Zvuk bez káblov: Prečo je Bluetooth audio prenášač užitočným zariadením v každej domácnosti

Napísal Torben 1 dňa 09 október 2023 do kategórie Magazín, Špeciál

Váš sprievodca svetom bezdrôtového zvuku

Keďže sa technológia neustále vyvíja, na trhu sa objavujú stále nové a inovatívne zariadenia, ktoré zlepšujú náš každodenný život. Jedným z takýchto zariadení sú Bluetooth audio prenášače. Môžu sa zdať komplikované, ale v skutočnosti sú jednoduché na použitie a ponúkajú širokú škálu využitia pri počúvaní hudby bez nutnosti použitia spleti káblov. V tomto článku sa zameriame na to, ako fungujú, na čo sa dajú použiť a aké sú hlavné výhody oboch režimov - prijímania (RX) a odosielania (TX).

Bluetooth audio prenášače, ako už názov napovedá, slúžia na prenos zvuku cez Bluetooth. Je to ako kúzelná krabička, ktorá berie zvuk z jedného miesta a posiela ho do druhého, a to všetko bezdrôtovo. Veríme, že vďaka tomuto článku sa vám podarí lepšie porozumieť tomu, ako fungujú a ako ich môžete využiť vo svojej domácnosti, ponúkajú totiž neuveriteľnú flexibilitu a pohodlie pri prenášaní zvuku. 

Bluetooh audio prenasace fb ikona 545466

Príklady použitia

Bluetooth audio prenášače umožňujú využiť všetky výhody bezdrôtového prenosu zvuku v širokom spektre situácií. Jednou z nich je možnosť prenášať zvuk zo set-top boxu, sat. prijímača, alebo multimediálneho centra do Bluetooth slúchadiel. To je skvelá voľba, ak chcete sledovať filmy, seriály, alebo svoje obľúbené relácie neskoro do noci bez toho, aby ste rušili ostatných členov domácnosti, prípadne je to veľmi užitočné pre sluchovo postihnutých, ktorí potrebujú mať vyššiu úroveň hlasitosti, ako ostatní rodinný príslušníci.

b06tx 5 1 b06tx 7 554

Užitočné je to aj pre deti, ktoré sa radi hrajú hry na hernej konzole, alebo počúvajú hudbu dosť nahlas. Pre pokoj v dome stačí hernú konzolu, alebo zdroj zvuku pripojiť káblom k Bluetooth prenášaču a z neho prenášať zvuk do bezdrôtových slúchadiel.

bluetooth slúchadla deti ellano 54

Bluetooth prenášač vám tiež umožňuje prenášať zvuk z CD prehrávača alebo FM rádia do Bluetooth reproduktora. To môže byť veľmi užitočné, ak chcete počúvať svoju obľúbenú rádiovú stanicu alebo CD z kvalitnej reprodukcie bez toho, aby ste museli inštalovať dlhé káble medzi zdrojom zvuku a reproduktorom.

Ďalším príkladom využitia Bluetooth prenášača je prenášanie zvuku z mobilného telefónu do domáceho kina. Ak máte napr. na záhrade reproduktor alebo v izbe domáce kino, môžete využiť Bluetooth prenášač na to, aby ste si mohli vychutnať svoju obľúbenú hudbu alebo podcasty z telefónu s plným, bohatým zvukom domáceho kina.

1mii b06 rx 11

Ďalším praktickým využitím je inštalácia v aute, kedy môžete prenášač použiť nielen na prehrávanie hudby z telefónu v reproduktoroch automobilu, ale aj ako hands-free sadu pre telefonovanie.

miiilink1

Existuje však ešte veľa ďalších možností. Môžete napríklad prenášať zvuk z počítača do slúchadiel, ak chcete pracovať bez rušenia, alebo z telefónu do starého, ale stále vynikajúceho analogového zosilňovača. Možnosti sú skutočne nekonečné a všetko, čo potrebujete, je Bluetooth prenášač a zariadenia s možnosťou prehrávania alebo prijímania zvuku.

Typy prenášačov

Bluetooth audio prenášače sa delia na dva hlavné typy: RX (prijímače), TX (vysielače), alebo také, ktoré podporujú oba režimy. Bluetooth audio prijímače prijímajú zvukové signály, ktoré môžu byť potom prehrávané cez reproduktor alebo slúchadlá. Bluetooth audio vysielače naopak zvuk odosielajú. Pripojíte ich napríklad k televízoru a môžete tak počúvať zvuk z televízora na svojich Bluetooth slúchadlách. Niektoré vysielače podporujú oba režimy (RX/TX), čiže môžu byť buď prijímačmi, alebo vysielačmi.

bt audio pop 113

Bluetooth audio prenášače sa nielenže líšia v režimoch fungovania, ale aj v type napájania. Rozlišujeme dva základné typy - prenosné Bluetooth audio prenášače s vstavanou batériou a prenášače s trvalým napájaním.

Prenosné Bluetooth prenášače sú ideálne pre tých, ktorí majú potrebu využívať svoje audio zariadenia na rôznych miestach. Vďaka vstavanej batérii nie sú závislé na prítomnosti elektrickej zásuvky a môžu byť používané prakticky kdekoľvek. Či už ste na výlete, na dovolenke alebo na návšteve u priateľov, prenosný Bluetooth prenášač vám umožní prenášať zvuk z vášho smartfónu, tabletu alebo notebooku na vaše Bluetooth slúchadlá alebo reproduktor bez potreby káblov a to až niekoľko hodín v kuse.

61qgodlc5fl. ac sl1200 1 sonru bluetooth audio videoprijimac 1127

Na druhej strane, prenášače s trvalým napájaním sú ideálne pre stacionárne inštalácie v domácnostiach alebo kanceláriách. Tieto zariadenia sú navrhnuté tak, aby boli permanentne pripojené k napájaniu a sú ideálne pre pripojenie k audio zariadeniam, ako sú televízory, domáce kiná, stereo zosilňovače alebo počítače. Vďaka tomu, že sú neustále pripojené k elektrickej sieti, nemusíte sa obávať o vybíjanie batérie a môžete si užívať bezdrôtový prenos zvuku nepretržite.

1mii b06 hd plus aptx hd 10

Funkcie prenášačov

Pri výbere kvalitného Bluetooth audio prenášača je dôležité dbať na podporu najnovších štandardov. Funkcie ako aptX, aptX HD, LDAC a NFC prinášajú do sveta bezdrôtových audio prenášačov značné výhody.

AptX je kódovací algoritmus, ktorý umožňuje vysokokvalitné audio prenosy cez Bluetooth bez nežiadúcej latencie (opozdenie zvuku). AptX HD zase posúva kvalitu zvuku ešte ďalej, poskytuje vysoké rozlíšenie zvuku, čo znamená, že môžete počuť viac detailov a nuancií vo vašej obľúbenej hudbe.

LDAC je technológia od Sony, ktorá umožňuje prenos trojnásobne väčšieho množstva dát než štandardný Bluetooth, čo prináša ešte lepšiu kvalitu zvuku. A napokon, NFC (Near Field Communication) je funkcia, ktorá umožňuje veľmi rýchle a jednoduché párovanie Bluetooth zariadení jednoduchým priložením k sebe. 

bluetooth zosilnovac 1mii b08 plus 13

Podpora Bluetooth by mala byť aspoň vo verzii 5.0 alebo vyššej, čo zaručuje stabilné a rýchle pripojenie. Kvalitu modelu môže deklarovať aj prítomnosť jednej alebo dokonca dvoch externých antén. Externé antény zvyšujú dosah Bluetooth signálu a zlepšujú stabilitu pripojenia, čo je obzvlášť užitočné v prostrediach s mnohými prekážkami alebo veľkou vzdialenosťou medzi zariadeniami. 

Medzi žiadané funkcie patrí schopnosť súbežného pripojenia k dvom Bluetooth zariadeniam - to znamená, že môžete prenášať zvuk naraz napríklad na dva páry slúchadiel alebo dva Bluetooth reproduktory súbežne. Prípadne opačný prípad - možnosť pripojenia prenášača k dvom Bluetooth zdrojom zvuku (napr. k dvom telefónom) a vy si môžete vybrať z ktorého zdroja pustíte zvuk do slúchadiel/reproduktoru. 

b06tx 4 1

Kvalitné modely často podporujú aj zvuk s vysokým rozlíšením, napr. 192K/24bit zvuk, ktorý prináša vynikajúci zvukový zážitok. Vo výbave špičkových modelov často nájdeme aj displej, ktorý umožňuje jednoduché a pohodlné ovládanie zariadenia. Niektoré modely disponujú aj reguláciou výšok a basov, čo umožňuje prispôsobiť zvuk podľa vlastných preferencií a niektoré z nich sú vybavené zosilňovačom alebo dokonca výstupom pre subwoofer, čo umožňuje vytvorenie plnohodnotného domáceho kina len s použitím Bluetooth technológie.

bluetooth zosilnovac 1mii b08 plus 10

Rôznorodosť dostupných vstupných a výstupných portov je ďalším dôležitým aspektom, ktorý môže ovplyvniť váš výber Bluetooth prenášača. Od jednoduchých 3,5 mm jack konektorov, cez cinch konektory, až po sofistikovanejšie digitálne vstupy a výstupy ako optický, či koaxiálny SPDIF. 

Niektoré modely Bluetooth prenášačov disponujú dokonca aj USB portom alebo čítačkou pre microSD karty. Tieto funkcie umožňujú prehrávanie hudby priamo z lokálnych úložísk, čím sa Bluetooth prenášač stáva samostatným multimediálnym centrom.

nfc bluetooth audio tr tx adapter m6 2 2 1

Všetky tieto možnosti rozširujú kompatibilitu prenášačov s rôznymi audio zariadeniami a zvyšujú ich flexibilitu pri používaní.

Zapojenie

Zapojenie a sprevádzkovanie Bluetooth audio prenášača je jednoduché a intuitívne, a to aj pre tých, ktorí nie sú technicky zdatní. Väčšina prenášačov je navrhnutá tak, aby boli pripravené k použitiu ihneď po vybalení z krabice.

Predstavme si napríklad prvý príklad, kde chcete preniesť zvuk z vášho mobilného telefónu do káblového reproduktora. Prvým krokom je spárovanie vášho telefónu s Bluetooth prenášačom. Keď je toto spojenie nadviazané, stačí pripojiť reproduktor k prenášaču pomocou káblového pripojenia. Teraz môžete na telefóne prehrávať obľúbenú hudbu a zvuk sa prenesie cez Bluetooth prenášač do reproduktora.

sonru bluetooth audio videoprijimac 1126

Druhý príklad môže byť situácia, kedy chcete preniesť zvuk z vášho Android TV boxu do Bluetooth slúchadiel. Najprv pripojíte box k prenášaču pomocou káblového pripojenia. Potom spárujete prenášač s Bluetooth reproduktorom. Teraz môžete sledovať obľúbené televízne programy a zvuk sa prenesie cez Bluetooth prenášač priamo do reproduktora.

Záver

Dúfame, že tento článok vám pomohol pochopiť, ako Bluetooth audio prenášače fungujú a aké sú ich výhody. Nech už potrebujete preniesť zvuk z televízora do slúchadiel, alebo chcete modernizovať svoje staršie analógové domáce kino, Bluetooth audio prenášače sú ideálnym riešením.

Ak sa vám teraz v hlave vynára otázka "Kde si môžem kúpiť takéto zariadenia?", máme pre vás skvelú správu. Pozrite sa na našu bohatú ponuku Bluetooth audio prenášačov v našom eshopeNájdete tam rôzne modely pre každý vkus a rozpočet. 


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

4.9/5 hodnotení (7 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu