Ako hrať konzolové hry na Android TV boxe?

Napísal Ivan 1 dňa 30 jún 2021 do kategórie Recenzie, Android boxy

Google Stadia už aj v Android TV boxoch!

Herný svet je fenomén, ktorý ovládol veľkú časť populácie, naprieč všetkými generáciami. Tí najlepší sa tomu dokonca venujú profesionálne, súťaže herných profíkov mapuje u nás už aj televízna stanica ChuckTV. V duchu hesla našich českých bratov "Kdo si hraje, ten nezlobí" však môže byť hranie vhodných hier prospešné aj pre bežného človeka, samozrejme v rozumnej miere.

Hrať úplne nové 3D hry však nie je lacná záležitosť, nielen tým, koľko nové herné tituly stoja, ale hlavne tým, že je potrebné si zaobstarať hernú konzolu, alebo výkonné PC, čo je záležitosť niekoľkých stoviek eur. Mnohým rodičom určite nie je ľahko pri žiadosti svojich ratolestí o novú hernú konzolu pod vianočný stromček.

Nemusíte však zúfať. Existuje riešenie, ktoré Vás vyjde zlomok ceny a úžitok z neho bude mať celá rodina.  Postačí Vám len kvalitný Android TV box, akým je napríklad  Nokia Streaming Box 8000, pripojenie na internet a služba STADIA. Týmto riešením tak budete mať v jednom zariadení výkonnu hernú konzolu, multimediálny prehrávač a streaming box pre filmy, seriály a internetovú televíziu.

 nokia_stb_8000_1.jpg

OBSAH:


Čo je služba STADIA 

Služba Stadia je cloudová herná platforma spoločnosti Google, ktorá umožňuje online streamovanie náročných videohier až do rozlíšenia 4K, pri 60 snímkoch za sekundu, s podporou vysokého kontrastu HDR a priestorového zvuku 5.1. Služba je dostupná v PC, vo vybraných televízoroch a mobilných zariadeniach a s Androidom. Hry sú dostupné všade, kde máte internetové pripojenie, bez čakania na inštalácie, stiahnutie, či aktualizácie.
stadia.sluzby
 

Vďaka tejto službe teda môžete online streamovať aj najnovšie nové 2D a 3D hry, určené pre PC a herné konzoly a hrať ich cez smartfón, PC, alebo kompatibilný Android TV/box. Nemusíte mať doma výkonný počítač, alebo hernú konzolu. Stačí mať niektoré kompatibilné zariadenie, gamepad a internet s rýchlosťou aspoň 10Mbit/s, pre najnižšie možné rozlíšenie hry - 720p. Pri lepšej kvalite rozlíšenia 1080p spotrebujete internetové dáta o veľkosti 12,5GB/hod a pri 4K je to až 20GB za hod. 

Google túto službu spustil v roku 2020 a len pred pár dňami obehla svet správa, že službu spúšťa aj vo vybraných zariadeniach s certifikovaným Android TV.  

Ako začať v službe Stadia?

Stačí si vytvoriť účet na stránkach STADIA, alebo cez aplikáciu STADIA, ktorú si môžete nainštalovať do smartfónu z Google Play obchodu. Prvý mesiac služby je po registrácii zdarma a potom je mesačné predplatné Stadia Pro vo výške 9,99€. Pri registrácii je však nutné zadať údaje k Vašej platobnej karte (podobne to má zavedená aj TV služba NETFLIX). Po tomto zadaní karty a dokončení registrácie Vám (začne sa 30 dňová skušobná verzia) stiahne z účtu 1€, ktoré sa Vám do 24 hod pripíšu späť na Váš účet. Pokiaľ nezrušíte predplatné, tak po 30dňoch sa Vám služba obnoví a stiahne predplatné na ďalší mesiac.

 stadia1png

Po aktivácii Stadia PRO sa Vám odomkne niekoľko hier, ktoré môžete neobmedzene počas predplatného hrať. Počas ďalších mesiacov predplatného sa Vám budú postupne pridávať do Vášho účtu ďalšie hry. Hrať hry nie je možné súbežne na viacerých zariadeniach (vždy iba na jednom). Hry môžete hrať aj online s Vašimi priateľmi (uživatelia aktívneho účtu) a predplatným STADIA.

Pokiaľ nechcete mesačne platiť za Stadia PRO a ani nechcete využívať bezplatné hry dostupné v PRO verzii, môžete si Vami vybrané hry zakúpiť v obchode služby a hrať sa len tie hry, ktoré máte zakúpené.

Prejdite na Stadia.com v počítači, alebo otvorte aplikáciu Stadia kompatibilnom telefóne. Potom prejdite do obchodu Stadia a kúpte si hru, ktorú chcete hrať.
 
Ak teda máte predplatné služby Stadia Pro, bez ďalších poplatkov odomknite svoje bezplatné hry v rámci predplatného Pro. Ak nemáte Stadia PRO, ale máte zakúpenú hru z obchodu Stadia, máte ju už odomknutú. Potom už len prejdite na stránku Domov a kliknite na tlačidlo prehrávania pre hru, ktorú chcete hrať.

Hry dostupné s predplatným Stadia Pro

S predplatným služby PRO máte v ponuke hry, ktoré sú k dispozícii bezplatne, odo dňa registrácie. Každý mesiac pribúdajú nové. Keď odomknete hru s predplatným Pro, je vaša, pokým budete predplatiteľom služby Pro.

STADIA má na svojej stránke aj obchod s ďalšími hrami (zobrazí sa až po prihlásení do Vášho Stadia účtu), kde si môžete zakúpiť svoju hru v elektronickej podobeMôžete tiež jednotlivo nakupovať hry v obchode Stadia, bez ohľadu na to, či máte aktívne predplatné služby Stadia Pro, alebo nie.

5

 Ukážka bezplatných hier s predplatným Stadia Pro, ktoré sú dostupné v čase písania tohto článku: 
 
1 2

3 4

  

Ako môžete hrať v službe Stadia?

Pre hranie hier je v službe Stadia je nutné používať kompatibilný ovládač. V prípade počítača postačí klávesnica a myš, v prípade použitia funkcie Chromecast postačí Váš smartfón a televízor, avšak v prípade Android TV, alebo Android TV boxu je potrebné dokúpiť kompatibilný ovládač - gamepad. Väčšina z gamepadov je kompatibilná so službou Stadia v počítačoch cez USB kábel alebo Bluetooth, pre zariadenia s Androidom je potrebné použiť kompatibilný gamepad. Tu nájdete ich zoznam.

My sme otestovali cenovo dostupný ovládač iPega 9128 Bluetooth Gamepad Black KingKong. Môžete ho pripojiť bezdrôtovo cez rozhranie Bluetooth 4.0, čo Vám zvýši komfort používania, pretože nebudú zavadzať žiadne káble, nie ste obmedzovaný dĺžkou kábla a navyše si uvoľníte USB port zariadenia. 

ipega-9128_5.jpgipega 9128 4

Gamepad má zabudovanú nabíjateľnú 500mAh batériu (až 10 hodín hrania na jedno nabitie), ktorú nabijete cez kábel micro USB/USB z akéhokoľvek zariadenia s USB portom (alebo nabájačkou na smartfóny microUSB). 

Gamepad je plne kompatibilný s IOS a android zariadeniami, multimediálnymi centrami Android a aj smartfónmi. Ovládač v Android TV boxoch (s Android TV) funguje aj pre pohyb v menu, spustenie aplikácií, funkčný je aj v niektorých aplikáciách (napr. Youtube). 


Stadia už aj na zariadeniach s OS Android TV

Google spustil dňa 23.6.2021 do prevádzky svoje služby Stadia aj pre Android TV zariadenia, čiže pre televízory s Androidom a Android TV boxy. Priamo z marketu Google play si môžete vo svojom kompatibilnom zariadení s OS Android TV doinštalovať aplikáciu STADIA

stadia google store

Novo spustenú službu sme otestovali na niekoľkých zariadeniach a to na 4K TV Phillips, model 2017 s OS Android TV 8.0 a na Android TV boxoch Nokia Streaming Box 8000 s OS Android TV 10 a Xiaomi Mi TV Box S s Android TV 9.

Stadia na Android TV Phillips 4K

Na Android TV Phillips aplikáciu nainštalovalo, funkčné bolo aj prihlásenie do účtu STADIA. Pri spustení hry nás však vrátilo do menu a hru nespustilo. Taktiež správne nepripojilo ani gamepad Xbox 360 (stále blikala kontrolka zapínacieho tlačidla gamepadu). Takže to vyzerá tak, že Android televízory s touto službou fungujú naozaj len tie, ktoré sú v zozname kompatibilných televízorov.

philtv

 

Stadia na Xiaomi Mi Boxe

Veľmi obľúbený Android TV box od výrobcu MI company, s certifikovaných Android TV 9 (po aktualizácii softvéru) Xiaomi Mi Box S. Aplikácia STADIA je dostupná priamo v Google Play ochode, po inštalácii je funkčné prihlásenie do služby, takisto je plne funkčné aj pripojenie gamepadu a aj spustenie hier.

xiaomi mi tv box s ovladac

Hry zo STADIA si však na tomto boxe zahráte iba do rozlíšenia 1080p. Pre toto zariadenie nie je v STADIA podpora 4K, teda na vyššiu kvalitu hier s vysokým kontrastom HDR treba zabudnúť.

xiaomi 4k stadia

Stadia na Nokia Streaming box 8000

Na multimediálne centrum Nokia Streaming Box 8000 aplikáciu STADIA bezproblémovo nainštalovalo online z Google play a bezproblémovo išlo aj prihlásiť do účtu STADIA. 

20210625134146 20210625134217

USB gamepad Xbox 360 aj gamepad iPega prijímač bezproblémovo pripojil a cez USB HUB zvládne pripojenie aj dvoch gamepadov súčasne. Takže nie je problém hrať hry, ktoré umožnujú lokálne hranie dvoch hráčov spolu (napr. mód rozdelenia obrazovky).

Po spustení vybranej hry si aplikácia skontroluje pripojenie a následne spustí hru. Načítavanie hier je rýchle.

20210625133011 20210625133029

Spustenie a hranie hier je na vysokej úrovni. Grafika hier v 4K, aj v o FULL HD je veľmi dobrá a odozvy gamepadu sú tiež na veľmi dobrej úrovni.

nokia stadia 4k 654

Hry sa dajú hrať v móde Single player (jeden hráč), a aj online s viacerými hráčmi v móde Multiplayer. Taktiež môžu hru hrať aj dvaja, či viacerí hráči lokálne, avšak za predpokladu, že to daná hra podporuje. 

 20210625133119 20210625133250

Pre hranie môžete využiť USB gamepad (v prípade pripojenia viacerých použijete USB HUB), alebo Bluetooth gamepad. 

20210625133752 20210625133815

Grafika a plynulosť hier je excelentná, pozrite si na nasledujúcom videu krátke ukážky z niekoľkých hier:

Internetové pripojenie sme testovali cez 5Ghz wifi sieť a aj cez LAN. Cez obe pripojenia išli hry plynulo až na 4K rozlíšení. 

Pri pripojení cez wifi k 2,4Ghz wifi sieti si však v 4K rozlíšení nezahráte. 1080p rozlíšenie je tiež hraničné (záleží od kvality 2,4Ghz Wifi), miestami môže hra seknúť, avšak 720p cez 2,4Ghz wifi ide úplne plynulo.

Stadia na smartfóne s gamepadom iPega 9128

Hry zo STADIA môžete hrať aj priamo v smartfóne s OS Android a gamepadom. Gamepad iPega 9128 má v balení nastaviteľný držiak, ktorý slúži na pripevnenie akéhokoľvek smartfónu. Výška držiaka je automaticky nastaviteľná.

ipega 9128 1 IMG 3504

Po spárovaní gamepadu cez bluetooth, môžete pokračovať v rozohratej hre na STADIA. Grafika, hrateľnosť a aj plynulosť je taktiež veľmi dobrá aj na smartfóne, ak opomenemie veľkosť obrazovky smartfónu.

IMG 3504 IMG 3507

iPega 9128 Bluetooth Gamepad Black KingKong je pre hranie hier neoceniteľný viacúčelový doplnok, či už na hranie hier na smartfóne, multimediálnom centre, či inom zariadení s Bluetooth rozhraním.

Čo robiť ak po prihlásení do aplikácie nenačíta hry

Pokiaľ Vám pri prvom prihlásení do aplikácie STADIA na Android TV nenačíta hry a vypíše hlášku, aká je na obrázku nižšie, tak si budete musieť nainštalovať aplikáciu STADIA z google play aj do smartfónu a previesť v nej Obnovenie prístupu. Žiaľ momentálne sa toto nastavenie dá vykonať iba cez aplkáciu v smartfóne.

7

V aplikácii smartfónu STADIA kliknete na ikonu svojho avatara v pravom hornom rohu aplikácie. Otvorí sa okno s nastavením, kde potvrdíte voľbu Ochrana súkromia (obr. vľavo nižšie). Prejdete úplne na spodnú časť stránky, kde potvrdíte tlačidlo Obnovenie prístupu (obr. vpravo nižšie). Následne sa hry načítajú aj v Android TV zariadení.

8  9


Záver

Môžeme teda skonštatovať, že herná streamovacia služba Stadia už funguje bezproblémovo aj na vybraných ANDROID TV zariadeniach.

Medzi podporované zariadenia tejto služby patrí aj nami ponúkané multimediálne centrum Nokia Streaming Box 8000, ktoré Vám poskytne možnosť hrania až do 4K rozlíšenia. K nemu si môžete dokúpiť bluetooth gamepad iPega 9128 Bluetooth Gamepad Black KingKong a docielite tak komfortné hranie hier, bez obmedzovania dĺžkou kábla gamepadu. Okrem toho, s týmto gamepadom môžete hrať hry aj na android smartfóne, samozrejme aj tie zo STADIA.

Aktualizované 5.10.2021: Nokia Streaming Box 8000 sme úspešne otestovali aj so službou Geforce NOW. Táto služba je alternatívou ku Google Stadia, ponúka však iné herné tituly a má aj iný spôsob spoplatňovania.

Multimediálne centrum Nokia Streaming Box 8000 a aj gamepad iPega 9128 Bluetooth Gamepad Black KingKong si zakúpite v našom eshope ELLANO.SK.

Veríme, že sa Vám článok páčil a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (2)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu