Certifikovaný vs. necertifikovaný Android TV box

Napísal Torben N. 1 dňa 20 máj 2021 do kategórie Recenzie, Android boxy

výhody certifikovaných android boxov

Multimediálne centrum s Androidom môže byť skvelým nákupom, najmä ak máte vysokorýchlostné pripojenie na internet a už vás nebaví platiť vysoké náklady za káblovú, či satelitnú televíziu, alebo len chcete prejsť na sledovanie obsahu, ktorý Vás baví (a nie obsahu, ktorý považujú klasické televízne stanice za to najlepšie a navyše s reklamami).

Prieskum pred kúpou je dôležitý

Na Slovensku je k dispozícii veľa multimediálnych boxov s Androidom, mnohé z nich však, napriek použitiu operačného systému Android, nie sú certifikované spoločnosťou Google.

Aj keď tieto zariadenia zvyčajne podporujú niektoré aplikácie s VOD (video na vyžiadanie) obsahom - napríklad YouTube a Kodi - mnohé z nich oficiálne nepodporujú aplikácie s prémiovým obsahom, ako napr. Netflix, HBO GO, Magio GO, Skylink LIVE a ďalšie, pretože ich implementácia do boxu vyžaduje mať určité certifikácie (Widevine, Playready,...).

Na slovenskom trhu je v ponuke veľké množstvo necertifikovaných multimediálnych boxov s Android operačným systémom. Napriek tomu, že majú len mobilný (tzv. tabletový) operačný systém Android, predávajú sa prostredníctvom mnohých významných maloobchodných predajcov označené ako „Android TV boxy“.  Množstvo zákazníkov je potom po kúpe prekvapených, ak niečo nefunguje ako má.

andr_box_05-2021-1.jpg

Foto: www.freepik.com

Výrobcovia necertifikovaných boxov používajú rôzne triky a riešenia, aby obišli certifikácie, takže v skutočnosti negujú potrebu certifikácie. Preto je dôležité, aby ste pred ich zakúpením vedeli, či je vybraný Android TV box certifikovaný, alebo necertifikovaný a od toho závisí ako zvláda aplikácie, ktoré chcete používať. Pomôcť Vám v tom môže naša tabuľka Porovnanie Android TV boxov, v ktorej nájdete sa rýchlo a ľahko dozviete, či daný box podporuje aplikácie ako Netflix, HBO GO, Skylink Live, či má podporu pre Chromecast, Miracast, alebo možnosť inštalácie CoreElec.

Prečo radšej certifikovaný?

Necertifikovaný multimediálny Android box používa mobilné verzie operačného systému a aplikácií, čo vedie k užívateľsky nepríjemnému rozhraniu a sťaženiu navigácie pre užívateľov. Taktiež chýbajú funkcie novších verzií systému Android, chýba správne televízne rozhranie a v prvom rade používajú aplikácie, ktoré nikdy neboli určené pre veľké obrazovky televízorov.

Nehovoriac o podpore pre niektoré kľúčové aplikácie, na ktoré sme si už zvykli a ich používanie považujeme u Androidu za samozrejmosť. Mnoho prémiových aplikácií tretích strán si totiž vyžaduje spustenie zariadenia s certifikátom Google – napr. HBO GO.

Necertifikovaný mediálny box Android tieto aplikácie nespustí, alebo sa pri spustení zobrazí chyba. Prípadne Vám pôjde aplikácia len v základnej kvalite obrazu (Netflix), alebo bude funkčný len s pripojením cez Wifi (HBO GO), alebo nebude jej ovládanie prispôsobené pre diaľkový ovládač. A nakoniec je tu aj možnosť znefunkčnenia celej aplikácie, po jej nasledujúcej aktualizácii zo strany tvorcu.

andr_box_05-2021-2.jpg

Foto: www.freepik.com

Riziká necertifikovaných boxov

Ak chce užívateľ necertifikovaného boxu tieto aplikácie používať, musí si skúšať stiahnuť súbor APK (inštalačný súbor aplikácie) z webu a testovať, ktorá verzia je funkčná, čo je často proces pokusov a omylov. Toto je tiež bezpečnostné riziko, pretože tieto neoficiálne aplikácie môžu mať už načítaný malware alebo vírusy. Odporúčame si v takomto prípade nainštalovať radšej nejaký alternatívny obchod, napr. Aptoide, kde je riziko sťahovania APK o niečo menšie.

Nie je to však len o podpore pre aplikácie. Treba si uvedomiť, že pokiaľ si zakúpite necertifikovaný box, väčšinou má veľmi slabé bezpečnostné prvky, kvôli zastaranému a upravenému softvéru, takže dôrazne odporúčame u takéhoto boxu používať samostatný Google účet (nie ten čo používate vo svojom smartfóne), v ktorom nemáte citlivé informácie, či obsah (fotky, videá, kontakty, platobné karty,...).

Ako vybrať certifikovaný box?

Aby ste teda po kúpe nezostali sklamaný, treba si všímať u predajcov, či majú jasne označený operačný systém u boxov, prípadne sú aspoň roztriedené v kategóriách tak, že je zrejmé, aký operačný systém (OS) majú. U nás ich nájdete v týchto kategóriách:

Android – necertifikované

Android TV – certifikované

Google TV – certifikované

Fire OS (operačný systém na báze Android TV, upravený spoločnosťou Amazon) – certifikované

Zároveň na záložke „Funkcie“ nájdete označený operačný systém. Zároveň si viete dalej tieto boxy filtrovať podľa HW parametrov (RAM, Flash, rozlíšenie, chipset,..), alebo podľa výbavy (USB porty, ethernet, wifi, SPDIF, ...), alebo podľa funkcií.

hw param 

HW je dôležitý

Ak sa rozhodnete pre certifikovaný Android TV box, treba brať na zreteľ aj kvalitu hardvéru. Mnoho výrobcov certifikovaných Android TV boxov používa na zníženie nákladov menej výkonný hardvér, či zvolia nekvalitné materiály boxu. Kvôli lacnejšej cene svojich produktov použijú pomalší procesor, ktorý nemá výkon na spustenie videa v rozlíšení 4K 60 FPS, alebo použijú len jednopásmový (2,4 GHz) WiFi modul na rozdiel od dvojpásmového (2,4 GHz / 5 GHz), so slabým dosahom, alebo nekvalitný diaľkový ovládač, ktorý sa Vám pokazí a náhradný ťažko zoženiete.

Preto odporúčame rozumne zvažovať, či radšej nepriplatiť pár desiatok eur za kvalitu, ktorá Vám aj pár rokov vydrží a má aj výkonný HW a softvér, ktorý nebude o rok-dva zastaralý. Väčšina Android TV boxov na trhu stále používa starší S905X chipset z roku 2016, niektoré boxy už majú S905X2 z roku 2019 a len prednedávnom sa objavili prvé boxy s S905X3 chipsetmi. Pozrite si porovnanie chipsetov S905X2 vs S905X3.

andr_box_05-2021-4.jpg

V našej ponuke nájdete mnoho certifikovaných Android TV boxov, odporučiť z nich môžeme napríklad vysoko kvalitný Android TV box Nokia Streaming box 8000. Nokia 8000 je certifikovaný box priamo spoločnosťou Google aj spoločnosťou Netflix, poskytuje používateľom ten najlepší zážitok, má výkonný HW s chipsetom S905X3, najnovší Android TV 10 a kvalitné prevedenie boxu a ovládača.

andr_box_05-2021-5.jpg

Viac informácií o tomto boxe nájdete tu.

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (3 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu