Recenzia: VU+ Ultimo 4k

Napísal Ivan P. 1 dňa 13 február 2017 do kategórie Recenzie, UHD 4K prijímače

najvýkonnejší linuxový prijímač

V dnešnej recenzii Vás oboznámim s najvýkonnejším linuxovým prijímačom súčasnosti, VU+ Ultimo 4k. Prijímač vyrába kórejská firma Marusys, ktorá je dlhoročným výrobcom obľúbených linuxových satelitných prijímačov značky VU+. Jedná sa o viactunerový linuxový, ultra HD satelitný/combo prijímač určený pre príjem satelitného, terestriálneho a káblového (záleží od osadenia tunerov) digitálneho vysielania v 4K/UHD, HD a SD rozlíšení, v kompresii Mpeg2, Mpeg4/H.264 a nového kodeku HEVC/H.265 a to až do 4k rozlíšenia 2160p. Štandartne je prijímač osadený jedným duálnym vymeniteľným FBC (full band capture) satelitným tunerom DVB-S/S2 a ďalšie dva sloty sú voľné pre osadenie ďalšími tunermi, v prevedení dual FBC DVB S2, dual FBC DVB- C, alebo dual DVB-S2, alebo dual Hybridný tuner DVB-T/T2/C. Prijímač pracuje na linuxovom operačnom systéme Enigma 2. 

VU_ULTIMO_4K-768x550.jpg

Srdcom prijímača VU+ Ultimo 4k je až štvorjadrový ARM procesor s frekvenciou jadra 1,5GHz (20 000 DMIPS), doplnený o veľkú operačnú pamäť 3GB DDR4 a 4GB flash. Takto silný HW už zvládne toho ozaj oveľa viac, vysoký výkon je poznať aj pri prehrávaní 4k HDR videí s vysokým dátovým tokom.

Špecifikácia:

Procesor: Quad core ARM 4x1,5Ghz (20000DMIPS)

Pamäť: 3GB DDR4

Flash Pamäť: 4GB

2x slot pre FBC tunery

Dual HD transcoding streamovaného vysielania

veľký 4“ farebný LCD displej

2x UNI čítačka dekódovacích kariet

2x CI slot pre vloženie CI/CI+ dekódovacoeho modulu

možná inštalácia interného 2,5"/3,5" sata HDD, alebo SDD HDD

inštalácia pluginov, skinov, adddonov (HbbTV, Webový prehliadač, Youtube, KODI, ArchívyCZ/SK,CSFD a veľa ďalších)

stream vysielania a nahrávok do PC/tabletu/smartfónu, alebo iného zariadenia 

podpora príjmu z viacerých družíc DiSEqC 1.0/1.1/1.2, USALS

podpora UNI cable LNB

nahrávanie a thimeshift aj po sieti

prehrávanie z HDD a prehrávanie po sieti SAMBA/DLNA

Teletext

EPG- elektronický programový sprievodca

PIP -obraz v obraze

HDMI IN - pripojenie externého zariadenia s HDMI výstupom

Balenie a príslušenstvo:

IMG 1177 IMG 1178 IMG 1179

Balenie obsahuje:

1x prijímač VU+Ultimo 4k

 

1x diaľkové ovládanie VU+

 

2x AAA batérie do diaľkového ovládania

 

1x návod na obsluhu (aj v češtine)

 

1x HDMI kábel

 

1x externý napájací zdroj 12V/5A

1x napájací kábel ku externému zdroju

1x kábel pre pripojenie interného HDD

8x skrutky a 4xgumenné podložky pre upevnenie interného HDD

 

Predný panel:

Prijímač Vu+ Ultimo 4k je pomerne veľkých rozmerov Š 38cm x H 28 cm x V 7cm.

IMG 1170

Na prednom paneli sa nachádza:

Na prednom paneli na ľavej strane od LCD displeja sa nachádza dotykové tlačidlo power, ktoré je tak trochu atypického tvaru.

IMG 1173

Na pravej strane predného panela sa nacházajú odklopné dvierka, pod ktorými sa nachádza :

IMG 1171

USB port 2.0 - slúži pre pripojenie USB komponentov (USB flash, USB HDD a pod. ).

2x UNI čítačka dekódovacích kariet (karta sa vkladá čipom dopredu a nadol). Čítačky spolupracujú po softvérovom nakonfigurovaní s kartami Skylink Irdeto a ICE, Freesat ICE a RTVS, Plustelka / Voľná Telka Irdeto, FLIX TV ConaxČítačky kariet nespolupracujú s kartami Skylink Irdeto Standart M7, pre ich spoluprácu je nutné použiť certifikovaný Skylink ready CI modul Irdeto! 

2x CI šachta - pre vloženie dekódovacieho CI modulu. Po dokúpení Skylink ready Irdeto CI modulu je možné v CI slote a CI module prevádzkovať aj kartu Skylink Irdeto Standart M7, alebo aj CI+ modul CONAX s kartou Antiksat.

V strednej časti pedného panela sa nachádza farebný 4"TFT LCD displej zobrazujúci množstvo informácii.

 IMG 1172 

Zobrazovanie  LCD displeja si možete nastaviť pomocou LCD skinov, alebo prostredníctvom pluginu LCD4linux.

Medzi rozšíreniami prijímača (dlhé stlačenie modrého tlačidla diaľkového ovládača) nájdete aj nastavenie zobrazovania LCD displeja, kde nájdete aj voľbu MiniTV, ktorá zobrazí živé vysielanie na LCD displeji. Zobrazovanie živej TV na LCD displeji je plynulé aj pri sledovaní UHD vysielania. Štýl zobrazovania hodín v standby režime sa taktiež dá nastaviť LCD skinmi, alebo cez plugin LCD4linux.

IMG 1188 IMG 1189 IMG 1190

Zadný panel:

IMG 1174

Na zadnom paneli sa nachádza:

2x voľný slot C a B pre vloženie ďalšieho tuneru (záleží od osadenia tunerov a verzie prijémača). Slot B je pre nový typ FBC tuneru a posledný slot C je vhodný iba pre staršie verzie tunerov DVB-S2 a DVB- T2/C, bez FBC.

1x vložený v slote A je štandartne osadený dual FBC DVBS2 satelitný tuner, ktorý obsahuje v sebe dva nezávislé tunery. Prijímač osadený jedným dual tunerom je vlastne ako dvojtunerový.

2x cinch audio - prijímač má k dispozícii a dva cinch analgové výstupy audia ktoré slúžia pre pripojenie prijímača ku zosilňovaču za pomoci CINCH kébla.

1x S/PDIF - optický výstup pre pripojenie prijímača k digitálnemu zosilňovaču/AV receiveru pomocou optického kábla.HDMI - slúži pre pre pripojenie k LCD, alebo plazmovej TV.

1x HDMI OUT - hdmi výstup slúži na pripojenie prijímača ku LCD, alebo plazmovej TV, alebo k AV receiveru pomocou HDMI kábla.

1x HDMI IN - prijímač disponuje aj HDMI vstupom, do ktorého môžete pripojiť iné zariadenie s HDMI výstupom ako herná konzola Xbox , PS4 a pod. Obrazový výstup z pripojeného zariadenia si môžete zobraziť v okne PIP (obraz v obraze) , alebo v režime celej obrazovky. Taktiež je možné aj nahrávanie z HDMI IN .

1x ethernet 10/100/1000 - rýchly gigabitový ethernet slúži k pripojeniu prijímača k internetovej sieti pomocou LAN kábla.

2x USB 3.0 - vysokorýchlostné USB porty pre pripojenie USB komponentov.

1x RJ11 - servisný port nahradzujúci port RS232.

1x jack pre pripojenie externého napájacieho zdroja 12V/5A

1x kolískový vypínač

IMG 1175 IMG 1176

Diaľkové ovládanie:

K prijímaču je dodávané štandartné ovládanie VU+ (rovnaké ako je dodávané k ostatným modelom VU+), ktoré je programovateľné aj pre ovládanie TV.

ultimo4k ovladac

Hardvér prijímača:

Prijímač VU+Ultimo 4k má iba pasívne chladenie a to veľkým rebrovaným chladičom umiestneným na procesore. Nápajanie prijímača je externým zdrojom 12V/5A, čím sa eliminuje vznik nadbytočného tepla v prijímači. Do prijímača je možné nainštalovať interný 2,5"/3,5"SATA HDD, alebo SSD HDD.

IMG 1182 IMG 1187

 

Pre vloženie vymeniteľných tunerov má VU+Ultimo 4k pre tuner A a B slot pre vloženie FBC tunerov v prevedení FBC dual DVB-S2, alebo FBC dual DVB-C. Slot C pre tretí tuner má iný slot, do neho môžete vložiť dual tuner DVB-S2, alebo hybridný tuner DVB-T2/C. Jednotlivé možné kombinácie tunerov nájdete na wikipedii VU+.

IMG 1183 IMG 1184 IMG 1185

Postup nahratia softvéru do VU+Ultimo4k:

 1. Na naformátovany USB kľúč formátom fat32 nakopírujte zložku vuplus ktorá obsahuje podzložku ultimo4k a v nej inštalačné súbory enigmy.
 2. Vypnite satelitný prijímač  VU+ zadným vypínačom.
 3. Zasuňte USB kľúč z enigmou do USB portu prijímača ( ostatné porty USB musia ostať voľné!).
 4. Zapnite prijímač zadným vypínačom satelitného prijímača
 5. Po zapnutí prijímač kontroluje USB porty, nájde na USB kľúči inštalačné súbory enigmy zobrazí na display oznámenie „Update! Press Power“, kde píše že detekoval na USB enigmu2 a pre jej inštaláciu máte stlačiť dotykové tlačidlo Power na prednom paneli. Pokiaľ tlačidlo nestlačite do cca 5sekúnd tak prijímač začne bootovať enigmu, ktorú máte v prijímači, takže musíte do cca 5tich sekund od detekovania stlačiť a pustiť dotykové tlačidlo Power na prednom paneli prijímača. Následne sa spustí inštalácia enigmy.
 6. Inštaláciu neprerušujte! Inštalácia trvá cca 2-3 minúty po nainštalovaní sa Vám prijímač sám reštartuje a nabootuje z novou enigmou.

Spustenie prijímača a verzie enigmy:

Po spustení prijímača Vás prijímač prevedie základnými nastaveniami firemnej enigmy open source 3.0 Released. Táto enigma však neposkytuje toľko možností ako alternatívna enigma2 pre tento prijímač , ktorá vychádza z firemnej enigmy open source 3.0 Released.

VU+ Ultimo 4k má dobrú softvérovú podporu a zatiaľ sú okrem originál enigmy dostupné tieto verzie alternatívnej enigmy2:

VTI 11.0.1

PB Nigma 6.0

OpenVIX

Blac Hole

 

Verím, že postupne pribudnú ďalšie verzie enigmy, ako Open PLI a ďalšie

E2 ELLANO.SK

Nakoľko je prijímač dodávaný s nenakonfigurovanou firemnou enigmou2 ,tak ako je u nás dobrým zvykom sme pre Vás pripravili nakonfigurovanú enigmu2 VTI 11.0.x s funkčnou čítačkou kariet, naladeným zoznamom staníc a nainštalovanými najpoužívanejšími doplnkami a vzhľadmi.

Pre testovanie som použil alternatívnu enigmu2 VTI 11.0.1 s poslednou dostupnou aktualizáciou k dňu 13.1.2017. Stále však budú vychádzať online aktualizácie, kde sa už za behu dopĺňajú ďalšie doplnky enigmy a opravy enigmy. 

Menu:

Navolený skin v našej enigme je VU+HD 1080p, ktorý je novinkou enigmy VTI 11.0.x a je vo FULL HD rozlíšení.

infb menu

 

Nakonfigurovali a nastavili sme pre Vás aj naobľúbenejší vzhľad užívateľov linuxových prijímačov a to HDGlass16 a v enigme sme ponechali aj vzhľad z predchádzajúcej verzie enigmy VT 9.0.x a to AtilleHD. 

skiny hdg1 hdg2

 

Skin HDglass16 podporuje aj zobrazenie počasia pre Vaše mesto.

Vyhľadanie vášho mesta pre zobrazovanie skinu HDGlass16 je cez zobrazenie rozšírení dlhým stlačením modrého tlačidla na diaľkovom ovládači a potvrdením voľby Nájdi mesto(HDG).

hdg3 hdg4

Zoznam programov:

Zoznam programov je nainštalovaný pre operátorov Skylink, Freesat UPC, Voľná TELKA/Plustelka a iné. V zozname programov medzi voľnými nemeckými stanicami sú uložené aj demo ultra HD programy, ktoré vysielajú na družici ASTRA 19,2E a zobrazia Vám výnimočnosť a detaily obrazu 4K prijímača.

Taktiež sme doladili do nášho settingu aj nového česko-slovenského sateltného operátora FLIX TV a slovenského operátora AntikSAT. Obaja operátori vysielajú na družici Eutelsat 16E a pre príjem týchto programov je nutná parabola min 90cm a odporúčaný LNB je Inverto black ultra. Ponúkame aj prístupové karty pre týchto operátorov karta FLIXTV je funkčná aj v čítačke kariet, ktorú sme nastavili aj pre funkčnosť týchto kariet. Karta Antiksat je možné prevádzkovať v prijímači Ultimo4k, ale iba v spárovanom CI+module Conax, ktorý spolu s kartou Antik taktiež ponúkame v našom eshope.

zp1 zp2

EPG (elektronický programový sprievodca):

Pomocou EPG prijímača si môžete zobraziť TV program až na 7 až 14 dní dopredu . Pomocou EPG si môžete jednoducho nastaviť aj nahrávanie ,alebo prepnutie obľúbenej relácie v čase jej začiatku.

epg2 epg3

 

V enigme VTI 11.0.x je už dostupných viac zobrazení elektronického programového sprievodcu. Novinkou enigmy je stĺpcové zobrazenie EPG  ako je na obrázku napravo nižšie.  Po stlačení tlačidla exit na diaľkovom ovládači sa Vám zobrazia naposledy pozerané programy a to aj s popisom EPG, ako je na obrázku naľavo nižšie.

epg epg1

 

Do enigmy sme však neinštalovali EPG CoolTV Guide, kvôli nekompatibilite zobrazovania EPG so skinom VU+HD1080p. Pokiaľ sa však rozhodnete pre používanie epg CoolTVGuide v inom navolenom skine AtilleHD , alebo HDGlass16, tak si ho môžete nainštalovať podľa tohto postupu.

Nastavenia prijímača:

Nastavenie rozlíšenia prijímača je možné 480/576/720/1080 a 2160p. Najvyššie rozlíšenie 2160p si Však vychutnáte iba na 4K  UHD TV. Pri HD televízoroch je možné zobrazenie rozlíšenia prijímača do 1080p (UHD 4K satelitné programy Vám pôjdu aj pri tomto rozlíšení, ale nie v plnej kvalite ako cez UHD TV) . Napriek tomu už pri zobrazení rozlíšením 1080p má prijímač veľmi pekný obraz na SD, HD aj na UHD/4k.

nast1 nast3 nast4

Prijímač má aj rozšírené nastavenia obrazu, kde si môžete ešte doladiť jednotlivé vlastnosti obrazu ako kontrast, sýtosť, jas ostrosť , škálovanie a iné.

Taktiež si môžete v prijímači nastaviť rôzné animácie zobrazovania menu a infobaru. Samozrejmosťou prijímača sú aj ďalšie bežné funkcie, ako ochrana programov rodičovskou zámkou a pod.

nast2 av av2

Ladenie prijímača:

Na testovanie som mal verziu prijímača s jedným dual FBC tunerom . V nastaveniach ladenia sa tak nachádza fyzický tuner Tuner A , ktoré si nastavíte podľa Vášho spôsobu príjmu a tunery C až H sú tzv, virtuálne tunery, tie konfigurovať netreba, prispôsobia sa sami podľa potreby.

tunery tunery2 fs

 

Pre naladenie programov môžete použiť ručné aj automatické vyhľadávanie a aj vyhľadávanie blindscan. V enigme je nainštalovaný je aj plugin automatický Fast Scan pre rýchle vyhľadávanie programov už aj pre providera Skylink s možnosťou automatického dolaďovania programov Skylinku do FAV skupin Skylink Slovensko (v prípade nastavenia fstscanu pre Slovensko) . Samozrejmosťou je možnosť úpravy a prenosu naladeného zoznamu programov z PC do prijímača cez internetovú sieť a program Dreambox Edit, alebo Dreamset. 

Testovaný príjem z viacerých družíc protokolmi USALS (motor) a DiSEqC 1.0 je bezproblémový. Prijímač mimo toho podporuje aj príjem viacerých prijímačov s UNIcable LNB a príjem z viacerých družíc protokolmi DiSEqC 1.1 a 1.2 (tieto som však netestoval). 

Samotná enigma má veľmi veľa rôzných nastavení , pri stlačení modrého tlačidla na diaľkovom ovládači sa Vám zobrazí VTI panel, kde máte možnosť rôznych nastavení, pripojenie k sieťovému disku, zálohovanie systému a aj nainštalovanie a odinštalovanie pluginov zo serveru enigmy či ručnou inštaláciou pomocou ipk.inštalačných súborov.

FCC:

FCC (Fast channel change) je funkcia, ktorou tento prijímač disponuje a jedná sa o bleskovo rýchle prepínanie programov, nakoľko tuner využíva okamžite pripravený tuner pre danú voľbu programu. Prepínanie so zapnutou funkciou FCC je ozaj veľmi rýchle, no podľa môjho názoru to chce ešte trochu doladiť, pretože pri rýchlom prepínaní sa mi občas stalo, že program preplo, no nabehol iba zvuk. Pri ďalšom prepnutí sa obraz zobrazil. Funkcia FCC sa dá v plugine vypnúť. Časy prepínania, aj bez aktivovaného FCC sú tiež dosť rýchle a sú zobrazené na konci tejto recenzie.

fcc1  fcc2

Pripojenie prijímača k internetu:

VU+Ultimo 4K môžete pripojiť k internetovej sieti pomocou rýchleho gigabitového ethernetu a LAN kábla, alebo k wifi sieti pomocou zabudovaného interného wifi modulu WLAN IEEE 802.11 b/g/n/ac 2,4/5GHz.

siet1 wifi1 wifi2

Bluetooth:

Prijímač má zabudovaný aj Bluetooth pre bezdrôtové pripojenie iného A2DP Bluetooth zariadenia ako napr. Soundbar. Po spárovaní so zariadením začne cez Bluetooth prijímač vysielať do soundbaru zvuk a zároveň vypne zvuk v HDMI výstupe.

bluetooth1

Nahrávanie:

Nahrávky prijímača sú nekódované, vo formáte TS, takže ich môžete prehrávať aj v PC. Nesporná výhoda pre nahrávanie a streamovanie je satelitný FBC dual tuner, ktorý má dva fyzické tunery a šesť virtuálnych tunerov. To Vám zabezbečí, že pokiaľ máte obsadené oba fyzické tunery, tak Vám pôjde používať na streamovanie, pozeranie, alebo nahrávanie používať ďalších šesť virtuálnych tunerov a to nie iba v rámci rovnakej frekvencie ako sú programy na fyzických tuneroch, ale aj na iných frekvenciách tej istej družice , ale s podmienkou použitia programu s rovnakou polarizáciou.

Takýmto štýlom sa mi podarilo súbežne nahrávať dokopy až 8 kódovaných HD programov, z rozdielných transpondérov. Kombináciou kódovaných a nekódovaných programov môžete nahrávať programov oveľa viac. 

rec1 rec2

Nahrávanie som testoval na 500GB USB HDD 3.0 formátu NTFS, na interný HDD a aj sieťový NAS disk.

Nahrávať teda môžete na interný HDD, USB HDD, USB kľúč s formátom ext3, ext4, FAT32, alebo NTFS. Nahrávať môžete aj na sieťový disk NAS. Všetky nahrávky boli plne funkčné.

rec3 rec4

Do zoznamu nahrávok sa dostanete tlačidlom umiestneným napravo od tlačidla menu. Prehrávať nahrávky môžete už počas nahrávania relácie. Nahrávky môžete posúvať číselnými tlačidlami dopredu 3,6,9 i dozadu 1,4,7 alebo pretáčať pomocou dvojitých šípok.

Thimeshift:

Nahrávanie s časovým posunom tzv.thimeshift  pracuje správne. Tlačidlom pauza na diaľkovom ovládači si živé vysielanie programu pozastavíte a prijímač automaticky začne reláciu od miesta pozastavenia nahrávaťOpätovným stlačením tlačidla pauza, alebo play si spustite reláciu od miesta pozastavenia. Thimeshift sa deaktivuje tlačidlom stop. V danom časovom posune sa môžete posúvať dopredu i dozadu. Zaujímave je že pri enigme VTI a prijímači VU+ mi thimeshift fungoval aj na USB HDD formátu NTFS.

 th1 th2

Prehrávanie:

Prehrávačom médií alebo Mediaplayerom2 môžete prehrávať rôzne multimediálne súbory ako hudbu a videa. Prijímačom môžete prehrávať z USB flash, USB HDD, interného HDD, alebo sieťového disku protokolmi DLNA , alebo SAMBA.

mp3 mp2

Prijímač bezproblémovo prehral formátu MKV,DIVX,XVID,AVI,3GP,VOB,MOV,MP4, TS a to aj videa vo FULL HD a aj 4k rozlíšení. Taktiež prehráva aj nový formát videí H.265 HEVC aj v 4K rozlíšení a 10bit hĺbkou. Narozdiel od prijímačov VU+ Solo 4k a VU UNO4k pri prehrávaní 4k vide sa prejavila sila štvorjadrového procesora prijímača VU+Ultimo 4k. Pri prijímačoch VU+ Solo 4k a VU UNO4k 4k boli plynulo prehraté 4K videá do veľkosť bitrate cca 50Mbit, pri vyššom bitrate už obraz 4K videí sekal.  VU+Ultimo 4k si hravo poradí aj s 10bit 4k videom s bitrate 120mbit!

Prijímač neprehral videa formátu FLV.

Pomocou mediaplayeru 2 bezproblémovo prehráte aj filmy so SRT titulkami.

Zvukové stopy videí prijímač prehrá formátu DTS,MP3, AC3 aj AAC.

Spolupráca so sieťovým diskom:

Prijímač bezproblémovo spolupracuje  s NAS diskom . Prehrávanie FULL HD videí je plynulé. Prehrávanie 4k videí po sieti je závislé od rýchlosti Vašej siete a bitrate videí. Nahrávanie na sieťový disk je bezproblémové.

 nas

Spolupráca čítačiek kariet s kartami:

Čítačky kariet sme pre Vás nastavili pre spoluprácu s dekódovacími kartami: Skylink Irderto aj ICE, Freesat ICE, RTVS a Plustelka/Voľná telka Irdeto a doplnili sme aj nastavenie pre spoluprácu s kartami FLIXTV z družice eutelsat16E. Čítačky kariet nespolupracujú s kartami Skylink Irdeto standart M7! Pre tieto karty je nutné v prijímači použiť Skylink ready Irdeto CI modul.

Nastavenie softcamu pre Vašu kartu prevediete nasledovane:

Do nastavenia softcamu sa dostanete stlačením modrého tlačidla (zobrazí sa VTI panel) kde potvrdíte  tlačidlom OK na diaľkovom ovládači prvú položku VTI Cam center(do tejto položky sa priamo dostanete aj dlhým stlačením zeleného tlačidla na diaľkovom ovládači). Tam si šípkou hore alebo dole vyberiete softcam pre vašu kartu a stlačíte zelené tlačidlo pre štart požadovaného softcamu. Pokiaľ Vám do cca 30-45 sekúnd nenabehne obraz na kódovanom programe treba pár krát prepnúť na kódovaných programoch. Ak chcete aby Vám aj pri vypnutí a zapnutí prijímača nabiehal Vami nastavený softcam musíte previesť po spustení Vášho softcamu reštart E2 a to v: menu/Vypnúť,reštartovať/Reštartovať Gui (nie celkový reštart!). Potom sa Vám vždy spustí Vami vybratý softcam.

Spolupráca s CI modulom:

V prijímači VU+Ultimo 4K som otestoval aj spoluprácu s modulom Skylink Irdeto Neotion dual crypt a aj s CI+ Modulom CONAX a vloženou kartou Antik Nahrávky s použitím CI modulu sú taktiež nekódované vo formáte TS a idú prehrávať v PC. Počas nahrávania s CI modulom Skylink Irdeto Neotion dual crypt je možné sledovať aj ďalší kódovaný (ale iba na rovnakej frekvencii ako je nahrávaný program) alebo ľubovoľný FTA program.

Pri nahrávaní s použitím modulu Conax a karty Antik je možné počas nahrávania pozerať iba nahrávaný program alebo iné nekódovaný program. Nahrávky s použitím modulu Conax a karty Antik sú taktiež nekódované a je ich možné prehrať cez VLC player v PC.

Moduly boli prijímačom bezproblémovo inicializované a dekódovali s kartami :

Skylink Irdeto Neotion dual crypt s kartami Skylink Irdeto,Skylink ICE, RTVS Irdeto, Plustelka/voľná telka Irdeto a aj Freesat UPC ICE

CI+ Modul CONAX s kartou Antik.

PIP:

Prijímač VU+ Ultimo 4K disponuje aj funkciou PIP (obraz v obraze). Ten je možné zobrazovať na SD a HD programoch.  UHD programe je možné zobraziť v PIP, ale iba vo veľkom okne, v malom okne musí byť HD, alebo SD program. Ak sú dva krát použité UHD programy tak program v malom okne je trhaný. Pri kombinácii programov HD a SD nie je problém. Zobrazenie môžete použiť klasické obraz v obraze, kde sa veľkosť a pozícia okna dá meniť, alebo ako Split screen kde si môžete okna programov zobraziť aj vedľa seba. Zobrazovanie a aktiváciu PIP sme Vám nastavili pod žlté tlačidlo diaľkového ovládača.

IMG 1192 IMG 1193 IMG 1194

Pri prijímači VU+Ultimo 4k môžete do funkcie obraz v obraze priradiť aj obrazový výstup z pripojeného zariadenia do HDMI IN vstupu. Túto voľbu HDMI IN PIP môžete spustiť z rozšírení ktoré si zobrazíte dlhým stlačením modrého tlačidla DO.

Pluginy:

V enigme sú všetky dostupné najobľúbenejšie pluginy. ďalšie pluginy a skiny si môžete nainštalovať z feedu enigmy2, alebo ručnou inštaláciou za  pomoci inštalačných ipk. súborov.

plg1 plg2

plg3 plg4

 Archívy CZ/SK:

 arch

V našej enigme nechýba ani najpopulárnejší plugin Archívy CZ/SK pomocou ktorého si môžete prehrávať televízne relácie z archívov vybraných televízií(Markíza,JOJ,RTVS,Nova,Prima...). Taktiež môžete sledovať seriály,relácie a filmy z rôznych internetových portálov (BeFUN, Sosáč...).

 CSFD:

Prostredníctvom tohto pluginu si zobrazíte podrobné informácie z česko-slovenskej filmovej databázy o práve vysielanej relácii. Popri podrobnom popise a hodnotení filmu nechýbajú ani komentáre divákov ku danej relácii

 csfd

Prehrávač médii a  Mediaplayer2:

Slúžia na prehrávanie filmov a hudby. Mediaplayer2 je upravená verzia mediaplayeru pre diakriticky správne zobrazovanie SRT tituliek.

mp1 mp2 mp3

Webové rozhranie prijímača a streamovanie:

OpenWebIf je plugin webového rozhrania prijímača ktorý slúži na nastavovanie prijímača a vykonávanie zmien a časovanie nahrávania cez internetovú sieť.

webrz1 stream

 

Cez toto webové rozhranie je už možné aj upravovať zoznam programov uložený v prijímači. Streamovanie TV vysielania do PC, alebo smartfónu/tabletu s OS Android je samozrejmosťou tohto priijímača. Prijímačom VU+Ultimo 4k môžete jeden program sledovať na TV, a iné programy aj z iného transpondéru, alebo inej družice ako je sledovaný program môžete streamovať do PC alebo do iného linuxového prijímača a taktiež môžete streamovať do smartfónu,tabletu alebo do  PC. Prijímač ide stabilne aj keď som jeden program sledoval na TV, druhý streamoval do PC a tretí do smartfónu bez nejakého spomalenia prijímača.  Streamovanie  je však do veľkej miery závislé od rýchlosti Vašej internetovej siete. Streamovanie HD aj SD programov je bezproblémové. Pre plynulé streamovanie HD programov je možné použiť dual transcoding streamu. Dva HD programy môžu byť streamované cez transcoding.  UHD/4k programy streamovať nejdú ani ich nie možné upraviť cez transcoding.

webrz3 webrz4

 

Remote channel stream converter

UHD/ 4k programy sa nedajú do PC a smartfónu streamovať , dajú sa však  streamovať cez plugin enigmy remote channel stream converter, a to z jedného 4K prijímača na druhý 4K prijímač. Stream 4k takýmto štýlom nefungoval zo 4K prijímača do HD prijímača, vtedy išiel iba zvuk na HD prijímači, čo je samozrejmé vzhľadom na absenciu HEVC kodeku na HD prijímači.

Transcoding:

Prijímač disponuje aj dual transcodingom HD vysielania. Tzn. že si môžete upraviť kvalitu streamovaného vysielania tak, aby Vám išiel stream pri prehrávaní po sieti do PC alebo smartfónu plynulo. Vo webrozhraní sú vedľa TV programu dve ikony, jedna je pre plnohodnotný stream a druhá na transcodovaný stream. Transcoding UHD/4k programov nie je možný.

transc

Voľby nastavenia transcodingu:

Port:8001 alebo 8002

Dátový tok 100000 až 10000000

Rozlíšenie od 160x120,320x240,480p,576p a 720p

Obrazový kmitočet od 23976,24000,25000,29970,30000,50000,59940 a 60000

Youtube TV:

V enigme je aj plugin Youtube TV na prehrávanie videí z portálu youtube.

Videá si môžete vyberať podľa kategórie videí alebo si môžete vyhľadať požadované video , alebo požadovaný youtube kanál. Plne funkčné je aj prehrávanie videí VEVO.

HDMI CEC:

Prijímač disponuje aj funkciou HDMI CEC pre súbežné zap a vyp TV a prijímača VU+Ultimo 4k.

HDMI IN:

Prijímač VU+Ultimo 4k má aj vstup HDMI IN pre pripojenie iného zariadenia s HDMI výstupom ako herná konzola Xbox, PS a pod. Tento obraz môže byť zobrazený prijímačom VU+ na celú obrazovku, alebo do okna obrazu v obraze PIP.

Pripojené zariadenie je možné aj nahrávať cez nekonečné nahrávanie (instant record).

Prehrávač obrázkov:

V enigme je aj prehrávač obrázkov ktorý slúži na prezeranie obrázkov a fotografii vo formáte jpeg,png a pod.

 foto2 foto foto3

HbbTV:

Prijímač disponuje aj hybridnou televíziou (spojenie internetových a satelitných informácii) HbbTV a to prostredníctvom pluginu webkit HbbTV. HbbTV je plne funkčné tzn. že funkčné je aj prehrávanie videí.

IMG 1272 IMG 1273

IMG 1277 IMG 1280

Webbrowser:

Prijímač disponuje aj webbrovserom OS Chromium, ktorý má pomerne rýchle odozvy. 

web1 IMG 1269 IMG 1271

Do prehliadača je možné ukladať aj záložky stránok. Pre prehliadanie je však nutné diaľkové ovládanie s qwerty klávesnicou alebo bezdrôtovú klávesnicu s touch padom.

KODI:

KODI je multimediálne rozhranie ktoré poskytuje ďalšie možnosti prijímača. Avšak v tomto prípade to až také "ružové " nie je. Síce je tu nová verzia KODI Jarvis 16.1, no pre prehrávanie nie je použitý KODI prehrávač, ale znova je to mediaplayer enigmy.

IMG 1137  IMG 1140 IMG 1139

Prehrávenie cez mediaplayer nepodporuje veľa doplnkov, takže viac toho nejde ako ide. A prehrávanie multimediálnych súborov cez KODI, ktorý Vás premeruje na mediaplayer je tiež nie moc praktické. Verím však, že vývojari softvéru sa momentálne sústredia na dolaďovanie základných funkcií enigmy a časom sa vrátia aj ku KODI a implementujú doňho KODI player, aby fungovali všetky doplnky a addony.

Teletext:

Prijímač disponuje aj vlastným teletextom, ktorý sa zobrazuje správne.

txt

Radio:

Prostredníctvom prijímača si môžete vypočuť aj slovenské, české a zahraničné satelitné rádia v digitálnej kvalite.

radio

Rýchlosti prijímača

nábeh prístroja z vypnutého stavu po načítanie karty skylink ice cez softcam až po nábeh obrazu : 44 sek 

nábeh prístroja z pohotovostného režimu : 1,5 sek

rýchlosť prepínania nekódovaných UHD programov: cca  1 sek

rýchlosť prepínania kódovaných HD programov: cca  1,5 sek

rýchlosť nekódovaných HD programov: 1 sek

reštart E2: 11 sek

rýchlosť prepínania nekódovaných programov: cca 1- 1,5 sek

 

Plusy:

+ ULTRA HD príjem

+možnosť inštalácie interného HDD

+ dual transcoding

+veľký LCD displej

+ FBC tunery

+možnosť satelitného,terestriálneho a káblového príjmu (záleží od osadenia tunerov)

+Kvalita Obrazu

+rýchlosť prijímača

+výhody linuxového prijímača

+Gigabitový ethernet

+USB 3.0

+šachta pre CI modul

+možnosť vloženia až troch PNP tunerov

+prehrávanie multimédii, IPTV , HbbTV

+prehrávanie a nahrávanie po sieti

+dobrá softvérová podpora

+interný wifi modul+bluetooch

Mínusy:

- nevyladenosť enigmy v spolupráci s niektorými pluginmi (napr.nemožnosť sťahovania videí v plugine archívy cz/sk a pod)

- nefunkčnosť KODI s KODI doplnkami 

- veľkosť prijímača je pomerne veľký

 

UPOZORNENIE:

I napriek nášmu maximálnemu úsiliu o čo najvyladenejšiu Enigmu, nie vždy všetko v nakonfigurovaných enigmách funguje tak ako má. Nemáme možnosť nedostatky odstrániť, iba nahlásiť, nakoľko nie sme tvorcovia žiadnej Enigmy a ani výrobcovia prijímača. Používame čistý, nenakonfigurovaný image danej Enigmy, ktorého funkčnosť a spolupráca s pluginmi a jednotlivými funkcionalitami je závislá od jeho tvorcov, čiže vývojárov enigmy.

Po kúpe nového prijímača s nainštalovanou enigmou, alebo po inštalácii našej nakonfigurovanej enigmy nie je nutná online aktualizácia. Výrazne neodporúčame prevádzať online aktualizáciu enigmy kvôli možnému zrúteniu operačného systému!

Online aktualizáciu a možné znefunkčnenie operačného systému prevádzate na vlastnú zodpovednosť! Týka sa to všetkých prijímačov s OS enigma 2 !

Firma ELLANO.SK oznamuje , že pluginy v enigme sú dielom tretích strán a nezodpovedá za ich funkčnosť! Taktiež sa nevzťahuje záruka na prípadnú nefunkčnosť niektorého pluginu. Záruka sa vzťahuje iba na hardware prijímača!

Záver:

VU+Ultimo 4k je momentálne najvýkonnejší stelitný/combo linuxový ultra HD prijímač. Prijímač ponúka okrem príjmu satelitného, terestriálneho a káblového vysielania aj iné multimediálne funkcie ako prehrávanie multimédii, IPTV, pluginy, stream vysielania, nahrávanie a prehrávanie po sieti a veľa ďalšieho.

Prijímač VU+Ultimo4k sa počas testovania neprehrieval a ani sa samovoľne nereštartoval.

Je to však pomerne nový model takže treba počítať s tým že softvér sa postupne ešte dolaďuje a môže sa vyskytnúť ešte nejaká chybyčka enigmy prípadne nevyladenosť s niektorými pluginmi.

Pokiaľ sa Vám prijímač VU+Ultimo 4k zapáčil môžete si ho zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave v eshope ELLANO.SK

Verím, že sa Vám recenzia páčila a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

Hodnotenie článku

4.3/5 hodnotení (14 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (12)

 • Ján

  Ján

  13 február 2017 v 14:10 |
  Zvukové stopy videí prijímač prehrá formátu DTS,MP3, AC3 aj AAC.

  Ja len dodám že videa vo formáte M2TS vie prehrať zvukovú stopu v DTS HD Master má ale chybu že v M2TS nejdú prehrať titulky v MKV spustí maximálne zvukovú stopu DTS ale zas idú titulky
 • MiHyli

  MiHyli

  13 február 2017 v 17:41 |
  neviem ako Vam, ale mne prehrava MKV s DTS, DTS-HD aj AC3 uplne v pohode aj s titulkami SRT priamo v MKV. Trosku zamrzi nepodporovanie grafickych titulkov SUP (PGS on BD)...ale to je celkovy problem E2. A takisto by mohlo pribudnut Dolby TrueHD a Dolby Atmos. :)
 • Ján

  Ján

  18 február 2017 v 16:21 |
  MiHyli to prehrat ide vsetkym ale na to aby si to zistil musis mat AV receiver
 • Dušan

  Dušan

  13 marec 2017 v 22:27 |
  Dobrý deň.
  Aká image je najlepšia pre tento prijímač? VTi?
  Dušan
 • IvanP

  IvanP

  14 marec 2017 v 09:20 |
  Dobrý deň.
  Samozrejme posledná VTI11.0.1 s poslednou aktualizáciou..
  • Dušan

   Dušan

   15 marec 2017 v 18:13 |
   Dobrý deň,
   ďakujem. Vyjadril som sa nepresne. Chcel by som vedieť, ktorý systém je najlepší pre VU+ Ultimo 4K, napríklad:
   VTI, Black Hole, OpenPLI, OpenATV, OpenDroid, OpenSpa, OpenVIX, OpenNFR, PKT, SAT DreamGr….
   Pokiaľ je to VTI, tak posledná verzia ako je uvedené.
   • IvanP

    IvanP

    16 marec 2017 v 08:00 |
    Dobrý deň.
    Každému vyhovuje niečo iné, osobne si však myslím že to naj pre VU+ je E2 VTI.
    • Dušan

     Dušan

     16 marec 2017 v 10:02 |
     Dobrý deň,

     ďakujem.
 • JerryFM

  JerryFM

  17 október 2018 v 20:09 |
  Mě nepřehrává video MKV H264. (jde jen zvuk)
  U KODI přehávače to dokonce nastaví jen 720 řádků
  • IvanP

   IvanP

   19 október 2018 v 09:41 |
   Dobrý deň.
   KODI v enigme ide na 720p je veľa kodekov a kontajnerov skúste inú enigmu.
 • Kubovčiaková Eva

  Kubovčiaková Eva

  06 august 2019 v 08:35 |
  Dobrý deň,vlastním sat.prijímač VU+ultimo 4k,ktorý má nainštalovaný plugin Kodi 17.6.Do kodi som nainštaloval
  repozitár KODI cz/sk a následne video doplnok Stream cinema a hudobné doplnky Play.cz,Radio,ListenLive...atď.
  Stream cinema je v pohode /video+audio je funkčné/,ale u hudobných doplnkov/rádiá/nejde zvuk /ozýva sa len chrčanie/.Neviem kde môže byť chyba,poraďte,dík.
  • Ivan.P

   Ivan.P

   07 august 2019 v 06:01 |
   Dobrý deň.
   Tento problém je aj u iných Vu+ (VU+ZERo 4K ...) zrejme sa jedná o nevyladenosť driverov, alebo doplnku KODI.
   Treba sa obrátiiť na fórum tvorcov danej enigmy.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget