Preview: Dreambox DM520 Mini HD

Napísal Ivan 1 dňa 23 marec 2020 do kategórie Digitálne prijímače, DVB-S2 HDTV prijímače

Nová, zmenšená verzia DM 520HD

V dnešnom článku Vám predstavíme novinku od firmy Dreambox, s modelovým označením Dreambox DM520 Mini HD. Jedná sa o rozmerovo zmenšenú verziu jeho predchodcu DM 520HDDreambox DM520 Mini HD je FULL HD, linuxový, satelitný prijímač, určený pre sledovanie satelitného vysielania v normách DVB-S/S2. Prijímač podporuje vysielanie v HD a SD rozlíšení (max. do 1080p), v kompresiách Mpeg2, Mpeg4/h.264 a h.265/HEVC.

LOGOELLANO2018GLOW.png

dm520mini1.png

Dreambox DM520 mini HD je poháňaný jednojadrovým, dual-thread procesorom americkej firmy Broadcom, s typovým označením BCM 73625, ktorý beží na taktovacej frekvencii 751MHz, s výkonom 2000 DMIPS. Chipset je doplnený o operačnú pamäť 512MB typu DDR3 a 512MB flash pamäť, slúžiacu pre uloženie operačného systému a jeho doplnkov. Pracuje na overenom linuxovom operačnom systéme Enigma 2.

Technické špecifikácie


- Dreambox OS
- Dreambox API
- 2000 DMIPS procesor
- HDMI 1.4a výstup
- MPEG-2 / MPEG-4 / H.264, H.265 decoder (Full HD)
- 1x čítačka kariet (softvérovo nastaviteľná)
- 512 MB Flash
- 512 MB RAM
- 10/100 Mbit / s Ethernet
- 1 x USB 2.0
- Špičkové EPG (elektronický programový sprievodca)
- 3D ready
- Webové rozhranie pre PC a Smartphone
- teletext
- DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS
- Rozmery: 
148x118x31 mm

 - Linux OS Enigma2
- DVB-S2 HDTV tuner
- Podpora HVEC
- Dizajn bez ventilátora
- H.264 podpora
- H.265 podpora
- Funkcia HbbTV a PVR
- Kompatibilné s HDTV
- Kompatibilné s Unicable
- 3D ready
- Vysoko kvalitné diaľkové ovládanie Dreambox RC20
- podpora slovenčiny a češtiny
- Čítačka kariet SmartCard (CA)

 

Balenie a príslušenstvo

dreambox dm520 mini hd popis 1

 • prijímač Dreambox 520HD mini
 • diaľkové ovládanie RC20
 • 2x batérie AAA
 • napájací zdroj 12V/2A
 • stručný návod na obsluhu 

 

Predný panel

Prijímač DM 520HD mini je menších rozmerov, len 148x118x31 mm. Nemá zabudovaný žiadny displej. Na prednom paneli je jedno dotykové tlačidlo Power, ktoré je podsvietené modrou, alebo červenou farbou, ktorou signalizuje aj stav prijímača a nahrávanie prijímača.

Pre dekódovanie vysielania má na prednom paneli k dispozícii zabudovanú jednu UNI čítačku dekódovacích kariet(karta sa vkladá čipom dopredu a nadol), ktorá po nakonfigurovaní aktuálne spolupracuje s kartami: Skylink Irdeto (staršie),Skylink ICE, Freesat ICE, Antiksat, Orange TV a RTVS. Prijímač nespolupracuje s novými kartami Skylink Irdeto M7 a kartami s vyšším zabezpečením!

 

Na komunikáciu s diaľkovým ovládaním má prijímač zabudované interné IR čidlo, externé IR čidlo nie je možné pripojiť.

dreambox dm520 mini hd main 2 dreambox dm520 mini hd main 4

 Zadný panel:

dreambox dm520 mini hd main 5

 

 • mini USB-servisný port
 • LNB IN -  vstup pre pripojenie satelitnej antény.
 • HDMI 1.4 - slúži pre pripojenie prijímača ku LCD, Oled, Qled,  alebo plazmovej TV.
 • S/PDIF - digitálny audio výstup- slúži pre pripojenie prijímača ku domácemu kinu, alebo AV receiveru za pomoci optického kábla.
 • Ethernet 100Mbit - slúži pre pripojenie LAN káblom, prijímača ku internetu
 • USB port 2.0 - slúži pre pripojenie USB komponentov USB HDD/wifi USB/USB kľúč a pod.
 • DC-IN- konektor jack pre pripojenie napájacieho adaptéra 12V/2A.
 • kolískový vypínač.

Diaľkové ovládanie:

K prijímaču Dreambox 520HD mini je dodávané nové IR diaľkové ovládanie RC20. Ovládanie má dobrú smerovosť, tlačidla pri stláčaní vydávajú pukavý zvuk. 

dm520mini3 768x716

Hardvér prijímača

Prijímač má iba pasívne chladenie. Teplo z prijímača je odvádzané samovoľne, cez otvory v hornej časti prijímača. Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD.

Napájanie je externým adaptérom 12V/2A.

Postup nahratia Enigmy2 do prijímača

Dreambox DM520HD mini sa flashuje rovnako ako jeho predchodca Dm520HD cez webový prehliadač PC a cez internetovú sieť. 

Pre zahájenie flashovania musíte prijímač uviesť do tzv. "Rescue modu", iba v tomto móde je možné flashovať OS Enigma2 cez webbrovser a PC.

Po prepnutí do Rescue modu sa Vám zobrazí na TV obrazovka nižšie, kde v spodnej časti máte zadanú adresu, alebo IP adresu prijímača, cez ktorú sa pripojíte z PC na Dreambox.

rescue


Ako prepnúť prijímač do rescue módu?

Prepnutie prijímača do Rescue modu je trošku obtiažne, ale existuje viac možností ako prepnúť Dreambox 52x do flashovacieho módu:

1.Najjednoduchší spôsob je, pokiaľ máte originál enigmu, alebo enigmu OE2.2, tak tie majú túto možnosť priamo v menu/Vypnú,Reštartovať/Režim údržby.

Po potvrdení tejto voľby sa Vám zobrazí hláška, ako je na obrázku nižšie napravo, kde potvrdíte voľbu ÁNO. Prijímač sa automaticky prepne do Rescue módu a signalizuje ho svietenie tlačidla Power červenou farbou a zobrazenie rescue obrazovky na TV.

flashdm520 flashdm520 2

2.Druhý spôsob je spustenú enigmu vypnúť do režimu hlbokého spánku (nie do standby režimu) v menu/Vypnúť,reštartovať/Vypnúť.

Po potvrdení tejto voľby sa prijímač vypne do režimu hlbokého spánku (na prednom paneli dotykové tlačidlo power nesvieti).

Následne, ked je prijímač vypnutý v hlbokom spánku, priložíte a držíte prst na dotykovom tlačidle power (cca 5sekúnd), tlačidlo power začne blikať modro/ červeno/fialovo, prst držíte na tlačidle power, až pokiaľ neostane tlačidlo power trvalo svietiť načerveno. Tým sa Vám aktivuje Rescue mód a počkáme, kým sa zobrazí aj na TV rescue obrazovka, kde je zadaná IP adresa prijímača.

IMG 1120 rescue

 3. Tretí spôsob je prepnutie prijímača cez telnet, zadaním nasledovných príkazov do telnetu, prijímač po chvíľke prejde do rescue módu (tlačidlo power začne trvalo svietiť načerveno a zobrazí sa na obrazovke TV rescue obrazovka)

Telnet: 

Code:

echo "rescue" >> /proc/stb/fp/boot_mode

Code:

reboot

4. Najpouživanejší spôsob, no spočiatku najťažší spôsob je nasledovný:

 • Vypnite prijímač zadným vypínačom
 • zapnite prijímač zadným vypínačom
 • v okamihu zapnutia Vám cca do 1sekundy preblikne dotykové tlačidlo power modro/červeno/fialovou farbou a to je ten okamih kedy musíte vystihnúť a priložiť a držať prst na dotykovom tlačidle power. Nevýhoda je, že máte po zapnutí zadného vypínača veľmi krátky čas na priloženie prsta na tlačidlo power, iba cca 1sek a musíte vystihnúť správny okamih rozblikania tlač. power (je to len o zvyku)
 • prst držíte na dotykovom tlačidle power (cca 5sekúnd), tlačidlo power začne blikať modro/ červeno/fialovo, prst držíte na tlačidle power až pokiaľ neostane tlačidlo power trvalo svietiť načerveno. Tým sa Vám aktivuje Rescue mód a počkáme, kým sa zobrazí aj na TV rescue obrazovka, kde je zadaná IP adresa prijímača.

Pokiaľ sa Vám podarilo prepnúť prijímač do rescue módu (svieti trvalo načerveno dotykové tlačidlo power na prednom paneli a zobrazila sa rescue obrazovka na TV), 

 IMG 1120 rescue

tak postupujte ďalej podľa postupu flashovania:

1.Otvorte webový prehliadač v PC a do neho zadajte adresuhttp://dm520.lan/ a potvrďte ju tlačidlom enter. Následne sa Vám načíta stránka určená pre flash, cez LAN Dreamboxu. (PC a prijímač musia byť pripojené k tej istej internetovej sieti). Na načítanej stránke kliknite navoľbu "firmware upload" a v ďaľšom okne kliknite na voľbu "prehľadávať"

fls1 fl2

2. Vyhľadáte a vyberiete uloženú enigmu v PC, ktorú chcete inštalovať a kliknete na tlačidlo "otvoriť" (záloha, alebo čistá enigma musia mať tvar koncovky súboru .tar resp .tar.xz ). V ďalšom okne kliknite na voľbu "Go!" a inštalácia sa spustí.

3. Inštalácia trvá 1-2 minúty. Po dokončení flashovania sa Vám na spodu okna zobrazí tlačidlo "Click here to reboot", na ktoré kliknite, tým sa Vám prijímač reštartuje a nabootuje s novou enigmou. Týmto je flashovanie ukončené, webový prehliadač v PC môžete zavrieť.

fl3 fl4

Enigma OpenATV 6.3 od ELLANO.SK

Pri zakúpení prijímača DM520HD mini v našom eshope ELLANO.SK, získate prijímač s plne nakonfigurovanou enigmou. 

V cene prijímača je každá ďalšia konfigurácia, ktorú pre tento model vydáme!

Aktuálne dodávaná konfigurácia:

Ako základ je použitá E2 OpenATV 6.3 z 03/2020, s najnovšími drivermi a gstreamerom 1.17.0, ktorý vylepšuje prehrávanie videí. V Enigme sú doinštalované tie najobľúbenejšie pluginy, softcamy, picony, skiny a pod.

infoe2

enigme je defaultne nastavený skin MyMetrix.

menu infb

V Enigme je taktiež nainštalovaný a nakonfigurovaný aj skin HDGlass 16, ten si môžete navoliť v menu/nastavenia/Používanie a Gui/Nastavenie vzhľadu/hd_glass16.

hdg1 hdg3 hdg4

 

EPG (elektronický programový sprievodca)

Pre zobrazovanie TV programu sme nainštalovali obľúbený plugin pre zobrazovanie EPG Cool TV Guide. Taktiež sme doinštalovali a nastavili plugin EPG refresh pre automatickú aktualizáciu EPG.

 

Softcamy

Sú nastavené pre čítanie kariet Skylink Irdeto aj ICE (okrem kariet Skylink Irdeto standart M7 a kariet s vyšším zabezpečením, s ktorými prijímač nespolupracuje),UPC Freesat ICE, RTVS, Plustelka, OrangeTV a Antiksat. Nastavili sme aj oscam Skylink ice-irdeto, ktorý bude dekódovať ICE kartu Skylink v irdeto móde a tým Vám umožní sledovanie programov, ktoré sú už iba v kódovaní irdeto (napr. TA3, Trojka, Prima Krimi a pod.).

Zoznam programov

Zoznam programov je nainštalovaný pre Skylink, Freesat UPC, Antiksat,OrangeTV, Astra19.2E a iné. V enigme je doinštalovaný aj plugin FASTSCAN pre rýchle vyhľadávanie programov providera Skylink, Freesat UPC, Antiksat, Orange a ďalších providerov.

 zp1 zp2

 

Pluginy

ArchívyCZ/SK 1.2.2 , ClearMEM, Infobartunerstate, Cool TV Guide 7.7.0, CSFD 12.50, Mediaplayer2, Pictureplayer, EPG refresh, Youtube, Opera webbrowser, HDMI CEC, HbbTV, Openwebif a iné. Doinštalovali sme Vám aj plugin pre prehrávanie internetových rádií WebradioFS. Nájdete v ňom SK aj CZ internetové rádia.

plg1 plg2

 

Funkcie prijímača

Nahrávanie je nekódované, vo formáte TS, nahrávky je možné prehrávať aj v PC. Okrem okamžitého a načasovaného nahrávania cez EPG je funkčný aj thimeshift (nahrávanie s časovým posunom). Nahrávať môžete na USB Flash, USB HDD, alebo na sieťový NAS disk. Súbežne je možné nahrávať až 8 kódovaných programov v rámci toho istého TP, s použitím karty v internej čítačke kariet. 

Thimeshift - nahrávanie s časovým posunom je taktiež plne funkčné. Streamovať vysielanie môžete súbežne na viac zariadení. 

Procesor v prijímači nepodporuje funkciu PIP (obraz v obraze), takže túto funkciu nebude mať nikdy.

HbbTV je plne funkčné aj s prehrávaním videí z archívu.

Prijímač disponuje webbrovserom Opera ten je však na prehliadanie internetu pomalší, je prioritne určený pre funkčnosť HbbTV.

Ostatné funkcie prijímača ako prehrávanie multimédii, rádio, HDMI CEC, TXT a pod., sú totožné s funkciami iných linuxových FULL HD prijímačov s OS enigma2.

Prijímač môžete pripojiť aj ku wifi sieti za pomoci kompatibilného wifi USB adaptéru.

 

Multimédiá

Prijímač prehrá veľké množstvo video a audio fromátov.

VIDEO prehrá: MKVMP4,XVID,AVI,FLV,DIVX,VOB,h264,h265,MP4,MOV,3GP,Jelly fish 60mbpsHD-HEVC-MKV-OK

AUDIO prehrá: Flac,DTS,AAC,AC3,WAW,MP3.

Nastavenie Enigmy2 ELLANO.SK

Rozlíšenie je nastavené na 1080i.

Tuner A je nastavený na : družicu Astra23,5E

FTP meno a heslo: root

Nastavenie tlačidiel:

červené: infopanel alebo aktivácia HbbTV- na programoch vysielajúcich HbbTV

zelené:zrýchlený vstup do menu/pluginy

žlté: výber audiostopy

modré: rýchle menu nastavenia

modré dlho: rozšírenia

 

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému (takmer určitému) zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkych prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

 

Prijímač Dreambox DM520 Mini HD si môžete zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave, čiže s touto enigmou za bezkonkurenčnú cenu, vzhľadom na konfiguráciu a budúcu podporu v našom e-shope ELLANO.SK..

Veríme, že sa Vám preview páčilo a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu