Recenzia: Mutant 1100 HD

1 dňa 07 august 2015 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

najlacnejší linux s priamou podporou openpli

mutant.jpgV dnešnej recenzii Vám predstavím produkt od holandskej firmy Mutant s názvom Mutant 1100 HD. Jedná sa o jednotunerový, linuxový, digitálny,FULL HD, satelitný prijímač. Prijímač pracuje na obľúbenom linuxovom operačnom systéme Enigma2. Mutant 1100 HD sa radí medzi najlacnejšie linuxové Mipsel prijímače s priamou podporou od vývojárov Enigmy2 Open PLI! Mimo enigmy OpenPLI sú dostupné pre tento prijímač aj E2 od OpenATV , obe enigmy vychádzajú s takmer dennou aktualizáciou. Hardvér prijímača tvorí jednojadrový mipsel procesor BCM7358 (rovnaký ako napr. u prijímačov Xtrend ET4000) o takte jadra 500 Mhz, doplnený o 512MB DDR3 operačnej pamäte a 128MB NAND flash pamäte. Po nafleshovaní nového bootloaderu pre prijímač Mutant 1100 HD sa zvýši frekvencia CPU na 752Mhz čím sa zvýši celkový výkon a rýchlosť prijímača.

Mutant-HD-1100

Vlastnosti prijímača:

 • Mutant HD 1100 satelitný prijímač s E2 Linux OS
 • Broadcom MIPS procesor 500 MHz (takt frekvencie možno zvýšiť pomocou bootloaderu na 752Mhz čím sa zvýši jeho výkon rovnako ako u Xtrendu ET4000 a pod.)
 • Operačný systém Linux OS Enigma2
 • Pamäť 128 MB NAND Flash
 • 512 megabajt pamäte DDR3 
 • H.264 / MPEG4 - HD / DVB-S2 tuner
 • 1 x čítačka kariet
 • USB & LAN pripojenie
 • kompatibilný s wifi USB
 • 4-miestny displej
 • HDMI - výstup obrazu a zvuku
 • HDMI a Scart konektor
 • Ethernet (LAN 10/100 Mbit)
 • rýchle prepínanie 
 • rodičovský zánok
 • EPG - electronický programový sprievodca
 • OSD v rôznych jazykoch
 • SPDIF optický výstup
 • Teletext a podpora titulkov
 • Externý napájací zdroj SMPS
 • Multi-LNB podpora
 • DiSEqC ovládanie verzie 1.0, 1.1, 1.2
 • Automatické a ručné vyhľadávanie kanálov
 • Fastscan
 • Podpora inštalácie pluginov a skinov
 • nahrávanie a thimeshift na USB, alebo sieťový HDD
 • prehrávanie multimédii z USB a sieťového HDD
 • IPTV

Balenie a príslušenstvo:

IMG 20150421 114635 1 IMG 20150421 114742 1

Obsah balenia:

1x prijímač Mutant 1100 HD

1x externý napájací zdroj 12V/2A

1x diaľkové ovládanie

1x návod na obsluhu

1x HDMI kábel

2x AAA batérie

Predný panel:

Predný panel je vyrobený z lesklého čierného plastu.

IMG 20150421 114928 IMG 20150503 184954 1

 

Predný panel obsahuje päť ovládacích tlačidiel POWER, CH-, CH+ , VOL- a VOL+. V strede predného panela sa nachádza štvormiestny, sedemsegmentový, numerický displej bielej farby zobrazujúci aktuálny čas, alebo číslo programu. Pre signalizáciu stavu prijímača sú na prednom paneli zabudované dve LED diódy (zelenej a červenej farby). Zelená signalizuje pracovný režim a trochu nelogicky aj standby režim prijímača. Červená LED svieti iba ak je prijímač v hlbokom spánku. Na pravej strane predného panela sa nachádza UNI čítačka dekódovacích kariet (karta sa vkladá čipom dole a dopredu), ktorá je konfigurovateľná pre čítanie rôznych kariet pomocou tzv.softcamov. Vložená karta presahuje cca 5mm od predného panela. V enigme od ELLANO.SK s ktorou je prijímač dodávaný je čítačka nastavená pre čítanie kariet Skylink Irdeto, Skylink ICE, CSlink Irdeto, T-Mobile ICE aj Irdeto, UPC ICE, RTVS Irdeto, Plustelka/Voľna telka Irdeto.

Prijímač nespolupracuje s kartami Skylink Irdeto Standart M7! Prijímač nedisponuje  CI slotom pre vloženie dekódovacieho modulu.

  

Zadný panel:

IMG 20150421 115034 1 

Zadný panel obsahuje:

1x LNB IN - vstup pre pripojenie satelitnej antény.

1x S/PDIF optical - optický zvukový výstup pre pripojenie ku AV receiveru, alebo domácemu kinu optickým káblom.

1x HDMI - výstup pre pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV.

1x Ethernet 10/100Mbit - slúži pre pripojenie prijímača ku internetu pomocou LAN kábla.

1x USB 2.0 - slúži pre pripojenie USB HDD, USB flash, wifi USB a pod.

1x TV Scart - slúži pre pripojenie prijímača ku starším typom tv pomocou SCART.

DC/IN 12V/2A - konektor pre pripojenie externého napájacieho adaptéra.

IMG 20150421 115045 1 IMG 20150421 115058 1

Diaľkové ovládanie:

Diaľkové ovládanie je určené iba pre ovládanie Mutanta 1100 HD (nie je programovateľné). Spodná časť ovládania je mierne tvarovaná pre lepší úchop. Tlačidla sú pogumované a majú tichý chod. Ovládanie má dobrú smerovosť. Tlačidla sú vhodne rozmiestnené.

IMG 20150421 114818 1 IMG 20150421 114830 1

Hardware prijímača:

Mutant 1100 HD je menších rozmerov a to   V 40 x H 155  x  Š 220 mm .  Predný panel je z čierného lesklého plastu a vrchný kryt je z čierneho plechu.  V strede horného krytu sú otvory pre odvod nadbytočného tepla z prijímača. Chladenie prijímača je iba pasívne, hliníkovým chladičom procesora, takže prijímač je veľmi tichý. Do prijímača nie je možné zabudovať interný HDD. Napájanie prijímača je externým napájacím adaptérom 12V/2A, čo je takisto výborné pre životnosť prijímača.

Potup flashovania prijímača Mutant 1100 HD:

 1. Na naformátovaný USB kľúč formátom FAT32 nakopírujte priečinok s názvom hd1100 , ktorý obsahuje inštalačné súbory enigmy 2.
 2. Do vypnutého prijímača zasunte do USB portu USB s enigmou.
 3. Pripojte prijímač ku elektrickej sieti.
 4. Po zapnutí prijímača prijímač prehľadá USB a detekuje E2 na USB nápisom USB na prednom displeji prijímača.
 5. Počas zobrazovania nápisu USB na displeji stlačte tlačidlo POWER na prednom paneli prijímača (tým sa spustí inštalácia E2).
 6. Inštalácia trvá cca 4-5 min.
 7. Inštaláciu neprerušujete. Po nainštalovaní enigmy sa prijímač sám reštartuje a nabootuje s novou enigmou.

 V prijímači sa nachádza po spustení nenakonfigurovaná enigma OpenPLI. Nie každý však zvládne konfiguráciu prijímača, s tým sa však nemusíte trápiť, pokiaľ si prijímač zakúpite v eshope ELLANO.SK. Jedine tu ho dostanete plne nakonfigurovaný, samozrejme v cene prijímača. Prijímač som testoval s touto nakonfigurovanou E2 Ellano.sk.

E2 ELLANO.SK
Ako základ je použitá enigma 2 OpenPLI 4 a s kernelom 4.0.1 a do nej sú doinštalované tie najlepšie skiny, picony, zoznam programov pre Skylink Freesat UPC aj Voľná telka a iné . Nastavené sú aj softcamy pre dekódovanie kariet Skylink (okrem HD M7), RTVS,Voľna Telka/Plustelka a Freesat od UPC.

Infobar:

V enigme OpenPLI je štandartne nastavený skin PLI HD. S týmto štandartným skinom E2 OpenPli je prijímač pomerne svižný, ako pri prepínaní kanálov, tak aj pohybom v menu prijímača.

V infobare sa zobrazujú všetky potrebné informácie, taktiež sa v ňom zobrazuje aj logo daného programu.

infobar infoE2

Zoznam programov:

V prijímači je naladený zoznam programov aj s piconami Skylink, Voľná Telka/Plustelka, Freesat UPC a iné. Vytvorených je niekoľko favoritných skupín pre sprehľadnenie celého zoznamu.

 zp1 zp2

EPG (elektronický programový sprievodca):
Prijímač podporuje elektronického programového sprievodcu, pomocou ktorého si môžete zobraziť TV program na 7 dní dopredu. Pomocou EPG si môžete načasovať aj nahrávanie požadovanej relácie. EPG sa zobrazuje správne.

epg1  epg2 epg3

Menu:

Menu prijímača je prehľadne spracované. Rozlíšenie obrazu je možné nastaviť až na 1080p/60Hz. Pri tomto rozlíšení je obraz pekný, ako v HD, tak aj v SD rozlíšení.

 menu

Pre príjem z viacerých družíc prijímač podporuje protokoly DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 a USALS (motor). Testoval som ho s motorom USALS, pracuje bezproblémovo, až na malý detail, a to že nezobrazuje graficky natáčanie paraboly  na obrazovke TV. DiSEqC 1.0 pracuje bezproblémovo. Pre ladenie programov môžete použiť sieťové vyhľadávanie a programy následne zoradiť a zatriediť do FAV skupín, alebo pomocou rýchleho vyhľadávania programov FASTCAN ( ktorý je súčasťou enigmy) aj pre providera Skylink.

fs1 fs2

Taktiež je možná úprava a nahratie upraveného zoznamu programov pomocou PC a programu DreamboxEdit, alebo Dreamset. Zoznam programov si môžete u nás kedykolvek vypýtať, takáto podpora je u nás v cene.

Voľná Telka:

Nakoľko začal vysielať nový poskytovateľ satelitného vysielania - Voľná Telka od Towercomu, tak sme zahrnuli do zoznamu programov aj favoritnú skupinu Voľná telka. Taktiež sme nakonfigurovali softcam aj pre čítanie kariet Voľná Telka CAID 0668. Pre príjem Voľnej telky môžete použiť aj doterajšie karty Towercomu slúžiace pre príjem terestriálneho vysielania Plustelka. Karty pre príjem Voľnej Telky máme v ponuke v e-shope ELLANO.SK.

vt1 vt2

Pluginy:

V enigme je doinštalovaných množstvo kvalitných pluginov ako: Archívy CZ/SK, CSFD, Infobartunerstate, EPG refresh, mediaplayer2, picture player, Openwebif, TS Tube(yotube) a iné.

plg1 plg2

ArchívyCZ/SK: tento plugin je veľmi populárny medzi užívateľmi prijímačov s OS enigma2. Slúži na prehrávanie televíznych archívov vybraných televízii (JOJ,RTVS,ČT a iné) a internetových portálov(BeFUN,SerialyCZ a množstvo iných). Môžete si pozrieť zmeškanú reláciu, seriál, alebo film.

arch1 arch2

CSFD: prostredníctvom tohto pluginu získate podrobný popis aj s hodnotením vysielaného filmu, priamo z česko-slovenskej filmovej databázy. K dispozícii sú aj komentáre ku jednotlivým filmom.

csfd

EPG refresh: je plugin na obnovu EPG dát. Načítavanie EPG je nastavené na nočné hodiny v čase od 04:00hod do 06:00hod.

Picture player: pomocou tohto pluginu si môžete prezerať napr. Vaše fotky, alebo obrázky na obrazovke TV.

foto2 foto3

Infobar tunerState: je to informačná lišta, ktorá sa zobrazuje pri spustení nahrávania. Obsahuje informácie ako dĺžku nahrávania, názov a číslo nahrávaného programu, názov nahrávanej relácie, označenie tuneru z ktorého je nahrávaný program a grafický ukazovateľ priebehu programu.

Mediaplayer2: je vylepšený mediaplayer pre prehrávanie filmov s titulkami.

TS tube: tento plugin slúži na prehrávanie videí z potálu Youtube. Videa sú zaradené podľa kategórii, ale môžete použiť aj vyhľadávanie daného videa. Plugin prehráva aj videá vevo.

you1 you2 you3

Webové rozhranie:

Prijímač disponuje webovým rozhraním prijímača, pomocou ktorého môžete prijímač ovládať cez internetovú sieť, meniť nastavenia prijímača, zobraziť EPG, alebo načasovať nahrávanie. Nespornou výhodou je aj možnosť streamovania TV vysielania a nahrávok do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android. 

webrozhr 

Pripojenie prijímača k internetovej sieti:

Prijímač môžete pripojiť ku internetovej sieti za pomoci ethernetu a LAN kábla, kompatibilného USB 3g modemu, alebo  wifi USB adaptéru. Prijímač som testoval s wifi USB adaptérom Golden Media. S ním je wifi pripojenie bezproblémové a plne funkčné.

wifi1  wifi2

Nahrávanie:

Prijímačom môžete nahrávať na pripojený USB HDD/USB kľúč, alebo sieťový HDD. Nahráva vo formáte TS, nekódovane, nahrávku je možné prehrávať v PC. 

Ja som testoval nahrávanie na zinicializovaný a naformátovaný USB kľúč formátom EXT4 a taktiež som otestoval aj nahrávanie na sieťový disk. Oba spôsoby nahrávania sú bezproblémové.

Podarilo sa mi nahrávať súbežne 3SD, alebo 2HD a ďalší pozerať v rámci toho istého transpondéru (nakoľko je to iba jednotunerový prijímač) Všetky nahrávky boli plne funkčné. Nahrávané programy sú v zozname programov zobrazené načerveno. Nahrávanie je signalizované červenou ikonou REC v infobare. Na prednom paneli ani na displeji nie je signalizované nahrávanie.

Načasované nahrávanie pomocou EPG zo standby režimu je bezproblémové. Do zoznamu nahrávok sa dostanete tlačidlom LIST na diaľkovom ovládači. Nahrávku si môžete spustiť už počas nahrávania relácie

 rec1 rec3 rec2

Thimeshift:
Nahrávanie s časovým posunom pracuje správne. Stlačením tlačidla pauza sa aktivuje thimeshift, tým sa pozastaví aktuálna relácia a začne sa nahrávať. Stlačením tlačidla play (alebo aj tlačidlom OK) sa relácia spustí od miesta pozastavenia. V časom posune sa môžete pohybovať dopredu i dozadu. Thimeshift deaktivujete tlačidlom stop. Automatický, čiže nepretržitý Timeshif sa dá aktivovať pluginom Pernament timeshift.

thime1 thime2 thime3

Prehrávanie:

Prostredníctvom prijímača môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory. Mimo nahrávok formátu TS, prijímačom prehráte aj DIVX,XVID,MOV,MP4,3GP,VOB aj MKV. Prijímač mi prehral aj formát FLV, ale iba niektoré videá tohto formátu. Videá vo Full HD rozlíšení prehrá plynulo iba pokiaľ sú s nižším dátovým tokom (cca do 10 MB/s). 

divx flv mkv

Prehrávať môžete z pripojeného USB HDD/USB kľúča, alebo sieťového (DLNA/SAMBA). 

 mp4 vob xvid

Cez nainštalovaný Mediaplayer2 Vám prijímač prehrá diakriticky správne aj filmy so SRT titulkami.

titulky

Mimo filmových súborov si môžete prijímačom prehrávať hudbu, či prezerať obrázky/fotografie.

mp3 foto1

Spollupráca so sieťovým diskom NAS:

Pripojenie ku sieťovému NAS disku je bezproblémové. Nahrávanie na sieťový disk je taktiež bezproblémové. Pri prehrávaní videí po sieti sa však budete uspokojiť z rozlíšením 720p a menej, full HD videá plynulo neprehráte.

nas

Teletext:
Prijímač disponuje aj teletextom ,ktorý sa zobrazuje správne.

 txt

Radio:
Prostredníctvom prijímača môžete počúvať aj satelitné rádiá v digitálnej kvalite.

 radio

PIP:

Prijímač nedisponuje funkciou PIP (obraz v obraze).

HbbTV :

Hybridná televízia HbbTV je funkčná v enigme OpenATV i keď prehrávanie videí ČT a STV v HbbTV je nefunkčné ako u väčšiny linuxových prijímačov. Videá ČT a STV však bezproblémovo prehráte pomocou pluginu Archívy CZ/SK.

hbbtv1

Webbrovser:

V enigme OpenPLI nie je zatiaľ webbrovser funkčný, ale v enigme OpenATV je funkčný, no načítavanie stránok je veľmi pomalé, čo je u prijímačov tejto cenovej kategorie normálne. Dovolím si tvrdiť, že webbrovser je pre tento (ako aj pre iné prijímače s jednojadrovým procesorom) prijímač nepodstatný. 

webbr2 webbr3 webbr4

E2 OpenATV:

Pre tých ktorí by chceli aj enigmu s webbrovserom a HbbTV sme pripravili aj zálohu OpenATV, stačí požiadať o zaslanie emailom. 

atv1 atv2 atv3

Rýchlosti prijímača som testoval so skinom PLIHD:

nábeh prístroja z vypnutého stavu po načítanie karty skylink ice cez softcam až po nábeh obrazu : 1 min 29 sek (rýchlosť záleží od použitého softcamu)

reštart E2:  53 sek

nábeh prístroja z pohotovostného režimu : 2 sek

rýchlosť prepínania nekódovaných programov: cca 1,5 sek

rýchlosť prepínania kódovaných SD programov: cca 2,5 sek

rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca 3 sek

 

Plusy: 

+funkcie linuxového prijímača 

+prehrávanie množstva multimediálnych formátov, vrátane zvuku DTS

+priama podpora OpenPLI

+cena

+kvalita obrazu

+možnosť pripojenia ku wifi pomocou wifi USB

+HDMI kábel v balení

 

Mínusy:

- iba jeden USB port (možné je však použiť USB hub pre rozbočenie USB pre viac pripojení)

- pomalé HbbTV a webbrovser (v E2 OpenPLI zatiaľ nefunkčné)

- nemá CI slot pre vloženie modulu 

- prehrávanie 1080p mkv videí s vyšším bitrate  nie je plynulé

 

 Záver:

Mutant 1100 HD je najlacnejší linuxový mipsel prijímač s priamou podporou enigmy od OpenPLI. Za túto cenu Vám prijímač ponúka sledovanie satelitnej TV , nahrávanie a prehrávanie súborov a využívanie vlastností linuxového prijímača (streamovanie, IPTV, prehrávanie po sieti,inštaláciu pluginov, addonov skinov a podobne). Prijímač počas testu mi nezamrzol, ani sa samovoľne nereštartoval. Môžem povedať, že softvér je dobre vyladený. Prijímač je určený pre nenáročných užívateľov, ktorí nepotrebujú experimentovať a hľadajú lacný Mipsel linuxový box pre stabilný chod hlavných funkcií Enigmy a dobrý obraz.  Ak hľadáte prijímač  pre prehrávanie full HD videí, HbbTV, webbrovser, budete si musieť priplatiť a poohliadnúť sa po prijímači so silnejším dvojjadrovým procesorom.

Pokiaľ sa Vám prijímač Mutant 1100 HD zapáčil, môžete si ho zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave v eshope ELLANO.SK

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Verím, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

4.6/5 hodnotení (5 volieb)

Zdieľajte článok

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget