RTVS chce Jednotku v HD aj na satelite

Napísal Torben N. 1 dňa 18 február 2013 do kategórie Magazín, Správy

Odvysielal aj ako prvý na Slovensku živý prenos v natívnom HD zo štúdia

 

Jednotka HD sa počas tohto roku zrejme objavia aj na satelite. Slovenské verejnoprávne médium RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) to považuje za ambíciu pre rok 2013. Dvojka HD sa kvôli obmedzenej kapacite v DVB-T neobjaví.

"O distribucii Jednotky v HD na satelite budeme rokovať, je to našou ambíciou pre rok 2013," uviedol pre portál Živé.sk riaditeľ sekcie technickej realizácie RTVS Andrej Doležal.

Najpravdepodobnejšie je umiestnenie programu Jednotka HD na satelit Astra 3B na pozícii 23,5 ° E. Tu RTVS poskytuje oba televízne programy - Jednotka a Dvojka v SD rozlíšení. Pozíciu využívajú aj platformy Skylink a CS Link.

RTVS pripravuje aj zmenu v oblasti distribúcie HD a SD signálu staníc v peeringových centrách. Programy Jednotka a Dvojka v SD budú dostupné v peeringovom centre SIX vo formáte MPEG-2 s dátovým tokom 10 Mbit / sa HD verzia v MPEG-4 s tokom 14 Mbit / s

Zo slovenských plnoformátových staníc vysiela v HD rozlíšení na satelite len komerčná TV Markíza.

Slovenská televízia si  pripísala ďalšie prvenstvo u vysielania vo vysokom rozlíšení obrazu (HDTV). Premiéry sa zhostila diskusná relácie Večer pod lampou.

Premiéru živého vysielania vo vysokom rozlíšení obrazu (HDTV) z televízneho štúdia si vo štvrtok odbil druhý program verejnoprávnej Slovenská televízia. Stalo sa tak vôbec po prvýkrát medzi televíziami na Slovensku. "Ďalšie programy, ktoré bude Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) tiež vyrábať v štúdiu vo vysokom rozlíšení, sú Diskusný ring, 5 minút po dvanástej v sobotu na Dvojke a nedeľná diskusná relácia Za 5 minút 12 na Jednotke," informoval hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Slovenská televízia si tak pripísala ďalšie prvenstvo v zavádzaní HD vysielania na Slovensku. V roku 2008 ponúkla ako prvá HD prenosy z Letných olympijských hier v Pekingu a využila k tomu vtedy založený a dnes už neexistujúci program STV 3. V roku 2010 potom odvysielala ako prvý pôvodný HD prenos z vyhlasovania výsledkov anekty Osobnosť televíznej obrazovky. "STV mala tiež ako prvý dočasne svoj HD kanál na satelite počas majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2011. A Jednotka HD vysiela ako prvý v digitálnom terestriálne multiplexu DVB-T," dodal Šümeghy.


Tento týždeň RTVS začala natívne HD vysielanie programu STV 2 u vybraných káblových a IPTV operátorov na Slovensku. Prekonfigurovali kvôli tomu vysielací pracovisko druhého programu. Vo vysokom rozlíšení teraz slovenskí Dvojka ponúka napríklad relácie Anjeli strážny, Família, A3UM, Slovenská kino, Umenie 2012, Ovce.sk, dokumenty z tvorby nezávislých producentov, zahraničné dokumenty, ale aj Rómsky magazín. "RTVS v roku 2013 počíta aj s výrobou ďalších pôvodných relácií v HD," dodal jej hovorca.

Okrem výroby relácií RTVS pripravuje jednotné riešenie ponuky streamov pre všetky káblové operátorov, aby sa programy RTVS v HD kvalite dostali k čo najväčšiemu počtu divákov.

zdroj: parabola.cz, digizone.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget