Ako kopírovať nahrávky v Enigme 2 z interného HDD na USB medium bez použitia PC?

Napísal Ivan P. 1 dňa 26 december 2014 do kategórie Magazín, Digitálna škola

pluginy enigmy 2

 

 

Mnohí z Vás ste určite rozmýšľali, či neexistuje spôsob ako preniesť nahrávku z interného HDD linuxového satelitného prijímača s OS Enigma2 na USB kľúč/HDD. Jeden známy spôsob je prenos dát cez FTP pripojenie a internetovú sieť. Jedná sa o kopírovanie zo satelitného prijímača do PC. Tento prenos nie je moc najrýchlejší pokiaľ nedisponujete rýchlymi sieťovými komponentami, vrátane gigabitového ethernetu, routra a pod. Existuje aj iný spôsob a to bez nutnosti použitia PC, je to kopírovaním priamo v prijímači z Interného HDD na USB, alebo z USB na USB. Tento spôsob sa prevádza pomocou nainštalovaného pluginu enigmy2 s názvom Filebrowser. Týmto pluginom môžte lokálne súbory kopírovať, premenovať, zmazať a presúvať, rozhranie je velmi podobné Total Comanderu, staršej generácii sa môže podobať na Norton Comander :)tux2.jpg

Postup kopírovania súborov v enigme 2 pomocou pluginu Filebrowser

Skôr ako si povieme postup kopírovania a ovládania pluginu, tak si plugin najskôr nainštalujeme. Plugin Filebrowser by mal byť dostupný v každom feede enigmy 2, čiže by sa mal dať nainštalovať priamo cez internetovú sieť. Ja som to testoval na enigme Open ATV, ktorá ho na svojom serveri má.

Pre nainštalovanie pluginu Filebrowser vojdite do MENU/Pluginy a stlačte zelené tlačidlo (stiahnuť pluginy) na diaľkovom ovládači, vo VTI image na VU+ prijímačoch je to červené tlačítko.

1 2

Následne sa Vám načítajú skupiny pluginov so yerveru enigmy 2. Prejdite na skupinu pluginov Extensions a stlačte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači. Tým sa Vám skupina pluginov Extension zobrazí . V nej sú abecedne zoradené pluginy. Prejdite na plugin Filebrowser a stlačte tlačidlo OK na diaľkovom ovládači. Následne po zobrazení potvrdení inštalácie položkou Ano sa Vám plugin nainštaluje. Po nainštalovaní nájdete ikonu s názvom pluginu Filebrowser v menu/pluginy. Nadídite na plugin Filebrowser a spustite ho stlačenim tlačidla OK na diaľkovom ovládači.

 

3 0  4

Obrazovka pluginu je rozdelené na dve časti, pravé a ľavé okno. Pri prvom spustení pluginu sa Vám v oboch oknách zobrazí hlavný adresár Vášho prijímača tzv.ROOT.

Na spodu máte farebne označené funkcie farebných tlačidiel diaľkového ovládania:

červené - zmazať

zelené - move (presunúť)

žlté - copy (kopírovať)

modré - rename (premenovať)

šípkami < a > nachádzajúce sa po stranách číslice 0 na diaľkovom ovládači sa prepínate z pravého okna do ľavého.

V uvedenom príklade si najskôr na pravej časti filebrowseru nastavím miesto kam budem kopírovať zvolený súbor. Prepnem sa šípkou > do pravej časti filebrowseru. Nakoľko mám pripojený v prijímači USB kľúč, tak prejdem do zložky media/USB ,kde sa nachádzajú adresáre z USB kľúča.

5 usb 10

Prepnem sa šípkou < na ľavú stranu filebrowseru. Na ľavej strane sa presuniem do adresára media/HDD, kde sa nachádzajú adresáre interného, alebo USB/HDD. Vždy to záleži od toho, kde máte pripojené pamäťové médium mountnuté (ku ktorému adresáru enigmy je pripojený), ale vždy to bude v adresári media (media/HDD, media/USB, media/NET a pod.). V adresári HDD, v pravej časti sa presuniem na súbor, ktorý chcem kopírovať a následne stlačím príkaz, ktorý potrebujem vykonať. Čiže pre kopírovanie je to žlté tlačidlo copy. Po potvrdení položky áno, v ďalšom okne sa Vám začne kopírovať vybraný súbor z HDD na USB. Po skončení kopírovania napíše hlášku Skončené!

mediahdd  7 8

Na obrázku nižšie je skopírovaný MP3súbor z media/HDD na media USB, teda z HDD na USB . Kopírovať sa dajú iba súbory, celé zložky sa bohužiaľ nedajú kopírovať.

9

 

Verím, že Vám tento článok pomôže a zostanete naďalej verný nášmu portálu a firme ELLANO.SK.

 

Hodnotenie článku

4.9/5 hodnotení (10 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Komentáre (8)

 • jozvlk

  jozvlk

  27 december 2014 v 19:42 |
  Dakujem pekne akurat som to riesil a tento clanok mi velmi pomohol este raz vdaka a prajem stastny novy rok 2015.
 • Ivan.P

  Ivan.P

  27 december 2014 v 20:16 |
  To nás Teší práve kôli tomu to robíme:)
  Nápodobne aj Vám všetko naj v roku 2015.
 • KOŽDOŇ BOHUSLAV

  KOŽDOŇ BOHUSLAV

  02 máj 2015 v 18:50 |
  Zdravím a hodnotím velice kladně vaše příspěvky. Je to veliká pomoc určitě pro mnoho uživatelů Enigmy. A proto bych měl dotaz :
  A dá se připojit PC se SAT přijímačem kromě FTP i přes USB a tak kopírovat nahrávky?? Díky předem za radu pokud je to možné.
  • Ivan.P

   Ivan.P

   03 máj 2015 v 05:38 |
   O takej možnosti som nepočul a ani neskúšal, A myslím že to nie je reálne.
 • KOŽDOŇ BOHUSLAV

  KOŽDOŇ BOHUSLAV

  03 máj 2015 v 18:53 |
  Taky jsem si to myslel protože nemá USB host čož je škoda, ale chtěl jsem si to ověřit jelikož Enigma2 je pro mne něco nového.
  Díky
 • Ján

  Ján

  17 jún 2015 v 18:14 |
  Kto mi poradí ako roztiahnuť tento skin Filebrowsweru na celú obrazovku.Mám to len na necelej polovici obrazovky a nejdem prečítať názvy nahrávok.
  • Ivan.P

   Ivan.P

   18 jún 2015 v 05:32 |
   Aký mate skin v enigme navolený? Je to záležitosť použitia skinu enigmy, treba použiť iný skin ,pravdepodobne mate SD skin ,treba si nainštalovať a navoliť HD skin. (MY metrix,PLI HD a pod)
 • Ján

  Ján

  18 jún 2015 v 20:29 |
  Ano ,to je presne ono ......HD skin..... Ďakujem pekne za pomoc.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget