Čo potrebujeme na satelitný príjem

Napísal Torben N. 1 dňa 20 január 2011 do kategórie Rady a tipy, Magazín, Digitálna škola

Vyberáme časti satelitného kompletu

Pri rozhodovaní, aký satelitný komplet si zaobstarať je veľmi dôležité ujasniť si aké programy chcete prijímať. Podľa toho je potrebné vybrať satelitný prijímač a následne všetky ostatné komponenty. V tomto článku si povieme ktoré komponenty ku celistvému satelitnému kompletu vlastne potrebujeme.

 

Satelitný prijímač

1666_opensat9700hdpvrSatelitné prijímače rozdeľujeme na množstvo typov. Najlacnejšie nemajú možnosť vkladania karty operátora (operátor – Skylink, CS Link...), s takýmto prijímačom môžete prijímať iba voľne šírené programy FTA (Free-to-Air). Prijímače vybavené čítačkami kariet už možnosť prijímania kódovaných programov samozrejme majú, treba si však dať pozor na to, aby daná čítačka bola schopná dekódovať satelitný signál operátora. Ak čítačka kariet prijímača toto neumožňuje, je potrebné zakúpiť prijímač, ktorý navyše obsahuje aj CI slot, do ktorého sa vkladá CAM modul, ktorý je vlastne niečo také ako čítačka kariet. Prijímač s CI slotom vyberajte aj vtedy, ak máte v pláne používať viac ako jednu kartu operátora a prijímač obsahuje len jednu čítačku kariet.

Ďalším aspektom pri výbere prijímača je, či plánujete príjem programov v HD rozlíšení. Ak Váš televízor je HD ready, alebo Full HD a Vy si chcete vychutnať tú najvyššiu možnú zvukovú a obrazovú kvalitu, je vhodné sa poobzerať po nejakom HD satelitnom prijímači. V opačnom prípade Vám stačí SD satelitný prijímač, ktorý je lacnejší,

 

Parabola

dish_mascom_front_back_85Výber satelitnej antény taktiež závisí od toho, ktoré programy chcete sledovať. Pre príjem z jednej družice postačí aj 60 cm parabola, aj keď pri výbere satelitnej antény platí zásada, že čím väčší priemer paraboly je, tým je lepší a stabilnejší príjem. Pre príjem z dvoch družíc je odporúčaný priemer paraboly 80 cm.

Dôležitým faktorom pri výbere je aj materiál, z ktorého je parabola vyrobená. Pri železných je po pár rokoch problém s koróziou, investícia do hliníkovej parabola sa určite vyplatí.

 

Konzola paraboly

satkonzolatKonzolu vyberajte s ohľadom na miesto umiestnenia paraboly. Konzoly stenové sa používajú pri montáži na stenu domu, balkónové pri montáži o zábradlie balkónu, stožiarové pri použití pevného stožiaru, ktorý máte k dispozícii napr. na streche.

 

LNB konvertor

lnb golden interstar gi202 twin_detailPrvotným prvkom, ktorý spracuje satelitný signál je LNB konvertor. Nachádza sa na držiaku paraboly, od neho ide už samotný kábel, ktorý zapojíte priamo do Vášho satelitného prijímača. Pre príjem z jednej družice sa používa LNB Single, pre príjem z dvoch a viac družíc je potrebné rozšíriť držiak LNB na parabole pre dva LNB konvertory, tzv. multifeedom. Prípadne je tu možnosť pri príjme signálu iba z dvoch družíc použiť LNB monoblock, ktorý je vlastne akoby dva LNB konvertory v jednom, bez nutnosti rozširovať držiak LNB na parabole.

 

Kabeláž a príslušenstvo

koaxilny_kbel_fte_k_300w_smallPoužíva sa koaxiálny kábel, ideálne s medeným stredom a kvalitným hliníkovým opletením, pri určení dĺžky kábla sa nedržte merania „vzdušnou čiarou“, ale kopírujte steny po ktorých kábel pôjde a pridajte si pár metrov navyše. Na konci kábla sú potrebné konektory F, ktorých montáž je nenáročná.

 

Audio – Video káble

Pre spojenie satelitného prijímača s televízorom je taktiež potrebné mať na zreteli, či plánujete sledovať programy v HD kvalite alebo v štandardnej kvalite. Pri HD je veľmi dobrým výberom HDMI kábel, ktorý prenáša obraz vo vysokom rozlíšení spolu so zvukom až v 6 kanáloch. Pri štandardnej kvalite postačí aj SCART kábel, ktorý prenáša obraz a zvuk v stereu.

kabel_hdmi_2_m_smallscartkabel

 

Dekódovacia karta

skylinkirdetoNajdôležitejšia časť satelitného kompletu, pri výbere ktorej je potrebné zvoliť si  daného operátora, je dekódovacia karta. Ak sa rozhodnete pre niektorú z ponúk operátorv, je potrebné kartu po vložení do prijímača zaregistrovať, jednoducho cez internet, alebo zaslaním vyplneného formulára poštou. Kartu potrebujeme pretože signál vysielaný z družíc je kódovaný, kóduje sa preto, aby nebolo možné prijímať signál voľne po celom svete. Inak by operátor hrubo porušil autorské práva filmových spoločností. Takže aj slovenské programy vysielané z družice sú kódované a Vy si musíte zakúpiť kartu, ktorá Vám umožní tento kódovaný signál prijímať. Pri výbere operátora si prezrite jeho aktuálnu ponuku, cenu jednotlivých programov a nezabudnite na to, že je výhodné si radšej predplatiť nejaký balíček viacerých televíznych kanálov ako samostatné kanály.


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Hodnotenie článku

5.0/5 hodnotení (6 volieb)

Zdieľajte článok

Autor textu

Torben N.

Chcete písať pre náš portál honorované články? Kontaktujte nás na email.

Komentáre (2)

 • marian

  marian

  07 október 2012 v 11:38 |
  pane boze aj s trapnymi jednoduchymi navodmi ! ale nikto nenapise PRE AKU FREQUENCIU je potrebne vyberat kabel ? ake je frequencne pasmo prenosu po kabli ?! a podla coho vyberat ?
 • Jaroslav

  Jaroslav

  10 október 2012 v 01:26 |
  Na co ti je frekvencia? koaxy sú 75ohmove, ak chces co najmensi odpor a utlm vyber si celomedenny kabel, hlavne ak ho mas dlhy. Ak je to do 10 m tak ti staci aj medenny stred a hlinikove opletenie.

Napísať komentár

Komentujete ako hosť. Môžete sa prihlásiť.


Poskladajte prosím správne obrázok

Facebook Ellano.sk

Facebook Satelitná technika

Twitter Ellano.sk

Please enable the PHP curl extension to use the Twitter widget