Jednotka HD a Dvojka HD od stredy na satelite. Nebudú v Skylinku

Napísal Ivan P. 1 dňa 15 apríl 2015 do kategórie Magazín, Správy

rtvs.gif Prvý a druhý program slovenského verejnoprávneho vysielateľa RTVS bude vo vysokom rozlíšení šírený od dnes cez satelit Astra 3B. Stanice ale zatiaľ nebudú dostupné pre zákazníkov satelitnej platformy Skylink. S prevádzkovateľom sa nedohodol na podmienkach zdieľania nákladov za distribúciu.

Už dnes 15.4.2015 spustí RTVS obe svoje televízne programové služby Jednotka HD a Dvojka HD na satelite Astra 3B, na pozícii 23,5 ° E. Po mnohých krátkodobých a dočasných riešeniach prichádza RTVS s trvalým riešením satelitnej distribúcie oboch staníc vo vysokom rozlíšení.

RTVS bude za satelitnú kapacitu pre HD programy platiť až od roku 2017. Dovtedy bude HD distribúciu financovať zmluvný partner RTVS, spoločnosť Towercom.

Satelitné distribúcie kanálov RTVS Jednotka a Dvojka v štandardnom rozlíšení bude ukončená v decembri 2016. Diváci tak budú mať viac ako 1,5 roka na zabezpečenie modernejších prijímačov, ktoré budú schopné prijímať vysielanie v HD rozlíšení.

RTVS bude svojim divákom poskytovať bezplatný prístup k verejnoprávnym ale aj ďalším programom.

plánované technické parametre - Jednotka HD, Dvojka HD:

satelit: Astra 3B (23,5 ° E)
kmitočet: 12,363 GHz
polarizácia: vertikálna
SR: 29500
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulácia: 8PSK

Programy Jednotka HD a Dvojka HD budú dostupné na satelite Astra 3B prostredníctvom tzv. satelitných kariet RTVS, ktoré zabezpečia bezplatný prístup k SD a HD programom RTVS. Dekódovaciu kartu môžu získať všetci platcovia koncesionárskeho poplatku RTVS. Satelitná karta RTVS bude typu Irdeto - teda rovnakého systému podmieneného prístupu, ktorý používa platforma Skylink na rovnakom satelite. Pre divákov to znamená bezproblémový príjem programov RTVS na existujúcich prijímačoch.

Súčasťou dohody RTVS so spoločnosťou Towercom je dohoda o skoršom ukončení SD distribúcie na satelite k 31.12.2016. RTVS tento krok prinesie úsporu takmer 1,3 milióna eur.

Jednotka HD a Dvojka HD zatiaľ nebudú na kartách Skylink. Operátor platformy ale uvádza, že telerozhlasu dal veľmi atraktívne podmienky, ktoré neakceptoval. "" M7 Group nemá záujem o uplinkování našich HD programových služieb na vlastné náklady a zároveň ani nemá záujem žiadnou formou participovať na našich nákladoch súvisiace so samotnou distribúciou "," vysvetlil webu Živé.sk Andrej Doležal, technický riaditeľ RTVS.

Oba HD programy RTVS budú poskytovať aj doplnkové služby ako je originálna audio stopa, priestorový zvuk Dolby Digital, stopa pre nevidiacich či hybridnú televíziu HbbTV. Stanice budú mať dátový tok v priemere 6 Mbit / s, ktorý im bude dynamicky prideľovaný podľa potreby programu.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (2)

 • Adam

  Adam

  15 apríl 2015 v 07:41 |
  Dnes je 15.4 čas:9:40

  A stále si nemôžem naladiť tieto programy. Prečo?
 • Ivan.P

  Ivan.P

  15 apríl 2015 v 08:03 |
  Je zverejnené že 15.4 2015 - presný čas nie je zverejnený , môže to byť v priebehu dňa.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget