White Noise: Odkryte tajomstvá bieleho šumu

Napísal misterz 1 dňa 23 august 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Aký príbeh sa skrýva za bielym šumom? Je to skutočný šum, alebo len ticho?

Po skvelom filme Marriage Story, ktorý režíroval Noah Baumbach (2019), určite mnohí veľmi netrpezlivo čakali na ďalší filmový kúsok od tohto autora. Ten prišiel v podobe White Noise. Naplnili sa očakávania, alebo je tento prírastok do rodiny psychologických thrillerov skôr sklamaním? Povieme si o tom v našom článku.

biely sum white noise fb ikona 654654

Noah Baumbach je americký filmový režisér, scenárista a producent. Jeho filmy sa zvyčajne zaoberajú témami ako sú vzťahy, rodina, komplikované osobné situácie či dospievanie. Už jeho režijný debut „Kicking and Screaming (1995) sa stal kultovým hitom, ktorý mu odštartoval  kariéru v Hollywoode. Neskôr nasledovali ďalšie jeho úspešné filmy ako „The Squid and the Whale (2005), „Greenberg (2010) či „While We're Young (2014).

Baumbachova najúspešnejšia práca však prišla až v roku 2019 s filmom Marriage Story, ktorý si získal veľa pozitívnych ohlasov od kritikov a publikum si ho obľúbilo. Už v tomto filme si zahral excelentný Adam Driver, ktorému úspešne sekundovala Scarlett Johansson. Nemôžeme sa preto čudovať, že veľa divákov s napätím očakávalo, čo prinesie so sebou jeho ďalšie dielo.

Prvý dojem - depresívny ponor do moderného sveta

White Noise sleduje život a vzťahy dvoch intelektuálov, manželov Jacka (Adam Driver) a Babbetu (Greta Gerwig), ktorí sa ocitajú v zhone a zmätku moderného sveta, kde sa čoraz viac stráca hranica medzi realitou a virtuálnym svetom. A to v konečnom dôsledku môže viesť k depresívnemu uvedomeniu si nášho konzumného života.

Rozhodne sa hneď z fleku dá povedať, že ide o náročný a intelektuálne stimulujúci film, ktorý ponúka hlboké reflexie o ľudskej existencii a o tom, ako vnímame svet okolo nás. Baumbach tu využíva nekonvenčné filmové techniky a dialógy, aby sa pohral s našimi predstavami o skutočnosti a ilúziách, ktorými si vytvárame vlastný svet. Celkový dojem z filmu je preto zaujímavý a obohacujúci.

Zároveň sa ale k tomu žiada dodať, že film si určite neužije každý divák, pretože predsa len skladba dejovej linky a použité režisérske prostriedky nie sú práve z tých jednoduchších. No filmový fajnšmeker bude určite nadšený. A hlavne treba uznať, že konečne Baumbach vniesol do svojej tvorby aj niečo nové, a tým výrazne obohatil komunikáciu s divákom.


Chceš si užiť skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


O čom to je?

Ide o psychologický thriller, ktorý sa začína pomerne pomaly a len postupne nás zavádza do každodenného života ústrednej manželskej dvojice.

Píše sa rok 1984. Jack, vysokoškolský profesor prednášajúci o Hitlerovi, našiel svoj domov a rodinné šťastie na americkom predmestí, kde si spokojne žije so svojou ženou a deťmi. Jeho idylický život je ale zrazu narušený tajomstvami jeho manželky. To však nie je všetko. Všetko sa mu v živote ešte viac skomplikuje, keď sa v ich okolí stane tragická nehoda s toxickými odpadmi. Jackova rodina musí utiecť od večere a začne zažívať veci, ktoré sa síce zdajú absurdnými, no verte, to je naozaj len zdanie.

White-Noise-still-1024x620.jpeg

Čo divák ocení?

White Noise podľa knižnej predlohy od autora DeLilla predchádza povesti románu, ktorý podľa mnohých nebolo ani možné adaptovať do filmového formátu. Pôvodný román je totiž odrozprávaný v prvej osobe a z veľkej časti sa sústreďuje na pocity a myšlienky hlavného hrdinu. Román je síce napísaný vo forme dialógov, ale tie sú veľmi filozofické.

Z tohto dôvodu bolo hneď od začiatku jasné, že pred Baumbachom stojí náročná úloha. Lenže tento pánko to dokázal a predostrel pred diváka veľmi vydarenú adaptáciu tejto románovej filozofickej predlohy. Samozrejme, chcelo to pomerne silno zapracovať na scenári, čoho sa taktiež zhostil Baumbach.

Divák rozhodne ocení aj herecké obsadenie. Adam Driver opäť raz potvrdil svoju pozíciu jedného z najlepších hercov svojej generácie a Greta Gerwig dostala po dlhšom čase opäť šancu zažiariť v jej obľúbenej hereckej polohe. Príjemne prekvapili i mladí detskí herci. 

Veľkým pozitívom tiež je, že Baumbach občas prekvapí nejakým sofistikovaným filmovým nápadom, iskrivou satirou na aktuálne spoločenské problémy, kamerovou hrou či dlhým záberom, čo zážitok z pozerania ešte viac umocňuje.

Vzhľadom na pomerne štedrý rozpočet, je celkové vizuálne spracovanie filmu na vysokej úrovni, s vynikajúcou kamerou a strihom, ktoré dokážu perfektne zachytiť atmosféru a emócie postáv. Navyše hudba a zvukové efekty dokonale podporujú napätie a strach o postavy, ktoré sa postupne hromadia v priebehu filmu.

White-Noise2.jpg


Nemáš na čom sledovať filmy a seriály v 4K kvalite?
Kúp si certifikovaný Android TV box s nastavením v cene, v ponuke máme desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Čo mohlo byť lepšie?

Filmu trochu podráža nohy pomalé tempo, hlavne na začiatku. Zaujímavejší začne byť White Noise až vo svojej druhej polovici, keď sa skutočná tragická udalosť a jej následky spájajú s halucináciami hlavného hrdinu. Takže vlastne až pri konci sa môže divák zamýšľať nad filozofickým presahom filmu.

Prvá polovica je skôr iba také valenie absurdity na absurditu spojené s komédiou a satirou (najmä čo sa týka prednášok o Hitlerovi). Avšak tieto absurdity našťastie pri konci dajú svoj zmysel. Len cesta k tomuto poznaniu bude pre mnohých divákov dosť tŕnistá.

Záver

White Noise je skvelým príkladom toho, ako dobre napísaný scenár a vynikajúci herecký výkon, môžu priniesť silné emócie a napätie smerom k divákovi. Tento film odporúčame všetkým, ktorí sa radi ponoria do psychologických thrillerov, záhad a mindfuckových záležitostí, ktoré dokážu pomotať hlavu.

Kde sledovať Biely šum?

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu