Recenzia: DI-WAY IRD-265HD

Napísal Ivan P. 1 dňa 15 september 2016 do kategórie Recenzie, DVB-S2 HDTV prijímače

skylink ready prijímač s podporou H.265

 V dnešnej recenzii Vám predstavím produkt od firmy DI-WAY s názvom DI-WAY IRD 265HD. Jedná sa o jednotunerový,  FULL HD, Skylink ready , digitálny, satelitný prijímač s fastscanom pre Skylink, certifikovanou čítačkou kariet irdeto a s podporou nového kodeku H.265. Prijímač je určený pre príjem satelitného vysielania v HD a SD rozlíšení. Napriek tomu že má prijmač podporu kodeku H.265 HEVC(ktorý je je používaný aj pri UHD/4K programoch) musím poznamenať, že 4K/UHD programy na ňom neprehráte.

diqway265.jpg

Kodek H.265 je podporovaný v tomto prijímači iba max. do HD rozlíšenia 1080p a to už či sa jedná o satelitné vysielanie, alebo prehrávanie multimédii s kodekom H.265. O chod prijímača sa stará procesor mstar 2000 DMIPS ktorý je dostatočne silný aj na prehrávanie multimédiií vo FULL HD rozlíšení, doplnený o 256 MB DDR3 operačnej pamäte. Prijímač pracuje na uzavretom firemnom softvéri. Vďaka internetovému pripojeniu prijímača je možné prehrávanie multimédii nie len cez USB, ale aj cez internetovú sieť pomocou protokolu DLNA.

Parametre:

Full HD 1080P / 720P /

Procesor mstar 2000 DMIPS,

SD RAM DDR3 256 MB

jednoduchá obsluha

Ergonomický diaľkový ovládač

HDMI 1.4A, CEC

USB 2.0 PVR Ready

Ethernet RJ45 10/100 LAN,

SPDIF optical digitálny optický výstup

2x LED,

AV out RCA Stereo

Napájanie AC 100-250 V, 50/60 Hz, 12 V / 1,5 A monost

Internetové aplikácie ako Počasie, Wikipédia, DLNA, ...

HDMI CEC funkcia

Media player, podporuje bežné typy A / V súborov, fotografie, obrázky, AVI, Xvid, MKV, ..

 

Balenie a príslušenstvo:

IMG 0796 IMG 0797 IMG 0798

Balenie obsahuje:

1x Prijímač DI-WAY IRD-265HD

1x Diaľkové ovládanie

1x Napájací zdroj 12 V / 1,5 A

1x Kábel HDMI

1x Návod na obsluhu 

Predný panel:

Prijímač je menších rozmerov. Je zabudovaný v čiernom plastovom obale.  Na prednom paneli je zabudované IR čidlo a signalizačná LED dióda(červená a zelená) indikujúca stav prijímača. Prijímač nemá displej.

IMG 0801 IMG 0802

Horná strana prijímača:

Horná strana prijímača je mierne vypuklá a sú na nej uložené ovládacie tlačidla prijímača: power (zap. a vyp. prijímača), (ovládanie hlasitosti) vol+, vol-, (prepínanie programov) CH+a CH- .

IMG 0806

 Bočná strana prijímača:

Na ľavej bočnej strane je zabudovaná certifikovaná čítačka kariet Irdeto ktorá spolupracuje so všetkými kartami Skylink Irdeto a Skylink ICE vrátane kariet M7..

Taktiež spolupracuje aj s kartami Freesat  a aj kartami RTVS irdeto či Plustelka/Voľná telka Irdeto. Karta sa vkladá čipom dopredu a dole. Po zasunutí karty do čítačky kariet karta prečnieva cca 5 mm od okraja prijímača. Prijímač nemá CI slot pre vloženie CI modulu. Pod čítačkou kariet sa nachádzajú otvory pre odvádzanie nadbytočného tepla z prijímača.

IMG 0811 IMG 0812

 

Zadný panel:

IMG 0807

 

Zadný panel obsahuje tieto pripojenia: 

SPDIF - digitálny optický audio výstup slúži pre pripojenie zvukovej digitálnej stopy ku AV receiveru , alebo domácemu kinu za pomoci optického kábla.

LNB IN - vstup pre pripojenie satelitnej antény. 

LAN (ethernet)10/100Mbit - slúži pre pripojenie prijímača ku internetovej sieti pomocou LAN kábla.

USB port 2.0 -USB port pre pripojenie USB HDD alebo USB kľúča.

HDMI - port pre pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV (prípadne ku AV receiveru s HDMI vstupom).

AV/OUT -  obrazový výstup pre pripojenie ku starším typom prijímača pomocou kábla cinch.

Jack 12V/1,5A - konektor pre pripojenie externého napájacieho zdroja 12V/1,5A.

Diaľkové ovládanie:

Diaľkové ovládanie je na spodnej strane tvarované pre jeho lepší úchop. Tlačidla sú pogumované a dostatočne veľké, chod tlačidiel je pomerne tichý. Smerovosť ovládača je veľmi dobrá. Ovládanie slúži iba pre ovládanie prijímača, nie je programovateľné aj pre ovládanie iných zariadení ako TV a pod.

IMG 0799 IMG 0800

Spustenie prijímača a úvodné nastavenia prijímača:

Pri prvom spustení Vás prijímač prevedie jednoduchými úvodnými nastaveniami, kde nastavíte región pre naladenie programov Skylink pomocou FAST scanu, jazyk OSD, preferovaný jazyk audio stopy, jazyk tituliek a môžete nastaviť DiSEqC prepínač, prípadne môžete zistenie pozícii DiSEqC prepínača ponechať na prijímač pomocou funkcie AUTO-DiSEqC. Auto DiSEqC správne detekoval pozície družíc s použitím DiSEqC 1/4 prepínača.

IMG 0814 IMG 0815 IMG 0817

 

Následne si prijímač vyhľadá programy Skylinku pomocou funkcie Fast-Scan a po naladení sa spustí satelitné vysielanie na programe č.1 (teda v prípade naladenia slovenským regiónom je to STV1 HD). Po vložení dekódovacej karty Skylink prijímač začne po chvíľke dekódovať a môžete pozerať.

IMG 0820 IMG 0821

Update FW:

Update FW je možný cez OTA  aktualizáciou satelit(zatiaľ nefunkčná) alebo cez USB. Do prijímača som nahral cez USB najnovší dostupný FW  z  12.7.2016.

Postup upgrade DI-WAY IRD-265HD OTA, pomocou USB:

OTA: ak je dostupná aktualizácia cez OTA tak prijímač pri zapnutí alebo vypnutí kontroluje prítomnosť nového firmware a ponúkne aktualizáciu.

USB ručná aktualizácia: 

1.na USB FAT 32 vložte rozbalený firmware s koncovkou * .CD5 do koreňového adresára (root)
2.USB kľúč s FW vložte do prístroja vo vypnutom stave odpojený od napätia a pripojte prijímač k sieťovému napätiu. Priebeh upgrade trvá cca 4 minúty a je zobrazovaný na obrazovke TV

IMG 0842

 

Počkajte až celkový Status aktualizácie sa dokončí na 100% následne dôjde k automatickému reštartu prístroja a až potom
USB Flash vytiahnite a vypnite a zapnite prijímač.

IMG 0879


Ak by mal súbor koncovku * .lpt tak upgrade prebieha z OSD položka úložisko USB postup je rovnaký.

Dôležité upozornenie:
Po upgrade je nutné vykonať "TOVÁRENSKÉ NASTAVENIE" v menu/nastavenia/základné nastavenie.

Aktualizácia nevykonávajte za búrky alebo za situácie kedy môže dôjsť k výpadku elektrickej energie!

 

 IMG 0883 IMG 0884

 

Zoznam programov:

Zoznam programov je jednoduchý, vedľa čísla a názvu kanálu je graficky zobrazený priebeh práve vysielanej relácie (mne osobne chýba v zozname programov názov práve vysielanej relácie).

IMG 0824 IMG 0825

Farebnými tlačidlami diaľkového ovládania si môžete prepínať zoznam programov a to: abecedne, podľa kmitočtu programu, obľúbené (FAV) programy, alebo iba HD programy.

IMG 0826 IMG 0827 IMG 0828

 

EPG:

Prijímač disponuje elektronickým programovým sprievodcom, pomocou ktorého si zobrazíte TV program na sedem dní dopredu. Pomocou EPG si ľahko môžete nastaviť aj časové nahrávanie požadovanej relácie , alebo prepnutie na požadovanú reláciu v čase jej začiatku. EPG je pre providera Skylink na Astre 23,5E zobrazované správne.

IMG 0836 IMG 0837 IMG 0838

Infobar zobrazuje základné informácie ako názov programu, dátum , čas, názov a časové rozpätie práve vysielanej a nasledujúcej relácie, silu a kvalitu satelitného signálu a ikony dostupných funkcií a vlastností daného kanálu. Stlačením tlačidla ok pri zobrazenom infobare si zobrazíte podrobný popis práve vysielanej relácie, dvojitým stlačením tlačidla OK sa zobrazia parametre daného programu a aj kvalita a sila signálu daného programu.

IMG 0883 IMG 0884

Menu:

Menu prijímača je ladené do čierno šedej farby. Zobrazované je ikonami a popisom položiek menu. Menu pozostáva z týchto siedmych  položiek:

Nastavenie

Nastavenie systému

Nastavenie kanálu

Rodičovský zámok

Software Manager

Multimedia

Podmienený prístup

Nastavenie:

IMG 0848 IMG 0860

 V nastaveniach antény je pre príjem z viacerých družíc možné nastaviť iba protokol DiSEqC 1.0 pre DiSEqC prepínače 1/2, 1/4, alebo monoblock. Nastavenie pre protokol prepínača DiseqC1.1 a nastavenia pre pozicionér DiSEqC 1.2 alebo USALS som v nastaveniach prijímača nenašiel. Taktiež nie je podporovaný UNI cable LNB konvertor pre príjem viacerých prijímačov po jednom kábli.

IMG 0855 IMG 0857 IMG 0858

V prijímači máte k dispozícii automatické ladenie vybranej /ných družíc, manuálne ladenie danej frekvencie alebo rýchle vyhľadávanie fastscan.

V rýchlom vyhľadávaní nájdete funkciu rýchleho vyhľadávania Fastscan pre satelitných providerov Skylink(Česko/Slovensko), Canal Digital(HD/SD), TV Vlaanderen(HD/SD), Telesat (HD/SD), Austria HD a  Austriasat Magyarorszag. Fastscan má možnosť automatickej aktualizácie zoznamu programov tzv. auto-fastscan. Fastscan obsahuje aj funkciu home TP čím si prijímač vyhľadá fautomaticky frekvenciu (dôležité ak provider zmení transponder fastscanu) na ktorej je uložený zoznam programov fastscanu.Pokiaľ je však aktívny autofastscan tak nie je možné organizovať naladené programy fastscanom(je možné však organizovať programy vo favoritných skupinách programov). Pokiaľ vypnete automatický fastscan tak môžete programy naladené fastscanom aj presúvať , vymazávať a pod. Programy naladené fastscano sú od poradového čísla 1. Programy naladené automatickým, alebo ručným vyhľadávaním sú v zozname programov uložené od čísla 4000.

 Nastavenie systému:

IMG 0849

Prijímač DI-WAY IRD 265HD má okrem iných jazykov aj plnú podporu slovenčiny a aj češtiny. V nastaveniach jazyka si môžete nastaviť nie len jazyk OD ale aj preferované jazyky pre zvuk, EPG, teletext a titulky. Prijímač má možnosť nastavenia rozlíšenia od 576p/720p/1080i a 1080p. Pri rozlíšení 1080p má prijímač veľmi solidnú kvalitu obrazu. Vo výbere audio nastavení máte na výber Digitálny zvukový výstup a HDMI zvukový výstup - stereo / Multichanel. Prijímač dokáže posielať obraz súbežne cez HDMI výstup a aj cez AV CINCH výstup.

Nastavenie kanálu:

IMG 0850 IMG 0859

 

Triedenie a odstraňovanie programov naladených fastscanom  je možné iba pri vypnutej funkcii fastscan.  Naladené programy môžete premenovať, presunúť, odstrániť. V prijímači je možné mať až deväť favoritných skupín(FAV1-FAV9) do ktorých si môžete priraďovať obľúbené programy. Názvy favoritných skupín sa nedajú premenovať musia byť pomenované tak ako sú prednastavené ( FAV1- FAV9).

Rodičovský zámok:

IMG 0851

Rodičovským zámkom si môžete uzamknúť vybrané programy . V nastaveniach rodičovského zámku je možná aktivácia aj podľa vysielaného obsahu (s vekovým obmedzením 10/12/14/16 a 18 rokov).

Software Manager:

IMG 0852

 V menu software manager si môžete nastaviť automatickú, alebo ručnú aktualizáciu OTA zo satelitu. Zoznam programov si môžete zálohovať  na USB a taktiež je možné obnoviť uložený  zoznam programov z USB.

Multimedia:

IMG 0853 IMG 0862

 

V nastaveniach PVR si môžete nastaviť limit času pre nahrávanie a thimeshift a môžete si nastaviť aj dĺžku pridaného času ku koncu nahrávania v rozmedzí od 1min až do 30minút) .  V nastaveniach playeru si môžete aktivovať automatické pokračovanie prehrávania. Pre prezentáciu obrázkov/fotografii si môžete nastaviť interval výmeny obrázkov od 1 až po 10sekúnd. Zobrazovanie súborov na USB si môžete nastaviť podľa dátumu , alebo abecedne.

Prehrávanie multimédií:

Prostredníctvom prehrávača médií môžete prehrávať multimediálne súbory hudbu, video, obrázky, fotky a to z pripojeného USB zariadenia (USB HDD, USB flash) alebo cez domácu internetovú sieť protokolom DLNA.

Video:

Prijímač zvláda bezproblémovo prehrávanie  FULL HD 1080p  videí s dátovým tokom 40Mbit a to cez USB aj po sieti. Pri prehrávaní sa môžete skokovito posúvať dopredu alebo dozadu, alebo je možné zrýchlene pretáčať rýchlosťou 2x až 32x.

DI-WAY 265HD prehral bezproblémovo tieto video formáty max .do rozlíšenia1080p:H.265 , H.264, AVI, FLV, MKV, VOB, MP4, TS, XVID.

DI-WAY 265HD neprehral bezproblémovo tieto video formáty: 3GP, Divx, MOV, neprehral ani formát H.265 s 10bit hĺbkou.

Audio stopy video súborov prijímač prehral: MP3, AC3 aj .AAC, neprehral DTS audio. Prijímač nedokáže prehrávať SRT titulky.

IMG 0863 IMG 0864 IMG 0865

Fotky/obrázky:

Prostredníctvom prijímača si môžete formou prezentácie prehrávať fotky, alebo obrázky na obrazovke TV. časový interval zobrazovania obrázku sa dá nastaviť v nastaveniach v časovom rozmedzí 1-10 sekúnd. Medzi obrázkami nie sú žiadné efektové prechody.

IMG 0866 IMG 0867 IMG 0868

Hudba:

Prijímačom si prehráte aj hudbu vo formáte MP3 a pod. Nie je však možné vytvoriť playlist na poradie prehrávanie skladieb je ich možné iba triediť.

IMG 0869 IMG 0870

Pripojenie ku prijímača ku internetu:

Prijímač môžete pripojiť ku internetovej sieti iba pomocou ethernetu 10/100Mbit a LAN kábla.

IMG 0927

 

Po pripojení prijímača ku internetu a stlačenie tlačidla Portal na diaľkovom ovládači je možné využívať internetové doplnky prijímača ako :

Wikipédia: môžete si zobraziť informácie na obrazovke TV zo stránky wikipédie.

IMG 0930 IMG 0931

DLNA: v doplnkoch prijímačanájdete aj dlna klienta pomocou ktorého môžete prehrávať multimediálne súbory (hudbu, fotky, videá) cez domácu internetovú sieť z DLNA serveru (môže byť PC, smartfón, linuxový satelitný prijímač a pod.). Prijímač prehral plynulo aj videa s FULL HD rozlíšením.

IMG 0928 IMG 0923 IMG 0924

IMG 0921 IMG 0922

Počasie: Vám zobrazí počasie pre prednastavené mesto Martin (nastavenie pre iné mesto sa mi nepodarilo).

IMG 0929

Podmienený prístup:

V tomto menu nájdete informácie a správu vloženej dekódovacej karty.

IMG 0854 IMG 0925

Nahrávanie:

Prijímač nahráva na pripojené USB pamäťové médium (USB kľúč/USB HDD) formátu FAT32, alebo NTFS. Nahrávať je možné iba jeden program a iný kódovaný, alebo nekódovaný program v rámci toho istého transpondéru môžete počas nahrávanie pozerať. Prijímač DI-WAY IRD 265HD nahráva vo formáte MPEG2 TRP - kódovane. Nahrávky nie je ich možné prehrať v PC, je ich možné prehrať iba prijímačom DI-WAY IRD 265HD

IMG 0871 IMG 0872 IMG 0873

Nahrávanie nekódovaných FTA programov je tiež kódované a ani tieto nahrávky nie je možné prehrávať v PC. Nahrávanie je signalizované pri spustení nahrávania červenou ikonou REC s popisom v pravom hornom rohu obrazovky TV. Načasované nahrávanie zo standby režimu je bezproblémové.

Nastavené časovače nahrávania si môžete upraviť v menu/Multimedia/správa časovača.

 IMG 0885 IMG 0886 IMG 0887

 

Do zoznamu nahrávok sa dostanete stlačením tlačidla MEDIA na diaľkovom ovládači. V nahrávkach sa môžete posúvať dopredu alebo dozadu, alebo je ich možné zrýchlene pretáčať rýchlosťou 2x až 32x.

IMG 0874 IMG 0875

Thimeshift: 

Nahrávanie s časovým posunom (thimeshift) pracuje správne. Stlačením tlačidla PlayPauza sa aktivuje thimeshift, tým sa pozastaví aktuálna relácia a začne sa nahrávať. Stlačením tlačidla Play/Pauza sa relácia spustí od miesta pozastavenia. V časom posune môžete pohybovať dopredu i dozadu pretáčaním rýchlosťou 2x-32x. Thimeshift deaktivujete tlačidlom Stop. 

 IMG 0877 IMG 0878

Teletext:

Prijímač podporuje aj zobrazovanie vlastného teletextu. Zobrazovanie teletextu je diakriticky správne.

IMG 0880

Radio:

Prijímačom môžete počúvať aj satelitné rádia v digitálnej kvalite (aj české a slovenské). Pri počúvaní rádií sa zobrazuje obrázok s reproduktorom na TV

IMG 0881 IMG 0882

 

HDMI CEC: 

Prijímač disponuje funkciou HDMI CEC. Funkcia HDMI CEC pre účasné vypínanie a zapínanie TV a prijímača s mojím LCD Panasonic fungovala. HDMI CEC sa musí aktivovať v menu/nastavenie systému/Audio nastavenie/HDMI CEC Zap.

PIP:

Prijímač nepodporuje funkciu zobrazovania obrazu v obraze (PIP).

Plusy:

+cena

+podpora kodeku H.265, HEVC

+bezproblémové čítanie kariet skylink

+fastcan  s autofastscanom pre Skylink(automaticke naladenie nových staníc Skyinku).

+prehrávanie multimédií (hudba/video/fotky)

+jednoduché ovládanie prijímača

+HDMI CEC - funkčné súbežné zapínanie a vypínanie prijímača a TV

+podpora DLNA (prehrávanie po sieti)

Mínusy:

- nie je vo FW nastavenie pre príjem z viacerých družíc protokolmi DiSEqC 1.1,1.2 a USALS

Záver:

Prijímač DI-WAY IRD 265HD sa neprehrieva je iba mierne teplý na hornej časti. Chod prijímač je stabilný nedošlo ani ku zamrznutiu, alebo samovoľnému reštartu prijímača. Prijímač má podporu nového kodeku H.265 čím je pripravený pre prípadný prechod satelitného vysielania na H.265. Možné je aj prehrávanie videí v novom kodeku H.265 a podporované sú aj iné video a audio formáty. Prijímač disponuje s fastcanom s automatickým dolaďovaním a podporou home TP. Má Jednoduché ovládanie a bezproblémové čítanie kariet Skylink. Pokiaľ sa Vám prijímač DI-WAY IRD 265HD zapáčil môžete si ho zakúpiť v eshope ELLANO.SK za výhodnú cenu. Verím že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.8/5 hodnotení (6 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (3)

 • Zuri

  Zuri

  15 september 2016 v 16:45 |
  Môžem len potvrdiť, má fakt výborný obraz! Možno najlepší z pomedzi Skylink ready prijímačov.
 • EM

  EM

  03 december 2016 v 20:36 |
  Ak dôjde k preladeniu niektorého programu cez fastscan v hlavnej skupine, prejaví sa preladenie príslušného programu uloženého aj vo favoritnej skupine?
 • IvanP

  IvanP

  04 december 2016 v 06:06 |
  Dobrý deň.
  Prijímač by mal preladiť iba hlavnú skupinu programov v ktorej sú programy FASSCANU. FAV skupiny by to nemalo ovplyvniť.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget