Prestige IR HD

Napísal Matúš H. 1 dňa 06 február 2012 do kategórie Digitálne prijímače, Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

Recenzia

Tento týždeň som si posvietil na satelitný prijímač PRESTIGE IR HD je to prijímač vyrobený v spolupráci so spoločnosťou Skylink a je určený priamo pre zákazníkov spoločností Skylink a Cs link. Prijímač je určený pre nenáročných zákazníkov, ktorí očakávajú kvalitný obraz vo Full HD, funkcie nahrávania PVR a jednoduchú obsluhu za málo peňazí.

prestige_ir_hd45 prestige_ir_hd46

PRESTIGE IRHD obsahuje jednu čítačku kariet Irdeto Pi-Sys, ktorej nerobí problém komunikácia s kartami Skylink a CS Link typu Irdeto a ICE. Podporuje prehrávanie mp3 súborov či JPG obrázkov, nerobí mu problém ani nahrávanie či prehrávanie nahraných programov. Jeho samozrejmosťou je aj USB vstup pre pripojenie USB kľúča, alebo externého HDD, na ktorý si môžete ukladať nahrávky a ktorý je potrebný aj pre správne fungovanie zastavenia a pretočenia obrazu pomocou funkcie Timeshift.

Obsah balenia:

prestige_ir_hd44Okrem prijímača sa v balení nachádza diaľkový ovládač s batériami, napájací kábel s externým zdrojom, a dve brožúrky z návodom na používanie v slovenskom a českom jazyku. Tento satelitný prijímač je dodávaný iba v čiernej farbe.


Predný a zadný panel:

Zadný panel má LNB konektory na pripojenie LNB, digitálny optický audio výstup S/PDIF, nechýba mu ani HDMI konektor a servisný vstup RS232. Pre pripojenie k starším TV má SCART konektor. Chýbajú mu cinchové konektory pre pripojenie audio a video a sieťový vypínač.

prestige_ir_hd40

Predný panel obsahuje v strede umiestnený USB port, ku ktorému je veľmi dobrý prístup najmä ak používate ako nahrávacie zariadenie USB kľúč. Ďalej sú tu tlačidlá na zapnutie a vypnutie prijímača a šípky na pohyb po ponuke. Na pravej strane je umiestnený port na dekódovaciu kartu. Nad USB portom je umiestnený indikátor činnosti prijímača, ktorý obsahuje dve diódy v červenej a zelenej farbe, ktoré indikujú zapnutie, alebo vypnutie prijímača.

prestige_irhd_35103

Diaľkový ovládač:

Diaľkový ovládač je dodávaný v čiernej farbe, má príjemnú ergonómiu a celkom dobre sa drží v ruke. Ovládanie menu a iných funkcií je riešené cez šípky a všetko sa potvrdzuje stredovým tlačidlom OK. Nad smerovými tlačidlami sa nachádzajú tlačidla pre vstup do hlavného menu, tlačidlo EXIT pre úplný výstup z menu a EPG, tlačidlo FIND a INFO pre zobrazenie informácií o sledovanom programe. Dole sú umiestnené tlačidlá pre zapnutie a vypnutie prehrávaného súboru a na pretáčanie do predu alebo do zadu. Ovládač obsahuje priame tlačidlo pre prístup k USB zariadeniu, takisto aj prime tlačidlo k funkcii Mozaika, ktorá dokáže zobraziť niekoľko programov súčasne na jednej obrazovke.

prestige_ir_hd43

MENU:

Celkové hlavné menu a a ostatné zobrazenia sú veľmi jednoduché a ľahko ovládateľné, menu je veľmi priehľadné a rýchlo nájdete to čo potrebujete. Graficky je menu veľmi pekne riešené, jednoduchosť a prehľadnosť menu ocení aj staršia generácia užívateľov. Rýchlosť pohybu v menu je takisto na veľmi dobrej úrovni.

Inštalácia:

Hlavné menu obsahuje ponuku Inštalácie ktorá ponúka hľadanie inej služby, môžeme tam nájsť nastavenia na aktualizáciu systému a informácie o aktuálnom systéme v prijímači. Pri hľadaní iného satelitu si v menu vyberieme hľadanie služby v ktorom sa nám zobrazia možné družice z ktorých si máme možnosť vyberať, máme tam aj pekne riešené zobrazenie kvality a intenzity signálu.

prestige_ir_hd35 prestige_ir_hd34

prestige_ir_hd32 prestige_ir_hd33

Zoznam kanálov:

Tu môžeme upravovať súpis kanálov podľa vlastného výberu (t.j. mazať, presúvať alebo zadať rodičovskú kontrolu na niektorý z nich), alebo si vytvoriť vlastnú skupinu.

prestige_ir_hd36


Príslušenstvo:

Tu  mame zobrazené všetko pripojené príslušenstvo, nastavenie PVR a aj tri hry. V tejto ponuke máme možnosť prehrávania mp3 súborov, alebo JPEG obrázkov, či si prehrať skôr nahraný film.

prestige_ir_hd37

Nastavenia systému:

V tejto ponuke sú všetky systémové nastavenia ako sú jazyk, čas, časovač, A/V výstup, potom užívateľské nastavenia a nechýba ani rodičovská kontrola, pre tých čo majú neposedné deti.

prestige_ir_hd39

Sprievodca inštaláciou:

Pri prvom zapnutí sa zobrazí veľmi priehľadný a graficky dobre riešený sprievodca inštláciou, ktorá je rozdelená do štyroch krokov.

V prvom kroku je nastavenie užívateľského jazyka. Šípkami si vyberieme jazyk a potvrdíme tlačidlom OK.

prestige_ir_hd23

Potom si vyberieme vhodné nastavenia času.

prestige_ir_hd22

Tretí krok je nastavenie audio video výstupu, ktoré nám vyhovuje. Máme možnosť si vybrať medzi HDMI a SCART.

prestige_ir_hd21

Vo štvrtom  kroku máme vopred nastavenú službu Skylink a možné nastavenie pripojeného prepínača, ak sa nenachádza tak je potrebné zadať auto DISEqC. Po tomto kroku nám nabehne vyhľadávanie zvolenej služby a načítavanie kanálov.

prestige_ir_hd20


Po načítaní kanálov sa nám zobrazí oznámenie o výsledkoch inštalácie. Prijímač našiel na prvý krát aj nové frekvencie, ktoré Skylink a CS Link používa od 1.2.2012.

prestige_ir_hd24

EPG:

Elektronický programový sprievodca ponúka veľmi prehľadný prehľad TV programu všetkých staníc na 7 dní dopredu. Ponúka rôzne varianty zobrazeni, každý si nájde také, ktoré mu najviac vyhovuje. Je možné zobraziť priamo v EPG a informáciu o vysialnej relácii, alebo filme a takisto sa tu dá veľmi jednoducho nastaviť časovač nahrávania s denným, alebo týdenným intervalom, prípadne nastaviť prepnutie programu na vybraný program.

prestige_ir_hd1 prestige_ir_hd15

prestige_ir_hd2 prestige_ir_hd3

OSD:

Užívateľské menu OSD je prehľadné, písmená sú dostatočne veľké a aj obrazovka prehrávaného programu dostatočne veľká. celkovo je kontrast použitých farieb veľmi jasný a čitateľný.

prestige_ir_hd14 prestige_ir_hd19

prestige_ir_hd12 prestige_ir_hd17

Funkcia Mozaika Vám prehľadne zobrazí niekoľko programov na jednej obrazovke:

prestige_ir_hd10

 

V celku rýchle je prepínanie medzi programami reaguje max. do 2 sekúnd, okolo 3 sekúnd prepína medzi HD programami, čo je vcelku rýchle. Obrazová kvalita je na cenovú kategóriu prijímača výborná, zvuk bol čistý, bez najmenších problémov, ktorý poteší každého kto si ho zakúpi. Veľmi dobre spolupracuje z materskou kartou Skylink ICE a IRDETO, ale aj so sesterskou kartou Cslink Irdeto, s ktorou si zo začiatku dobre nerozumel ale po malej chvíli sa problém stratil a všetko frčalo ako malo.

Prijímač disponuje USB portom, ktorý nám ponúka nahrávanie a prehrávanie, prezeranie obrázkov, alebo fotiek v JPG formáte, alebo počúvanie mp3 súborov. Prijímač som otestoval s externým HDD a aj s USB kľúčami, spolupráca je bezproblémová, po pripojení USB zariadenia prijímač automaticky ponúkne menu pre prístup k nahrávkam, alebo obrázkom, hudbe, či novému softvéru. Softvér sa aktualizuje aj automaticky pomocou služby OTA, prijímač sám v režime stand-by kontroluje dostupnosť nového softvéru a ak je nová verzia dostupná, sám si ju stiahne a nainštaluje bez zásahu užívateľa.

prestige_ir_hd16 prestige_ir_hd27

prestige_ir_hd28 prestige_ir_hd4

Ako výbornú výhodu oproti drahším prístrojom by som vyzdvihol pozeranie jedného programu a zároveň sledovanie druhého programu z tej istej frekvencie.Prijímač nahráva nahrávky kódovane vo formáte TRP, nejde ich prehrať inde ako v prijímači, čo je štandard pri Irdeto prijímačoch. Má aj podporu pre funkciu HDMI Link, funkcia Zoom môže byť pre neikoho tiež zaujímavá, väčšia zaujímavosť však je , že sa dá nastaviť časovač vypnutia prijímača až na 480 minút.

prestige_ir_hd6 prestige_ir_hd5555

Nesmiem zabudnúť na funkciu Dynamic Channel Managament, ktorá uľahčuje správu kanálov pre užívateľa. Prijímač s touto funkciou sleduje zmeny na satelite a v prípade ak oprátor zmení parametre vysielanie ako tomu bolo prednedávnom, sám vyhľadá nové frekvencie a programy naladí. Uloží ich na koniec zoznamu, odkiaľ si ich jednoducho presuniete na želanú pozíciu.

Prijímač je identický s modelom od Amika 7800 a takisto je identický s prijímačom Alma T1000. Softvér je teda možné použiť aj z týchto dvoch modelov, takisto aj setting.

Prijímač má dokonale preložené menu v slovenčine, teletext a EPG zobrazuje bezproblémov so slovenskou diakritikou, priložený návod v slovenskom jazyku len potvrdzuje, že "Vie dobre po slovensky"

prestige_ir_hd9 certifikat_vie_dobre_po_slovensky_web

Väčšinu záujemcov zaujíma cena, jeho cena sa pohybuje pod hladinou 80€, čo robí tento prijímač s ponúkanými funkciami naozaj zaujímavým kúskom pre nenáročného užívateľa, ktorý nepotrebuje funkcie multimediálneho prijímača s pripojením na internet..

Výhody:

  • cena
  • ovládanie
  • jednoduchá inštalácia
  • nahrávanie a zároveň sledovanie dvoch programov
  • Dynamická správa kanálov

Nevýhody:

  • veľmi zjednodušené vyhľadávanie kanálov pre iné družice
  • chýbajúce cinch konektory

 

Prijímač zakúpite tu

Fotky v plnom rozlíšení si pozriete v galérii pod článkom.

 

- c


Hodnotenie článku

3.6/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (3)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu