Odvážny ťah Kennetha Branagha: Premena Poirota na hororovú ikonu vo filme Prízrak v Benátkach

Napísal misterz 1 dňa 18 apríl 2024 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Redefinícia hororu v detektívnom filme

Kenneth Branagh v úlohe režiséra aj hlavného herca rozhodne nemal ľahkú úlohu. Pre mnohých je totiž v stvárnení Hercula Poirota stále absolútnou jednotkou famózny sir David Suchet. Navyše, po dvoch megalomanských dielach s hviezdnym obsadením (Vražda v Orient exprese, Smrť na Níle) prišli škrty cez rozpočet a objavil sa diel komorný a tajomný. No zato s pomerne dobrým hodnotením od kritikov. Zaboduje Prízrak aj u divákov? 

prizrak v benatkach recenzia 668

Prvé dojmy

Zdá sa, že sa režisér Kenneth Branagh snaží skúšať nové veci. Predovšetkým je zrejmý jeho úmysel, aby každá jeho verzia Hercula Poirota bola niečím zvláštnejšia, ako tá predchádzajúca. V tomto prípade mal však Branagh zviazané ruky - na film mal oveľa nižší rozpočet, takže bolo treba opustiť prepych Smrti na Níle a vybrať si iný smer - temnú komornosť. A hádajte! Zásah do čierneho!

Ďalšou vecou, ktorá prospela filmu, je, že Branagh adaptuje menej známu verziu od Agathy Christie, čo mu poskytuje vo viacerých ohľadoch väčšiu slobodu. Režisér sa tiež rozhodol, že tretí prípad slávneho detektíva bude výrazne odlišný od predchádzajúcich dvoch dielov aj čo sa týka atmosféry a detektívneho napätia. Prízraky v Benátkach majú nepríjemnú atmosféru, miestami niekoľko skoro hororových momentov a určite je tam cítiť i veľkú dávku depresie, zármutku, strachu a bolesti.

prizrak v benatkach recenzia 656

Branagh sa s touto hororovou atmosférou naozaj výborne vysporiadal. Môžete sa tešiť na netradičné zábery, výraznú hudbu a zvuky, z ktorých vám naskočí husia koža. A to vrátane vizuálnej stránky - burácajúca búrka, stúpajúca hladina vody, plesnivé steny, málo osvetlené miestnosti, všadeprítomná špina...

Dejové kontúry

Prízrak v Benátkach je typickým príkladom klasickej starosvetskej detektívky, nevybočujúcej z rámca šablóny týchto príbehov. Dobrou správou je, že ak ste nevideli predchádzajúce dva filmy, tak to vôbec nevadí. Prízrak v Benátkach je samostatná jednotka. Po obsahovej stránke sa však drží typickej šablóny tak, ako sme u Hercula Poirota zvyknutí.

Podobne, ako tomu je v mnohých dieloch i filmoch, kde hrá najdôležitejšiu úlohu Poirotov dôvtip, aj tu sú postavy uväznené na obmedzenom priestore. Nečakajte však žiadnu loď alebo vlak. V tomto prípade hrajú prím kulisy obrovského, avšak trochu chátrajúceho zámku. Takže tu na každom kroku číha nejaký ten tieň a závan mysteriózna.

prizrak v benatkach recenzia 654

V zámku býva len jeho vlastníčka, ktorá bola kedysi veľmi slávnou opernou speváčkou - Rowena Drake (Kelly Reilly). Nanešťastie pred rokom prišla tragicky o dcéru. Aj to je dôvod, prečo sa rozhodla pripraviť večierok na Halloween spojený so seansou. Nezabudla ani na médium (Michelle Yeoh), ktorá vraj naozaj dokáže komunikovať s duchmi. Dozvie sa konečne, ako a prečo zomrela jej dcéra Alicia? Prirodzene, na odpoveď je každý zvedavý. Odhalí ju ale duch? Alebo treba čakať na Hercula Poirota?

Ten sa objaví na scéne aj s dlhoročnou známou Ariadnou (Tina Fey), bývalým snúbencom dievčaťa, ako aj s ďalšími hosťami. Čoskoro sa začnú diať čudné veci, až sa zdá, že sa hosťom mstí nejaký zlý duch. To by však nebol Poirot, aby do celej záležitosti nevniesol racionalitu a precízne detektívne myslenie. A to i napriek tomu, že je už na dôchodku.Momenty, ktoré si zamilujete

Určite hlavne to, že je tu divák ušetrený otravnej predigitalizovanosti a prehnaného množstva postáv, tak ako tomu bolo v predchádzajúcich dvoch filmoch. Ide o návrat k staršej, poctivej filmárčine, akoby vystrihnutej z 50.-60. rokov minulého storočia. Miestami to dokonca pripomína staromódnu komornú detektívku prepojenú s hororovou atmosférou v štýle The Haunting (1963).

Aj napriek tomu, že tentoraz je samotný detektívny prípad asi najmenej zaujímavý, tak to vynahrádza práve komorná forma, s ktorou tu Branagh veľmi dobre narába a nie je pre neho problém vykúzliť príjemnú zimomravú atmosféru.

prizrak v benatkach recenzia 655

Zároveň sa tu Herculovi Poirotovi dostávame ako postave správne pod kožu. Nie je iba neomylný detektív a nezávislý pozorovateľ ako v predošlých filmoch, ale živá, dýchajúca postava, s ktorou sa divák veľmi rýchlo stotožní. A samozrejme to najdôležitejšie je, že konečné rozuzlenie rozlúskne iba málokto. Všetko je tak až do konca zahalené príjemným rúškom tajomstva.

Paradoxne, slabšia výprava aj obsadenie tu dáva viac priestoru vyniknúť atmosfére a samotnému Herculovi. A to sú práve dva momenty, ktoré určite veľa divákov bude hodnotiť pozitívne.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok na streame so super obrazom v 4K?
Kúp si Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Aspekty na zlepšenie

Moderný a namlsaný divák môže trochu frflať, že to je až príliš staromilské. Treba si však uvedomiť, že ak máte chuť na modernú detektívku alebo thriller, pustite si napríklad Davida Finchera. Branagh je skôr typ decentného režiséra, ktorý sa vo veľkej miere inšpiruje práve staršími kúskami.

Niekomu bude možno vadiť, že tu žiadna postava nie je dostatočne zaujímavá na to, aby pritiahla pozornosť, alebo aby diváka zaujal jej osud. Ako sme sa už presvedčili veľakrát predtým, Poirotovi svedčí nejaký parťák alebo zaujímavý protihráč. Celkovo sa Prízraky v Benátkach nemôžu pýšiť hviezdnym obsadením, väčšina sú všetko menej známi herci. Čo ale naopak, môže mnohých potešiť - nič opozerané a nové tváre na plátne.Sumár a hodnotenie

Aj s menším rozpočtom dokázal Kenneth Branagh priniesť s filmom Prízraky v Benátkach nový pohľad na Poirota. A to formou mrazivej komornej atmosféry a hororovými prvkami. Dodal tak tradičnej starosvetskej detektívke nový a osviežujúci rozmer. Poteší aj ľudský rozmer Hercula Poirota a zaujímavé rozuzlenie. Film určite nesklame skúsených milovníkov detektívok a ani tých, ktorí sa so svetom Agathy Christie ešte iba zoznamujú.

Kde sledovať Prízrak v Benátkach?

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o novinkách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru.   

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu