Google TV vs Android TV - v čom je rozdiel?

Napísal Torben 1 dňa 17 január 2023 do kategórie Magazín, Android boxy, Špeciál

Nahradí Google TV Android TV?

Android TV a Google TV sú operačné systémy, ktoré boli primárne vyvinuté pre Smart televízory a Android TV boxy a majú mnoho spoločných funkcií. Vďaka rovnakému základu sa vývojári snažia zabezpečiť základné funkcie u oboch systémov na obdobnej úrovni.

Môžete využívať obchod Play pre inštaláciu aplikácií, užívať si streamovanie filmov a seriálov zo streamingových platforiem typu Netflix, HBO Max, Disney+  a pod., či sledovať internetovú televíziu. Každý z týchto systémov má jedinečné vlastnosti, vďaka ktorým je sledovanie filmov, sledovanie televízie alebo streamovanie hudby u každého z nich trochu iný zážitok. 

Po niekoľkoročnej prestávke vo vývoji Google TV sa na trhu objavili prvé televízory s Google TV (Sony, TCL) a aj prvé Google TV streaming boxy. Zariadení s Google TV bude v ďalších rokoch pribúdať, preto si dnes povieme o oboch systémoch viac a poukážeme na rozdiely medzi nimi.

google tv vs android tv homescreen 7.jpg

Android TV

Android TV je odvodený od systému Android, ktorý poznáme z mobilov, či tabletov a teda dokáže spustiť aj aplikácie, ktoré sú určené pre mobilné zariadenia. Nie je to však jeho primárny zámer, preto v jeho Google Play obchode nájdete menšie množstvo aplikácií, ako je tomu v Play obchode v mobile (cca 7.000 vs 400.000 aplikácí). Nachádzajú sa tam len aplikácie, ktoré sú určené pre veľké obrazovky a prispôsobené pre ovládanie diaľkovým ovládačom. Viac o tejto téme nájdete v našom článku Certifikovaný vs necertifikovaný Android TV box.

Na rozdiel od Google TV je Android TV otvorenou platformou pre každého výrobcu zariadenia. Tento operačný systém nájdete v mnohých Android TV boxoch, či Android televízoroch, čím sa zvyšuje šanca, že nájdete zariadenie s takou výbavou, ktorá Vám najviac vyhovuje.

Takéto zariadenia sa bežne používajú na sledovanie media obsahu na Vašom televízore v domácnosti. Sú obľúbené aj u hráčov, vďaka ich schopnosti streamovať hry zo služieb ako Twitch, YouTube Gaming aj v rozlíšení 4K, prípadne priamo hrať hry na platformách Boosteroid, GeForce Now a pod. Stačí pripojiť bezdrôtový gamepad.

google tv vs android tv homescreen 9.jpg

Hlavné vlastnosti Android TV:

- Open Source – na Android TV môžete používať akúkoľvek aplikáciu alebo hru bez obmedzení
- Používanie aj pre laikov – ikonkový dizajn, ktorý uľahčuje navigáciu na domovskej obrazovke
- Optimalizovaný aj pre hlasové vyhľadávanie – zadáte hlasom vyhľadávaciu frázu a google ponúkne odpoveď
- Hľadanie v aplikáciách – pomocou tejto funkcie ľahko nájdete obsah v aplikáciách

- Kompatibilita aplikácií Smart TV s Android TV.
- Odporúčania založené na aplikáciách, nie na osobnom vkuse.
- Nie je určený na vyhľadávanie obsahu
- Aplikáciu Google Home je možné použiť aj na ovládanie zariadenia s Android TV


Hľadáte kvalitný 4K Android TV box so super obrazom?
Android TV boxy dodávame s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Google TV

Google TV môžeme chápať ako nové používateľské rozhranie, ktoré beží na platforme Android TV. Ide v podstate o akúsi nadstavbu, softvérovú vrstvu na báze Chrome, spustenú nad Android TV systémom. Nové rozhranie domovskej obrazovky Google TV vyzerá úplne inak ako v Android TV a používa sa podobne ako na zariadeniach Amazon Fire TV. Jeho hlavnou výhodou je spravovanie návrhov filmov a televíznych relácií na základe vašich zvykov pri sledovaní.

Rozhranie je rozdelené do niekoľkých kariet, ktoré vám umožňujú prehliadať filmy, relácie, aplikácie alebo pristupovať do knižnice, ktorá obsahuje obsah, ktorý ste si predtým zakúpili.

google tv vs android tv homescreen 1.jpg

Hlavné vlastnosti Google TV:

- Podpora viacerých profilov dospelých a detí
- Vyhľadávanie naprieč viacerými aplikáciami
- Silné zameranie na personalizovaný obsah
- Manuálne a hlasové ovládanie zariadení inteligentnej domácnosti
- Vyhradená karta pre živé vysielanie

- Podporuje rovnaké aplikácie ako Android TV.
- Prispôsobená domovská obrazovka pre každého používateľa
- Uprednostnenie médií pred aplikáciami
- Filmy a televízne seriály je možné ukladať do profilov z telefónu
- Aplikáciu Google Home je možné použiť na ovládanie zariadenia s Google TV


Chcete skúsiť prejsť na Google TV?
Google TV boxy dodávame s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber viacero modelov. Pozri celú ponuku >


Rozdiely medzi Android TV a Google TV

Kedže Android TV je u nás aktuálne najrozšírenejším systémom od Google pre TV a streamovacie boxy, väčšina pozná jeho výhody a ako funguje. V porovnaní sa preto zameriame na rozdiely Google TV systému, oproti Android TV systému.

Hlavným rozdielom v Google TV je domovská obrazovka, ktorá neponúka len ikonky aplikácií, ale aj rozšírenejší obsah vybraných aplikácií a vrchná časť obsahuje rozdelenie do rôznych sekcií - kariet - v ktorých sa pohybujete horizontálne a v ich obsahu rolujete vertikálne. Google TV má teda iné rozhranie a používateľskú skúsenosť s aplikáciami ako u Android TV. 

99a90400 0297 11eb b33e 3564995c76b1

Ďalší kľúčový rozdiel je v tom, ako tieto aplikácie fungujú, najmä pokiaľ ide o vyhľadávanie. Vyhľadávanie funguje naprieč viacerými aplikáciami, nemusíte teda vojsť do aplikácie Netflixu a tam zadať hľadanie filmu, ale stačí zadať názov filmu na domovskej obrazovke a výsledkom bude obrazovka, kde Vám Google ponúkne rovno prehrávanie filmu vo vybranej aplikácii/ách (ak je titul dostupný na viacerých platformách). 

google tv vs android tv homescreen 3.jpg

Ak budete v Google TV zariadení hľadať ikonku Google Play obchodu, budete hľadať márne. Vyhľadávanie totiž funguje aj v rámci Google Play obchodu, takže po vyhľadaní názvu aplikácie Vám ju systém ponúkne na inštaláciu. Nie vždy to však funguje spoľahlivo, takže ak chcete staré dobré vyhľadávanie priamo v obchode Play, môžete si nainštalovať šikovnú aplikáciu, ktorá Vám ikonku Google Play zobrazí aj medzi aplikáciami.

ikonka aplikacie google play v google tv zariadeni 54654654

YouTube môžete sledovať na oboch platformách, avšak Google TV vám umožňuje vytvárať zbierky z akéhokoľvek kanála, zatiaľ čo Android TV vám umožňuje zostavovať zbierku iba z vašich odoberaných kanálov.

Na rozdiel od Android TV, v ktorom sa musíte prihlásiť pomocou samostatných Google účtov, ak chcete obmedziť, čo môžu deti vidieť. Google TV má predinštalovanú rodičovskú kontrolu, alebo využiť správu a vytvorenie užívateľských profilov, takže môžete filtrovať obsah, ktorý vaše deti pozerajú. Iste, dnes už takmer každá aplikácia ponúka používateľské profily, či rodičovský zámok, Google TV Vám však túto funkciu zjednotí pre všetky aplikácie.

google tv profily 6665

Filmy alebo televízne programy si môžete pridať do zoznamu sledovaných cez telefón, čo je ideálne na plánovanie sledovania vopred. Ak nájdete vo svojom mobile zaujímavý film a chcete si ho neskôr pozrieť, stačí v Google vyhľadávaní kliknúuž u titulu na ikonku Watchlist (Chcem si pozrieť) a titul sa automaticky presunie aj do rozhrania Vášho Google TV zariadenia (musíte byť prihlásený pod rovnakým Google účtom na oboch zariadeniach).

google tv vs android tv homescreen 6.jpg

Medzi ďalšie pridané funkcie služby Google TV patria integrované prezentácie z fotografií Google aj cez tzv. Ambient režim a možnosť ovládať ďalšie inteligentné domáce zariadenia, ako napríklad osvetlenie, priamo z obrazovky televízora.

Samozrejme rozdiel je aj v možnostiach nastavení systému Google TV (obr. vľavo), ktoré vyzerá inak ako v Android TV (obr. vpravo) a ponúka trochu iné možnosti.

google tv vs android tv homescreen 2.jpg google tv vs android tv homescreen 5.jpg

Funkčnosť systémov na Slovensku

Zobrazovanie kariet (Tabs) vo vrchnej lište v Google TV je v každej krajine iné, v zahraničí sa Vám zobrazí viac kariet, na Slovensku menej. Ide o karty Domov, Aplikácie, Knižnica, Pre teba, Filmy, Seroály, Vyhľadávanie, LiveTV (ak zariadenie obsahuje tuner) a ďalšie. 

Obdobný rozdiel vo vzhľade v rámci rôznych krajín však platí aj pre Android TV. Pre ukážku uvedieme obrázky domovskej obrazovky Android TV boxu Nokia Streaming Box 8000 prihláseného na Slovensku (vľavo) a prihláseného v Španielsku (vpravo).

google tv vs android tv homescreen 4.jpg google tv vs android tv homescreen 8.jpg

S týmto súvisí aj to, ako celá služba Google TV funguje v rôznych krajinách a jazykoch. Ak zadáte povel v angličtine "Show me comedies", systém Vám ponúkne výsledky vo viacerých streamovacích platformách (Youtube, Play movies, HBO Max, Netflix,...). 

google tv vs android tv homescreen 10.jpg

Ak však rovnaký povel poviete v slovenčine, systém Vám ponúkne výsledky len v Youtube a v rámci vyhľadávania filmov v Google.


google tv vs android tv homescreen 11.jpg

Obdobne je to s vyhľadávaním aplikácií v Google obchode. Pozrite si ako sa to aktuálne musí riešiť na nasledujúcom videu:

Z tohto plynie u mnohých frustrácia používania Google TV služieb na Slovensku, pretože sme ochudobnení o mnohé funkcionality. Zostáva už len dúfať, že Google čoskoro spustí svoje služby naplno aj v našej krajine.

Nahradí Google TV Android TV?

Dá sa predpokladať, že väčšina zariadení so systémom od Google, ktoré ešte len prídu na trh, bude mať predinštalovaný Google TV. Nenahrádza však Android TV, Google TV ani nie je operačný systém. Google TV bude nahrádzať Android TV v zmysle používania TV, alebo streaming boxu pre sledovanie internetového obsahu. Dôkazom toho je, ako spoločnosť Google neustále zavádza nové funkcie a zlepšuje používateľské skúsenosti Google TV.

Neznamená to, že aktuálne zariadenia s Android TV stratia na svojej atraktivite. Veľkej časti užívateľov bude stále Android TV vyhovovať, aj vďaka rozšírenejším možnostiam nastavenia systému, jednoduchej možnosti inštalácie akejkoľvek Android aplikácie, dostupnosti Google aplikácií, či jednoduchému ovládaniu, na ktorú sú dnešní užívatelia Android roky zvyknutí.

Napriek tomu, že sa pravidelne objavujú dátumy o ukončení Android TV systému, na trh neustále prichádzajú nové zariadenia s Android TV, či už ide o Android televízory, alebo Android TV boxy. Takže ten koniec asi nebude taký rýchly.

Nezdá sa však, že zariadenia so systémom Android TV budú neskôr aktualizované na Google TV, aspoň prax tak zatiaľ neukazuje. 

Záver

Google TV a Android TV môžu zmeniť váš zážitok zo sledovania a pomôcť vám jednoducho sledovať programy a multimediálny obsah na televíznej obrazovke. Každý systém však zmení vaše používateľské skúsenosti, preto treba výber dopredu zvážiť.

Či uprednostniť Google TV pred Android TV záleží na tom, do akej miery vás zaujímajú rôzne vylepšenia a schopnosť adaptovať sa na nový systém, či už ide o používateľské profily, detské nastavenia, lepšie prispôsobenie ponúkaného obsahu, zjednodušené vyhľadávanie  a zameranie na živé televízne vysielanie (u televízorov).

Ak chcete urobiť z Vašej staršej TV opäť Smart TV, ktorá dokáže prehrávať obsah zo služieb Netflix, či a Disney Plus, umožní sledovať internetovú televíziu, používať aplikácie pre Android alebo prenášať médiá pomocou Chromecastu, s Android TV neurobíte chybný krok. Ak ste však početnejšia rodina, prispôsobenie obsahu v oddelených používateľských profiloch Vám aktuálne v rámci celého systému dokáže ponúknuť len Google TV.


Viete, že s Android TV systémom existujú už aj projektory?
V našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Na záver ešte jedno video, ktoré takisto popisuje rozdiely medzi Google TV a Android TV od nášho partnerského portálu Androidbox.sk:

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.  

Hodnotenie článku

4.6/5 hodnotení (15 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu