Oplatí sa znovu vidieť: 10 starších, ale fascinujúcich filmových pokladov inšpirovaných skutočnými udalosťami

Napísal misterz 1 dňa 02 august 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

Cestujte späť v čase a objavte pravdivé príbehy prostredníctvom týchto desiatich filmových majstrovských diel.

Pokiaľ ste pripravení na filmovú cestu naprieč časom a dejinami rôznych krajín, prinášame vám zoznam desiatich zaujímavých filmových inšpirácií na základe reálnej udalosti.  Ba čo viac, všetky tieto filmové klenoty sú dostupné aj na streame a čakajú iba na to, aby vás vtiahli do svojho jedinečného sveta. Pustite si do obývačky talentovaných tvorcov a ďalšie inšpiratívne osobnosti, ktorých reálny život sa dokázal pretaviť do zaujímavého filmového príbehu.

10 filmovych klenotov na zaklade skutocnocnosti fb ikona 5647743 

Na svete filmu je vždy niečo magické a fascinujúce. A to hlavne vtedy, keď sa skutočné udalosti dokážu premeniť na nezabudnuteľné filmové skvosty. Práve takéto filmy v nás vzbudzujú hlboké emócie, posúvajú nás do inej éry a odkrývajú nám stránky histórie, ktoré by sme inak len ťažko objavili. Majstrovsky natočené, vystihujúce atmosféru tej doby a s pôsobivými hereckými výkonmi, tieto filmy vás vtiahnu do sveta reálnych udalostí ako žiadne iné.

Samozrejme, dobrý film na základe reálnej udalosti musí spĺňať niekoľko kritérií, aby dokázal priniesť na plátno intenzitu a autenticitu udalostí, ktoré sa dotknú diváka a zanechajú v ňom nezmazateľnú stopu. Ako príklad toho, kde sa to podarilo, môžeme uviesť dnes už jasné tri kultové záležitosti:

  • Schindlerov zoznam (1993) - ikonický film režiséra Stevena Spielberga je príbehom obchodníka Oskara Schindlera, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil viac ako tisíc Židov pred nacistickými koncentračnými tábormi. Film sa vyznačuje silným hereckým obsadením a dojímavým podaním príbehu, ktorý dokáže nielen emocionálne zasiahnuť diváka, ale tiež mu ukázať silu ľudskej solidarity aj v tých najtemnejších časoch.
  • Apollo 13 (1995) - zaoberá sa neúspešnou misiou amerického vesmírneho programu. Keď sa v roku 1970 pri expedícii na Mesiac objavila vážna technická porucha, astronauti museli nájsť spôsob, ako prežiť a bezpečne sa vrátiť na Zem. Film režiséra Rona Howarda exceluje vo svojej dramatičnosti.
  • Pianista (2002) - silný a pôsobivý film, režírovaný Romanom Polanskim, je adaptáciou memoárov poľského klaviristu a skladateľa Władysława Szpilmana. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny a zachytáva tu neľudské podmienky a utrpenie Židov vo Varšavskom gete. Film je priam zhmotnením umenia, ktoré dokáže preniesť nevysloviteľné utrpenie na plátno a zachytiť hrdinstvo jednotlivcov v čase absolútnej beznádeje.

Prirodzene, aj dnes sa točia kvalitné filmy s touto tematikou, hoci na svoj ohlas, ktorý by sa priblížil k vyššie zmieneným kultovkám, si ešte budú musieť počkať. No za pozretie určite stoja už teraz. Vyberáme pre vás nasledovné:

Chernobyl (2019)

Katastrofa v Černobyle v roku 1986 zostáva jednou z najhorších jadrových havárií v dejinách ľudstva. A práve táto temná kapitola histórie je dôkladne a pôsobivo spracovaná v minisérii „Chernobyl“, ktorá divákom doslova vyrazila dych. Brilantne vytvorená mini-séria v piatich častiach dokázala vrhnúť na plátno silné emócie a naturalizmus tejto obrovskej tragédie. 

Režisérom je Johan Renck, ktorý si zaslúžene získal obdiv kritikov aj divákov. Jeho majstrovské spracovanie jadrovej katastrofy zachytáva nielen samotnú explóziu v elektrárni Černobyl, ale aj následné pokusy o skrytie pravdy a následky, ktoré postihli obyvateľov a hrdinov zapojených do záchranných prác.

V hlavnej postave sa predstavuje Jared Harris, ktorý perfektne zosobňuje vedeckého pracovníka Valerija Legasova. „Chernobyl“ sa tak aj vďaka nemu stal prenikavou miniságou o odvahe a tragédii, ktorá bola spôsobená dôsledkom ľudského zlyhania a systémových nedostatkov. Divák tu tiež určite ocení úctu, ktorú tu tvorcovia prejavili voči skutočným udalostiam, a to prostredníctvom ich dôkladných výskumov tejto udalosti.

Kde sledovať Černobyl?

 

12 Years a Slave (2013)

Majstrovské dielo režiséra Stevea McQueena, ktoré prináša na filmové plátno silný a nekompromisný príbeh otroctva. Tento epický dramatický film, založený na skutočných udalostiach, zobrazuje kruté a bezútešné podmienky, s ktorými sa stretávali otroci v 19. storočí v USA.

V úlohe hlavného hrdinu, Solomona Northupa, exceluje talentovaný herec Chiwetel Ejiofor. Jeho perfektný výkon vyjadruje hlbokú túžbu po slobode a trpkosť, keď bol násilne odobratý zo svojej rodiny a zotročený na bavlníkovej plantáži.

Divák ocení najmä úprimnosť a autenticitu filmu. A v neposlednom rade tiež fakt, že režisér tu odmieta zľahčovať historickú realitu a namiesto toho sa sústredí na odkrytie pravdy, a to prostredníctvom silného vizuálneho vyjadrenia.

Kde sledovať 12 rokov otrokom?

 

Bohemian Rhapsody (2018)

Bohemian Rhapsody je ohromujúci umelecký zážitok, ktorý sa ponoril do života a hudobného dedičstva jednej z najlegendárnejších rockových skupín všetkých čias - Queen. Tento pútavý životopisný film je výsledkom režisérskeho umenia od Dana Scullyho, ktorý si hneď pri svojom vzniku získal obdiv väčšiny fanúšikov aj kritikov.

V hlavnej postave, frontmana Freddieho Mercuryho, sa predstavil herec Rami Malek, ktorý sa tu premenil na jedného z najcharizmatickejších hudobných performerov v histórii. Jeho ohromujúci herecký výkon priniesol na plátno odvahu, vášeň a trpkú osamelosť Freddieho Mercuryho, ktorý sa vyšvihol na vrchol slávy, ale musel sa pritom vysporiadať so svojimi vnútornými démonmi.

Čo divák určite ocení, je zimomriavky vyvolávajúci soundtrack, ktorý je plný najväčších hitov Queen. Film nám umožňuje prežiť radostné a emotívne okamihy ich tvorby, ako aj osobné úsilie a vnútorné konflikty, ktorými si skupina prešla. Okrem toho tu nájdete aj fascinujúci pohľad na vzťah Freddieho Mercuryho s ostatnými členmi skupiny a jeho boj s vlastnou identitou.

Kde sledovať Bohemian Rhapsody?

 

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


The Social Network (2010)

Film ponúka zaujímavý pohľad do sveta moderných technológií, inovácií a ambícií. Réžie sa chopil David Fincher a príbeh je založený na skutočných udalostiach o vzniku fenomenálnej sociálnej siete - Facebooku.

V hlavnej postave mladého génia Marka Zuckerberga sa predstavil herec Jesse Eisenberg, ktorý tu zosobňuje túžbu po úspechu a neobmedzený potenciál mladého podnikateľa. Jeho herecký výkon priniesol na plátno komplexnosť a kontroverznosť Zuckerberga, ktorý zmenil spôsob, akým dnes medzi sebou ľudia komunikujú.

Divák určite ocení skvelú réžiu a scenár, ktorý priniesol fascinujúci pohľad do zákulisia vzniku a rastu Facebooku. Dejová linka je tiež plná intríg, právnych sporov a osobných konfliktov, ktoré sprevádzajú Zuckerberga a jeho spoluzakladateľov. Nudiť sa určite nebudete.

Kde sledovať Sociálnu sieť?

 

Captain Phillips (2013)

Intenzívny a napínavý príbeh o skutočných udalostiach, ktorý zahŕňa pirátsky útok na americkú nákladnú loď. Tento výborne natočený thriller, režírovaný Paulom Greengrassom, vás vtiahne do sveta veľkého napätia a emocionálnej jazdy.

V hlavnej postave kapitána Richarda Phillipsa sa predstavil herec Tom Hanks, ktorý tu exceluje po všetkých stránkach. Jeho herecké umenie a presvedčivosť priniesli na plátno hrdinskú odvahu a zraniteľnosť kapitána, ktorý sa náhle ocitol v hrôzostrašnej situácii, keď somálski piráti unesú jeho loď a zo všetkých si urobia rukojemníkov. Divák tiež ocení peknú myšlienku o tom, že ľudská vôľa dokáže prekonať aj tie najväčšie prekážky. A práve preto film zanecháva silný dojem.

Kde sledovať Kapitán Phillips?

 

voyo zabava 1200px

The Theory of Everything (2014)

Film je dojemným a inšpiratívnym príbehom o slávnom teoretickom fyzikovi Stephenovi Hawkingovi a jeho ťažkom životnom údele. Režíroval ho James Marsh, ktorému sa podarilo vytvoriť fascinujúci svet vedy, vášne a nadhľadu.

V hlavnej postave Stephena Hawkinga sa predstavil herec Eddie Redmayne, ktorý si za svoj výnimočný výkon zaslúžene získal obdiv a uznanie. Jeho herecká bravúrnosť dokázala zhmotniť presvedčivý a dojemný portrét geniálneho vedca, ktorý sa musel vyrovnať s progresívnou neuromotorickou chorobou, známou ako amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Film sa tiež zamýšľa nad otázkami o živote, láske a význame ľudskej existencie. Prináša nám nevšedný pohľad na Hawkingov prístup k vesmíru a jeho hľadanie jednotného matematického vzorca, ktorý by vysvetlil všetko.

Kde sledovať Teória všetkého?

 

Spotlight (2015)

Strhujúci a presvedčivý pohľad do skutočných udalostí, ktoré otriasli katolíckou cirkvou. Tento pôsobivý film, režírovaný Tomom McCarthym, odhaľuje škandál pedofílie a systematického utajovania sexuálneho násilia zo strany cirkvi v Bostone.

V hlavnej postave novinára Michaela Rezendesa sa predstavil herec Mark Ruffalo, ktorý priniesol na plátno odhodlanie a vytrvalosť investigatívneho novinára. Spolu s ďalšími členmi investigatívneho tímu denníka The Boston Globe, známeho ako „Spotlight“, sa snaží odhaliť pravdu a odkryť rozsah sexuálneho zneužívania, ktoré sa odohráva pod pláštikom cirkvi.

Film tiež ponúka dobre vyváženú kombináciu príbehov novinárov a ich osobných životov, čo dodáva hĺbku a komplexnosť. Taktiež ukazuje dôležitosť nezávislého novinárstva a jeho úlohu v odhaľovaní pravdy a ochrane verejnosti.

Kde sledovať Svetelný bod?

 

Chceš si užiť skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


The Imitation Game (2014)

Fascinujúci a dojímavý pohľad do života skutočného génia Alana Turinga. Jeho úloha pri dešifrovaní nemeckého kódu Enigma počas druhej svetovej vojny bola priam životne dôležitá. Ktohovie, akoby sa vyvíjala 2. svetová vojna bez tohto výnimočne geniálneho matematika. Film režíroval Morten Tyldum a do sveta kinematografie sa zapísal dychberúcou kombináciou histórie, matematiky a dramatického napätia.

V hlavnej postave Alan Turinga sa predstavil herec Benedict Cumberbatch, ktorý tu predviedol jeden zo svojich životných výkonov. Dokázal pretaviť na plátno autenticitu postavy Turinga, ktorý tu bojuje nielen s kódom Enigmy, ale aj so svojimi vlastnými démonmi.

Vedeli ste, že znak nakusnutého jablka firmy Apple súvisí práve s touto inšpiratívnou osobou? Jedna z teórií o smrti Alana Turinga totiž hovorí o tom, že spáchal samovraždu tak, že si odhryzol z jablka napusteného kyanidom.

Kde sledovať Kód Enigmy?

 

Zero Dark Thirty (2012)

Napínavý a kontroverzný thriller, ktorý ponúka realistický pohľad na lov najhľadanejšieho teroristu na svete, Usámu bin Ládina. Tento intenzívny film, režírovaný Kathryn Bigelow, vás vtiahne do temného sveta tajných operácií a vytrvalosti, ktorá je potrebná na dosiahnutie spravodlivosti.

V hlavnej postave (Maya), vytrvalej analytičky CIA, sa predstavila herečka Jessica Chastain. Maya je oddaná svojej práci a odvážne sa púšťa do pátrania po bin Ládinovi, čo ju priviedlo až na hranicu vlastných duševných síl.

Film je tiež plný napätia, akcie a prekvapujúcich zvratov. Divák určite ocení aj náročné filozofické otázky o morálke, etike a vojne proti terorizmu.

Kde sledovať 30 minút po polnoci?

 

127 Hours (2010)

Nádherný a vzrušujúci príbeh o extrémnom prežití a ľudskej vôli. Tento intenzívny a pôsobivý film, režírovaný Dannym Boylom, zachytáva neobyčajný a obdivuhodný príbeh dobrodruha Arona Ralstona.

V hlavnej postave Arona Ralstona sa predstavil herec James Franco, ktorý vniesol do postavy kus svojho výnimočného hereckého talentu. Jeho autentický výkon dokonale zachytil psychologické a fyzické vyčerpanie, ktorými si prechádza Ralston po tom, ako sa zasekol v hlbokom kaňone bez možnosti úniku.

127 Hours je filmom, ktorý nám ukazuje, ako jedna nešťastná udalosť môže zmeniť náš pohľad na život a ako si treba vážiť každý okamih. Je to príbeh o preklenutí medzi beznádejou a nádejou, a o tom, ako sme schopní prekonať samých seba, keď sa ocitnene tvárou v tvár smrti.

Kde sledovať 127 hodín?

 


Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (2 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu