Už ste ho videli? Nový dizajn Android TV v štýle Google TV

Napísal Torben 1 dňa 25 september 2023 do kategórie Magazín, Android boxy, Špeciál

Nové zmeny v domovskej obrazovke Android TV

Google nedávno spustil novú aktualizáciu operačného systému (OS) Android TV aj pre Slovensko, ktorá prináša zásadné zmeny v dizajne domovskej obrazovky. Tieto zmeny nápadne pripomínajú nové rozhranie Google TV, čo je významný krok k zjednoteniu dvoch platforiem. Aktualizácia môže zmeniť spôsob, akým užívatelia pristupujú k obsahu a hľadajú svoje obľúbené aplikácie a filmy. Prečo je to relevantné a aký dopad to môže mať na budúcnosť Android TV? V tomto článku sa pozrieme na hlavné prvky tejto aktualizácie, ich vplyv na užívateľskú skúsenosť a čo to znamená pre ekosystém Android TV.

novy vzhlad android tv fb ikona 6546546

Nový dizajn domovskej obrazovky na Android TV

Nová aktualizácia tohto operačného systému užívateľom v zahraničí už nejaký ten rok ponúka vylepšený spôsob interakcie s ich Android TV boxami a Android televízormi. Konečne sme sa dostali do hľadáčika gigantu aj my, pretože tieto zmeny sa teraz dostávajú na Slovensko, čo opäť potvrdzuje, že Google svoje inovácie distribuje najprv do krajín, kde sú Google TV služby plne podporované a až potom sa dostanú na rad ostatní. 


android tv zmena dizajnu 2023 11014

Hlavná zmena je nový dizajn domovskej obrazovky, ktorá sa teraz viac podobá na vzhľad domovskej obrazovky Google TV. Tento nový dizajn je jednoznačne krok smerom k zjednoteniu vizuálneho jazyka a užívateľskej skúsenosti naprieč ekosystémom Android TV a Google TV.

Pred aktualizáciou bolo vo vrchnej časti domovskej obrazovky Android TV umiestnené iba Vyhľadávanie. Teraz je na tejto pozícii aj dvojica kariet - Plocha a Aplikácie. Karta "Plocha" je miestom, kde nájdete rýchly prístup k obľúbeným aplikáciám, kanálom a inému obsahu, kým karta "Aplikácie" je zameraná čisto na zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií.

android tv zmena dizajnu 2023 11015

Je však dôležité poznamenať, že karta "Objaviť" ktorá je v zahraničí súčasťou tohto nového vzhľadu, sa zatiaľ na Slovensku neukazuje. V zahraničných verzách Android TV táto karta ponúka prispôsobené odporúčania na základe toho, čo je populárne a čo užívatelia v rámci komunity najčastejšie pozerajú.

Tieto zmeny jasne naznačujú, že Android TV sa rýchlo vyvíja a blíži k estetike a funkcionalite Google TV. Zatiaľ čo slovenskí užívatelia možno ešte nemajú prístup k všetkým funkciám, je jasné, že sa veci menia – a veríme, že k lepšiemu. 


Chcete skúsiť prejsť na Google TV?
Google TV boxy dodávame s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber viacero modelov. Pozri celú ponuku >


Porovnanie s Google TV

Pri pohľade na nový vzhľad Android TV je nemožné ignorovať jeho podobnosť s Google TV, no sú tu aj výrazné rozdiely. Jedným z nich je chýbajúca karta "Knižnica" v aktualizovanej verzii vzhľadu Android TV. V Google TV je karta "Knižnica" miestom, kde nájdete všetky svoje nákupy, odber alebo uložené filmy a televízne programy. Jej absencia je však logická, pretože Google oznámil jej zrušenie, od októbra ju má v Android TV nahradiť karta Shop. Kedy a či vôbec sa karta Shop objaví aj u nás je zatiaľ otázne.

Ďalšie spoločné znaky sú tiež nápadné. Nové rozhranie na oboch platformách prichádza s lepšou organizáciou a priestorom na domovskej obrazovke. Zmizol starý bočný panel naľavo s názvami kanálov, ktorý často spôsoboval zmätok a neprehľadnosť. Teraz je obrazovka viac zameraná len na obsah, čo uľahčuje navigáciu a umožňuje rýchlejší prístup k obsahu, ktorý máte radi.

android tv zmena dizajnu 2023 1103 android tv zmena dizajnu 2023 11016

Porovnanie starého (obrázok vpravo) a nového vzhľadu (obrázov vľavo) Android TV

Celkovo sa zdá, že nový dizajn Android TV je jasným krokom smerom k zjednoteniu s Google TV, aj keď s niekoľkými výnimkami. Táto evolúcia je pozitívny signál pre budúcnosť obidvoch platforiem a pre tých, ktorí hľadajú zjednodušenú, ale stále výkonnú televíznu skúsenosť.


Chcete vedieť viac o rozdieloch medzi Google TV a Android TV?
Prečítajte si náš článok, ktorý Vám prezdradí viac. Čítaj >


Nové karty a ich funkcie

Karta "Aplikácie" v novom dizajne Android TV je teraz prehľadnejšie štruktúrovaná. Užívateľom ponúka dve hlavné kategórie: "Nainštalované aplikácie" a "Nainštalované hry". Tieto kategórie zefektívňujú rýchly prístup k obľúbeným aplikáciám a hrám. Navyše, priamo pod týmito sekciemi nájdete odkaz, ktorý vás smeruje priamo do Google Play obchodu, čo umožňuje pohodlné stiahnutie alebo aktualizáciu aplikácií a hier.

android tv zmena dizajnu 2023 11013 android tv zmena dizajnu 2023 1102

Karta "Plocha" v novom vizuálnom spracovaní Android TV prináša prehľadnejšie a intuitívnejšie rozhranie, ktoré sa zameriava na personalizáciu a prispôsobenie užívateľských potrieb. Hneď vo vrchnom riadku nájdete zoznam obľúbených aplikácií, ktorý poskytuje rovnakú flexibilitu v prispôsobení ako v starom vzhľade, čiže užívateľ má možnosť jednoducho pridať, odstrániť alebo zmeniť poradie aplikácií podľa vlastných preferencií.

android tv zmena dizajnu 2023 11017 

Pod týmto riadkom sa objavujú kanály, ktoré užívateľ často používa. Či už je to sledovanie obľúbených filmov a seriálov na Netflix, prezeranie videí na YouTube, alebo počúvanie hudby cez Spotify, každý z týchto kanálov poskytuje odporúčania na obsah, ktorý by mohol byť pre užívateľa zaujímavý. A opäť, s ohľadom na individualizáciu, kanály je možné presúvať alebo úplne odstrániť. 

 android tv zmena dizajnu 2023 11012

Na úplnom konci karty "Plocha" je ešte odkaz "Prispôsobenie plochy". Tu môže užívateľ podrobne určiť, ktoré kanály chce na svojej domovskej obrazovke vidieť a ktoré preferuje skryť.

android tv zmena dizajnu 2023 11011 android tv zmena dizajnu 2023 11010

Vyhľadávanie v obsahu

Vyhľadávacia funkcia v novom dizajne Android TV je už nejaký čas sofistikovanejšia a používateľsky prívetivejšia, čo odráža skúsenosti z Google TV. Keď si predstavíme, že užívateľ vyhľadá názov konkrétneho filmu, systém inteligentne ponúkne možnosť otvoriť tento film priamo v príslušnej streamingovej aplikácii, za predpokladu, že je daná aplikácia nainštalovaná. Týmto spôsobom je pre užívateľa jednoduchšie a rýchlejšie pristúpiť k želanému obsahu bez potreby prechádzať medzi rôznymi aplikáciami.

android tv zmena dizajnu 2023 1106 android tv zmena dizajnu 2023 1107

Na bežné otázky alebo požiadavky mimo konkrétnych filmov či programov vyhľadávacia funkcia funguje ako robustný Google Asistent, ktorý rýchlo a efektívne poskytne relevantné informácie alebo vykoná požadované akcie. Pre tých, ktorí by si chceli prispôsobiť, v akých konkrétnych aplikáciách systém vyhľadáva, Android TV ponúka možnosť to nastaviť v sekcii "Nastavenia - Predvolby zariadenia - Asistent Google". Tu je možné vybrať alebo vylúčiť konkrétne aplikácie, čo dáva užívateľovi ešte väčšiu kontrolu nad tým, ako chce využívať vyhľadávanie na svojom zariadení.

android tv zmena dizajnu 2023 1101

Zaujímavým aspektom nového vyhľadávania na Android TV je, ako systém reaguje na zmenu jazyka. Keď si užívateľ prepne svoje zariadenie do anglického jazyka, systém automaticky ponúka možnosť detailnejšie nastaviť aplikácie, v ktorých chce vyhľadávať. Táto funkcia je obzvlášť výhodná pre tých, ktorí často využívajú obsah v angličtine alebo si želajú ešte špecifickejšie prispôsobiť vyhľadávacie možnosti.

android tv zmena dizajnu 2023 1109

V porovnaní s nastavením v slovenčine je teda v angličtine prístup k vyhľadávaniu oveľa pružnejší a personalizovanejší. Môže to byť aj stimulom pre niektorých užívateľov, aby experimentovali s jazykovými nastaveniami a vyskúšali nové funkcie, ktoré im systém ponúka v anglickom jazykovom režime.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok v 4K?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Záver

Nový dizajn domovskej obrazovky na Android TV je nepochybne zaujímavým momentom pre celý ekosystém platformy. Tieto zmeny nielen modernizujú vizuálne rozhranie, ale robia z Android TV ešte intuitívnejšiu a užívateľsky prívetivejšiu platformu.

Zmena dizajnu Android TV môže predstavovať strategický posun vývoja a integrácie Android TV do ekosystému Google. Je evidentné, že Google usiluje o zjednotenie svojich platforiem, pretože zjednotený a konzistentný dizajn zlepšuje používateľský zážitok, čo môže viesť k vyššej adopcii a vernosti zákazníkov. Rovnako to naznačuje, že v budúcnosti by sme mohli byť svedkami úplnej integrácie Android TV do Google TV alebo dokonca kompletného prechodu na Google TV. 

Záverom ešte pripomíname, že táto aktualizácia sa nerozširuje naraz na všetky zariadenia. Zatiaľ nie je jasné, podľa akých kritérií Google rozhoduje, ktoré boxy dostanú aktualizáciu skôr a ktoré neskôr, alebo vôbec. Podľa našich skúseností dostali aktualizáciu prvé zariadenia na Slovensku koncom augusta 2023 a aktualizácia stále prebieha. Je teda možné, že niektorí užívatelia na Slovensku si budú musieť ešte počkať, kým sa k nim nový vzhľad dostane.

Už ste dostali novú aktualizáciu? Ako sa vám nový vzhľad páči v porovnaní so starým? Vaše postrehy a názory sú pre nás cenné, a budeme radi, ak sa o ne s nami podelíte v komentároch!

Hodnotenie článku

4.6/5 hodnotení (7 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu