RTVS chystá satelitné šírenie svojich programov v HD

Napísal Ivan P. 1 dňa 12 august 2014 do kategórie Magazín, Správy

jednotka-sk.gifSatelitný diváci sa zrejme už čoskoro dočkajú ďalších slovenských programov vo vysokom rozlíšení (HDTV). Telerozhlas RTVS totiž chystá trvalé šírenie oboch staníc v HD kvalite na satelite. Trvalé HD vysielanie programov Jednotka a Dvojka na satelite by mohlo byť realitou do niekoľkých mesiacov.

"" Priniesť trvalú distribuciu našich programových Služieb v HD rozlíšení prostredníctvom satelitnej platformy zostava nadalej našou prioritou. Avšak Vzhľadom na obmedzené finančné možnosti RTVS nedokážeme túto službu v súčasnosť zazmluvniť natrvalo "," uviedol webu Živé.sk Andrej Doležal, šéf techniky RTVS.

Slovenský verejnoprávny vysielateľ RTVS teraz rokuje s poskytovateľmi satelitnej kapacity o uplinku. Zámerom telerozhlasu je vysielať svoje programy na satelite už len v HD rozlíšení.

"" Priniesť trvalé vysielanie oboch programových Služieb v HD čo najskor bude dôležité aj vzhľadom na nevyhnutné a celkom logické vypnutie SD vysielandvojka-sk.gifia. Neplánujeme totiž pokračovať v SD vysielaní po uplynutí viazanosti súčasnej zmluvy "," dodal.

Existujúca zmluva podľa zistení webu Živé.sk skončí v decembri 2016. Po tomto dátume by mali byť programy Jednotka a Dvojka šírené len v HD kvalite. Distribučný signál oboch programov je umiestnený v multiplexe spoločnosti Towercom na satelite Astra 3B na pozícii 23,5 ° E. Stanice sú dostupné zákazníkom satelitnej platformy Skylink.

RTVS prichystala satelitným divákom ochutnávku obsahu v natívnom HD rozlíšení. Začiatkom mája 2014 umiestnila na Astru svoj ​​HD kanál STV HD (RTVS HD), ktorý prepína medzi kanálmi Jednotka a Dvojka podľa toho, ktorý z programov atraktívny obsah v HD kvalite. Diváci tak mohli sledovať prenosy z MS v hokeji, MS vo futbale či Tour de France a rad ďalších relácií. Dočasná distribúcia STV HD bola v piatok 8.8.2014 dopoludnia ukončená. Popoludní bola opäť obnovená.

Ukončenie SD programov a nahradenie ich HD verziami chystá aj Česká televízia (ČT). Podľa predbežných plánov od roku 2016 vysielať svoje programy cez Astru len v HD kvalite. Pre divákov so staršími SD prijímačmi to znamená vymeniť súčasný prístroj za nový. Zmena formátu vysielania sa bude zatiaľ týkať len satelitných divákov, pozemné distribúcia v súčasnej podobe bude zatiaľ zachovaná.

Ak pôjde vývoj podľa predbežných plánov, v migrácii z SD na HD distribúciu zrejme predstihneme aj susedné krajiny. Podľa skorších správ majú nemecke verejnoprávne ARD a ZDF ukončiť šírenie v štandardnom rozlíšení v roku 2019, komerčné televízie v roku 2023.

Zhruba za dva roky môžu byť SD programy v Poľsku nahradené ich HD verziami. Stať sa má po skončení platnosti ponuky TNK.

zdroj:parabola.cz

Hodnotenie článku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget