nastavenia vykonávame, ak chceme prijímač pripojiť na sieť bezdrôtovo (cez Wifi).

Prejdite do Menu / Nastavenie / Systém / Sieť /Nastavenia zariadenia

Teraz prejdite do nastavenia bezdrôtovej siete Spojenie WLAN a stlačte tlačidlo OK pre potvrdenie.

7

Týmto sa aktivujte Wi-Fi adaptér.

Nadídete a potvrdíte položku Vyhľadať bezdrôtové siete (tým sa Vám vyhľadajú a zobrazia dostupné wifi siete).

8 9

Vyberiete si tam svoju Wifi sieť a potvrdíte ju tlačidlom OK na diaľkovom ovládači.

V ďalšej obrazovke zmeníte v riadku Použiť intenet na ANO, čím sa Vám zobrazí nasledovná obrazovka:

10 11

DHCP - ak máte nastavené na ANO, tak Vám IP adresa prijímača bude pridelená automaticky. Ak dáte na NIE tak budete musieť IP adresu nastaviť ručne. Odporúčame túto položku ponechať na ANO.

Skrytá sieť - ponecháte NIE.

Názov siete (SSID) - tu máte názov Vašej wifi siete

Šifrovanie - tu si nastavíte spôsob šifrovania Vašej wifi siete. Toto nastavenie meníte iba v prípade, že máte wifi sieť šifrovanú a chránenú heslom. Najčastejšie tu stačí navoliť voľbu WPA, alebo WPA2. Máte v nastaveniach aj možnosť WPA alebo WPA2 tak Vám odporúčam nastaviť túto možnosť. V prípade, že sa s týmto nastavením prijímač nepripojí na sieť, odporúčame túto voľbu nastaviť na WPA2.

Šifrovací kľúč WLAN - sem zadáte prístupové heslo Vašej wifi siete. Heslo môžete zadávať pomocou numerických tlačidiel na ovládači (ako sa kedysi písali SMS na tlačidlových telefonoch), alebo stlačte tlačidlo TXT na ovládači, pre vstúpenie do virtuálnej klávesnice - po vložení bezpečnostného kľúča, potvrďte stlačením ZELENÉHO tlačidla

Pozor na dodržanie diakritiky a veľkých a malých písmen v hesle!

11 19

Stlačíte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači a tým aktivujete nastavenia. V ďalších obrazovkách nižšie potvrdíte voľbu Áno.

12 13

Následne sa Vám zobrazí funkčnosť siete, ako je vidieť na obrázkoch nižšie. Funkčné pripojenie je v riadku Spojenie WLAN - Linka je signalizovaná zelenou "fajkou", pokiaľ je sivou farbou, tak je pripojenie nefunkčné.

14 15

Nastavenie WLAN - videonávod


Plne nakonfigurované linuxové prijímače s OS enigma2 si môžete zakúpiť v našom e-shope ELLANO.SK.

Veríme, že Vám článok pomôže a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK. 

Navigácia v návode medzi kapitolami

<<Nastavenie videa a zvuku v E2                Nasledujúca kapitola>>

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu