Seriál na zahryznutie: Na tento Beef (2023) len tak nezabudnete!

Napísal Waerwulf 1 dňa 08 september 2023 do kategórie Filmy a seriály, Magazín

šťavnatý kus televíznej drámy, ktorá skutočne pobaví

U človeka, ktorý si všíma skôr straty než zisky, sa túžba aspoň raz dostať to, čo si myslí, že mu patrí, môže rýchlo vymknúť spod kontroly. Za týchto okolností sa môže prostredník namierený cez okno auta chápať ako vyhlásenie vojny. Práve týmto gestom by sme mohli definovať dusnú atmosféru seriálu Beef. Má táto komediálna dráma divákovi čo ponúknuť?

beef serial 2023 fb ikona 654654

Žiadna karma pre tých, čo si ju zaslúžia

Existujú určité každodenné neprístojnosti, ktoré nestihne žiadna spravodlivosť, žiadne vyrovnanie karmických váh: hrubosť cudzích ľudí, premárnený čas na linke alebo v čakárni, náhodný sexizmus alebo rasizmus, prerušenie v rade alebo v dopravnej zápche.

ie 99159

10 šťavnatých epizód

Seriál Beef od Lee Sung Jina využíva toto gesto, aby nás vrhol priamo do zákopov moderného amerického nešťastia. Steven Yeun a Ali Wong stoja na opačných stranách krízy stredného veku, ktorá prerastá do čoraz násilnejšieho existenciálneho súboja.

Sledovanie desiatich epizód seriálu Beef, ktoré mali premiéru na jar tohto roka, je ako škrabanie sa na štípanci od komára - paradoxne príjemný pocit bolesti a uspokojenia. Vibrujúca, nepriateľská chémia medzi Yeunom a Wongovou vytvára pútavú show, ktorá kritizuje samotný pojem vnútorného pokoja.

beef serial 654654

Nástrel deja (SPOILER)

Počiatočné nastavenie Beefu je klamlivo jednoduché. Po tom, čo sa hádka na parkovisku pred veľkým obchodom zmení na šialenú naháňačku po luxusnom Calabasas v Kalifornii, Amy Lau (Wong) a Danny Cho (Yeun) v sebe navzájom vidia stelesnenie všetkého, čo je v ich životoch zlé.

Dannymu vadí Amyino bohatstvo a predpokladá, že je znudenou ženou v domácnosti, zatiaľ čo Amy považuje Dannyho za sexistického horlivca, ktorý neznesie, keď žena rozhoduje sama za seba.


Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok so super obrazom?
Kúp si kvalitný Android TV box s nastavením v cene, v našej ponuke máme na výber desiatky modelov. Pozri celú ponuku >


Individuálna dráma

V skutočnosti je Amy samostatná majiteľka malého podniku, ktorá podporuje svojho manžela, umelca Georgea (Joseph Lee).  Danny je medzitým najstarší syn, ktorý sa zúfalo snaží zarobiť dosť peňazí na to, aby sa jeho rodičia mohli vrátiť z Kórey. Je frustrovaný nezáujmom mladšieho brata Paula (Young Mazino) o prácu. Neisto sa pohybuje pod vplyvom intrigánskeho bratranca Isaaca (David Choe), ktorý je možno dôvodom, prečo Dannyho rodičia prišli o svoj motel a museli opustiť krajinu.

Obaja majú čo stratiť, ak sa odhalí ich účasť na virálnom incidente na ceste. Pre Amy je to dobré meno jej spoločnosti za niekoľko miliónov dolárov a Danny riskuje svoje novonadobudnuté prijatie v cirkevnej skupine a kórejskej komunite, z ktorej sa cítil vyobcovaný po neúspechu podnikania svojich rodičov.

Počiatočné úsudky Amy a Dannyho o sebe navzájom sú vcelku správne, ale ich názory sú zviazané ich vlastnou hanbou, pocitom viny a nenávisťou voči sebe samým. Beef sa osobitne zaujíma o priepasť medzi naším verejným a súkromným ja a toto napätie odhaľuje Amy a Dannyho ako sebazničujúce zrkadlá.

Obaja sa potácajú nad priepasťou krízy stredného veku, nedokážu prežívať šťastie ako spoločenský štandard a netreba veľa, aby ich to uvrhlo do voľne plynúceho zúfalstva.

beef4

Herecké výkony

Dannyho úloha je bohatšie napísaná a Yeun mu dodáva úlisnú vnútornosť, vďaka ktorej je scéna, v ktorej na modlitebnom stretnutí v kostole predvádza pieseň Incubus "Drive", skôr zlovestná ako inšpiratívna. Ale Wongová je aj rozkazovačná; niektoré jej repliky sú také ostré, že naznačujú, že sa od jej duše do našej duše odrážajú črepiny skla.


Chceš si užiť skvelý filmový a seriálový zážitok ako v kine?
Kúp si projektor s technológiou LED, v našej ponuke máme aj prenosné modely. Pozri celú ponuku >


Pochmúrna komédia

V horlivom ponáraní sa Amy a Dannyho do nedospelého vzájomného súperenia - jeho močenie po celej jej zrekonštruovanej kúpeľni, jej bombardovanie jeho podniku negatívnymi recenziami na Yelpe - je prítomný detinský prvok a seriál má tendenciu vyťažiť pochmúrnu komédiu z najzákladnejších momentov svojich postáv, od masturbácie po zvracanie.

Beef však tieto bodové scény trápnosti a poníženia potrebuje, pretože inak sa snaží vtiahnuť divákov na svoju vlnovú dĺžku zdrvujúceho rozčúlenia. Aký účinok má, keď nám ľudia, ktorí by nás mali poznať najlepšie, hovoria, že by sme mali každé zlo odpúšťať a byť vďační namiesto úprimnosti?

ie 99159

Odpoveď je v prázdnom pohľade, ktorý skĺzne po Wongovej tvári, keď George povie Amy, aké majú šťastie, že sa im tak darí. Akoby roky nepracovala, aby im zabezpečila status ľudí s najvyššími príjmami z daňového pásma.

Odpoveď je v pokrčení Yeunových ramien, keď Paul povie svojmu staršiemu bratovi, že by mal "jednoducho žiť", akoby oni dvaja nejako prežili bez Dannyho škriepok a úspor. Aké demoralizujúce je, keď vám stále dookola opakujú, že žijete nesprávnym spôsobom?

Záver

Beef robí z niečoho, čo by pre väčšinu ľudí bolo nič, veľkú vedu. Je taký empatický k Amyinej a Dannyho nespokojnosti, že robí ich mučivé sebazaprenie nielen znesiteľným, ale aj podmanivým.

Občas sa seriál opiera o opakujúce sa témy, keď sa dvojica prepadá do čoraz hlbších jám nevôle, ale na konci minisérie sa zdá, že toto prepadávanie je zámerom Beefu. Naša spoločnosť nie je nastavená tak, aby prijímala nešťastie, ale aby ho ignorovala, zahmlievala, vyháňala von.

Kde sledovať seriál Beef?

 

Ostaňte s nami v kontakte, pridajte si nás na Facebook, kde sa o nových konfiguráciách dozviete najskôr, sledujte nás na TwitteriInstagrame, či Tik-Toku, alebo sa prihláste na odber nášho newsletteru. 

Hodnotenie článku

5.0/5 rating 1 vote

Zdieľajte článok

Autor textu

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Nemáte ešte účet ? Zaregistrujte sa!

Prihláste sa do svojho účtu