Golden Media Wizard HD

Napísal Torben 1 dňa 18 júl 2012 do kategórie Digitálne prijímače, Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

RECENZIA

 

Dnes si predstavíme Full HD satelitný prijímač s univerzálnou čítačkou kariet od nemeckého výrobcu Golden Media pod označením typového modelu Wizard HD. Prijímač Golden Media Wizard je dodávaný v dvoch verziách, veľkosťou menší je model Golden Media Wizard Class, ktorý je vhodný k montáži na zadnú stranu televízora, v tejto recenzii však predstavím väčšieho z bratov.


Patrí do kategórie prijímačov typu Ferguson Ariva 202, alebo Cryptobox 450hd, v podstate je funkčne úplne totožný, má však oproti konkurentom niekoľko výhod, ktoré Vás možno presvedčia o kúpe tohto prijímača, ak rozmýšľate nad satelitným prijímačom v tejto kategórii. Prvou je použitie VFD alfanumerického displeja, ktorý zobrazuje aj názvy staníc, ďalej dva USB vstupy na zadnej strane prijímača, takže otvorené predné dvierka ako pri konkurentoch už „nehrozia“, vymeniteľný predný panel dodávaný priamo v balené a v dvoch farbách podľa nálady (alebo do náhrady) a najmä ergonomický a prehľadný diaľkový ovládač.

Golden_Media_Wizard_HD_1

 

Golden Media Wizard HD je dodávaný v efektnej krabici so štýlovou potlačou, ktorá naznačuje zásadné funkcie prijímača: Full HD 1080p, mediaplayer a internetové funkcie ako Google Mapy, Youtube atď. Okrem prijímača sa v balení nachádza spomínaný vymeniteľný predný panel, diaľkový ovládač, návod v češtine a baterky do ovládača.


Zadný panel:

1x LNB IN
1x LNB Out
2x USB 2.0 na zadnom paneli s podporou PVR - nahrávanie a prehrávanie
1x HDMI 1.3 výstup
1x scart výstup
1x LAN RJ45
1x digitálny koaxiálny výstup

1x RS232 servisný konektor

RCA výstup - 2x audio cinch, 1x video cinch


Predný panel:

Alfanumerický VFD displej zelenej farby TrueColor

Okrúhla navigácia so smerovými tlačidlami pre prepínanie programov a ovládanie hlasitosti so stredovým tlačidlom OK pre potvrdenie zadania.

Tlačidlá Menu, Exit a vypnutie/zapnutie prijímača

1x čítačka kariet v systéme Conax - softvérovo upraviteľná na univerzálnu čítačku
1x CI slot pre dekódovací modul


Diaľkový ovládač:

Veľmi prehľadný, najmä stredová časť navigácie, ovládanie PVR funkcií je však trochu netradične vo vrchnej časti ovládača. Tlačidlo FUN je na priamy vstup do internetových funkcií prijímača. Výborná smerovosť ovládača – netreba mieriť priamo na ovládač. 

Golden_Media_Wizard1000

Inštalácia

Inštalácia je veľmi prehľadná, k prijímaču sa dá samozrejme pripojiť aj motor s podporou pre Diseqc 1.2, Usals, alebo multifeed pre príjem z viac družíc, v zozname satelitov stačí označiť družice, z ktorých chcete prijímať signál. Vyhľadávanie je jednoduché, buď po jednej družici, alebo viacerých naraz, po jednotlivých transpondéroch a pre maximálny komfort je tu aj funkcia Fast Scan, ktorý funguje vynikajúco a za pár sekúnd Vám z družice prijímač stiahne zoznam programov Skylink/CS Link.

Golden_Media_Wizard_HD_66

Golden_Media_Wizard_HD_61

Golden_Media_Wizard_HD_63

Golden_Media_Wizard_HD_65


Úprava kanálov

Dosť prepracovaná a hlavne prehľadná úprava kanálov, ktorá umožňuje programy triediť, presúvať, mazať, premenovať, zablokovať, alebo triediť do Vami vytvorených favoritných skupín.

Golden_Media_Wizard_HD_69

Golden_Media_Wizard_HD_68

Nastavenie systému

Tu nájdeme nastavenia dátumu, času, jazyka (slovenčina nie je, iba čeština), rodičovský zámok (zámok menu, kanálov, zmena hesla), rôzne nastavenia OSD (infolišty po stlačení tlačidla info), nastavenie obrazu (jas, kontrast, odtieň, sýtosť...), alebo nastavenie displeja (jas, názov programu, alebo číslo programu, hodiny v standby režime,...) časovačov nahrávania programov a iných zaujímavých nastavení.

Golden_Media_Wizard_HD_60

Golden_Media_Wizard_HD_58

Golden_Media_Wizard_HD_53

PVR

Prijímač samozrejme podporuje funkcie PVR, bezproblémovo nahráva na pripojený USB HDD, alebo USB flash disk. V sekcii HDD získate nielen informácie o pripojenom disku, ale aj test jeho rýchlosti a aj jeho bezpečné odpojenie od prijímača. V Nastavení PVR sa v prijímači dá zapnúť funkcia Timeshift, nastaviť skok v pretáčaní Timeshiftu, dokonca funguje nahrávanie programu a zároveň môže byť zapnutý aj Timeshift. V Media Player sa nachádzajú nahrávky vytvorené v prijímači, alebo fotky, hudba a nahrávky na USB disku, ktoré na ňom máte uložené, pretože Media Player dokáže prehrať okrem nahratých programov aj video súbory s koncovkami  Divx, Xvid, MKV, WMV, AVI, MP3, JPEG, atd. ...

Golden_Media_Wizard_HD_37

Golden_Media_Wizard_HD_36

Golden_Media_Wizard_HD_32

Internet

Po pripojení prijímača k internetovej sieti (buď cez LAN vstup, alebo cez Wifi adaptér) je možné sledovať Youtube videá (až v 1080p), alebo sex videá z YouPorn, čítať RSS správy z Vami zadaných www stránok, pozrieť si on-line predpoveď počasia kdekoľvek na svete, spravovať si vlastnú internetovú galériu Picasa, študovať napr. trasu cesty na Google Mapách, alebo aktualizovať softvér priamo cez internet.

Golden_Media_Wizard_HD_49

Golden_Media_Wizard_HD_41

Golden_Media_Wizard_HD_2

Golden_Media_Wizard_HD_3


Nastavenie pripojenia k sieti sa spravuje v samostatných submenu pre LAN pripojenie, alebo Wifi.

Nástroje

V informáciách nájdete napr. aktuálnu verziu softvéru v prijímači, informácie o používanej karte alebo CA module v šachte prijímača CI. Cez Výrobné nastavenia prijímač zresetujete, čo sa odporúča pred a aj po vykonaní aktualizácie softvéru. Táto sa cez USB vykonáva cez druh aktualizácie "Allcode" v submenu Aktualizácia cez USB, zálohu programov si vytvoríte cez druh aktualizácie "Dump" a späť ich nahráte cez "Userdb".

Golden_Media_Wizard_HD_52

Golden_Media_Wizard_HD_50

Informačné funkcie

Zoznam kanálov pri prepínaní je riešený v niekoľkých variantoch, dá sa zmeniť podľa vkusu užívateľa na skrátený zoznam, alebo plný zoznam, ktorý umožňuje triedenie kanálov a aj ich rýchlu editáciu, alebo zoznam jedného kanálu s programom na celý deň, vrátane informácií o vysielaných reláciách. Pri triedení programov je možné použiť filtre triedenia kanálov a takisto aj nastavenie časovača nahrávania, alebo prepnutia na daný kanál/program. Základná Info lišta po stlačení tlačidla Info na ovládači obsahuje informácie o vysielanej relácii a nasledujúcej, priebeh relácie v percentách, názov a číslo kanálu s aktuálnym dátumom a časom. Posledné stlačenie Info tlačidla končí podrobnými technickými parametrami o vysielanom kanále.

Golden_Media_Wizard_HD_25

Golden_Media_Wizard_HD_27

Golden_Media_Wizard_HD_26

EPG je na sedem dní vopred, je riešený tabuľkovým zobrazením niekoľkých programov s možnosťou nastavenia časovačov nahrávania, alebo prepnutia, je možné nastaviť aj škálu času zobrazenia v EPG.

Golden_Media_Wizard_HD_20

Golden_Media_Wizard_HD_19

Teletextu nie je čo vytknúť, diakritika v poriadku, spúšťa sa trochu netradične cez menu spustenia titulkov. Takisto som nezaznamenal problémy ani v titulkoch.

Funkcie a použitie v praxi:

Nastavenie časovačov fungovalo bezchybne, je možné zobraziť aj zoznam nastavených časovačov čo sprehľadní náhľad na plánované nahrávania. Pri priamom nahrávaní nie je preložený text o potvrdení začatia nahrávania, zobrazia sa len tlačidlá Áno/Nie, takže potvrdenie nahrávania pri prvom použití môže trochu zmiatnuť. Nepreložené časti som objavil aj u iných akcií, najmä v legende, je to však intuitívne a myslím, že to nespôsobí problémy ani laikovi.

Golden_Media_Wizard_HD_10

Golden_Media_Wizard_HD_33

V novej verzii softvéru pribudli Google Mapy, načítanie je rýchle, funguje bezproblémovo, podporuje všetky módy zobrazenia (terén, satelit, kombinovaný pohľad,...), je tu možnosť zoomovania v mape, vyhľadávanie, a nastavenie regiónu. Aplikácia je v angličtine, chýba mi možnosť zobrazenia mapy na celú obrazovku, ale to by som chcel asi veľa :)

Golden_Media_Wizard_HD_4

Prijímač dokáže nahrávať nahrávky s príponou TS, TR, alebo TP, je tu aj položka, ktorá by mala umožňovať nezakódované nahrávanie záznamu, avšak ani v jednom z typov súborov sa mi nepodarilo nahrať nezakódovanú nahrávku, ktorú by bolo možné prehrať v PC. Ani pod CW, ICE a ani pod Irdeto kartou. Škoda. Je však možné, že v niektorom z nasledujúcich softvérov nahrávať nezakódovane pôjde, pretože v niektorých prípadoch mi VLC player nahrávku prehral, ale nebolo to to čo som nahrával ale najbližší FTA kanál z toho istého transpondéru.Toto by bolo veľké plus oproti svojim konkurentom.

gm_nahravka

PVR funkcie a mediaplayer fungujú tiež veľmi spoľahlivo, nebol problém ani pri pretáčaní, alebo skokoch v nahrávke.

Golden_Media_Wizard_HD_9

V alternatívnom softvéri je podpora pre nastavenie multiroomu, priame menu pre Newcamd server a client, podporuje aj redcam, mgcamd, cccam.

Golden_Media_Wizard_HD_47

Otestoval som karty Skylink a CSLink – CW, ICE a ani Irdeto karty nemali problém s načítaním a dekódovaním. Otestoval som aj certifikovaný modul Smit Irdeto a takisto nebol problém.

Prijímač nepodporuje PIP (obraz v obraze), počas nahrávanie mi fungovalo prepnutie na iný program z rovnakého transpondéru, avšak iba na nekódovaný, čiže FTA. Počas nahrávania FTA programu ide prepnúť na iný program z rovnakého TP, aj na zakódovaný.

Obraz je čistý a jasný, v HD je vynikajúci, veľmi dobre sa dá vyladiť aj priamo v menu prijímača, pri 1080p@60 vyzerajú aj SD programy na veľkej TV naozaj slušne.

Prijímač mi počas dvojtýždňovej nepretržitej prevádzky ani raz nezamrzol, nebol problém ani s dekódovaním, zahrievanie prístroja je minimálne, spotreba pod 20 W v prevádzke je naozaj výborná, jednoducho kvalita ako je už u Golden Media zvykom. Golden Media Wizard si iste zaslúži Vašu pozornosť.

Hodnotenie článku

4.7/5 hodnotení (7 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (2)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu