Aké sú rozdiely medzi VU+ DUO 4K a VU+ DUO 4K SE?

Napísal Ivan P. 1 dňa 30 október 2020 do kategórie Magazín, Špeciál

VU+DUO 4K verzus VU+DUO 4K SE

V dnešnom článku Vám prinášame prvý pohľad, porovnanie a hlavné rozdiely novinky VU+DUO 4K SE a jeho predchodcu VU+DUO 4K

Nová vlajková loď od kórejského výrobcu Marusys je síce priamym nástupcom modelu VU+ DUO 4K, avšak zároveň nahrádza na špici model VU+ ULTIMO 4K, ktorého výroba sa ukončila. Takže momentálne, do príchodu nového High-end modelu od VU+, preberá úlohu vlajkovej lode nový model VU+DUO 4K SE.

duo4kse lod

Výbavou sú oba modely identické, hlavné rozdiely medzi nimi sú v osadení iného typu procesora a inej veľkosti operačnej pamäte, podrobnejšie si to rozpíšeme ďalej v článku.

Hlavné vlastnosti VU+DUO 4K SE

-    Veľmi rýchle spínacie časy + funkcia Fast channel changing (FCC)
-    Prehliadač WebKit
-    Chromium OS
-    Dual HD transkódovanie
-    HbbTV
-    Výstup HDMI 2.0
-    Vstup HDMI 2.0
-    Gigabit LAN
-    DualBand WiFi (2,4 / 5 GHz)
-    Súčasné dešifrovanie 2 modulov CI
-    BT 4,1 pre napr. Zvukové lišty BT alebo slúchadlá
-    3,5 "TFT LCD displej - MiniTV
-    2x tuner slot pre napr. DVB-S2 / DVB-C * Full Band Capture (FBC) alebo DVB-T2 duálny tuner
-    USB 3.0
-    ARM CPU (4x 1 500 MHz)
-    eMMC flash pamäť
-    Dekódovanie videa HEVC / H.265
-    Plug & Play odnímateľný rám pre 2,5 "pevné disky SATA (max. Výška HDD 15 mm)
-    Externé napájanie 12 V

duo4kse parametre 12 duo4kse parametre 13

 

Vzhľad a výbava

Výzorovo sa prijímače nijako podstatne neodlišujú. Predný panel je takmer totožný u oboch modelov, samozrejme okrem názvu modelu prijímača.

 

Vu Duo 4K 001 duo4kse 1

Rozloženie pod odklopným panelom zostáva nezmenené:

- 1x čítačka dekódovacích kariet

- 2x CI slot pre vloženie dekódovacích modulov CI/CI+ (funkčné súbežné nahrávanie z oboch modulov)

- 1x USB port 2.0

 

Ovládacie tlačidlá predného panelu a aj displej sú rovnaké.

Zadný panel prijímačov je totožný u oboch modelov.

Vu Duo 4K 002 vu duo 4k se2

 Zadný panel obsahuje:

 • 2x sloty pre vymeniteľné tunery
 • S/PDIF digitálny optický audio výstup
 • HDMI IN
 • HDMI OUT
 • Ethernet gigabitový
 • 2x USB port 3.0
 • RJ 11 - RS232
 • jack - napájanie prijímača 12V
 • kolískový vypínač
 • zásuvka pre vloženie interného 2,5" SATA/SSD HDD 

 

Pamäte RAM

Ako sme spomenuli vyššie, prvým hlavným rozdielom je veľkosť operačnej pamäte RAM. U staršieho modelu VU+ DUO 4K mali pamäte veľkosť 2 GB, u nového modelu VU+ DUO 4K SE prišlo k navýšeniu na 3 GB.

I keď by sa mohlo z výpisu enigmy zdať, že má nový model iba cca 1,6 GB RAM (obrázok v ľavo), nie je tomu tak, nakoľko približne polovicu pamäte si rezervuje operačný systém a zobrazuje iba dostupnú použiteľnú pamäť. Celková skutočná pamäť prijímača je však 3 GB (obrázok v pravo).

ram vti2 ramvti

 

Procesor (CPU)

Druhým hlavným rozdielom je typ procesora. U oboch modelov je síce použitý 4-jadrový procesor ARM od výrobcu Broadcom, avšak ide o iné revízie, ktoré sa rozlišujú nielen taktovacou frekvenciou.

VU+DUO 4K bol osadený procesorom ARM v7 rev0 chipset 7278 o takte 2,1 Ghz Tento typ procesora mal pre mnohých nevýhodu v tom, že nepodporuje prehrávanie videoformátov AVI (DIVX a XVID).

VU+DUO 4K SE je osadený procesorom ARM v7 rev 3 chipset 7444s o takte 1,5 Ghz. Tento typ procesora už podporuje aj prehrávanie videoformátov AVI (DIVX a XVID), čo sme úspešne otestovali a môžete si to pozrieť na videu nižšie.

 

Tunery a HDD

Nový model je možné objednať v rôznych variantách. Tak ako jeho predchodca má k dispozícii dva sloty pre osadenie tunerov a možnosť inštalácie interného 2,5" HDD.

V základe je dodávaný s jedným Dual DVB-S2X FBC tunerom, rozšíriť ho je možné o ďalší takýto tuner Dual DVB-S2C FBC tuner, pokiaľ chcete mať z neho 16 tunerový satelitný prijímač. Ak chcete mať z neho combo prijímač, možné je ho doplniť o hybridný tuner DVB-T2/C MTSIF, ktorým rozšírite možnosť príjmu buď o káblové vysielanie DVB-C (pre tento je dostupný aj DVB-C FBC tuner), alebo o terestriálne vysielanie DVB-T2. Pre tých, čo nepotrebujú satelitné vysielanie je dostupná aj verzia iba s MTSIF DVB-T2/C tunerom, ktorú si viete, v prípade potreby doplniť o další takýto tuner. Všetky tunery sú Plug&Play, to znamená, že ho stačí zasunúť do prístroja a ihned ho môžete používať.

Kolíska pre interný HDD je rovnako ako u predchodcu aj pre rozmerovo vyššie disky, čiže až do 15mm. Nie je tak problém ani s diskami o veľkej kapacite nad 4TB. Pokiaľ si HDD objednáte spolu s prijímačom, dodáme Vám ho nainštalovaný, zinicializovaný, pripojený k systému a nastavený na nahrávanie a timeshift.

duo4k hdd 1

Aj Bluetooth edícia

Poslednou zmenou oproti predošlému modelu je možnosť objednať si BT edíciu. Ide o špeciálne balenie prijímača, v ktorého balení nájdete namiesto klasického ovládača IR300 ovládač, ktorý funguje aj v Bluetooth režime. Pokiaľ si takýto ovládač spárujete s prijímačom, nemusíte mieriť priamo na prijímač a ovládanie sa tým posúva na oveľa vyššiu úroveň komfortu.

vu duo 4k se 113

Inštalácia Enigma 2

Postup nahratia OS ENIGMA2 do prijímača VU+DUO 4K SE

 1. Na naformátovany USB kľúč formátom fat32 nakopírujte zložku vuplus , ktorá obsahuje podzložku duo4kse a v nej inštalačné súbory enigmy.
 2. Vypnite satelitný prijímač  VU+ zadným vypínačom.
 3. Zasuňte USB kľúč z enigmou do USB portu prijímača ( ostatné porty USB musia ostať voľné!).
 4. Zapnite prijímač zadným vypínačom satelitného prijímača
 5. Po zapnutí prijímač kontroluje USB porty, nájde na USB kľúči inštalačné súbory enigmy zobrazí na display oznámenie „Update! Press Power“, kde píše že detekoval na USB enigmu2 a pre jej inštaláciu máte stlačiť dotykové tlačidlo Power na prednom paneli. Pokiaľ tlačidlo nestlačite do cca 5sekúnd tak prijímač začne bootovať enigmu, ktorú máte v prijímači, takže musíte do cca 5tich sekund od detekovania stlačiť a pustiť dotykové tlačidlo Power na prednom paneli prijímača. Následne sa spustí inštalácia enigmy.
 6. Inštaláciu neprerušujte! Inštalácia trvá cca 4 minúty po nainštalovaní sa Vám prijímač sám reštartuje a nabootuje s novou enigmou( alebo vypíše na displeji prijímača nápis"Complete", vtedy môžete prijímač vypnúť vybrať USB a zapnúť).

 

Prijímače VU+DUO 4K SE, VU+ DUO 4K SE MTISF, alebo VU+DUO 4K SE BT si môžete zakúpiť v plne nakonfigurovanom stave s enigmou VTI 15.0.0, alebo s OpenATV 6.4. Zároveň získate prístup k ďalším konfiguráciám, ktoré pre tento model v budúcnosti vydáme. Podrobnejší popis konfigurácií nájdete na tomto odkaze.

Ak ste prijímač nekúpili u nás, môžete si konfiguráciu a podporu zakúpiť.

Pokiaľ sa chcete o tomto prijímači dozvedieť viac, prečítajte si našu recenziu na VU+ DUO 4K.

 

Hodnotenie článku

4.8/5 hodnotení (6 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.

Dokončite úlohu

TOPlist

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu